Készült: 2024.09.20.09:56:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Isépy Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ISÉPY TAMÁS (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Formabontó módon én már elöljáróban elismerem, hogy nem sokat értek a költségvetéshez, az államháztartáshoz és a pénzügyekhez, viszont a kulturális elkötelezettségem és ennek jegyében a Révész Máriusz képviselőtársammal együtt benyújtott módosító indítvány az, ami ebben a vitában mégis felszólalásra késztet.

A rádiózásról és a televíziózásról szóló törvény 75. §-a szerint ugyanis az állam a központi költségvetés Országgyűlés fejezetében a Magyar Rádió Részvénytársaságot a közalapítvány útján, a művészeti együttesek támogatása címén költségvetési támogatásban részesítheti. Ez a feltételes mód természetszerűen arra szokta indítani a pénzügyi kormányzatot, hogy ha akarom, igen, ha akarom nem, és évek hosszú sora óta a Magyar Rádió művészeti együtteseinek támogatása következetesen elmarad.

(9.00)

Tavaly egy, a kormány által ugyan ellenzett, de az Országgyűlés által elfogadott módosító javaslat eredményként megtörtént az áttörés, és egy külön előíráscsoport címszó alatt a Magyar Rádió művészeti együttesei nevesített támogatási összegben részesültek.

A 2000. évi, tehát a most tárgyalt költségvetési javaslat nevesítve szintén mellőzi a hivatkozott támogatás biztosítását, ugyan a fejezeti indokolások első kötetének az I. fejezet 12. címének 1. alcíme tartalmazza a következő utalást: "A kormány felhatalmazást kap, hogy a 10., 12. címek között szükség szerint átcsoportosítson, és amennyiben az előirányzat lehetővé teszi, ezen előirányzatok terhére új előirányzatot is létrehozhat a Magyar Rádió művészeti együtteseinek támogatására."

Elöljáróban mondtam, hogy én nem sokat értek a költségvetéshez, de olyan fejre esett intézménnyel vagy vállalattal nehéz találkozni, amelyik azért takarít meg a költségvetési összegéből, hogy abból utána át lehessen csoportosítani. Tehát így a feltételes mód marad, mert ha marad pénz, akkor adok, ha nem marad, akkor nem adok.

Nyilvánvaló, hogy az európai uniós csatlakozás küszöbén nyomós érdek fűződik ahhoz, hogy a világban milyen országképet sikerül kialakítani önmagunkról, de lényeg az is, hogy milyen lesz a kulturális színvonalunk. A Magyar Rádió művészeti együttesei a magyar kultúra igazi követeiként sikeres fellépéseikkel és bemutatkozásaikkal itthon és külföldön egyaránt eredményesen növelték és növelik az ország hírnevét, és kedvezően alakítják az országképet.

A Magyar Rádió művészeti együttesei közül a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara csak ebben az évben áprilisban Dél-Amerikában, májusban Nagy-Britanniában, októberben Maastrichtban és Brüsszelben, a Magyar Rádió most ötvenéves Énekkara 1999 márciusában Athénban, júniusban Frankfurtban, Kielben, Bonnban, a Magyar Rádió Gyermekkórusa pedig Kassán, Salzburgban, Genfben, Milánóban lépett fel. Megkímélem az Országgyűlést attól, hogy a külföldi lapokban megjelent sajtókritikák dicsérő mondatait itt most felolvassam.

A művészeti együttesek ország-képalakító működésének jövője azonban csak biztos alapokra építhető, és ez indokolja, hogy külön előirányzatként, a múlt évhez hasonlóan meghatározott összegű támogatásban részesüljenek. Ezért nyújtottunk be módosító javaslatot, amelyben teljesen a tavalyi évhez hasonlóan, nem várva meg a feltételes mód teljesítése feltételeinek a bekövetkezését, hanem már átcsoportosítunk ugyanazon fejezeten belül, és bízunk abban, hogy a tavalyi példán megnemesedve a kormány most, ebben az időszakban ezt a módosító indítványt a maga részéről is támogatni fogja, és a tavalyihoz hasonlóan bízom az Országgyűlés szinte egységes támogatásában.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai