Készült: 2024.05.10.22:22:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2010.07.19.), 62. felszólalás
Felszólaló Kaufer Virág (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. A választ természetesen az államtitkár-helyettes úrtól is elfogadom. Az ülésszak végén járunk, ideje az összegzéseknek. A kérdésünket miniszterelnök úrnak két héttel ezelőtt tettük fel először, amikor az LMP-frakciónál járt, de sajnos választ még érdemben nem kaptunk rá, úgyhogy most feltennénk még egyszer. De mielőtt elkövetkezik ez, szeretnék egy kicsit reflektálni ebből a szempontból, női szempontból az elmúlt ülésszakra.

A nők és férfiak társadalomban betöltött szerepe a világ szinte minden országában a kutatás és a közbeszéd fontos témája. A kormányprogram ismertetésénél miniszterelnök úr is külön megemlékezett a hölgyekről mint az egyetemes tudás hordozóiról, és annak szükségességről, hogy helyzetüket javítsuk. Az LMP frakciója ezt üdvözli, hiszen a KSH becsült adatai szerint a lakosság több mint 50 százaléka nő, akik a mai magyar társadalomban bizonyítottan eltérő kihívásokkal és lehetőségekkel rendelkeznek, mint férfitársaik. A nők a közéletben, a politikai és a piaci szektorokban alulreprezentáltak, kevesebbet keresnek, ezáltal nyugdíjuk is kevesebb, és a gyermekvállalási jogaikat a jelenlegi munkaerő-piaci feltételek nagymértékben korlátozzák.

(15.00)

A gyermekvállalási kedv valóban kritikusan alacsony Magyarországon, nemcsak a nők, de a férfiak körében is. A demográfiai intézet kutatásai szerint a nők 71 százaléka, míg a férfiak 61 százaléka azért nem vállal gyereket, mert ez a nők munkaerő-piaci lehetőségeit előnytelenül befolyásolja. Ebből is látszik mellesleg, hogy a mai harmincasok fejében nem egy tipikus egykeresős-egygondozós családmodell létezik, hanem egy olyan, ahol a munkamegosztás nagymértékben megoszlik a nemek között is.

Üdvözöltük tehát a programban a családbarát munkavállalásra vonatkozó célkitűzéseket, de nagyon fájlaljuk, hogy az eddig tárgyalt törvényjavaslatokban ez nem nagyon jelenik meg. Így például a héten szavazásra kerülő gazdasági törvénycsomag sem tett semmit azért, hogy a nők munkaerő-piaci helyzetét javítsa.

Hasonlóan aránytalan feltételeket teremtett a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény, amely a munka törvénykönyve és az Európai szociális charta ellenében tette lehetővé, hogy terhes és gyermeküket nevelő nőknek is felmondjanak, és mindezt indoklás nélkül tegyék. A kormányprogram expozéjában miniszterelnök úr kiemelte a nők családon belüli szerepének erősítését, egész pontosan a népességfogyás elleni küzdelemben betöltött szerepünket. Az erősebb szociális hálóval rendelkező országokban a nők azonban nemcsak gyermeket szülnek, hanem a férfiakkal közösen, fele-fele arányban irányítják az országot, vesznek részt törvényhozásban, ehhez képest nálunk 9 százalék jelen pillanatban a nő képviselők aránya, és nő miniszterünk sincsen.

Az LMP-frakció, amely a jelenlegi parlament nemek szerint legkiegyensúlyozottabb frakciója, hisz a nemek esélyegyenlőségében az élet minden területén, így a családban, a munkaerőpiacon és a közéletben is, és úgy gondoljuk, hogy ez Magyarország fejlődésének alapvető feltétele.

Ezért szeretnénk tehát ismét feltenni a kérdést a miniszterelnök úrnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) - illetve ebben az esetben az államtitkár úrnak, és kíváncsiak vagyunk arra, hogy a kormány a gyermekszülésen kívül milyen szerepet szán a nőknek a nemzeti együttműködés rendszerében, és mit kíván tenni ennek előmozdításáért.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai