Készült: 2024.05.14.21:27:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2010.07.19.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a hazai közteher-viselési rendszer felülvizsgálata, gazdasági szereplők véleményének megismerése, illetve az adózással kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok, tendenciák áttekintése után határozott az adórendszer gyökeres átalakításáról.

Az említett átalakítás kapcsán három cél fogalmazható meg: az adórendszer egyszerűsítése, az adóterhelés csökkentése és az adóbázis szélesítése. Úgy gondolom, hogy a miniszterelnök úr által meghirdetett első akciótervben megjelenő egykulcsos személyi jövedelemadózás megfelel a rögzített céloknak.

A jelenleg alkalmazott szuperbruttósításhoz és a kétkulcsos progresszív adómértékhez viszonyítva az egykulcsos jövedelemadó érdemi egyszerűsítést jelent. Könnyű belátni, hogy a hatályban lévő 17 és 32 százalékos adómértékhez képest a 16 százalékos adókulcs a terhelés csökkenését eredményezi. Az adóterhelés tervezett jelentős csökkentése pedig a közteherviselést jelenleg elkerülő jövedelmek adórendszerben történő megjelenítését és így az adóbázis szélesítését eredményezheti.

További érv az egykulcsos jövedelemadózás mellett, hogy elsősorban alacsony mértékének köszönhetően jobban elismeri a magasabb teljesítményt, és így a teljesítmény növelésére ösztönöz, amely a gazdasági fejlődés szempontjából fontos tényező.

Tisztelt Képviselő Úr! Az egykulcsos jövedelemadóval szemben többször felmerült, és ezt ön is érinti, hogy nem felel meg az arányos közteherviselés elvének, és igazságtalan. Az előbbi gondolat támogatói kimondják azt is, hogy az arányos és igazságos közteherviselést a progresszív jövedelemadó valósíthatja meg. A hazai adórendszer utóbbi mintegy 20 évében a progresszív jövedelemadózás érvényesült. A kormány az adórendszer jelenleg kidolgozás alatt álló átalakítása keretében szakítani kíván a mai rendszerrel, és új értelmezést kíván adni az arányos és igazságos közteherviselésnek.

Álláspontunk szerint arányosnak és igazságosnak tekinthető az a jövedelemadó, amely a magasabb jövedelműektől nagyobb összeget von el. Egyszerű számításból is látszik, hogy az egykulcsos adórendszerben az említett elvárás teljesül.

A közelmúltban az adózásban bekövetkezett nemzetközi tendenciák azt mutatják, hogy számos országban, köztük hazánk régiós versenytársainak számító gazdaságokban - például Szlovákia, Csehország - vezettek be egykulcsos jövedelemadózást. Álláspontunk szerint Magyarország nem hagyhatja figyelmen kívül a környezetében zajló folyamatokat, különös tekintettel arra, hogy az adórendszer a külföldi befektetések irányultsága szempontjából meghatározó tényező.

Kedves Képviselőtársam! Szeretném felhívni a figyelmét egy dologra. Az ön választókerületéből, illetve az ön régiójából érkezett, manapság ezt szórják (Felmutat egy iratot.) szocialista címszó alatt a magyar állampolgárok postaládájába. Az szerepel, hogy "ön rosszul fog"... (Közbeszólások az MSZP soraiból: Olvasd fel!) - olvasom, kedves képviselőtársaim -, "ön rosszul fog járni...", a minimálbér esetében, és ezt ön is említette az előbb képviselőtársam, önök azt állítják, hogy 14 167 forinttal kevesebbet fognak kapni az emberek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van! - Gőgös Zoltán: Neked meg százötven plusz lesz nettóban!)

Kedves Képviselőtársaink! Szeretnénk jelezni, hogy nem igaz. Amikor a magyar kormány az adórendszer átalakításáról döntött, akkor arról is döntött, hogy a minimálbéresek nem járhatnak egy forinttal sem rosszabbul. Ezt vállalta a magyar kormány, és ezt fogja teljesíteni. Ne tévesszék meg az embereket!

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: A nemzeti együttműködés rendszerében a forint sem lehet gyengébb!)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai