Készült: 2024.05.07.22:42:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.), 559. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  559  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Még ebben a vitaszakaszban nem kértem szót, és ezzel együtt előrebocsátom, hogy magamra veszem az elnök asszony rendreutasítását, de engedjenek meg nekem néhány gondolatot.

Tisztelt Miniszter Úr! Nem világos számunkra az, hogy ön mit akar, mi a célja! Gondolják végig, képviselőtársaim, hónapokkal ezelőtt lekergették ugyanígy egy esti órán, összekapcsolva a két törvényjavaslat általános vitáját. Attól kezdve a bizottságokban visszavonták, és a kormánynak nem volt álláspontja.

Tisztelt Miniszter Úr! Ha ön korrekt és demokrata, és ilyen lenne az egész kormány, akkor ön ma azzal kezdte volna a részletes vitát, hogy elénk tárja azt a módosító javaslatot, amiről beszélnek a mezőgazdasági bizottság és a költségvetési bizottság tagjai, mert számunkra ez ismeretlen. Ön itt ül órák óta a kormány képviseletében, és rákényszerít bennünket arra, hogy házszabályszerűtlen hozzászólásokat tegyünk! Egy olyan törvényjavaslat módosító javaslatairól kell beszélni, amit önmaga visszavonatott a képviselőtársaival a mezőgazdasági bizottság ülésén. És gondolt-e ön arra, tisztelt miniszter úr, hogy azok az ezrek, akik ma ülnek, ültek délelőtt a költségvetési vita során és most a rádió előtt, el tudják-e képzelni, hogy mi az, ami rájuk vár e törvényjavaslat elfogadása esetén? - legyenek üzletrész-tulajdonosok, vagy üzletrésztulajdon nélkül csak egyszerűen szövetkezeti tagok. Mert ebből a vitából semmit nem tudnak kihámozni, mert azt hallják, hogy két órán keresztül beszélünk valamiről, ami nincs előttünk az asztalon, ami valójában sem meg nem fogható, sem kézzel ki nem számolható.

Miniszter Úr! Ön egyetlen lépést nem tett annak érdekében, hogy akár a tisztelt Házat, vagy azokat, akiket látszólag ön, amikor az általános vitában beszélt a külső üzletrész-tulajdonosokról, hogy őket képviselte volna, mert akkor megosztaná velünk.

(23.00)

 

Én attól tartok, miniszter úr, és ezért érzem nagyon jogszerűnek az 1. ajánlási pontot, de ki fogok még térni több ajánlási pontra az első vitaszakaszban, azért miniszter úr, mert ön az általános vitát követően meg az első módosító javaslatok után rájött arra, hogy az a cél, amit ön kitűzött, hogy tűzzel-vassal, de szétveri a mezőgazdasági szövetkezeteket, a társadalomnak abban a részében, aki rendelkezik üzletrésztulajdonnal, óriási felháborodást kelt, mert az a megoldási javaslat, amit ön a törvényjavaslatban kínál, az számukra csak gazdasági ellehetetlenülést jelenthetett.

Tehát semmiképpen nem akart ön ezeken segíteni, csak erre rájött, és megpróbált valamilyen formában visszahúzódni, ezért sejtem én azt, hogy most közkézen forog az a módosítási javaslat, ami vagy lesz, vagy nem lesz, mert az én információim szerint ezt a mezőgazdasági bizottság nem nyújtotta be.

Az ön érzékenysége a demokráciára, amire oly sokszor és annyit hivatkozott ebben a Házban, nem működik, miniszter úr. Ön egyszerűen azt a megoldást választotta, hogy ezt a javaslatot mi, képviselők ne ismerhessük meg, erről ne vitatkozzunk, ezzel majd legelőször akkor találkozunk, amikor majd az ülésvezető elnök a határozathozatalkor döntésre ajánlja nekünk, hogy elfogadjuk vagy nem fogadjuk el. Tehát mindenáron ki akarta zárni a vitát véleményem szerint, ez a meggyőződésem. A továbbiakban hadd beszéljek arról, amiért ki kellett törölni az 1. ponttal az egész törvényjavaslatot, és ez végül is egybeesik kormánypárti képviselők javaslatával is.

A szocialista frakció ugyancsak kapcsolódó módosító javaslatot fog benyújtani, és ígérem miniszter úr: mi nem teszünk különbséget üzletrész-tulajdonos és üzletrész-tulajdonos között, mert azt valljuk, hogy kezelni kell. Igen, '92 óta van egy probléma, amit meg kell oldani. Célszerűnek látszik az általános vita és a mai vita alapján, hogy ezt költségvetési forrásból kellene megoldani. Csak a baj az, miniszter úr, hogy a költségvetés részletes vitája az elnök asszony bejelentése szerint ma 22 órakor megszűnt. Lezárták, nem lehet módosító javaslatot benyújtani.

Ebben a költségvetési vitaszakaszban kiderült, hogy nincs forrás, nincs fedezet az üzletrész-tulajdonosok kifizetésére, tehát a probléma még nagyobb, mint eddig. Ezzel együtt tehát azt mondjuk, hogy igenis meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy az üzletrész-tulajdonosok korrekt módon kifizetésre kerüljenek, de kell, hogy megvalósuljon az a másik elv, hogy a szövetkezetek tovább működhessenek.

Nem akarok olyan messzire elmenni, ami az általános vitában volt. Önnek mint felelős tárcavezető miniszternek tudni kell, hogy mit jelent ma az a mezőgazdasági potenciál, amit a szövetkezetek teremtenek ebben az országban. Vagy talán ön abba az irányba megy, hogy mire az európai uniós csatlakozásunk bekövetkezik, a külföldiek azt találják Magyarországon, hogy egy teljesen összezúzott, összedőlt mezőgazdaság van, és ők dörzsölhetik a kezüket: lehet földet foglalni, lehet vállalkozást foglalni, és el lehet foglalni a teljes magyar piacot. Csak akkor mi lesz azokkal a milliókkal, akik akár a munkájukat elvesztve vagy családtagként, azért, mert a család más tagjai kiszorultak a szövetkezeti szférából, elvesztik a munkalehetőségeiket.

Azt gondolom - és hadd térjek vissza még egyszer -, hogy hiába van a javaslatunk, hiába próbálunk bármit tenni, mert egyszerűen úgy érzem, hogy ön érzéketlen erre az egész problémára, és újra azt a kérdést teszem föl: egyszerűen nem világos számunkra, hogy mit akar Torgyán József, és mit akar az Orbán-Torgyán-kormány ezzel a törvényjavaslattal. Jó lenne, ha most már venne néhány percet az idejéből, és megosztaná velünk azt a titkot, amit tud.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  559  Következő    Ülésnap adatai