Készült: 2024.09.21.10:11:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2010.10.25.),  29-33. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   29   29-33   34-37      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 53. § (1) bekezdése értelmében a határozathozatal előtt bármely képviselőcsoport egy tagja háromperces időkeretben felszólalhat. Megkérdezem, kíván-e élni valaki ezzel a lehetőséggel. (Nincs jelzés.) Nem látok jelentkezőt.

Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a házbizottság javaslatának megfelelően azzal, hogy a T/1376. számú törvényjavaslatot ötórás időkeretben tárgyalja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 310 igen szavazattal, 43 nem ellenében, tartózkodás nélkül az előterjesztés ötórás időkeretben történő tárgyalását elfogadta.

(14.00)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre, a vezérszónoki felszólalásokra elnöki jogkörömben terjesztettem elő ajánlásomat.

Tájékoztatom önöket, hogy a mai napon a napirendi ajánlásnak megfelelően sor kerül az Országos Rádió és Televízió Testület 2009. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló T/1291. számú törvényjavaslat vitájára is. A benyújtott önálló indítványokról és a hatáskörrel rendelkező bizottságok kijelöléséről a honlapon tájékozódhatnak.

Most a napirend kiegészítésére irányuló javaslatról döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a szovjet megszállást követő szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíj-privilégiumok megszüntetéséről és a szocializmus áldozatainak társadalombiztosítási kompenzációjáról szóló törvényjavaslat általános vitájával egészüljön ki a napirend. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot nem fogadta el. (Novák Előd: Megtörtént a forradalom, ugye? Biszku bérencei! - Közbeszólások a kormánypártok soraiban: Orvost! - Egy pohár vizet! - Közbeszólás a Jobbik soraiban: Biszku bérencei!) Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a Ház méltóságának megfelelő módon igyekezzenek viselkedni. (Novák Előd: ...gyertyát gyújtani! Nem vagytok méltók rá! - Közbeszólások az MSZP soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiban: Orvost! - Csenget. - Zaj.) Az előterjesztés általános vitájára a szerdai ülésnapon utolsó napirendi pontként kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a napirendi ajánlásomat. Kérem, kézfelemeléssel jelezzék! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Arra figyelemmel, hogy az Országgyűlés a héten háromnapos ülést tart, a Házszabály rendelkezései szerint a szerdai ülésnapon napirend előtti felszólalásokra nem kerülhet sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 14 óra 3 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

(Jelzésre:) Elnézést, tisztelt képviselőtársaim, hibát követtem el. Az Országgyűlés a Jobbik napirend-kiegészítését nem fogadta el az ebből fakadó minden következménnyel együtt, tehát nem kerül sor ennek tárgyalására. Elnézést kérek a technikai hibáért.

Tisztelt Országgyűlés! Kovács Tibor és Puch László, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Hogyan kívánja megvédeni az embereket a különadó továbbhárításától?" címmel.

(Jelzésre:) Mielőtt megadnám a szót valamelyik képviselő úrnak, Szabó Vilmos ügyrendi ügyben kért szót.

SZABÓ VILMOS (MSZP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Rövid időn belül másodszor fordult elő, hogy napirend előtti hozzászólásban a Ház napirendjén lévő kérdéssel foglalkoztak képviselőtársaink. Az elmúlt héten Selmeczi Gabriella képviselő asszony, ma pedig Lázár János frakcióvezető úr a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatosan napirenden lévő kérdéssel foglalkozott, és ezzel házszabálysértést követtek el. Matolcsy miniszter úr hasonlóképpen válaszolt erre.

Szeretném kérni elnök urat, hogy biztosítsa a Házszabály betartását, és azt, hogy ez ne forduljon elő akkor sem, ha kormánypárti képviselők, és akkor sem, ha ellenzéki képviselők próbálják ezt megtenni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy képviselő úr a napirend előtti hozzászólások idején jelentkezett ügyrendi hozzászólásra, és azért nem adtam meg akkor a szót, mert a Házszabály szerint napirend előtt nem lehet ügyrendi kérdésben szót kérni.

Miután a napirend előtti hozzászólások már nevükből fakadóan is a napirend elfogadása előtt kerülnek a Ház elé, ezért azt gondolom, hogy nem volt elfogadott napirendje a Háznak (Derültség az MSZP soraiban.), tehát olyan kérdést frakcióvezető úr nem érintett... (Közbeszólások az MSZP soraiban. - Soltész Miklós: Szili Katalin! Ugyanez volt!) Megköszönném a szocialista képviselőknek, ha meghallgatnák, amit mondok. A Ház elnökeként, azt gondolom, ez a lehetőség talán megillet. Tehát az én értelmezésemben nem volt a Háznak elfogadott napirendje, tehát nem volt napirenden az a kérdés, amellyel frakcióvezető úr foglalkozott. Amennyiben e tekintetben problémájuk van, akkor kérem, a szokásoknak és a szabályoknak megfelelően foglaljanak állást, és forduljanak az ügyrendi bizottsághoz a saját állásfoglalásuk megítélését illetően. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Miután más képviselőcsoportok képviselői nem jelentkeztek ügyrendi hozzászólásra, ezért, ha megengedik, akkor visszatérnénk az interpellációk napirendjére. Kovács Tibornak adom meg a szót. Parancsoljon, képviselő úr! Rögzítem a jegyzőkönyv kedvéért, hogy 14 óra 6 perc van.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az egyes ágazatokat terhelő különadóról szóló törvény három új adó három évre történő kivetését tartalmazza. A kormányzati kommunikációban ez gazdasági akciótervként szerepel, holott egyszerű adóbehajtásról van szó, a Fidesz korábbi adócsökkentő ígéretei ellenére adóemelésről tehát.

Látszólag az adóemelés csak azokat a nagyvállalatokat, energia- és telefontársaságokat, áruházláncokat érinti, amelyek komoly nyereséget realizáltak. Ne legyen senkinek illúziója: a törvényi garanciák hiányában ezek a vállalatok továbbhárítják a fogyasztókra ezeket az adóterheket, miután semmilyen jogszabályi akadálya a dolognak nincs.

A különadó végső soron nagyságrendileg azonos, minthogyha ezekben az ágazatokban az áfát 25-ről 27 százalékra emelték volna, tehát ténylegesen, a hatást tekintve egy mindenki által fizetett adónak kell tekinteni a befizetett adót.

A korábbi nyilatkozatokban az áthárítás veszélyét a távközlési szektorban például, de az áruházláncok esetében is a gyilkos árversenyre hivatkozva tették lehetetlenné vagy mondják lehetetlennek a kormányzat képviselői. Persze, akkor megfogalmazódik a kérdés, hogy azokban a szektorokban, ahol gyilkos árverseny van, hogyan keletkezik extraprofit, amit most a kormányzat meg kíván adóztatni, vagy ha nincs gyilkos árverseny, akkor miből gondolják, hogy a korábbiaknak megfelelően ezek a társaságok ne háríthatnák át ezeket a terheket a fogyasztókra.

Mindezekre tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár urat: rendelkeznek-e egyáltalában bármilyen konkrét elképzeléssel az adóteher továbbhárításának megakadályozására? Kérem, mutassa be azokat a konkrét intézkedéseket, amelyekkel meg kívánják akadályozni, hogy a fogyasztók és a beszállítók viseljék ezeket az adóterheket.

Várom megnyugtató válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.




Felszólalások:   29   29-33   34-37      Ülésnap adatai