Készült: 2024.09.22.01:14:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.), 346. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Javaslatommal azt szeretném elérni, hogy az Országgyűlés az Állami Számvevőszékkel vizsgáltassa meg, hogy a társadalombiztosítás költségvetésének gyógyító-megelőző célú költségvetési előirányzatából teljesített kifizetések gyakorlata mennyiben felel meg a hatályos jogszabályoknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most már láthatják, hogy ebben az évben 350 milliárd forint helyett a gyógyító-megelőző ellátásra pusztán 337 milliárd forint fog jutni.

 

(18.00)

Ez 13 milliárd forinttal kevesebb, mint amiben még tavaly év végén gondolkoztak a kormánypárti képviselők. Ez a változatlan ellátó szerkezet mellett nagyon komoly nehézséget okoz az intézményeknek. Különös jelentősége van annak, hogy a leszűkített forrással hogyan bánik a biztosító. Mi, országgyűlési képviselők nehéz helyzetben vagyunk, hiszen a kormány felügyeli az alapokat, a PM pedig irányít, ha pedig rosszul irányít a PM, akkor azt a polgárok fogják megérezni, a polgárok lesznek a kárvallottjai a rossz irányításnak. Ez nagyon nehezen derül ki, tisztelt képviselőtársak, hiszen saját magát felügyeli a kormányzat, a kormányzó többség ugyanis mindeddig megakadályozta azt, hogy valamilyen civil felügyelet működjön a társadalombiztosítási alapok fölött. Tehát az országgyűlési képviselő nehéz helyzetben van akkor, amikor azt tapasztalja, hogy a biztosító nem az érvényes, hatályos rendelet szerint finanszíroz, vagy ha eszerint is finanszíroz, a finanszírozási rendelettel rendkívül nehéz, gazdaságilag ellehetetlenült helyzetet idéz elő a szolgáltatóknál.

Tisztelt Képviselőtársaim! Csak néhány tényt szeretnék szóba hozni. A Pénzügyminisztérium maga erősítette meg, hogy januárban 4,13 milliárd forint többletkiutalásra került sor, amit 1999 júniusában észlelt a biztosító. Hozzá kell tennem, hogy minden hónapban likviditási tervet kell készíteni a biztosítónak. Emellett gondolják végig azt, hogy milyen rend uralkodik az Egészségbiztosítási Pénztárnál, amikor júniusban észlelik először 4 milliárd forint kiutalását, és ekkor a felelősséget rányomják a számviteli főosztályvezetőre, aki egyébként azóta nyugdíjba vonult. Még kiket hibáztat a miniszter ezenkívül? Természetesen az intézményeket, mert az úgynevezett talált pénzt nem utalták vissza.

Vagy a másik tény: a CT-MRI-finanszírozás július 1-jétől megváltozott. Most nem kívánok a részletekbe belemenni, legyen elég annyi tájékoztatásul, hogy a szolgáltatóknak persze eddig is jelentős likviditási tartalékkal kellett rendelkezni, hiszen folyamatosan fedezetet kellett teremteni kéthavi dologi és egyhavi bérkiadásra. Az új rendszerben ennél lényegesen nagyobb tartalékképzésre van szükség, de már nincs miből tartalékot képezni, ugyanis háromhavi dologi és kéthavi bérkiadásának fedezetére kell likviditási tartalékot képezni. Az új szabályozás természetesen a korábbi teljesítménykorlátot is felpuhítja. Mindkét változás eredménye az, tisztelt képviselőtársak, hogy drasztikusan romlik a szolgáltatók gazdasági helyzete.

Végül engedjék meg, hogy a háziorvosi finanszírozásra is kitérjek, ott ugyanis tavasszal, az első félévben azt tapasztalták az orvosok, hogy többletpénz érkezett a számlájukra, csak éppen nem tudták megmagyarázni, hogy ez miért van, és most, a második félévben szintén megmagyarázhatatlan okok miatt elkezdik visszaszedni a pénzt a háziorvosoktól. Nos, tisztelt Ház, öt perc kevés arra, hogy rávilágítsak az új keletű problémára.

Ha valóban meg akarjuk beszélni a polgárokkal azt, hogy hogyan néz ki az egészségügyi ellátórendszer működése, akkor tisztán kell látni nekünk, képviselőknek is, mert másképp nem tudunk párbeszédet folytatni a választópolgárainkkal. Az országgyűlési képviselőknek nincs lehetőségük betekinteni ezekbe az ügyekbe, nincs lehetőségük áttekinteni ezt a folyamatot, éppen ezért elengedhetetlenül szükséges nekünk most, amikor a 2000-es költségvetés elfogadása vagy tárgyalása előtt állunk, hogy tisztában legyünk az Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási gyakorlatával. Ezt csak úgy tudjuk elérni, ha utasítjuk az Állami Számvevőszéket, hogy a vizsgálatot végezze el.

Arra kérem képviselőtársaimat, hogy segítsék elő ezt a folyamatot azzal, hogy az én országgyűlési határozati javaslatom tárgysorozatba-vételét támogatják. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai