Készült: 2024.09.23.10:19:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás közlekedési és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS közlekedési és vízügyi miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai napon már sok szó esett az elmúlt napok-hetek eseményéről, ezért engedjék meg, hogy a helyzetet a számok pőre valóságában is bemutassam. A Felső-Tisza vízgyűjtőjén március 3-án egy olyan atlanticiklon-hatás keletkezett, amelynek hatására a jelentős csapadék mellett, egyik napról a másikra több mint 10 Celsius-fokkal megemelkedett a hőmérséklet. A Kárpátok ezer méter feletti magasságában mintegy 40 centiméteres hóvastagság és 70 milliméter hóvízkészlet volt a jellemző. Ennek a magyar hidrometeorológiai szervek tudatában voltak, ezért péntek délutántól megerősített ügyeletet tartottak.

Erre a hórétegre hullott március 3-án reggeltől március 4-én reggelig egy szinte trópusi jellegű, 70 milliméter feletti csapadék több hullámban, majd 6-áig több hullámban további 100 milliméter.

 

 

(15.20)

 

 

Voltak olyan szűkebb területek, amelyeken az egységnyi idő alatt több mint 200 milliméter csapadék hullott. Ennek hatására, a hóréteg elolvadásából s a rázúduló esőből származó intenzív lefolyás következtében a 3-áról 4-ére virradó éjszaka előbb a felső szakaszos folyó ukrajnai szakaszán, majd hajnalra a magyar szakaszon is egy rendkívül intenzív árhullám jelent meg, mint ahogy korábban többször szó volt róla, Tiszabecsen a 6-án bekövetkezett tetőzésig majdnem 8 méter, Tivadarnál két nap alatt több mint 11 méter vízszintemelkedést tapasztaltunk. Úgy gondolom, ezek a számok önmagukban is mutatják, hogy azok a klasszikus, évtizedek, évszázad alatt kialakult védekezési formák, amelyeket a Tisza felső szakaszánál ez az ország korábban végrehajtott, illetve amelyek most készültek el, saját, nemzeti hatókörben és saját, hazai erőforrásból a jövőben nem igazán végezhetők el.

Az elmúlt két évben végrehajtott töltésemelések, a mintegy 37 kilométer töltésmagasítás és -erősítés, valamint a többször említett előrejelző rendszer lehetővé tette, hogy 24 óra alatt több mint 20 kilométer töltésmagasítást végezzenek el az árvízvédelmi szervek, s ennek eredményeképpen a töltésmagasság végig, egészen a kritikus pontok alá is, tehát gyakorlatilag a Tisza felső szakaszán elegendő volt. Tehát nem elsősorban a töltések magassága, hanem azok életkora, újított, megerősített területek alatti állapota okozta az áttöréseket. A minden eddiginél magasabb vízszintet meghaladó - 40-50, volt, ahol 70 centis - vízmagasságot az emeléssel ellátott töltések tehát tartották.

A számok után engedjék meg, hogy néhány szóban beszámoljak a tisztelt Háznak arról, hogy a tegnapi napon Ukrajna vízügyi miniszterével Záhonyban, a vízügyi kollégák bevonásával egy megbeszélést tartottunk. A megbeszélés eredményeképpen aláírtunk egy nyilatkozatot. A nyilatkozat köszönetet mond valamennyi magyar vízügyi, vízkár-elhárítási, katasztrófavédelmi, honvédségi és egyéb erőnek azért a segítségért, amit az elmúlt két hétben a magyar szervek Kárpátalja településeinek és az ukrán árvízvédelemnek nyújtottak. Köszönetet mondott azért a szakmai együttműködésért, amelyet a vízzel borított területek víztelenítése érdekében most, jelen pillanatban is teljesítünk; közel negyven magyar szivattyú dolgozik az ukrán területek vízmentesítése érdekében. A nyilatkozat megerősítette a korábban kötött szakmai együttműködéseket, s ebben a Házban a mai napon már többször, teljes joggal hangot kapott azon törekvést is rögzíti (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) - bocsánatot kérek -, amely a nemzetközi kapcsolatok javítására törekszik.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai