Készült: 2024.09.24.06:42:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

331. ülésnap (2013.12.02.), 226. felszólalás
Felszólaló Dr. Puskás Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSKÁS IMRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előző két felszólalásból is, azt gondolom, kiderült azok számára, akik figyelmesen hallgatták, hogy ez egy nem jelentéktelen mértékű költségvetési módosítási javaslat, de kétségtelenül megvan az a különlegessége, hogy bár előterjesztője, beterjesztője a kormány, és vélhetően támogatója majd a parlamenti többség lesz, ettől függetlenül egészen biztos, hogy nem aktív szereplői vagyunk ennek az eljárásnak. Sokkal inkább arról van szó, amint ezt Veres János képviselő úr elmondta, hogy az ő pénzügyminisztersége idején történt egy megállapodás a MOL és az akkori kormány között, amelynek egyébként a következményeit most, körülbelül hét évvel is viselnünk kell.

Ennek a megállapodásnak a következménye volt az, hogy az Európai Bizottság valóban 2010-ben arra kötelezte a MOL-t, hogy fizessen be egy 35 milliárd mértékű összeget, mert az Európai Bizottság úgy vélte, hogy a MOL versenyelőnyöket élvezett, és ezzel kellett ezt kompenzálnia. Ez a döntés egyébként azt is igazolja, illetve az Európai Unió Bíróságának azóta született döntése is igazolja, hogy a Bizottságnak nincs mindig igaza. Kiderül, hogy ebben a dologban sem volt a Bizottságnak igaza, hiszen nemrégiben megszületett a bíróság ítélete, amely arra kötelezi nyilvánvalóan az éppen aktuális magyar kormányt, illetve parlamentet, hogy a központi költségvetés terhére fizesse vissza a társaság számára ezt a 35 milliárdot meghaladó összeget.

Nyilvánvalóan ezekből a konkrét állításokból és konkrét tényekből megállapítható, hogy valóban a költségvetés-módosítás egy kényszerpályás eljárás, és az is egyértelműen megállapítható, hogy szó nincs a helyzet bonyolultságáról, kuszaságáról vagy valamiféle áttekinthetetlenségéről. A dolog nagyon is egyszerű, világos és mindenki számára áttekinthető. Sokkal érdekesebb és fontosabb kérdés nyilvánvalóan mindannyiunk számára az, hogy alapvetően a költségvetést ez hogyan érinti, hogyan érinti azt a fajta törekvésünket, vállalásunkat és nyilvánvalóan az ország érdekét szolgáló vállalásunkat, hogy a költségvetés hiányát ebben az évben, 2013-ban is 3 százalék alatt akarjuk és tudjuk tartani.

(17.30)

E tekintetben megnyugtató számunkra az az indoklás és kormányálláspont, ami arról szól, hogy ez a 35 milliárdos, nem várt, ám elkerülhetetlen költségvetési kiadás nem tudja a tekintetben sem megingatni a magyar költségvetést, hogy ez sem tudja az államháztartás hiányát 3 százalék fölé vinni. Sőt, a másik nagyon fontos vállalásunkat, amely arról szól, hogy minden évben csökkenteni kívánjuk az államadósság mértékét, még ez az összeg sem tudja ezt a vállalásunkat keresztülhúzni.

Tehát ez a költségvetési módosítás, még egyszer hangsúlyozom, bár jelentős összegről szól, ez az összeg egy kényszerpályán mozgó eljárás, amely 2006-ból indul - a miniszter úr elmondott szavaiból ez egyértelműen kiderül -, és nyilvánvalóan, miután jogerős bírósági ítélet kötelezi a magyar államot ennek a visszafizetésre, ezért egyértelműen ennek eleget kell tennünk. Az már csak a magyar költségvetés stabilitását mutatja, hogy ezt meg tudjuk tenni úgy, hogy az államháztartás hiányát továbbra is 3 százalék alatt tudjuk tartani. Ezért képviselőtársaimat arra biztatom, hogy nyugodtan támogassuk ezt a módosítást.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai