Készült: 2024.09.20.12:12:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2010.07.19.), 22. felszólalás
Felszólaló Bencsik János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENCSIK JÁNOS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Frakcióvezető Úr! Nagy érdeklődéssel hallgattuk itt az ön időnként őszinte megnyilatkozását. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Nagyon fontos a forint, fontos a forint állapota, és nagyon fontos a magyar pénzügyi piac állapota is, és nagyon fontos a magyar gazdaság állapota is. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Komolyan?) De Molnár képviselőtársamnak is mondom, hogy ugyanilyen fontos Magyarország állapota is, és ugyanilyen fontos az országban élő magyar állampolgárok, a magyar emberek állapota is. És e tekintetben ki kell jelenteni, hogy az önök elmúlt 8 esztendős kormányzásának következtében sem a magyar emberek állapota, sem pedig a magyar gazdaság állapota nem kielégítő, és az önök frakcióvezetője volt az, aki az imént rá is irányította mindannyiunk figyelmét. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ne erről beszélj!)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Amikor önök a Nemzetközi Valutaalappal megállapodtak, akkor kiállt ön is, és kiállt az akkori miniszterelnök is, és úgy nyilatkoztak, hogy a Nemzetközi Valutaalap és a szocialista kormány között megkötött megállapodás hátterében semmilyen feltétel nincs, Magyarországnak egyetlenegy vállalt kötelezettsége van, a 3,8 százalékos hiány tartása. Az pedig a kormányon múlik, hogy milyen feltételekkel, miként fogja ezt biztosítani. Na már most, azt láthattuk, hogy az elmúlt két esztendőben a szocialista kormány hogyan oldotta ezt meg. Elsősorban úgy oldotta meg, hogy a lakosságra, a nyugdíjasokra, a közalkalmazottakra és a termelő vállalkozásokra terhelte ennek az árát és költségét. (Közbeszólások a kormánypárti oldalról, többek között: Úgy van! Szégyen!) Ez valóban tarthatatlan, frakcióvezető úr!

Ezek vitték az országot olyan helyzetbe, amilyenben van. És ahhoz, hogy ebből a helyzetből ezt az országot ki lehessen segíteni, nem megszorításokra van szükség, de ha megszorításokra is van szükség, akkor olyanokra, amelyek az igazságos köztehervállalást tudják biztosítani, és erre lett kitalálva és megfogalmazva a bankadó javaslata. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Valójában a Nemzetközi Valutaalappal való egyeztetésnek egy nagyon fontos momentuma volt, hogy elismerte a Valutaalap, úgy, ahogy azt már az imént említettem, hogy a magyar kormány a 3,8 százalékos hiánycél tartásához a lehetőségeihez képest mindent megtett.

Ennek része volt a költségvetés bizonyos részének, pazarló részének zárolása, és része a bevételnövelés területén a bankadó.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön azt említette, hogy az önök kormánya mindent megtett júniusig. Igen, nézzük azt, hogy akkor miért nem lehetett tartani a hiánycélt eddig, és miért mutat olyan csúf képet az államháztartás féléves mérlege! Csak 23 milliárd forinttal csökkent az előirányzott bevétel, és 285 milliárddal költekeztek túl önök az elmúlt fél esztendőben, a költségvetési időszak első félévében; 23 milliárddal lett kevesebb bevétel, 285 milliárddal költekeztek túl önök. Tehát alapvetően az önök tevékenységében látszik az, hogy nem felelősen tették a dolgukat.

Volt még egy fontos vitapont a bankadó mellett a Nemzetközi Valutaalappal való egyeztetés során. Mérges vitapont volt a Magyar Nemzeti Bank elnökének fizetése körül kialakult vita. Ez számunkra nem elvi kérdés. Ha a magyar közszférában minden egyes munkavállaló esetében 2 millió forintban kerül meghatározásra a bérplafon, akkor elvárható az, hogy a Nemzeti Bank elnöke mint a közszféra része, alkalmazottja magára nézve elfogadja ezt a tényt, és vegye ki maga is az igazságos közteherviselésből a maga részét. Azt gondolom, ezt a Nemzetközi Valutaalap is végig fogja gondolni, és igazat fog adni e tekintetben a magyar kormánynak.

(13.50)

Ön említette a jelzáloghitelesek problémáját. Valóban, nagyon nehéz helyzetbe kerültek az önök áldatlan tevékenysége, kormányzása következtében. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban.) A Nemzetközi Valutaalapnak még egy kifogása volt, nem értettek egyet azzal az iránnyal, amelynek a lényege, hogy a magyar kormány, a nemzeti ügyek kormánya létre kíván hozni egy nemzeti eszközkezelő társaságot, hogy kezelje a bajba jutott hitelesek problémáját. Tehát önök, tisztelt képviselőtársaim, ha azt mondják, hogy nincs szükség ebben a helyzetben bankadóra, önök azt mondják, hogy tulajdonképpen igaza van az IMF-nek, és nem kell foglalkozni a bajba jutott jelzáloghitelesek problémájával, akkor azt kell mondani, hogy alapvetően önök most ebben a vitában és egyezségi folyamatban a Nemzetközi Valutaalap oldalára álltak, ahelyett, hogy Magyarország és az emberek oldalára álltak volna. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban.)

Arra kérjük önöket, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.) fogjunk össze, és érjük el azt, hogy úgy zárhassuk az önök által megkötött IMF-hitelszerződésnek a végső időpontját októberben, hogy az a korábbi kötelezettségvállalásoknak megfelelően a 3,8 százalékos hitelcélt tudja biztosítani. Magyarország kormánya, a nemzeti ügyek kormánya kész arra, hogy együttműködjön e tekintetben a Nemzetközi Valutaalappal és a parlamentben helyet foglaló képviselőcsoportokkal, többek között a szocialista képviselőcsoporttal is. Ezt kívánja Magyarország érdeke, a nyugdíjasok, a közalkalmazottak és a termelő vállalkozások érdeke is.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai