Készült: 2024.09.25.07:51:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2011.06.27.),  296-308. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 12:05


Felszólalások:   296   296-308   308      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a módosító javaslatokról határozunk.

Kérdezem önöket, elfogadják-e az előterjesztő módosító javaslatait az 1-8. pontok szerint, amelyeket az alkotmányügyi bizottság is támogat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatokat 281 igen szavazattal, 1 nem szavazattal és 43 tartózkodás mellett elfogadta.

Most a zárószavazás következik. A határozathozatal előtt megkérdezem, hogy a kormány álláspontját kívánja-e valaki ismertetni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/3376. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 280 igen szavazattal, 9 nem szavazattal és 37 tartózkodás mellett elfogadta.

Az előterjesztők indítványozták, hogy az Országgyűlés elnöke az imént elfogadott törvény sürgős kihirdetését kérje a köztársasági elnöktől. Kérdezem önöket, hozzájárulnak-e ehhez. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a sürgős kihirdetési kérelmet 281 igen szavazattal, 43 nem szavazattal és 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Soron következik az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Az előterjesztést T/3357. számon, az egységes javaslatot pedig T/3357/101. számon kapták kézhez a képviselők.

Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat érkezett, záróvitára is sor kerül. Kezdeményezem, hogy a benyújtott módosító javaslatokat összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom a záróvitát a T/3357/106. számú ajánlás 1-12. pontjaira. Kérdezem, kíván-e valaki felszólalni. Hegedűs Tamás képviselő úr ügyrendben kért szót. Parancsoljon, képviselő úr!

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Negyed óra technikai szünetet kérek, hogy a technikai problémát át tudjuk hidalni a frakcióban az akkumulátorokkal. Köszönöm. Frakciószünetet kérünk. (Németh Szilárd: A gyógyszert be kell szedni!)

ELNÖK: Képviselő úr! Minden képviselőnek jár egy akkumulátor, és a frakció annyi pótakkumulátort vesz a keretéből az Országgyűlés vezetésének állásfoglalása alapján, amennyit akar, úgyhogy azt javaslom önöknek, hogy ennek szellemében legyenek szívesek vásárolni pótakkumulátorokat, és akkor minden probléma megoldható. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Folytatjuk a vitát. Kovács Tibor képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr!

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Erre a törvényjavaslatra is jellemző az, ami itt a mai napon elhangzott: gyakorlatilag a zárószavazáshoz benyújtott koherenciás módosító indítványok szinte követhetetlenek a tekintetben, hogy ki, mikor és hogyan nyújtja be azokat, ki és mikor dönt arról, hogy egyes indítványokat támogatnak, a másik indítványt nem támogatják, a harmadikat visszavonják; szinte követhetetlen az, hogy hogyan fogadnak el jogszabályokat.

Bánki Erik néhány perccel ezelőtt arra hivatkozott, hogy mit ígértek önök a választási kampányban; például azt ígérték, hogy az egészségügy egész rendszerét konszolidálni kell, és támogatni kell az egészségügy különböző intézményrendszerét. Joggal várták az egészségügyi dolgozók, hogy ez a jogszabály, amit itt benyújtottak, többek között fogja szolgálni a tisztánlátást, az átláthatóságot, a finanszírozhatóságot, és a jövőben átláthatóbbá válik az egész egészségügyi rendszer finanszírozási rendszere. Természetesen a jogszabály nem erről szól, sőt, ha figyelemmel kísérték a mai elektronikus sajtót, abban a legfontosabb hír az volt, hogy a magyarországi egészségügyben dolgozók fizetése a legalacsonyabb a környező országok egészségügyi dolgozóihoz képest, pedig lett volna alkalom e tekintetben is jelentős lépéseket tenni.

(21.30)

Csak utalnék arra, hogy a legmagasabb jövedelműeknek nyújtott adókedvezmények 500 milliárd forintjából vagy a MOL-részvényvásárlásokra fordított 500 milliárdból lett volna éppen elég forrás arra, hogy az egészségügy fejlesztését, az egészségügyi dolgozók jövedelmi helyzetét jelentősen javítsák. Ez a törvényjavaslat sajnálatos módon nem erről szól, ráadásul a benne megfogalmazódó szabályozás nemhogy átláthatóbb lenne az egészségügyi dolgozók számára, hanem még inkább bonyolulttá teszi a különböző ellátások sorrendiségét.

Mindezekre tekintettel nem tudjuk támogatni a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hegedűs Tamás képviselő úr újra ügyrendben jelentkezett. Parancsoljon, képviselő úr!

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. A Házszabály 56. §-a szerint kérem a frakciószünet elrendelését. A Házszabály indoklási kötelezettséget nem ír elő.

ELNÖK: Képviselő úr tárgyalási szünetet kér?

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Igen, tárgyalási szünetet kérek.

ELNÖK: Az elnök mérlegelési joga, hogy azt elrendeli-e, vagy nem, én pedig úgy gondolom, hogy most nem rendelem el. (Taps a kormánypártok soraiban.) Majd a szavazás után elrendelem a szünetet.

Gyenes Géza következik, a Jobbik képviselőcsoportjából.

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! A zárószavazás előtti módosító javaslatokkal kapcsolatban meg tudom ismételni, hogy ma délelőtt volt egészségügyi bizottság ülés, és a beterjesztett módosítók közül egyet hála istennek, visszavontak, mert az a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt, illetve a munka törvénykönyvét módosította. Ezt visszavonták.

A másik két előterjesztés viszont szakmailag kétségtelenül indokolt, bár megmondom őszintén, én láttam a Parlament előtt a Józsi bácsit és a Mari nénit, akik bejöttek az alkotmányügyi bizottságba, és lakossági véleményként megkérték az alkotmányügyi bizottságot, hogy ő módosítsa be a gyógyszer-felhasználási törvényt mint olyat. Semmi probléma nem lenne vele, csak szeretnénk, ha ezekről a módosítókról - ha lehetséges, kivéve persze amikor lakossági nyomásra az utolsó pillanatban bejön - a bizottság véleményt mondhatna, hiszen az egészségügyi bizottságot én egy komoly szakmai bizottságnak tartom, és úgy gondolom, meg tudjuk ítélni egy olyan kérdésnek a szakmai tartalmát is, amit az alkotmányügyi bizottság terjeszt be. Kérem, ha lehetséges, a jövőben erre kapjunk lehetőséget.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szilágyi László képviselő úr következik. Parancsoljon!

SZILÁGYI LÁSZLÓ (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Lassan fél éve ismerjük a Semmelweis-terv tartalmát és politikai ajánlásait. Azt gondolom, az egészségügynek sok szempontról hasznára válna, ha a kormány elkezdené a Semmelweiss-terv pontjait végrehajtani. Itt azonban nem ez történik. Itt egy másik tervről, az Orbán-Matolcsy-féle megszorító csomagról van szó, amit Széll Kálmán nevével illetnek. Ebben a salátatörvényben kilenc törvényt módosítanak, és ennek igazából két elfogadhatatlan eleme van, az egyik a táppénzszabályokat érintő módosítások, a másik pedig a gyógyszerkasszát érintő módosítások. Ez a két dolog szembemegy a Semmelweis-tervvel, hiszen a Semmelweis-terv minden egyes alkalommal, minden rendes és pontos helyen leszögezi, hogy forrásokhoz kell juttatni az egészségügyet, nem pedig újabb forrásokat kivonni abból.

Semmiképpen nem lehet támogatni ezt a törvényjavaslatot, már csak azért sem, mert a mai napig nem álltak elő olyan szabályozási lépésekkel, amelyek az egészségügy igazi problémáit megoldanák. Elsősorban a humánerőforrás-krízisre gondolok. Nagyon várjuk, hogy olyan szabályozási elemek történjenek végre, amelyek az egészségügy igazi és valós problémáira koncentrálnak. Ez a törvénycsomag még nem ez, s az LMP-frakció ezt ilyen formában nem tudja támogatni.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel további felszólaló nem jelentkezett, a záróvitát lezárom. Kérdezem, hogy a kormány részéről kíván-e valaki válaszolni a vitában elhangzottakra. (Nincs jelentkező.) Nem.

Most a módosító javaslatokról határozunk. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő az ajánlás 1., 2., 3., 5., 7., 9., 10., 11. és 12. pontjait támogatja. Ezek elfogadása kizárja az ajánlás 4. és 8. pontjait. Kérdezem, hogy elfogadják-e a támogatott javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatokat 276 igen szavazattal, 37 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most az előterjesztő által nem támogatott további javaslatról döntünk.

A 6. pontban az alkotmányügyi bizottság a 67. § (3) bekezdésében a forgalombahozatali engedély jogosultjainak kedvezményérvényesítő lehetőségét tartalmazó rendelkezéseket módosítja a gyógyszer-forgalmazási törvény 36. § (7) bekezdésében. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatot 269 igen szavazattal, 47 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/3357. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 269 igen szavazattal, 45 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Az előterjesztő indítványozta, hogy az Országgyűlés elnöke az imént elfogadott törvény sürgős kihirdetését kérje a köztársasági elnöktől. Kérdezem, hogy hozzájárulnak-e ehhez. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a sürgős kihirdetési kérelmet 273 igen szavazattal, 46 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Soron következik az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/3404. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3404/37. számon kapták kézhez. Az államtitkári zárszó a részletes vita végén már elhangzott. Most a határozathozatalok következnek.

Felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, hogy ismertesse az ezzel kapcsolatos információkat.




Felszólalások:   296   296-308   308      Ülésnap adatai