Készült: 2024.04.26.02:07:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 56-60. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  56 - 60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Amennyiben engedélyezi, egy mondat erejéig még visszatérnék Szél Bernadett képviselőtársam megjegyzésére, márpedig ami az off-shore cégeket illeti, egy fontos megjegyzést tett a képviselő asszony, és elfelejtette azt elmondani, hogy...

ELNÖK: Államtitkár úr, nem tudom megadni az engedélyt...

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár: Akkor a válaszomba foglalom, ha megengedi, elnök úr.

ELNÖK: ...tehát ha nem kapcsolódik a kérdéséhez a képviselő úrnak, akkor...

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Először is szeretném megerősíteni azt, amit Ékes József képviselőtársam kérdésként föltett: a szocialistáknak valóban csak a szája jár. Tehát a képviselő úr kérdésére ezt tudom válaszolni. (Taps, derültség és közbeszólások az MSZP és a független képviselők soraiban: Bravó!) Ezt szeretném megerősíteni mindenféleképpen, nehogy kétely maradjon ebben. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

A második megjegyzésem, ha megengedi és lehetővé teszi a szocialista frakció, akkor szeretnék a számok szintjén egy fontos és rövid tájékoztatást adni arról, hogy hogyan is áll az európai uniós pénzek ügye. 2007-ben 8200 milliárd forint elköltésére kapott lehetőséget Magyarország. Ebből a pénzből 2007-ben 10 milliárdot, 2008-ban 219 milliárdot, 2009-ben 506 milliárdot, 2010-ben 671 milliárdot, 2011-ben 895 milliárdot, 2012-ben több mint 1000 milliárdot és 2013. X. hó 7-éig 1021 milliárdot sikerült az országnak lehívnia. Ez a rendelkezésre álló összegnek a fele sajnos, tehát a szocialista kormányok nem sokat tettek a lehívások érdekében, nekünk kell több mint 4000 milliárd forintot lehívni, ebből még 300 milliárdot tudunk az idén, és a következő, 2014. és 2015. esztendőkben is az akkori kormányoknak mindent meg kell tenni ennek érdekében. Ezek világos és egyszerű számok.

A 8200 milliárd forint sorsáról, tehát most nem a lehívásokról, hanem a döntésekről beszélek, a magyar kormány, illetve kormányok mintegy 97 százalékban a 8200 milliárd forint vonatkozásában döntést hoztak. Az a helyzet, hogy a 8200 milliárdról megvan a döntés, azonban a kifizetések lassan haladnak, aminek alapvetően az az oka, hogy 2006-ban és 2007-ben Európában is példa nélküli bürokráciát, nehézkes ügyintézési módot választottak az európai uniós pénzek kifizetésére. Ez okozta a korrupciót magát, lehetővé tette a 2006-os rendszer az off-shore cégek létrehozását, ezért kellett egy hónappal ezelőtt elrendelnünk egy újabb off-shore nyilatkozatsort. Minden magyar vállalkozástól, amely az elmúlt hét esztendőben pályázatot nyert, ez 44 ezer magyar vállalkozás, egy világos és egyértelmű, büntetőjogi következményekkel járó jognyilatkozatot kérünk arra nézve, hogy milyen külföldi cégérdekeltség van ebben a magyar cégben, illetve milyen külföldi tulajdonosi szerkezete van. 30 ezer vállalkozás már válaszolt. Amelyek nem válaszolnak, ott el fogunk állni a pályázattól, és visszaköveteljük a kifizetett pénzeket; amelyek válaszoltak, azokat pedig részletesen megvizsgáljuk, és amelynél az off-shore gyanú felmerül, mindegyik pályázattól el fogunk állni, és vissza fogjuk kérni ezt a pénzt.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném azt is elmondani, hogy sikerült a felfüggesztések problematikájával és az európai fejlesztéspolitikai kritikákkal is megbirkóznia a kormánynak. Mint ismeretes, Brüsszelben egyezséget kötöttünk, ennek hatására 2 milliárd euró kerül a magyar költségvetésbe, ennek több mint a fele, 1,7 milliárd euró megérkezett már, az elmúlt héten a Magyar Államkincstárban jóváírták, és a következő egy hétben további euró-százmilliók érkeznek a magyar költségvetésbe. Pénteken találkoztam Andor László biztossal, aki a társadalmi felzárkóztatási programokért felelős az Európai Unióban, és egy konstruktív légkörű megbeszélésen lehetőség nyílt arra, hogy a további büntetéseket megfizetve mentesüljünk az újabb vizsgálatok és blokkolások alól, tehát újabb pénzek kifizetésére és lehívására nyílik lehetőség. A kormány pedig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) egy héten belül nyilvánosságra hozza azt a határozatát, amely az európai uniós pénzek felosztásának elveit fogja rendezni. Ajánlom figyelmükbe. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56 - 60  Következő    Ülésnap adatai