Készült: 2024.09.23.14:03:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 104. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz vezette polgári kormány számára a kétéves költségvetés legfőbb prioritásai a polgárok számára az életszínvonal emelése, a legfontosabb egység, a családok támogatása, és az a Széchenyi-terv, amelyről itt ellenzéki képviselőtársaim azt mondták, hogy nincs, holott jól láthatóan miniszter úr kezében is megjelent az a két füzet, ami már van, program formájában testet öltött. Most ezekről szeretnék néhány gondolatot elmondani, tisztelt képviselőtársaim.

Kezdem először is a vállalkozáserősítő programmal, hiszen ahhoz, hogy az önök által is oly kívánatos és a mi szándékainkban is egyre inkább megnyilvánuló juttatásból a társadalom felé minél többet lehessen megtenni, jó, erős és jól működő vállalkozásokra van szükség.

Magyarországon a mikro-, kis- és középvállalkozások igen komoly részt vállalnak a foglalkoztatásból és a költségvetési befizetésekből, a polgári kormány ezért kiemelt figyelmet fordít helyzetükre. Ennek szellemében számos adminisztratív és adózással kapcsolatos könnyítést tartalmaz a jövő évre vonatkozó adótörvény, és most konkrét formában, a Széchenyi-terv keretein belül, a költségvetésben is megjelenik a támogatásuk. A Széchenyi-terv vállalkozásfejlesztési programjának legfőbb célja, hogy teljesítményük, export- és foglalkoztatási képességük növelésével csökkenjen a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak a nagyvállalkozásokkal szembeni versenyhátránya. A kis- és középvállalkozások helyzetének javítására már idén is 12 milliárd forintot fordított a kormány, jövőre a Széchenyi-terv alapján 32-33 milliárd forint áll majd e célra rendelkezésre.

Nemcsak gazdaságilag indokolt a támogatásra fordítható forrásokat növelni, de az ez évben benyújtott vállalkozói pályázatok nagy száma is jelzi a kezdeményezés pozitív fogadtatását. Ez is azt mutatja, hogy a polgári kormány jó úton jár, amikor a támogatási formák szélesítését és a felosztható források több mint két és félszeres bővítését tűzte ki célul. Csak egyetlen számadatot hadd említsek meg ezzel kapcsolatban: tavaly 13 ezerrel nőtt a kis- és középvállalkozások száma, jelenleg csaknem 800 ezer kis- és középvállalkozás működik Magyarországon.

Van egy másik nagyon fontos és már élő program, ez pedig a turizmusfejlesztési program. Ezt a szektort az elmúlt években kedvező átalakulások jellemezték, így a jelenlegi kormányzati ciklusban a turizmus a gazdaság egyik sikerágazatává vált. A további dinamikus növekedést elősegítendő a polgári kormány eddig soha nem látott összegeket fordít az idegenforgalom, a turizmus és a gyógyturizmus fejlesztésére. Tesszük mindezt úgy, hogy a fejlesztési tervek és az ezekre szánt összegek átfogják az ágazat egészét; mondhatni, hogy az új gyógyvízforrások feltárásától, a meglévő alapok és szolgáltatások fejlesztésén át, a legnagyobb hozadékkal kecsegtető minőségi turisztikai termékek és szálláshelyek bővítéséig tart a program.

Külön ki kell emelni, hogy a turizmusfejlesztési program differenciált, figyelembe veszi a támogatni kívánt területek, profilok adottságait, lehetőségeit. A már meglévők számára európai szintű fejlesztési távlatokat nyit meg, a most indulók számára dinamikus indulást, komoly növekedést tesz majd lehetővé. Külön öröm ezekről a programokról és a fejlesztéshez rendelt összegekről beszélni egy olyan képviselőnek, mint én, aki Hajdúszoboszlón, az ország talán egyik legszebb és leghíresebb fürdővárosában él, és látja, milyen lehetőségek nyílnak meg a gyógyfürdő és a város előtt az elkövetkezendő időszakban. A lehetőségeket pedig a költségvetésben szereplő, 2001-ben 25 milliárd, majd 2002-ben 28 milliárd forint biztosítja, ami a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési programjának fedezetéül szolgál majd.

Az infrastrukturális és szolgáltatási fejlesztéseken túl a programnak jelentős szerepe van a munkahelyteremtésben is, mivel csak az elmúlt évben mintegy 11 ezer ember számára jelentett közvetlen vagy közvetett munkalehetőséget a turizmus dinamikus fejlődése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmondottak alapján is arra kérem önöket - ellenzéki képviselőtársaimat különösen -, hogy támogassák a benyújtott 2001-es és 2002-es költségvetési javaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai