Készült: 2024.09.26.08:05:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (1999.12.08.), 299. felszólalás
Felszólaló Dr. Sáling József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  299  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁLING JÓZSEF, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, az ellenzéknek mindig jogos igénye, hogy szeretné, ha a privatizáció átlátható, világos, követhető és ellenőrizhető legyen. A privatizációs törvény megfelelő keretet nyújt egy megfelelő szervezet, az ÁPV Rt. működéséhez. Ez a szervezet alkalmas arra, hogy befejezze a privatizációt. Kialakultak a szervezeti keretek, a privatizációs technika, követhető a cég működése, tevékenykedik a frakciók által is delegált felügyelőbizottság.

Igen, azt mondtam, hogy befejezni a privatizációt, mert úgy gondoljuk, hogy vége van a folyamatnak. A maradék vagyon sorsa elsősorban a kormánytól függ és nem az ÁPV Rt.-től. Például mi lesz az állami gazdaságokkal, mi lesz az erdőgazdaságokkal, mi lesz a Volán társaságok jövőbeni sorsa? Ezt elsősorban a kormány döntései határozzák meg. Meg kell határozni például, hogy mi lesz a földdel, hiszen ettől függ az állami gazdaságokkal kapcsolatos jövőbeni stratégia.

Az ÁPV Rt. ebben a formájában nem alkalmas a jövőbeni működésre, még középtávon sem. Elsősorban azért nem, mert soha nem volt igazán alkalmas a vagyonkezelésre, főleg a privatizációra volt felkészülve a szervezet. Úgy tűnik azonban, hogy a kormány megszerette az ÁPV Rt.-t. Nem hallunk ma már a privatizáció befejezéséről, az új vagyonkezelő szervezet kialakításáról, sőt, olyan feladatokat kap az ÁPV Rt. a privatizációs törvény kereteinek folyamatos tágításával, amelyek egyrészt követhetetlenné, másrészt ellenőrizhetetlenné teszik az ott folyó tevékenységet.

 

(15.20)

 

Gondolok itt a Postabankban történt szerepvállalásra vagy a Reorg ellenőrizhetetlenségére, a honvédségi ingatlanok értékesítésére, a tb-vagyon értékesítésére, a televíziós székház eladására. Tehát álláspontunk szerint egy koncepcióra lenne szükség az állami vagyonkezelés jövőjéről. Ehelyett egy rövid, de veszélyes módosítást látunk. A módosítás elsősorban az első pont miatt született, a többi témát pedig álláspontunk szerint meglehetősen eklektikusan ragasztották hozzá. Ez a pont a kormányt felhatalmazza, hogy az ÁPV Rt.-vel bármilyen vagyon értékesíttessen, illetve kezeltessen, ráadásul a kincstári vagyonra vonatkozó szabályok alapján, miközben eddig sem tudott igazán vagyont kezelni az ÁPV Rt., most a kincstári szabályokat is meg kell tanulni. Ahelyett tehát, hogy befejeződne a privatizáció, kezd kialakulni egy olyan cég, amely inkább bazárra hasonlít, semmint egy átlátható állami szervezetre.

Külön szóvá kell tenni a Mol tervezett aranyrészvényét. Úgy ítéljük meg, hogy az egy darab szavazatelsőbbségi részvény nem biztosítja az állam megfelelő részvételét a társaság irányításában, holott erre, lévén a Mol stratégiailag fontos cég, szükség lenne. Az aranyrészvény nem ad garanciát az államnak. Előbb-utóbb nem lesz kézben tartható a gázár, illetve nem tudja megakadályozni az állam adott esetben a vagyon illetéktelen kezekbe jutását vagy az átgondolatlan privatizációt, értékesítést.

Végül nem világos az sem, hogy a sportvagyon egy részének miért kell a sportminiszter kezébe kerülnie. Régi vita, hogy az ágazatok szeretnék visszakapni a vagyont, de úgy gondolom, hogy egy korszerű vagyonkezelés nem az ágazati, a minisztériumi vagyonfőosztályokon keresztül valósul meg, akkor nem egészen világos, hogy miért kell ezt a szelepet a Sportminisztérium esetében kinyitni. Úgy gondoljuk, hogy erre a módosításra nincs szükség, egy koncepció, egy új megoldás kellene az állami vagyon kezelésére, így ez a javaslat álláspontunk szerint általános vitára nem is alkalmas. Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  299  Következő    Ülésnap adatai