Készült: 2024.09.19.00:12:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 14. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mint az köztudott, az angol Jelentős Csalások Elleni Hivatal az Alstom francia vállalat négy vezetője ellen eljárást indított azért, mert 2,3 millió eurót a BKV-nak, illetőleg a BKV-hoz közel álló embereknek utalt át annak érdekében, hogy a metróberuházásra az Alstom-szerelvények mutatkozzanak a legalkalmasabbnak. Ennek kapcsán mára az is kiderült, a Magyar Idők információi ezt világosan mutatják, hogy a szocialisták (Zaj a Jobbik soraiban. ‑ Az elnök csenget.) miniszterelnöke, Medgyessy Péter cége kapott ebből a kenőpénzből mintegy 180 millió forintot, mintegy 600 ezer eurót, két részletben.

Ennek kapcsán felvetődik a kérdés, hogy a szocialisták miniszterelnöke el tud‑e számolni azzal, hogy milyen jogcímen kapott az Alstomtól ilyen jelentős összeget. Ha 2,3 millió eurót utalt át az Als­tom a BKV-hoz és a BKV-hoz közel álló tanácsadó cégeknek ‑ egyike Medgyessy Péter családi cége volt ‑, akkor hol van a többi pénz, hova utalták, kinek utalták, ki vett részt ebben a példátlan csalássorozatban, miközben pontosan tudjuk, hogy a BKV által vég­rehajtott metróberuházás kapcsán csak az Alstom-beszerzések 65 milliárd forintra rúgtak, és igen jelentős kárt okoztak a BKV-nak és a magyar államnak, hiszen félreértés ne essék, a magyar adófizetők is jelentős összeggel támogatták a metróberuházást. Ezért felvetődik a kérdés: kik voltak azok az emberek, akik érintettek ebben a példátlan korrupciós ügyben? Az akkori főpolgármestert Demszky Gábornak hívták, az akkori fejlesztési miniszter, illetőleg aki ezekkel a kérdésekkel tanácsadóként foglalkozott, egy másik szocialista miniszterelnök, Bajnai Gordon, illetőleg a BKV felelős vezetői ‑ valahol ebben a körben kell keresni a maradék pénzt.

Azt gondolom, hogy a Legfőbb Ügyészség, aki egyébként a főpolgármester, Tarlós István bejelentése alapján már régóta nyomoz az Alstom-beszerzések körüli anomáliában, erre az újonnan ismertté vált tényre hivatkozva, jelentős mértékben ki kell hogy terjessze a nyomozati kört, és meg kell hallgatnia a szocialista miniszterelnököt, a főpolgármestert és minden lehetséges érintettet, mert látszik az adatokból, hogy a 2,3 millió euró, amit átutaltak, az angol különösen súlyos csalások hivatala adatai alapján, abból csak 600 millióról tudjuk, hogy Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök cégénél landolt.

Tekintettel arra, hogy a metróberuházás körüli anomáliák nemcsak itt érintettek, hanem más területeken is rendkívül komoly kár érte nemcsak a fővárost, az egész országot azzal, hogy a metróberuházás minden létező költséget túlszárnyalva valósult meg, az esetleges visszaélések kapcsán széles körű vizsgálatot kell indítani, mert nemcsak az Alstom-beszerzések voltak korrupciógyanúsak a BKV környékén.

Az Alstom által átutalt 600 ezer euró, amiről tudunk, hogy a szocialista miniszterelnöknél landolt, az csak azokat lepheti meg egyébként, akik nem figyelték a korábbi szocialista miniszterelnök körüli gazdasági ügyeket. Gondoljunk csak a Gresham-palota értékesítése kapcsán felvett 30 millió forintra, ami egyébként számos jogi szakértő szerint felvetette a befolyással való üzérkedés, visszaélés gyanúját, vagy gondoljunk csak arra a Paksi Atomerőművel kötött tanácsadási szerződésre, amelynek a tanácsadási teljesítése éppúgy nem található, mint ahogy a Political Capital számtalan, meglehetősen zsíros beruházása kapcsán semmilyen teljesítésigazolásra nem lehet bukkanni.

Azt hiszem, hogy a demokráciánk 25 éves történetében még miniszterelnököt ilyen súlyos vád nem ért. Tehát azt gondolom, hogy ezt igenis a parlamentnek is nyomon kell követni, és Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnöknek el kell számolnia azokkal az összegekkel, amit az Alstomtól korrupció és kenőpénz gyanánt átutaltak neki. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(9.40)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai