Készült: 2024.04.26.20:27:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 2. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:53


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Házelnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Egy család életét, hétköznapjait, hangulatát sok minden befolyásolja, természetesen elsősorban a hétköznapi életkörülmények, hogy van-e munka, hogy a munkáért van-e tisztességes jövedelem, hogy a gyerekek jól tanulnak-e az iskolában, hogy van-e egy tisztességes ház, egy otthon, ahol éli a család az életét.

Természetesen vannak más dolgok is, amelyek nem ennyire kézzelfoghatók; az a hangulat, amely körülveszi a családot, hogy hogyan fordulnak egymás felé, hogy a hétköznapok része a veszekedés vagy inkább a megértés. Látunk sok olyan családot, amely viszonylagos bőségben él, mégis a veszekedések alakítják a hétköznapokat; és látjuk ugyanezt fordítva, látjuk, hogy hányan élnek szűkösségben és mégis boldogságban.

Azért mondom el mindezt önöknek, mert hasonlóképpen működik egy ország is: egy ország életét egyformán befolyásolják mindazok a dolgok, amelyek kézzelfoghatóak, hogy hogyan megy az élet a gazdaságban, a mezőgazdaságban, vidékfejlesztésben, családtámogatásban, egészségügyben, egy sor ügyben. De van még valami: hogy milyen a hangulat, hogy az országban élők, az országban lakók, az ország vezetői, legyenek színészek, politikusok, üzletemberek, tudósemberek, kellő megértéssel és nyugalommal fordulnak-e egymás felé, hogy a nyugodt párbeszéd vagy a veszekedés az, amely a hétköznapokat befolyásolja. (Zaj.)

Sokan azt gondolják, hogy a politika a választásról szól - én meg azt mondom, hogy a politika a választásokról is szól, de elsősorban nem a választásokról szól a politika. A politika elsősorban a választások közötti időszakról szól, a cselekvésről, arról a képességéről egy országnak, hogy miután eldöntötte, hogy kinek a kezébe adja a kormányzás rúdját, képes átalakítani az országot, változtatni, úrrá lenni azokon a gondokon és bajokon, amelyek nehezebbé teszik az életet.

A demokratikus politika mérlegelésből áll, vitából és okos döntésből, majd cselekvésből. Ez helyes. De tudni kell, hogy a politika nem háború, semmilyen tekintetben nem. Épp ezért tartom helytelennek, hogyha valaki azt mondja, hogy hadrendbe kell állítani csapatainkat; épp ezért tartom elfogadhatatlannak, hogyha valaki azt mondja, hogy nem mondunk le egyetlenegy négyzetméterről sem, azért, mert ez azt az érzetet kelti, hogy háború van. Nincsen háború, és nem kell háborús pszichózist teremteni! Demokratikus versengés van, de ez elsősorban cselekvés, átalakítani az országot.

Sőt, azt sem gondolom, hogy 2006-ban szinte minden el fog dőlni, hogy kicsúszik a magyar talaj a lábunk alól, hogyha nem ez vagy nem az fog győzni; és nem gondolom azt, hogy ha nem az győz, akit valaki támogat, akkor gyermekeink és unokáink elveszítik a normális emberi és európai élet lehetőségét; azt meg végképp nem, hogy ha nem azok győznek, akiket támogatni szeretne egyik vagy másik politikus, akkor Magyarország meg fog szűnni, és a térképen jelölt pacává degradálódik mindössze. Azt gondolom, hogy demokratikus politikus, aki érti, hogy miről szól az ország, aki valóban együtt akar működni, aki arról beszél, hogy közös a felelősségünk, az így nem nyilatkozik.

Azért mondom el mindezt, mert ez igaz a gazdaságra is. Azt, hogy milyen a gazdaság, befolyásolja, hogy milyen a gazdaság növekedése, hogy hogyan növekednek a jövedelmek, hogy milyen a pénz értékállósága és természetesen az államháztartás is. A magyar gazdaság nagyon régen látott tempóban növekszik: az elmúlt negyedévben 4,6 százalékkal gyorsabban, mint korábban, 3 százalékkal több ez, mint Európa nyugati felén. Ez nagy dolog, ez a magyar emberek és a magyar vállalkozások teljesítménye. Mi több, az utolsó rendelkezésünkre álló adatok szerint az utolsó tizenkét hónapban az elért jövedelmek vásárlóértéke, -ereje több mint 6 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

Tudjuk továbbá azt is, hogy a magyar pénz több mint húsz éve nem volt ilyen értékálló, hogy megszűnt Magyarországon az infláció. Ezek mind fontos dolgok: növekedés, jövedelem, infláció. És igazuk van, van egy negyedik is: az, hogy egy ambiciózus program részeként Magyarország egyszerre kíván egy igazságosabb országot és egy fejlettebb világot teremteni, hogy úgy érezhesse mindenki, hogy szükség van rá ebben az országban. Ezért nyúlunk hozzá most már sokadszor a nyugdíjakhoz - 13. havi nyugdíj, méltányossági nyugdíj, korrekciós nyugdíjprogram -, ezért alakítjuk át és tesszük igazságosabbá a családtámogatási rendszert, hogy igazi igazságos gyermektámogatás legyen, hogy az kapja, akinek nagyobb erre a szüksége, és ezért építünk autópályákat.

Muszáj önöknek elmondanom, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy nem javítja az ország helyzetét és képességét, hogy újabb és újabb célokat kitűzve sikeres legyen, hogyha igaztalan állításokat mondanak a gazdaságról, aki nem érti, hogy a költségvetés és a gazdaság az nem ugyanaz a dolog, és a költségvetésben éppen azért vállaljuk ezeket a feszültségeket, mert egy igazságosabb országot akarunk, igazságot a nyugdíjasoknak, igazságot a gyermekeknek, igazságot a vidéknek, és folytathatnám a sort. (Taps az MSZP soraiban.)

(13.10)

És mindig meg fogom védeni ezt a költségvetést. Meg fogom védeni ezt a költségvetést azért, mert tudjuk, hogy mint nagyon sok más ország Európában is, ebben a szakaszában Magyarország életének éppen azért költünk többet, mert úrrá akarunk lenni az elmúlt húsz év igazságtalanságain, és szeretnénk egy sokkal gyorsabb tempót diktálni a fejlődésben, hogy oda is legyen autópálya, ahol nem volt eddig.

Ha kell, akkor ebben a vitában meg fogom védeni a nyugdíjasok és a gyermekes családok érdekét az ellenzékkel szemben; ha kell, akkor vitatkozni fogok a jegybank elnökével szemben; és ha kell, akkor addig fogom magyarázni Európában, Európa fővárosaiban és Brüsszelben, amíg nem értik: van itt egy ország Európa közepén, amely az elmúlt években sokat-sokat változott, és végre eljutott oda, hogy kellő büszkeséggel és bátorsággal fordítani akar a sorsán, egy igazságosabb, egy egyenlőbb világot akar, amelyben fejlődés és dinamizmus van. Ezért fogom megvédeni az igazságos és modern Magyarország érdekét, valamennyi ember érdekét. (Taps az MSZP soraiból.)

A kormányzás persze cselekvésre épül - ez egy cselekvő kormány. Azt ígértük a száz lépés részeként, hogy átalakítjuk ezt az országot, hogy segítünk olyanná tenni, hogy egyre többek számára legyen élhető, hogy nyugalmat és biztonságot árasszon. Erről beszéltünk akkor is, amikor azt mondtuk, hogy hozzányúlunk a vidék, a földből élők világának környezetéhez, és teremtünk egy fejlettebb, egy igazságosabb vidéki Magyarországot. Erről szól az új földprogram is, amit az elmúlt hetekben dolgoztunk ki.

De hadd emlékeztessem önöket valamire: arról szólt az egész tavasz, hogy Magyarország nem fog tudni megbirkózni a hatalmas gabonaterméssel, sem a búzával, sem a kukoricával. Tessék megnézni, egy szó nem esik arról, hogy Magyarország nemcsak hogy megbirkózott ezekkel a kérdésekkel, hanem szinte nem is lehet hallani, hogy Magyarországon az elmúlt évek legnagyobb termése volt, és a termés végre tárolókban van. (Taps az MSZP soraiból.)

Arról szólt ez a tavasz, hogy Magyarország késik a támogatások kifizetésével, és most, amikor végre nemcsak hogy behoztuk magunkat, hanem az idei évben, hölgyeim és uraim, közel 400 milliárd forint támogatást fogunk kifizetni, a gabonaintervencióra kifizetett pénzekkel együtt több mint 500 milliárd forintot (Közbeszólások a Fidesz soraiból.), akkor láthatólag csendben vannak azok, akik eddig kritizáltak bennünket. Pedig ha valamikor, most megérdemelné Gráf József miniszter, hogy most hangoskodjanak, és most tapsolják őt meg. (Taps az MSZP soraiból.) Mert a kormánynak cselekvésre és cselekvő miniszterekre van szüksége, olyanokra, akik nem ijednek meg attól, ha ilyen kihívásokkal találkoznak, és olyanokra, akik képesek mindehhez kellő támogatást találni.

És nagyon szeretném, ha Magyarország nem ahhoz keresne támogatókat, akik a teljesítőképes magyar agráriumot és vidéket most újabb bizonytalanságba akarják taszítani; nagyon szeretném, ha mindazok, akik csak arról tudnak beszélni, hogy soha nem látott támogatások mellett, soha nem látott építkezések mellett Magyarországon újra nyugalom van, azok nem ahhoz keresnének apropót, hogyan lehet utcára menni, hogyan lehet destabilizálni, hogyan lehet az ellenzéki pártokkal szövetségben elvenni a magyar vidék örömét, hogy végre jól mennek a dolgok, és végre újra van látható perspektívája a magyar vidéknek, a magyar falunak.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy miként a száz lépés programjának részeként bejelentettük, elfogadásra került az új földprogram, amely törvényekben, törvénymódosításokban, új kormányzati döntésekben ölt testet. Mi ennek a lényege? Az a lényege, hogy elsősorban azé legyen a föld, azoké a magyar gazdálkodóké, akik megművelik; hogy a föld kerüljön vissza a gazdálkodókhoz; hogy a földet ne államosítsuk (Font Sándor: Miért vettétek el?), hanem adjuk a gazdák, a gazdálkodók kezébe. (Taps az MSZP soraiból.)

Ezért módosítjuk a Nemzeti Földalapról szóló törvényt; módosítjuk legalább három célból. Egyik oldalról földet kívánunk adni ingyenes vagyonkezelési joggal azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nagyon fontos közfeladatokat kívánnak ellátni ezeken a területeken, munkahelyteremtő beruházásokat kezdeményeznek, és a helyi lakosság igényéhez igazodó fejlesztéseket kezdeményeznek. Ez az első pontja ennek.

Második pontként azt szeretnénk, hogy az önkormányzatok kapjanak földet arra és azért, hogy a szociálisan rászoruló, a földet művelni akaró és képes emberek gazdálkodhassanak rajta (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mikor?), hogy könnyebb legyen az ő életük.

Harmadsorban: a törvény módosításával az a célunk, hogy a termőföld eladására árverés útján is sor kerüljön, hogy azok, akik gazdálkodnak, elérjék a versenyképes birtokméretet, hogy lejátszódjon Magyarországon az oly sokat és sokszor kívánt birtokkoncentráció; hogy megküzdhessenek a magyar gazdák más országbeli gazdákkal mint versenytársakkal; hogy Magyarországon ne csak lehessen termelni, hanem megérje termelni mindenkinek, és viruljon a magyar falu, viruljon a magyar mezőgazdaság. (Taps az MSZP soraiból.)

Decembertől márciusig a magyar falu - azt reméljük, és azt kívánjuk - a földosztástól, az új földprogramtól, a földárveréstől legyen hangos; hogy a magyar falu végre azt élje meg, hogy van egy kormány, amely nem beszél, hanem cselekszik (Derültség a Fidesz soraiban.), amely tudja, hogy arról szól a vidéket támogató programja, hogy először is a legfontosabbat, a földet odaadjuk a gazdálkodók kezébe, és nem beszélünk arról, hogyan kell a vidéket támogatni, hanem cselekszünk egy vidékpárti, cselekvő kormánnyal.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindezen túl, éppen annak érdekében, hogy úrrá legyünk az örökölt szerkezeti nehézségeken, például azon, hogy megbomlott a korábbi egyensúly, amitől oly versenyképes volt a magyar mezőgazdaság, megbomlott az egyensúly a növénytermesztés és az állattenyésztés között, az új földprogram részeként földet kívánunk adni azoknak, akik állattartó telepekkel rendelkeznek, akik ott gazdálkodnak, földet adni (Font Sándor: Szóval a külföldieknek!), hogy legyen a takarmány-előállításra elegendő termőalap, és legyen persze hely környezetvédelmi szempontból azért is, hogy el lehessen helyezni a trágyát. Kérem szépen, a magyar állattenyésztés szempontjából kulcskérdés, amit teszünk, és hála istennek, olyan kormány jött, amely megértette az állattenyésztés érdekeit, megértette szempontjait, és az új földprogramban végre az állattartó telepek környezete azok kezébe kerül, ahol az a legjobb, az állattenyésztéssel foglalkozó gazdák és gazdálkodók kezébe fog kerülni. (Taps az MSZP soraiból.)

Elindítjuk a “földért életjáradékö program negyedik ütemét. Ma 20 ezer ember kap körülbelül havonta 20-30 ezer forintot a postástól, hozza rendszeresen mint nyugdíj-kiegészítést. Ebben az új programban további 7-8 ezer ember fogja majd a földjéért a biztonságot kapni, azt a lehetőséget, hogy nem a gazdálkodás kockázatával kell szembenézni, hanem várni kell a postást, aki hozza a pénzt. Ez egy tisztességes baloldali program, amely kockázat helyett lehetőséget teremt ezrek számára. Ezért fog következni, vagy már zajlik is a “földért életjáradékö programjának negyedik szakasza.

Végül: a kormány benyújtotta a parlamentnek a szövetkezetekről szóló úgynevezett átmeneti törvény módosítását. A módosítás lehetővé teszi, hogy a felszámolt szövetkezetek után megmaradt földek a Nemzeti Földalap kezébe kerüljenek. Ez az a folyamat, amelyen keresztül végbemegy a termőalapok koncentrációja, mert a Földalaptól pedig azokhoz fog jutni, akik megművelik, és nem hagyják ugaron, a tehetséges, boldogulni akaró és tudó magyar gazdákhoz. (Taps az MSZP soraiból.)

 

(13.20)

Cselekvésről beszélek; arról a cselekvésről beszélek, amely átalakítja Magyarország képét; a változtatás képességéről, arról a tehetségről, amely megvan a gazdában, és amely megvan a kormányban. Arról beszélek, hogy hogyan és milyen módon lehet nem egyszerűen beszélni a változásról, hanem tenni annak érdekében. Erről szól a száz lépés (Dr. Kelemen András: Kampányszöveg!), egy biztonságos és egy igazságos Magyarországról (Közbeszólások.), bátor lépésekkel, olyan lépésekkel, amelyek átalakítják a hétköznapokat, amelyben a politika a cselekvésről szól: élni és élni hagyni, és jobbá tenni az országot. Ez egy tisztességes nemzeti program, ezt a programot fogjuk végrehajtani Magyarországért, a vidékért, a köztársaságért.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai