Készült: 2024.04.26.10:43:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2003.10.20.), 161. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Magyarországon évente 32 ezer ember hal meg rák következtében. A megbetegedés okai sokfélék. Vannak olyan rákfajták, amelyek kifejezett és szoros összefüggést mutatnak életmódbeli tényezőkkel, mint például a dohányzás és a tüdőrák összefüggése, míg másoknál ilyen összefüggés nem mutatható ki. Nem mutatható ki életmódbeli összefüggés a méhnyakráknál sem, az viszont bizonyos, hogy a korai felismerés esetén jó esély van arra, hogy gyógyítható legyen.

Az orvosok azt állítják, méhnyakrákban nem lenne szabad meghalni. A betegséget megelőző állapot ugyanis egy igen egyszerű szűrési módszerrel felismerhető, és egy szintén nem túl bonyolult műtéti beavatkozással megelőzhető már a daganat kialakulása is. A kór az európai országokban már alig szed áldozatot. A szakma úgy véli, hogy ez egyedül az ottani szűrési rendszereknek köszönhető, a gyakori vizsgálatok segítségével még idejében felismerik a bajt.

Sajtóinformációk szerint hazánkban a tb csak háromévente fogja finanszírozni az említett vizsgálatot. A magyar orvosok szerint ez a minisztérium által tervezett háromévenkénti szűrés vajmi keveset ér, az igazi eredményhez az évenkénti vizsgálat bevezetésére lenne szükség. Magyarországon jelenleg évente mintegy 1100 méhnyakrákot diagnosztizálnak, és körülbelül 700-900 nő hal meg a betegségben évente. Ez egy olyan betegség tehát, amiben nem kellene meghalni.

Mindezek alapján kérdezem államtitkár asszonyt: igaz-e, hogy a tb csak háromévenként fog nőgyógyászati szűrővizsgálatot finanszírozni?

Várom válaszát.

 




Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai