Készült: 2024.09.22.09:44:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 398. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt évtizedben - lényegében 1990 óta - érdekes jelenség tanúi lehettünk és lehetünk. E jelenség lényege az, hogy éppen akkor, amikor létrejön a politizálás lehetősége, amikor azt mondhatjuk, felszabadul, sőt a többpártrendszer működőképessége érdekében fontossá válik a politika, jól körülhatárolható politikai körök ennek éppen az ellenkezőjét szándékozzák elérni.

A gondolkodás befolyásolására alkalmas küzdőtereken, az írott és az elektronikus sajtóban folyamatosan azt hangsúlyozzák, hogy az emberek nem szeretnek, nem akarnak politizálni, hogy a politika utálatos dolog, az élet felesleges sallangja; aki politizál, az előbb-utóbb erkölcstelenségbe sodródik. S míg ezt állítják, ugyanazok a politikai erők egyre több sajtóorgánumot, televíziócsatornát hoznak létre, s azokban egyre több politikai befolyásolásra alkalmas műsort teremtenek.

A hírműsorokon, krónikákon, kommentárokon túl számtalan klub, magánbeszélgetés, úgynevezett talk-show, társalgás, vidám és szórakoztatónak álcázott show-műsorok, politikai magazinok, politizáló sztárok, sztárpéldaképek jelennek meg a képernyőkön. Az újságok száma nő, és az állandó anyagi panasz mellett jelentős tartalmú, terjedelmű ingyen újságok kínálják magukat a legforgalmasabb helyeken, és kerületi, illetve pártlapok jelennek meg a postaládákban. Vagyis, míg az apolitikus magatartást dicsérik egyfelől, jórészt ugyanazok és ugyanott hatalmas politikai erővel, súllyal szándékoznak a társadalomra hatni másfelől.

 

 

(20.30)

 

A társadalom depolitizálásának eléréséhez a többpártrendszert megjelenítő parlament kínálkozott az egyik legjobb eszköznek. Az ott elhangzott szövegek nagy része, a parlament lényegével ellenkező módon éppen azzal a rejtett szándékkal élt, hogy a társadalom politizálási kedvét elvegyék. Erre idézetek tömkelege lenne hozható, csak hát erre most nincs idő. Talán szükség sincsen rá, mert mindannyian ismerjük ezeket a szövegeket.

De még erőteljesebb érv is szól a mellett az ellentét mellett, hogy a politika meghatározott szegmense szándékozik a társadalmat a politika ellen fordítani. Ezt az érvet éppen a politikai vitanapok nem vitatható adatrendszere szolgáltatja. Érdemes megszámolni ezeket az adatokat, és összehasonlítani a kormányperiódusok politikai vitanapjainak számait, tényeit egymással.

Az Antall-kormány az indulás számtalan nehézséggel küzdő periódusa volt. Nem is csodálható, hogy mindössze öt politikai vitanapra került sor, és egy kivételével ezeket is a kormány kezdeményezte. Az öt vitanap alatt 161 felszólaló volt mindösszesen. (Dr. Géczi József Alajos: Minden héten volt parlament!)

A Horn-kormány nyugodtan végigregnálta mind a négy évét, a politikai vitanapok száma több mint kétszeresére nőtt, 13 vitanap volt e periódus alatt. Még figyelemre méltóbb, hogy a felszólalók száma jelentősen felugrott, majdnem meghatszorozódott, a 13 vitanap alatt 641 volt a felszólalók száma.

Az Orbán-kormány ebben az évben zárta harmadik évét, azaz néhány hónap még hátravan a teljes négyéves periódus vitanapjainak összegzéséhez. Ebben a ciklusban eddig 14 politikai vitanapra került sor, azaz többre, mint a Horn-kormány teljes négy éve alatt, és a vitában részt vevő felszólalók száma e részidőben nemhogy elérte, de túl is haladta az előző négy évet, ugyanis a 14 vitanap alatt jóval 700-at meghaladó felszólalót számolhattunk össze. Itt meg kell jegyeznünk: a felszólalók száma nem azonos a felszólalások számával.

Összegezve: a kormányperiódusok alatt nőtt és nő a politikai vitanapok és jelentősen többszöröződik a vitában részt vevők száma. (Dr. Géczi József Alajos: Fordul a helyzet!) Ha tudjuk, márpedig tudnunk kell, hogy a parlament mindig, minden motívumában a társadalom tükre, akkor azt is észre kell vennünk, hogy hiába volt a társadalom depolitizálása bizonyos körök rejtett szándéka, minden erőfeszítés ellenére sem sikerült a társadalmat leszoktatni, szembefordítani a politikával. Az adatok tükrében állíthatjuk, ellenkezőleg; a társadalom egyre nagyobb érdeklődéssel fordul a politika felé. Ennek az érdeklődésnek a tendenciája a most következő választások meghatározója lehet.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai