Készült: 2024.09.21.21:44:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 414. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:08


Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az ajánlás 24., 25., 33. és 39. pontjaihoz szeretnék hozzászólni.

A 24. és 25. pontokban szocialista képviselőtársaimmal határidő-módosításokat kezdeményeztünk. A 24. ajánlási pontban az általunk javasolt módosító indítványban - ahogy Kökény képviselőtársam már elmondta - arra teszünk javaslatot, hogy ez a törvény 2001. január 1-jén lépjen hatályba.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akit az általános vita és a mai részletes vita nem győzött meg arról, hogy ez a törvényjavaslat előkészítetlen, bevezethetetlen, hogy szabályozatlan viszonyokat teremt, hogy ellátási biztonságot kockáztat, azt már aligha lehet józan érvekkel meggyőzni. Mégis arra szeretném inspirálni képviselőtársaimat, hogy legalább a saját módosító indítványaik következményeit próbálják mérlegelni. Hiszi-e bármelyik kormánypárti képviselőtársam - aki az ajánlásban jegyzett módosító indítványokat aláírta -, hogy az általuk aláírt, alapvető ellátási kérdéseket érintő módosító indítványok normaszöveg szerinti megvalósítását, a törvényjavaslat más paragrafusaival való összerendezhetőségét, a jogalkotási törvénnyel való összhangját a hátralévő időben meg lehet teremteni? Hogy a végrehajtási utasítások ezek után elkészülhetnek? Hogy a szereplők erre felkészülhetnek?

Nem hiszem, képviselőtársaim, hogy egy december 21-én megszavazott törvényjavaslat törvénnyé válás esetén kilenc nap - közte két ünnep - rendelkezésre álló idő alatt átmehet úgy a szereplők és az ellátandók köztudatába, hogy tudják, miről lesz szó, hogy mi határozza meg az ő jövőjüket előremenőleg, hogy nem lehet kiküszöbölni a kockázatokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt mondtuk a 4. § (5) bekezdését illetően, hogy olyan felhatalmazást kér magának a kormány, amit törvényekben kellene szabályozni. Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszter úr eljuttatta hozzánk a kormányrendelet tervezetét. Ennek a tervezetnek a kompetenciájába eső része vitatható. Egy másik része még tárcaegyeztetés alatt áll.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az első menetben körülbelül másfél óra alatt teleírtam a végrehajtási utasítástervezetet kérdésekkel, amikre választ kellene kapni. Nem szabályoz még a 4. § keretein belül sem megnyugtatóan nagyon fontos kérdéseket. Melyik kormányrendelet fog elkészülni az önök által beadott módosító indítványok után előállt törvényre?

Tisztelt Képviselőtársaim! Rátérek a 33. pontra. Vagyoni kérdéseket kíván szabályozni az önök módosító indítványa. Azt indítványozza, hogy az önkormányzatok tulajdonában lévő vagyont ingyenes használatba vagy - az önkormányzatok szabad elhatározása szerint - tulajdonba adja a háziorvosnak. A bizottsági vitában fideszes polgármester képviselőtársam hívta fel a figyelmet a nonprofitörvényre, mely szerint az ingyenes használatba adott tulajdont már nem lehet visszakérni. Hogy az adott város - nem szeretnék képviselőtársamnak bajt okozni a saját frakciójában, ezért nem is mondom ki a nevét, de nem egyedül van a Magyar Köztársaság területén -, az adott település szinte erejét meghaladó mértékben javította a háziorvosi ellátás feltételeit, pénzt költött rá a választópolgárok adóforintjaiból, de azt nem fogják szó nélkül lenyelni a település lakói, hogy a képviselő-testület ezt a vagyont ingyen odaadja!

Nem is beszélve arról, hogy ez mégiscsak kétharmados törvény! Az önkormányzati törvény szerint erről - mint nem forgalomképes vagyonról - törvénynek kell rendelkeznie, ami után képviselő-testületi döntést kell ebben az ügyben hozni, tisztelt képviselőtársaim. Hol vannak azok a kormánypárti képviselőtársaim, akik polgármesterként azt mondják, rendben van? Miért nincsenek itt, és miért nem szólnak, hogy rendben oda fogjuk adni, mert minket nem fognak elszámoltatni a választópolgáraink?

Végül rátérek a 39. ajánlási pontra. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az a pillanat, amikor már nem bújhatunk el az általános vita szövege mögé. Annak idején nem tudtuk megbeszélni az akkor már előttünk fekvő ajánlást. A helyzet annyiban változott, tisztelt miniszter úr, hogy a tárca képviselője támogatásáról biztosította a bizottságban ezt a módosító indítványt, amely nem kevesebbet tesz, tisztelt képviselőtársaim, mint négy törvényt módosít. Megváltoztatja az egészségügyi törvényt. Megváltoztatja a települési önkormányzatok alapellátási feladatait. Kiveszi az alapellátás feladataiból a háziorvosi, gyermekorvosi, fogorvosi ellátásért való kötelezettségvállalást. Az állami egészségügyi ellátások körébe teszi be ezt az alapellátást. Megváltoztatja az ÁNTSZ hatáskörét annyiban, hogy az ÁNTSZ-t bízná meg a településen a háziorvosi körzetek kialakításával. Megváltoztatná a Magyar Orvosi Kamara jogosítványait a működtetési jog gyakorlásában. Megváltoztatja az önkormányzatok ellátási feladatát - ennyiben ez a keletkeztetés törvényjavaslata -, mert keletkeztet egy közösségi alapú egészségügyi ellátást, amiben visszahagyná a védőnői szolgálatot és az iskolaorvosi ellátást.

(20.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi ez? Ki csinálja? Ki áll jót az állam nevében? Ki fogja biztosítani a visszamaradt feladatokat, milyen vagyoni feltételek mellett? Ki ad választ ezekre a kérdésekre?

Tisztelt Képviselőtársaim! Most hívom vitába kormánypárti képviselőtársaimat az Országgyűlés színe előtt, nem zárhatjuk le ezt a törvényjavaslatot, amíg minden képviselő megnyugtató választ nem kap erre, mert haza kell mennünk, és a betegek ellátásáról gondoskodnunk kell. Lehet, hogy önöknek vannak jó válaszaik, csak még nem ismerhettük meg ezeket; akkor elő a jó válaszokkal, képviselőtársaim!

Ezért, tisztelt elnök úr, a hozzászólásom végén tisztelettel tennék egy ügyrendi javaslatot, aminek lényege a következő: a részletes vitát ne zárja le az Országgyűlés a mai napon. Amennyiben az ellátást ilyen formában, ilyen mélységben és ilyen következmények mellett meg akarjuk változtatni, akkor ennek alaposabban utána kell gondolni. A hatpárti egyeztetésekre szükség van. Ha ma lezárjuk a módosító indítványok vitájával ezt a törvényjavaslat-vitát, akkor a hatpárti egyeztetések értelmüket vesztik, tisztelt képviselőtársaim, hiszen a szavazással már csak véleményt mondhatunk, és akkor már az egyezkedéseknek, a megegyezésnek a hosszú távú esélyeit vettük el magunktól.

Ezért megismétlem az ügyrendi javaslatomat, hogy a mai napon ne záruljon le az önálló orvosi tevékenységről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai