Készült: 2024.04.26.10:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2016.05.10.), 8. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinet államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő úr, ön a közpénzlecsapolás szót használta. Röviden erre is szeretnék reagálni. Ön hivatkozott egy tanulmányra, és az azzal kapcsolatos mérést hozta fel érvként. Nos, ez egy olyan tanulmány, amelynek a készítői egy korábbi szocialista miniszter munkatársai voltak, és vezetője korábban az Ecostat nevű céget vezette, amelyik egymagában 910 millió forintot kapott a szocialista kormányzás idején. Ennyit a közpénzlecsapolásról.

Ami a lényeget illeti: a magam részéről nagyon fontosnak tartom, hogy a költségvetési vita előtt számba vegyük, hogy a következő évi költségvetés mit hoz az egyes társadalmi csoportoknak, és azon belül mire számíthatnak a rászorulók. Azt hiszem, sok mindenben nem értünk egyet, de abban talán egyetértünk, hogy a szegénységből való legrövidebb kiút a munka, az, ha mindenkinek van munkája. Az ellenzéki létből fakadó kötelező kritikák ellenére talán ön sem vonja kétségbe annak jelentőségét, hogy ma már sokkal több ember él munkából, mint korábban, és nem segélyből élnek. Ma már 4,2 millió fölött van a foglalkoztatottak száma, ez a 2010‑es állapothoz képest több mint 500 ezerrel több munkahelyet jelent. A közfoglalkoztatással a kormány azok számára is lehetőséget kínált, akik átmenetileg nem találtak megfelelő állást a munkaerőpiacon. Ők az önök idejében egy sokkal csekélyebb összegű segélyre számíthattak. Ami pedig a külföldi munkavállalást illeti: hát nem önök voltak azok, akik tele­plakátolták az országot azzal, hogy lehet cukrászdát nyitni Bécsben?! Aztán most, pár évvel később politikai hisztériakeltésre használják az ügyet.

Ami az adócsökkentést, s ezen belül a rászorulókat illeti: terheiket jelentősen csökkentheti az a tény, hogy jövőre 5 százalékra csökken a legfontosabb élelmiszerek, a tej, a baromfi és a tojás áfája. Ezt megelőzően már az idén 5 százalékra csökkent a sertéshúst terhelő áfa, és ez könnyebbséget jelent a pályakezdőknek, a szerényebb anyagi körülmények között élőknek és a nyugdíjasoknak egyaránt. Jövőre is 15 százalék marad az szja, és ezeknek az adócsökkentéseknek köszönhetően jövőre 35-40 ezer forinttal több maradhat egy magyar családnál. Az áfa­csökkentés és az adócsökkentés a nyugdíjasok számára is tehercsökkenést jelent. A legfontosabb élelmiszerek áfacsökkentése gyakorlatilag megduplázza a nyugdíjemelés mértékét.

Még egy fontos kérdést szeretnék felvetni, mégpedig a gyermekvállalás kérdését. Azért hozom ezt ide, mert korábban komoly probléma volt az, hogy a gyermekvállalás növelte a szegénységi kockázatot. A kormány szakított ezzel és olyan adórendszert vezetett be, amely a nevelt gyermekek számától függően megfelelő támogatást nyújt a szülőknek. Ez hozzájárul ahhoz, hogy több gyermek szülessen anélkül, hogy az csökkentené a remélt életszínvonalat. Ami a gyermekeket illeti: a kormány továbbra is biztosítja az ingyenes tankönyvet és a gyermekétkeztetést.

Még két dolog van, ami jelentősen növelte a szegénységi kockázatot, ezek pedig a devizahitelezés és az energiaárak. A kormány ezért döntött a banki elszámoltatásról, és ezért döntött úgy, hogy negyedé­vel csökkenti az energiaárakat.

Amint ön is látja, számos olyan döntést hozott a kormány, ami javítja a szerényebb anyagi körülmények között élők helyzetét. Ha az Országgyűlés elfogadja a jövő évi költségvetést, akkor ők is tehetnek egy lépést előre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne még rengeteg tennivaló, ellenkezőleg, csak tennivaló akad.

Engedje meg, hogy végezetül pár felvetéssel zárjam. Azért teszem ezt, mert ön a korábbi ciklusokban háromféle államtitkári posztot is betöltött és miniszter is volt, ezért aztán nyugodtan fel lehet tenni pár kérdést; például azt, hogy hol volt ön akkor, amikor duplájára nőttek az energiaárak. Felemelte‑e a szavát akkor, amikor egyhavi nyugdíjat vettek el az idősektől? Tett‑e bármit a devizahitelezés megugrása ellen, az ellen, hogy százezrek kerüljenek adósságcsapdába? Hogyan látja a saját felelősségét abban, hogy az MSZP megduplázta a munkanélküliséget, ezzel pedig a szegénység kockázatát is?

Egy rakás kérdés, amit gyakran vetünk itt fel, de választ sohasem kapunk. S nem véletlenül, mert amit az MSZP kormányzás címén művelt, az maga volt a kőbe vésett kudarc, s nemcsak a rászorulóknak, hanem az ország egészének is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai