Készült: 2024.05.04.08:49:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 94. felszólalás
Felszólaló Horváth Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ZOLTÁN, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság a tegnapi, tehát a 2013. évi szeptember 16-ai ülésén megtárgyalta a törvényjavaslatot, s a bizottság 18 igennel, 3 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak találta a jogszabályt.

A bizottsági ülésen élénk vita nem fogalmazódott meg, ha kritika érte is a jogszabályt; elsősorban azt - ha szabad így mondani - a politikai vicc kategóriába soroltuk az ellenzék oldaláról, az adatokkal való visszaélés furcsa víziója tárult elénk, de azt gondolom, hogy ez érdemben nem volt kritika.

A jogszabályt azért is tudta a kormányoldal és az ellenzéki oldal is támogatni, mert meggyőződésünk szerint ez egy olyan típusú törvény, amely végre átláthatóvá, tisztává teszi a szociális és a gyermekvédelmi rendszerben található pénzbeni és természetbeni ellátások rendszerét. Ez egy folyamat része, hiszen aki végigkövette a kormányzat ilyen típusú fejlesztéseit, a szociális intézmények világában már működik majdnem két éve az úgynevezett KENYSZI-rendszer, ahol a szociális alap- és szakosított ellátásokról kapacitásadatokat kell rögzíteni az intézményeknek. Ez a rendszer nem tesz mást, mint beemeli a szociális és gyermekvédelmi rendszerbe a pénzügyi és a természetben nyújtott ellátások rendszerét. A jogszabály egyértelműsíti, hogy az adatrögzítés hogyan osztódik meg a települési önkormányzat, a járási hatóság és az országos rendszert működtető hatóság között.

Kérdést intéztünk helyettes államtitkár úrhoz a bizottságban, aki jelezte, hogy az országos nyilvántartást működtető rendszer - terveik szerint már november 15-én elinduló rendszere - elvileg elkészült, az informatikai háttér és a tapasztalat rendelkezésre áll. Ahogy államtitkár úr jelezte, ez egy folyamatos együtt tanulása a rendszernek, hiszen ez egy új típusú adatszolgáltatást igényel az eddigi hatóságtól, azonban meggyőződésünk szerint mind a hatósági oldalt, mind a jogosulti oldalt egyértelműen olyan helyzetbe hozza, ami a mostaninál kedvezőbb. Bürokráciát csökkentünk, a hozzáférést biztosítjuk, nem a kliensnek kell adatot szolgáltatni, hanem a közhiteles adatokon keresztül lehetőségeket teremtünk arra, hogy a különböző hatóságok, bíróságok, a Magyar Államkincstár, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az adatokat rögzítőket direktben keressék meg, és így ez a teher nem a lakosságra, nem a szociális ellátórendszert igénybe vevőkre, hanem a hatóságok egymás közötti kommunikációjára tereli át ezt az adatszolgáltatást.

Ez az egész rendszer egy taj-alapú nyilvántartás lesz, tehát a társadalombiztosítás rendszerét fogjuk felhasználni ebben. Számunkra nagyon fontos, hogy ki tudjuk majd szűrni azokat az elemeket, amelyeket egy-egy támogatás megítélésénél akár eddig párhuzamosan lehetett igénybe venni, innentől kezdve ez a rendszer ezt a rendszert teljesen átláthatóvá teszi. Nemcsak az egyén, hanem a családok együttes vizsgálatára is tudunk majd törekedni, és természetesen három módosító javaslattal már mi is jobbító szándékunkat fogalmaztuk meg a jogszabályt illetően. Amennyiben úgy ítélik meg képviselőtársaink, lehetőségük van ezzel élni, úgyhogy arra kérjük a parlamentet, hogy nemcsak itt a vitában, hanem majd a zárószavazásnál is támogatásáról biztosítsa a törvényt.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai