Készült: 2024.09.23.07:57:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 276. felszólalás
Felszólaló Balla Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:14


Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Mielőtt az írásban bejelentett felszólalásomhoz hozzáfognék, egy gondolatot engedjen meg nekem.

Tatai-Tóth képviselőtársam, amit megjegyzésként tett a nemzetiségi nyelvoktatást folytató iskolákra, ahol ön visszaéléseket tapasztalt, úgy gondolom, az én választókörzetemben, ahol több német és szlovák többségi nemzetiségi település van, nem osztják az ön véleményét.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország nemzetközi megítélésének kulcsfontosságú kérdése a Külügyminisztérium és a Külügyminisztérium költségvetése. A mostani költségvetési vitában sajnos azt kell mondanunk, hogy az az ingadozó kártyalap az egész kártyavár-költségvetésben, amit a Külügyminisztérium jelent, nagyon rossz, és úgy gondolom, a nemzetközi megítélésünk szempontjából nagyon nehézzé teszi azoknak az embereknek a munkáját, akik ezért a kérdésért, ezért a feladatkörért felelősek.

Részben tapasztalatlanságból érzéketlenségre utaló gondolatokat fogalmaz meg, vagy érzéketlenségre és tapasztalatlanságra utal az a hozzáállás, amit a kormány a Külügyminisztérium költségvetésénél és ezen belül például a határon túli magyarok támogatására fordítandó összegeknél az elmúlt évhez képest is tesz, bár abban az évben és az idei évet tekintve a mostani évhez képest is a zárolásokat és a különböző ígérvények be nem tartását követően még 5 milliárd forinttal csökkentette a 2006. évi költségvetését.

Egyrészt tapasztalatlanság ez a csökkentés, másrészt pedig annyira a működőképesség határára sodorta vagy fogja sodorni a Külügyminisztériumot a következő évben, hogy felvetődik az a kérdés, teljes mértékben el fogja-e tudni látni a minisztérium a munkáját. Érzéketlenség az, mint hangsúlyoztam, hogy a határon túli ügyekben az ígéretek ellenére - hiszen miniszterelnöki ígéret volt arra, hogy a határon túli támogatások kereteit megtartják - a 2006. évi költségvetésben azt lehet tapasztalni, hogy mintegy 25 százalékos csökkenést él meg a határon túli támogatás.

Pontosan azért is érdekes és elgondolkodtató ez a helyzet, mert a külügyi bizottság ülésén, amikor a módosító javaslatokról szavaztunk, igaz, a kormány jelen lévő képviselői egybehangzóan nem támogatták a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség módosító javaslatait, mégis megjegyzem zárójelben, és talán egyfajta pozitív elmozdulásról is beszámolhatok ezáltal, hogy a jelen lévő kormánypárti képviselők többsége egyfolytában, folyamatosan tartózkodással szavazott. Ez tehát azt is jelenti, hogy ők is érzik, hogy azok a jobbító szándékú módosító javaslatok - csak néhányat felsorolva - a Szülőföld Alap támogatását növelnék. Természetesen mindezt úgy, hogy minden egyes módosító javaslatnál az volt a legfontosabb szempont, hogy a hiányt ne növeljük, hanem bizonyos átcsoportosításokkal, átcsoportosítási lehetőségekkel éltünk, vagy adott esetben az oktatási-nevelési támogatás növekedésével. Aztán kiderült, hogy az előző évekhez képest nem volt az a keret elegendő, amelyet a költségvetés megszabott, annak ellenére, hogy nyitott volt felülről, az idei év mégis mintegy 78 százalékra tervezte azt a költséget, ami alapvetően az előző években egyértelműen bebizonyosodott, hogy szükséges.

Véleményünk szerint hiányoznak olyan fontos stratégiai kérdések, mint például a demokratizálódási folyamatokat és a különböző folyamatokat felügyelő különböző alapítványok támogatása. Ilyen szempontból például a nyíregyházi és a szegedi folyamat lehetőségeit szerettük volna bővíteni, visszaállva talán az előző években megszokott támogatásokhoz.

Magyarország ebben az évben, illetve a következő év nyaráig adja a visegrádi együttműködés elnökségi feladatait. Sajnos ebben a kérdésben nem találtunk sort a Külügyminisztérium költségvetésében, bár úgy gondolom, az elnökségi feladatok többletkiadással is járnak, nem csak a kötelező tagsági díj befizetésével.

Ezenkívül még egy nagyon nagy probléma van, ami talán bizonytalanságot is okozhat. Több külképviselet bezár, ezen túl pedig a külképviseletek esetében a fejlesztéseknél, tehát a különböző diplomáciai épületek fejlesztésénél, rendbetételénél sajnos olyan összeget találtunk, ami egyenlő a nullával, ez pedig 54,7 millió. Úgy gondolom, a megközelítőleg száz magyar külképviselet karbantartását, fejlesztését ez az összeg nem segíti. Ez bizonytalanságot szülhet az ott dolgozók körében, és bizonytalanságot szülhet abban az esetben, amikor olyan képviseleteket zárnak be, ahol magyar turisták kénytelenek különböző okok miatt a konzuli védelemről szóló törvény tekintetében biztonságot érintő kérdésben a konzulátushoz fordulni, de elképzelhető, hogy a jövőben erre nem lesz lehetőségük.

A módosító javaslatainkkal arra törekedtünk, hogy nem növelve a hiányt, átgondolt, józan átcsoportosítással nagyobb lehetőséget, nagyobb támogatást adjunk a Külügyminisztériumnak a következő évi munkájához.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai