Készült: 2024.09.21.12:32:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 171. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Jómagam közgazdász vagyok, és se nem az ELTE-n, se nem a Pázmányon végeztem, úgyhogy ehhez a vitához nem tudok hozzászólni, de szerintem a Közgáz a legjobb egyetem, hogy a jogászok nemtetszését is kivívjam. (Derültség.) De hogy kicsit komolyabbra fordítsam a szót, de csak egy picit, sokat emlegettük a kereszténységet, akkor azt is mondhatnánk, hogy nem ördögtől való az ötlet, amit önök felvetnek itt, és egészen biztosan a célrendszerrel egyet lehet érteni, ha egy magyar felsőoktatási intézménynek a minőségét akarnánk javítani. Én azt gondolom, talán egy kicsit a fideszes képviselőtársam hozzászólását annyiban csak lehetne pontosítani, hogy én abban bíztam, hogy nemcsak a kereszténység miatt akarunk segíteni a Pázmánynak, hanem az ott tanuló diákok miatt, mert mégiscsak az lenne a cél, hogy a tanárokat, diákokat támogassuk; a fideszes képviselőtársamról beszéltem, nem a KDNP-s képviselőtársamról. Tehát magyarul, nemcsak az az egyetlen indok, mert a kereszténység bástyája Magyarország, és ezért segítsünk a Pázmány Katolikus Egyetemnek, hanem azért, mert jó minőségű oktatást szeretnénk az ott tanuló diákoknak, az ott dolgozó pedagógusoknak pedig minél kulturáltabb feltételrendszert, hogy minél magasabb színvonalon láthassák el a munkájukat.

Magyarul, mi ennek egyáltalán nem vagyunk ellenzői, mégis van két olyan pont, amit még egyelőre nem sikerült, hogy mondjam, megnyugtatóan megértenünk. Az egyik az, hogy mi lesz a piliscsabai intézmény sorsa, hiszen talán amikor ezt az ambiciózus célt kitűzték, hogy ott majd egy kampuszként működik ez az egyetem, talán akkor is voltak már olyanok, akik azt mondták, hogy azért ez egy bátor ötlet, nem teljesen így épül fel a magyar oktatási rendszer, szisztéma, mint ahogy az Egyesült Államokban van. Tehát talán lehetett akkor is hallani abban a vonatkozásban kritikákat, hogy nem biztos, hogy ez a legjobb választás. De ha már így alakult, és most onnét beköltöztetik szerintem egy jobb célállomásra ezt az egyetemet, akkor egészen biztosan felmerül a kérdés, hogy mit lehet kezdeni azzal a létesítménnyel, ami ott van. Tehát ez nem teljesen tiszta a számomra, és ha államtitkár úr szavait jól értettem, még nincs pontos vagy százszázalékos elképzelés arra, hogy ott mi lenne.

A másik, hogy mégsem egy egyetemi épületbe költöztetik ezt az egyetemet, magyarul azt sem látjuk, hogy mennyire alkalmas az az új épület, amit megkap az egyetem arra, hogy ott valóban oktatási tevékenységet folytathassanak. Magyarul, ez a két peremfeltétel, hogy nem tudjuk, mi lesz azzal, ahonnét elköltözik, és nem tudjuk, hogyan fogják tudni használni azt, ahova beköltöztetik az egyetemet, szerintünk ez két bizonytalansági tényező ebben a törvényjavaslatban, vagy legalábbis annak következményeként. Éppen ezért mi azt mondjuk, hogy miközben az ötlet nem ördögtől való, miközben az helyes célkitűzés, hogy a magyar felsőoktatási intézmények színvonalát, infrastrukturális ellátottságát javítsuk, és ezáltal segítsük a tanárok és diákok munkáját, aközben mégiscsak érdemes azt látni, hogy ez mennyibe kerül, és hogyan megvalósítható a mai magyar valóságban.

Éppen ezért a Magyar Szocialista Párt tartózkodni fog, legalábbis a jelen állás szerint ennél a törvényjavaslatnál, mert a célt érti, helyesnek tartja, a megoldásban vannak bizonytalanságok. Ennyit szerettem volna a tisztelt Országgyűlés figyelmébe ajánlani. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai