Készült: 2024.09.22.19:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2007.03.13.), 91. felszólalás
Felszólaló Bókay Endre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÓKAY ENDRE, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Parlament! A részletes vitáról a kulturális bizottság ülésén tárgyaltunk. Ott megállapítottuk, hogy bizonyos szempontoknak valóban van helye, de nem most, hanem a következő beszámolóra kellene hogy érvényesítsük ezeket a szempontokat. Mi a magunk részéről is külön kiemeltük azt, hogy a világörökségi helyszínek turisztikai hasznosításáról készüljön külön elemzés, külön tanulmány, hiszen erre nagy szükségünk van. Már csak azért is, mert úgy fogalmaztuk meg a bizottsági ülésen, hogy ezek a helyszínek többek annál, mint hogy pusztán a világörökség részei lennének, hanem a magyar nemzeti identitást jelentik, tehát Magyarország megjelenítését jelentik a külföld előtt. Erre valóban nagyon nagy szükségünk van, hiszen ez egy igen jó, és mondhatjuk talán úgy is egy rossz kifejezéssel, hogy jó reklám az országunkról, hiszen ezzel a lehetőséggel élnünk kell, és olyan nemzetközi turisztikai vonzerőt tudunk gyakorolni, ami nemcsak az ott, helyben lakók számára lehet értékes, hanem az egész ország számára.

Maga a jelentés kellő mélységben tárja fel azokat az összefüggéseket, amelyek a turisztikai örökség kezeléséhez tartoznak. Bizony elhangzott a részletes vitában és az általános vitában is, hogy az elmúlt négy év során 5,3 milliárd forintot fordított az ország különböző pályázatok elnyerésével ezeknek a világörökségi helyszíneknek a fenntartására, fejlesztésére, tehát nagyon sokat megtettünk ezért, de természetesen nem vagyunk elégedettek.

Nagyon sokat megtettünk a bemutatás fejlesztésére, nagyon sokat tettünk azért, hogy minél inkább vonzók legyenek a hazai és a nemzetközi turisztika előtt ezek a bemutatható világörökségi helyszínek, és a későbbiekben ennek a fejlesztésnek egy külön lehetőségét kívánjuk megteremteni, elsősorban a regionális operatív programok keretében. Most itt külön a turisztikai fejlesztésekre, a turisztikai vonzerő gyakorlására van egy megkülönböztetett figyelem.

Végezetül egy harmadik megjegyzésre szeretnék reagálni, tehát hogy jobban ki kellene használni a magyar-magyar kapcsolatokat. Erre nevezetesen véleményünk szerint sor is került, hiszen ha Komárom-Komarno a világörökség helyszínévé válik, tehát a komáromi erőd bemutatása, akkor egy olyan újabb pályázattal, illetve világörökségi helyszínnel fog gazdagodni a két ország - nevezetesen Szlovákia és Magyarország -, amit ki kell használnunk, ami egy újabb lehetőséget jelent.

Egyébként eddig sem ismeretlen a mostani gyakorlatunkban, mert van más olyan pályázatunk is világörökségi helyszínen, amit elnyertünk a pályázatok során, amely tulajdonképpen a magyar-magyar kapcsolatokat tovább erősíti és segíti.

Tehát nekünk is célunk, hogy ezeket a lehetőségeket kihasználjuk és elérjük, de véleményünk szerint ez a következő négy év feladata lesz, amelyről a következő időszakban számolunk majd be, hogy ezek a fejlesztések hogyan sikerültek. Véleményünk szerint pályán vannak, tehát van rá lehetőség, és az eredményesség nem fog elmaradni, mint ahogy eddig is megtörtént.

Még egyetlenegy dologról szeretnék szólni, hogy a törvénymódosítás, ami a kulturális örökség bemutatására vonatkozik, most már név szerint megemlíti a világörökségi helyszíneket, tehát ezekre a fejlesztésekre újabb lehetőségeink vannak, amit adott esetben az Oktatási és Kulturális Minisztérium kiemelt figyelemmel fog kísérni, és fogja támogatni, hogy ezek megvalósuljanak.

Elnök úr, köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai