Készült: 2024.04.26.08:29:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 185. felszólalás
Felszólaló Bóna Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÓNA ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs szükség közvélemény-kutatásra, kísérletekre vagy tudományos érvelésre ahhoz, hogy belássuk, aligha van olyan fontos dolog az emberek számára, mint az egészség. Éppen ezért meg vagyok győződve, hogy az egészségügy egy olyan téma, amely mindig kiemelt jelentőséggel kell hogy bírjon a jogalkotás és a közigazgatás rövid, közép- és hosszú távú célkitűzései sorában.

Saját választókörzetemből kiindulva örömre és bizalomra ad okot a szigetszentmiklósi szakorvosi rendelőintézet fejlődése, amely a térség 104 ezer lakosa számára végez alapszintű járóbeteg-szakellátó tevékenységet. 2010-re az intézet központi egységének műszaki állapota és eszközállományának színvonala már olyan kritikus mértékben maradt el egy XXI. századi egészségügyi intézményhez fűzött elvárástól, hogy a korszerűsítés elkerülhetetlenné vált. Elmondhatjuk, hogy a több mint 908 millió forint értékű beruházás igazi sikertörténet, amelynek köszönhetően az intézmény emeltszintű járóbe­teg‑el­látó központtá fejlődött, és minden eddiginél magasabb szinten és szélesebb dimenzióban tudja szolgálni a környéken élő polgárok gyógyulását és egészségének megőrzését.

Hiszem, hogy az egészségügyi rendszerünk átfogó fejlesztését, reformját a legalsó szinten, nevezetesen az alapellátásnál kell kezdeni. Ennek szép példája egy agglomerációs település, Dunavarsány, ahol immáron a különböző helyeken található, erősen leromlott állapotú rendelők helyett egy központi, minden igénynek és elvárásnak megfelelő egészségházban történik a polgárok ellátása. Ez a fejlesztés óriási mértékben javította a helyi egészségügy hatékonyságát és az ott élők életminőségét. Ugyanakkor ilyen szintű beruházás önerőből történő finanszírozása a legtöbb településen nem elvárható.

Az intézmények és azok felszereltsége mellett a humán erő az, amely a leginkább befolyásolja az egészségügy minőségét. Ebből adódóan követendő példaként kell említeni az OEP pályázatát, amely a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok betöltése érdekében akár 6 millió forint támogatással igyekszik elősegíteni, hogy minél több háziorvos tudja a szolgálatát megkezdeni.

Nem feledkezhetünk meg azonban azokról a kudarcokról és veszélyekről sem, amelyek a rendszerváltozás óta már hátráltatták, és ha nem vigyázunk, a jövőben is visszafordíthatják az egészségügy fejlődését. A magát szocialistának nevezők kormányzása alatt már megtapasztaltuk, hogy mit eredményez a vizitdíj bevezetése, vagy amikor az egészségügyet nem a köz, hanem egyes gazdasági csoportok gazdagodásának szolgálatába próbálják állítani.

Tisztelt Ház! Az általunk képviselt emberek egészségének szolgálata számunkra nemcsak magasztos célkitűzés, hanem Alaptörvényünkben is nevesített kötelezettségünk. Éppen ezért arra buzdítom képviselőtársaimat és a kormányt, hogy az eddigi sikereinkből erőt merítve és a múlt hibáiból okulva folytassuk munkánkat egy testben és lélekben egészséges Magyarország érdekében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai