Készült: 2024.09.19.09:12:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 283. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:44


Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat, illetve az ehhez hasonló törvényjavaslatok az esetek többségében puszta formalitásnak tekinthetők, hiszen egy EU-s szerződés hazai átültetése. Most azonban kicsit más a helyzet. Guernsey a brit Csatorna-szigetek egyike, egy off-shore adóparadicsom.

Most az Unió, pontosabban a brit kormány elért annyit, hogy a sziget legalább adóügyi információkat megoszt a közönséggel. Ez tehát nem a hazai kormány érdeme, nem is lehet, hiszen amilyen retorikai kampányt folytatott a Fidesz, illetve Orbán Viktor a választások előtt, annyira féloldalas és gyenge az, amit ebben a témában tettek. Az off-shore cégeknek ugyanis két jellemzőjük van. Az egyik, hogy a tulajdonosi hátterük nem ismert. A másik, hogy egy adóparadicsomban székelnek, ahol valós tevékenységet nem végeznek, ám mégis ott adóznak, megfosztva ezzel tevékenységük helyszínét, jelen esetben Magyarországot az adóbevételektől, amiből a közszolgáltatásokat fenn lehet tartani.

Az ismeretlen tulajdonosi háttér ellen hozott a Fidesz intézkedést, még az alaptörvénybe is belefoglalta. Ám ez az off-shore-ozásnak csak a kisebbik problémája. A nagyobbik probléma a pénzszivattyú, ami egyes mérések szerint az államadósság 2,5-szeresét vitte ki az országból az elmúlt három évtizedben; a meg nem fizetett adók, amiket nekünk kell megfizetni. Tehát teljesen hiábavaló rezsicsökkentésről szónokolni és rezsicsökkentéssel kampányolni, ha közben a másik oldalon ott van egy pénzszivattyú, ami kiviszi a jövedelmet ebből az országból. Tehát az a jövedelem, ami kiáramlott az elmúlt három évtizedben Magyarországról különböző off-shore paradicsomokba, az pontosan a közszolgáltatások finanszírozásából, a közszolgáltatások fejlesztéséből hiányzik.

Ezen a területen az Orbán-kormány nemhogy nem tett semmit, de minden kezdeményezést megtorpedózott, ami arra irányult, hogy az adóelkerülést csökkentsük, az ilyen cégeket eltávolítsuk akár a közpénzek környékéről, akár a gazdaság más szegmenseiből, akár nemzetközi szinten keressük a fellépést. Ez persze nem véletlen. Még a legbelső kormányzati körökben is felbukkannak olyan emberek, akik adóparadicsomokban bejegyzett cégeket visznek, azokkal üzletelnek. Rogán Antal, a gazdasági bizottság elnöke a letelepedési kötvény terjesztésének milliárdos hasznát passzolta át egy nyíltan off-shore cégnek. A KIM egyik korábbi államtitkára egyenesen abból élt ügyvédként, hogy ilyen cégeket alapított és képviselt.

(19.50)

Gondoljunk bele: az Orbán-kormány azon embere, aki minden egyes köztisztviselő felvételét engedélyezte, a nemzetközi pénzszivattyú egyik legfőbb gépkezelője volt. Mit várhatunk ezek után a kormánytól? Nos, pontosan azt, ami történt. Őt az államtitkársága után kinevezték a jó állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztosnak. Megfelelően groteszk lépés. Megállapítható tehát, hogy a kormány nem tesz semmit az adócsalók, az off-shore-ozók ellen, mivel igen szorosan össze van fonódva olyan off-shore lovagokkal, akik nem annyira akarnak itthon adót fizetni, nem annyira érzik szívükön a nemzet sorsát, hanem inkább adómentesen élveznék az egyébként többnyire állami megbízásokból származó jövedelmüket.

Ugyanezen okok miatt nincs nyoma annak, hogy a kormányzat üres frázisokon túl nemzetközi szinten fellépne az adóparadicsomok ellen. Kész csoda, hogy a tárca most támogatja ezt a javaslatot - csak nehogy bajuk legyen belőle! Hogy világos legyen: két dolgot hiányolunk a mostani törvényjavaslat kapcsán is a kormányzattól, illetve az államtitkár úrtól. Egyrészt egy világos elköteleződést abban, hogy az off-shore lovagokat ebből az országból száműzik. Az LMP-nek volt egy javaslata az új polgári törvénykönyv vitájában, hogy Magyarországon legalább a nem átlátható hátterű gazdaságitársaság-kezdeményezéseket ne lehessen bejegyezni. Még csak nem is arról az off-shore típusról beszéltünk, ahol nyilvánvalóan adókímélési céllal alapítanak egy egzotikus postafiókban társaságot, hanem amikor egész egyszerűen nem tudjuk pontosan, hogy ki van a háttérben. Önök ezt a javaslatot lesöpörték. Önök a polgári törvénykönyv szavazásánál menlevelet adtak az off-shore lovagoknak, világossá tették a magyar emberek előtt, hogy minden szabadságharcos duma porhintés, önök továbbra is egy olyan gazdaságot akarnak működtetni, ahonnan off-shore lovagok szabadon kipumpálják azt, amit itt a magyar emberek, a magyar vállalkozások megtermelnek.

A másik dolog, amiről beszélni kellene, és leginkább a kormánynak cselekednie, ha úgy tetszik, ez lenne a valódi szabadságharc, államtitkár úr, ha önök, levonva a tanulságot a 2008-as pénzügyi világválságból, levonva a tanulságot az eurózóna válságából, kezdeményezőleg lépnének fel az Európai Unión belül és az Európai Unión keresztül a globális színpadon annak érdekében, hogy a nemzetközi spekulatív tőkemozgásokat meg lehessen regulázni. Amíg a 2008-as világválság után képtelenek arra a nemzetközi szervezetek, hogy megadóztassák a spekulatív célú tőkemozgásokat, képtelenek arra, hogy bizonyos, ilyen spekulatív tőkemozgásokat egész egyszerűen betiltsanak, addig ezek a válságok újra és újra fognak termelődni, ezek a buborékok újra és újra fognak termelődni, és a végén ezeknek a válságoknak az árát a perifériaországok vagy félperiféria-országok, mint Magyarország, és azon belül is egyébként a nincstelen emberek vagy az egyébként boldogulni akaró kisvállalkozások fizetik meg.

Magyarországnak elemi érdeke, ha úgy tetszik, nemzetstratégiai érdeke lenne, hogy Brüsszelben és a különböző nemzetközi porondokon fellépjen a nemzetközi pénzügyi rendszer újraszabályozása érdekében, fellépjen annak érdekében, hogy az Európai Unió hatékony szabályokkal fékezze meg és tiltsa be a különböző off-shore paradicsomokat; fel kéne lépni annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai ne engedélyezzék olyan multinacionális cégek működését, amelyek egyébként az off-shore előnyeit kihasználva próbálnak a közteherviselés és a közszolgáltatások finanszírozása alól kimenekülni. Államtitkár úr, az a helyzet, hogy önök rendkívül nagy retorikai bravúrokkal - ma is Rogán Antal, amikor a saját miniszterelnökét kérdezte - tudják támadni az Európai Uniót. És ezt beállítják porhintésként az emberek előtt, mint valamiféle szabadságharc. Közben, amikor valóban fel kéne lépni a különböző nemzetközi pénzügyi érdekkörökkel szemben, amikor nemcsak dumálni kellene, hanem konkrét javaslatokat Magyarország érdekében meg kellene fogalmazni, hogy hogyan lehetne megrendszabályozni a spekulatív tőkemozgásokat, hogyan lehetne off-shore-mentessé tenni adott esetben az egész Európai Uniót, Magyarországnak még egy ötlete sincs.

Ezekben a kérdésekben önök pontosan ugyanolyan szolgai módon paríroznak, ugyanolyan szolgai módon viselkednek, mint az összes korábbi előző kormány. Tehát világos színvallásra van szükség a Fidesz-KDNP-kormány részéről, hogy milyen javaslataik vannak Brüsszelben, illetve a különböző nemzetközi fórumokon a nemzetközi pénzügyi rendszer újraszabályozása érdekében, mit kívánnak tenni annak érdekében, hogy például a hitelminősítő cégek is világos rendszabályok között fejtsék ki áldásos vagy éppen kevésbé áldásos tevékenységüket, és nem utolsósorban a magyar kormánynak milyen javaslatai vannak annak érdekében, hogy európai uniós és globális szinten az off-shore paradicsomokat vissza lehessen szorítani. Arról kellene beszélni, hogy mit kívánnak tenni Magyarországon annak érdekében, hogy Magyarország off-shore-mentes övezet legyen, ki lehessen seprűzni az off-shore lovagokat a magyar gazdaságból. Nem elégséges erre az, amit az alaptörvény tartalmaz. Ma is elmondtuk, benyújtottunk arra javaslatot, hogy nem egyszerűen a közpénzek, az uniós források környékéről is száműzni kellene ezeket a cégeket. Megengedhetetlen, hogy ma kézen-közön minisztériumok különböző tevékenységeket ilyen hátterű cégeknek szervezzenek ki. Itt egy világos mondás kellene, államtitkár úr, világos elköteleződés kellene. Ez nyilván nehezen megy akkor, ha a kormányzat környékén vannak olyan potentátok, akik maguk is érdekeltek ilyen cégekben. Világos színvallás kellene abban, hogy Magyarország hogyan kíván fellépni a spekulatív tőkemozgások és az off-shore paradicsomok ellen európai uniós és globális színtéren.

Erre várunk végre választ. Kevesebb duma és több hatékony javaslat, több nekibuzdulás kellene a különböző nemzetközi fórumokon. Köszönöm szépen. (Dr. Józsa István: Ez jó volt! - Tapsol.)




Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai