Készült: 2024.09.23.05:59:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 221. felszólalás
Felszólaló Lázár Mózes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:01


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR MÓZES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy több szempontból is rendkívüli az előttünk lévő törvényjavaslat, és szeretném előrebocsátani, hogy frakciónk támogatja ezt a törvényjavaslatot. Egy-két apró módosító javaslatot benyújtottam, amely nem az egész szerkezetét bontaná meg, hanem csak néhány elemében próbál jobbító szándékú javaslatot megfogalmazni.

Azt hiszem, mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy gyakorlatilag a nyolcvanas évek közepétől-végétől, de a kilencvenes évektől már minden bizonnyal az egész országra az volt jellemző, hogy a szénbányászat jelentősen visszaszorult ebben az országban. Tudjuk nagyon jól, hogy ennek milyen okai és milyen körülményei voltak, és senki sem gondolja, hogy ez a folyamat nem volt több szempontból is indokolt. Viszont nagyon sokan voltunk már akkor is, akik azt mondtuk, hogy néhány esetben az államnak kivételt kell tennie, mert elég sok problémával sújtott térsége van az országnak, ahol a szénbányászat meghatározó volt. Annak idején, a rendszerváltoztatás előtt úgynevezett egy lábra állított térségek voltak ezek.

Tehát a lényeg az, hogy a magyar szénbányászat nagyon sok negatív hatást kelljen megéljen, és a számokat is ismerjük, hogy milyen komoly foglalkoztatók voltak ezek a cégek az országban, és ma már szinte minimális a szénbányászatban dolgozók létszáma, azon belül is a mélyművelési szénbányákban dolgozók létszáma.

Ugyanakkor én azt hiszem, hogy elérkeztünk egy olyan határhoz, amely azt a gondolkodásmódot vetíti előre, hogy míg a világban, mondjuk, kőolajból a megkutatott készletek alapján mintegy 50 esztendőre való készlet van, addig a szénből legalább 300 esztendőre elegendő készlet van. Természetesen ez nem Magyarországra, ez a világra vonatkozik, de azon belül elgondolkodtató, főleg most már tartósan arról lehet beszélni, hogy igen megnövekedtek az olajárak, és ez egy kicsit átrendezi az energiával kapcsolatos vélekedéseinket.

Ebből következően nekünk az volt a véleményünk korábban is, és ezt ma is tartjuk, hogy azokban a térségekben, azoknál a cégeknél, ahol környezetvédelmi szempontoknak megfelelő, és az egyéb elvárásokat is teljesítő, relatíve gazdaságosan működtethető, szénbázisú villamosenergia-termelés folyik, meg kell tartanunk. Ma Magyarországon már nem sok ilyen van - mint tudjuk -, azon belül is a mélyművelésű szénbányászatra az a jellemző, hogy a többi energiahordozóhoz képest magasabb áron lehet termelni villamos energiát.

Az előttünk lévő törvényjavaslat - mindannyian tudják, nem titkolt, konkrétan nincsen az indoklásban sem benne - elsősorban a Vértesi Erőmű Részvénytársaságról szól, és a Vértesi Erőmű Részvénytársaság jogosult ez alapján a törvényjavaslat alapján majd a szénipari szerkezetátalakítási támogatásra vagy költségre, amellyel a magyar villamosenergia-piacon, amely, mint tudjuk, 2007. július 1-jétől teljes versenyfeltétel mellett fog működni, és ezzel a támogatással egy olyan villamosenergia-termelés jöhet itt létre, amely ebbe a versenybe be tud szállni. Természetesen magának a cégnek addig az időig még sok dolgot el kell végeznie ahhoz, hogy érdemben részt tudjon ebben venni.

Az előttünk lévő javaslat azért is lényeges, mert én azt gondolom, hogy kormányokon átívelő döntéssorozat volt a Vértesi Erőmű Részvénytársasággal kapcsolatban. Elsőként említeném azt, hogy valamikor a Horn-kormány idején indult el az úgynevezett retrofitprogramja ennek a cégnek, majd az Orbán-kormány vállalt egy jelentős állami garanciát az úgynevezett füstgáz-kéntelenítő megépítésére, most pedig előttünk van az a javaslat, amelyet már ez a kormány kezdeményezett az Európai Uniónál, hogy az úgynevezett szénfillérhez - amely Németországban is létezik - hasonló támogatási rendszert kaphasson a szénipari szerkezetátalakítási támogatásban részesülő cég.

Szeretnék utalni itt a napirend előtti felszólalásra, amelyet Orbán Viktor mondott el, ez pedig a hosszú távú áramvásárlási szerződések. Valóban azt gondolom, hogy itt kellő körültekintéssel át kell tekinteni ezeket a szerződéseket, és ezt nemcsak mi mondjuk, hanem ezt az Európai Unió is vizsgálja. Másfél-két héttel ezelőtt volt az az MTI-hír, hogy az Európai Bizottság aggályosnak tartja ezeket a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket több szempontból is, és felsorolja, hogy milyen szempontokból. Tehát én azt gondolom, hogy politikai oldaltól függetlenül elénk fog kerülni még ez a kérdés, mert a liberalizáció, amely előttünk van, most már gyakorlatilag másfél év múlva be fog következni, komoly problémákat okozhat egy ilyen jelentős szerződésportfólióval.

Mindezt csak azért mondtam el, hogy hogyan kapcsolódik ez ide, tisztelt képviselőtársak. Hát úgy, hogy a villamosenergia-termelésben részt vevő cégek több mint 80 százalékának van ilyen hosszú távú áramvásárlási szerződése, és az állami tulajdonú, tehát a kevés kistulajdonosok mellett szinte százszázalékos állami tulajdonú Vértesi Erőmű Részvénytársaságnak nincs hosszú távú áramvásárlási szerződése. Tehát ha ilyen nincs, akkor legalább valami olyan támogatásban részesüljön, hogy ezek mellett a cégek mellett - sportnyelven szólva - labdába rúghasson.

Én azt gondolom, ez az előterjesztés mindenképpen támogatandó, és egy kicsit visszatérve a bevezetőmben mondottakra, hogy átértékeltük az energiahordozókhoz fűződő viszonyunkat és kapcsolatunkat, tudjuk, hogy Magyarországon túlzottan nagy a gáz aránya, azt is tudjuk, hogy az olajárakat követik rendre a gázárak is, ezért az egyéb energiahordozók léte kicsit stabilabb. Itt még a több kormányon átívelő, úgynevezett retrofitprogramnak köszönhetően legalább 2014-ig versenyképesen termelhető villamos energia ezzel a segítséggel. A hosszú távú áramvásárlási szerződéseknek egy nagyon érdekes története van, mindenesetre az meglepő, hogy pont az egyetlen mélyművelésű szénbányával rendelkező villamosenergia-termelő részvénytársaságnak nincsen ilyen hosszú távú áramvásárlási szerződése.

Ezért - még egyszer hangsúlyozom -, azt hiszem, három vagy négy módosító javaslatot adtam be az előttünk lévő T/18109. számú törvényjavaslathoz, amely igazából csak technikai jellegű, de én azt gondolom, nem követünk el nagy hibát, ha a hazai szénbányászatot ezzel a támogatással illetjük, és ezzel is gyakorlatilag segítünk azokon a bajokon, amelyek Magyarország energetikai kiszolgáltatottságát eredményezik és jelentik. Én tisztelettel ajánlom mindenkinek a figyelmébe, és remélem, hogy a parlament többsége támogatni fogja ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai