Készült: 2024.09.24.14:03:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2000.09.28.), 229. felszólalás
Felszólaló Farkas Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Ha kérdezte volna, hogy kíván-e még valaki hozzászólni, akkor nyilván jelentkeztem volna, de ennek most már nincs jelentősége.

Még egyetlenegy javaslatunkhoz szeretnék hozzászólni, amelyik a táppénzzel kapcsolatos. Az előbb nem mondtam el, mert úgy gondoltam, hogy a minimálbérrel kapcsolatos vállalkozói támogatások egy zártabb egységet képeznek, és nem lenne célszerű, ha együtt kezelném a két dolgot. Ez viszont a munkavállalókat érinti rendkívüli módon. A kormányzat azt javasolja, hogy akinek hat havi jövedelme nincs meg, az ő esetében a táppénz csökkenjen, azaz konkrétan a minimálbérből induljon ki, függetlenül attól, hogy éppen milyen jövedelem mellett dolgozik adott időszakban.

Van egy logika is hozzá, amit, megmondom őszintén, a magam részéről nem tudok kizárni, tehát el tudok képzelni ilyen eseteket, hogy valaki, mondjuk, amikor készül beteg lenni, akkor megegyezik egy olyan munkáltatóval, akinél egy nagyon magas jövedelmet állapítanak meg, és később, amikor hosszan beteg lesz, akkor ebből a magasabb táppénzből fog megélni. Nem vitatom, hogy ilyen lehetséges. De azért mégis arra kérem a kormánypárti képviselőtársaimat, hogy gondoljuk át, ezek az egyedi esetek talán vannak-e olyan számban és olyan súllyal, hogy ilyen szigorú lépést kell tenni a táppénzzel kapcsolatosan.

Úgy gondolom, képviselőtársaim, hogy a munkavállalók többsége, amikor beteg készül lenni, nem tud munkáltatót váltani ilyen szándékkal. A munkavállalók egy részének nincs munkája; nem, ha beteg készül lenni, máskor sem tud munkát vállalni. Főleg nem tud ezzel a szándékkal azonnal egy másik munkáltatót találni és egy másik munkáltatót erre rávenni. Tehát azt hiszem, ezen el kellene gondolkodni.

Nem tudom, az lehet-e a megoldás, hogy maradjon változatlan a jelenlegi gyakorlat. Én egyfajta kompromisszumkeresésként olyan indítványt nyújtottam be Tóth Sándor képviselőtársammal, hogy ezt a hat hónapos jövedelemmel rendelkező időszakot két hónappal váltsuk fel. Ez azt jelenti, hogy ebben a rendszerben is érvényesülhet az a gondolat, amit a kormány meg kíván előzni vagy meg kíván szüntetni, ugyanakkor nem kívánja elérni, hogy a munkavállalók egy jelentős részének a táppénze valóban csak a minimálbérből indulhasson ki. Kérem, hogy ezt tessenek átgondolni.

Nem vagyok ugyan meghatalmazva, de mégis elmondanám, hogy azt pedig kifejezetten jónak tartom, amit Tokár István képviselőtársam benyújtott mint ajánlást: javaslatában azt mondja, hogy a pályakezdőkre nem kellene kiterjeszteni. Úgy gondolom, hogy amikor a kormány elmondja, milyen módon segíti a pályakezdőket, akkor nem lehet számukra sem cél, hogy a pályakezdők, amennyiben mégis táppénzre szorulnak, ilyen helyzetbe kerüljenek. De mondhatnánk a többi formát is, ezért arra kérem a képviselőtársaimat, hogy gondolják ezt át, és ha az itt bent lévő készletet nem tartják jónak, nyújtsanak be olyan módosító javaslatokat, amelyek finomítják ezt az elképzelést.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai