Készült: 2024.04.26.07:09:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (1999.12.13.), 34. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A magyar kormány tagjai külföldi útjaik során a polgári légi közlekedés szolgáltatásait veszik igénybe. Ez kétségkívül költségkímélő, és megfelel a nemzetközi normáknak is.

Október végén azonban nem várt, drámai esemény következett be. (Dr. Dávid Ibolya: Drámai!?) Orbán Viktor repülőgépe Londonban lekéste az Ottawa felé induló járatot. A késés miatt csak a miniszterelnök és szűk kísérete indulhatott azonnal tovább. A kormányfő nem késlekedett a Malév szigorú bírálatával. "Fel kell nőnie a vállalatnak ehhez a feladathoz, és rendet kell teremteni. Semmilyen technikai magyarázatot nem lehet elfogadni ebben az ügyben." - jelentette ki akkor Orbán Viktor miniszterelnök úr. A kijelentésnek meg is lett a következménye: három Malév-vezetőt felmentettek. Azt hihetnénk ezek után, hogy a miniszterelnök bár szigorú, de igazságos, egyforma mércével mér kormánytagot és polgárt egyaránt. Mint kiderült azonban, erről nincs szó. Hadd idézzek fel néhány esetet ennek alátámasztására.

A miniszterelnök úr egy másik útja során a gépen közölték a menetrend szerinti járat utasaival, hogy nem New York-ban, hanem Washingtonban szállnak le. A váratlan kitérő miatt az utastársak jelentős késéssel érkeztek meg. Nincs adat arról, hogy emiatt hányan késték le csatlakozásaikat. Nincs adat arról sem, hogy a kormány bárkit felelősségre vont volna a polgárok késedelme miatt. Kevésbé jártak rosszul azok a polgárok, akik már induláskor értesültek a várható késésről.

Így jártak például Deutsch Tamás kényszerű útitársai is. Sem ők, sem a Malév munkatársai nem készültek fel arra a váratlan rövidzárlatra, hogy a miniszter otthon hagyja útlevelét. Mit volt mit tenni, az utasok és a személyzet türelmesen megvárta, hogy a kormány, saját hatáskörben, kiengedje az országból Deutsch Tamást. Nincs információnk arról, hogy a polgárok késése miatt felelősségre vontak-e bárkit is. Arról viszont van információnk, hogy nemrégiben a moszkvai járat is késve szállt fel. A polgárok akkor Martonyi János külügyminiszter úrra vártak két és fél órát.

A legújabb fejlemény, hogy Katona Kálmán miniszter Stockholmig kísérte a kormányfőt, majd az első járattal visszatért Budapestre. Mint a miniszter úr kifejtette, máskor nincs alkalom nyugodt beszélgetést folytatni a kormányfővel. (Derültség az MSZP soraiban.) Ezzel a kormány a konferenciabusz után feltalálta a konferencia-repülőgépet is, egyúttal létrehozta a világ egyik legdrágább miniszterelnöki tárgyalóját. Nem tudom, hogy a repülőgépen megtartott kormányülések rendszeressé válnak-e - már csak a nyugodt légkör miatt is -, mellesleg, a polgárok pénzén szárnyakat adva a miniszteri vágyaknak. De az is lehet, hogy a következő koalíciós tárgyalás is a felhők felett zajlik le Orbán Viktor és a szintén sokat repülő Torgyán József között.

Összegezve:

1. A kormány költségkímélésből utazik polgári járatokkal, de a fedélzetet használni kormánytárgyalónak: pazarló megoldás.

2. A kormány kettős mércével mér. Szigorú felelősségre vonást követel, ha maga késik, de szava sincs akkor, ha miatta késnek a polgárok.

Ezért a szocialisták konstruktív javaslata a következő. (Közbeszólások a Fidesz soraiban.) A kormány haladéktalanul szálljon le a földre! Tudjuk, hogy ehhez a feladathoz fel kell nőni, és rendet kell teremteni. Semmilyen technikai magyarázatot nem lehet elfogadni ebben az ügyben.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai