Készült: 2024.09.19.07:00:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.),  65-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   57-64   65-72   73-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szentgyörgyvölgyi Péter, a Független Kisgazdapárt képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A szövetkezetekről szóló 1992. évi II. törvény meghatározza, hogy a mezőgazdasági termelőszövetkezetek négyféle címen földalapot kell hogy létrehozzanak, s konkrétan meghatározza ezeket a címeket. Ezek közül az egyik a kárpótlási földeket célozza, a kárpótlási jogosultak kielégítését, a másik pedig a részarány-tulajdonosokat. Helyrajzi számmal pontosan kell ezt meghatározni, és minden olyan területet be kell vinni, amely az adott időben a mezőgazdasági szövetkezet használatában van, illetőleg amely bármilyen jogcímen a tulajdonába, a használatába került.

Budapest határában van az Óbuda Szövetkezet, amely mind a mai napig nem rendelkezik jogerős földalappal, amit úgy értek el, hogy nem tüntettek fel több helyrajzi számú ingatlant; 47 ilyen ingatlanról van szó Szentendre, Csobánka, Pomáz és Budakalász határában, tehát közvetlenül Budapest határában, amely területekről köztudott, hogy ezen területek értéke nem szántóföldértéket képez, hanem telekértéket. Ezzel élt is az adott szövetkezet, és ezeknek a földeknek egy részét már el is adta, nem mezőgazdasági ingatlannak, és ezeken nem is mezőgazdasági termelés folyik.

Földalap jelenleg sincs. Kilenc év telt el a jelzett törvény hatálybalépése óta, és mind a mai napig nincs földalap. A bíróság is már többször megállapította, hogy súlyosan sérül ezáltal a kárpótoltak és a részarány-tulajdonosok érdeke. Tehát kérdezem: a szövetkezet vezetősége meddig élhet még vissza több ezer ember jóhiszeműségével és kiszolgáltatottságával? (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

 

(13.40)

 

ELNÖK: A kérdésre Vonza András miniszter úr válaszol. (Bauer Tamás: Keményen! Keményen!)

 

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! A frakcióvezető úr által kérdezett szövetkezet ügye azért is szomorú, mert sajnos már a kérdés címében jelzett "mezőgazdasági szövetkezet" kritériumnak sem felel meg az Óbuda Szövetkezet, ugyanis '91 óta, immár tíz éve nem folytat mezőgazdasági tevékenységet. Ugyancsak szomorú, hogy a törvényi szabályozás egy ilyen szövetkezet számára földalap-kijelölési jogot biztosít.

Az ingatlanokkal történő, a képviselő úr kérdésében szereplő manipulálások folytán a földhivatalnak kellett a földalap-kijelölést befejeznie. Az Óbuda Szövetkezet hatósági földalaptervezetének elkészítésére a sorozatos jogorvoslati kérelmek következtében a bíróság a Pest Megyei Földhivatalt jelölte ki.

1995-ben, majd '99-ben a hatósági földalap kijelölése során, a bírósági ítéletekben foglaltaknak megfelelően a szövetkezet használatában lévő valamennyi, termőföldnek minősülő földrészletet a földalapba helyezte a földhivatal.

A legszomorúbb a kárpótoltakat és a részarány-tulajdonosokat ért elhúzódó sérelem. Jogos tulajdonukba helyezésük ilyen hosszú ideig történő halasztódása elfogadhatatlan. Még akkor is elfogadhatatlan, ha tudjuk, hogy a '94 és '98 közötti időszakban lelassult a kárpótoltak és a részarány-tulajdonosok ügyeinek intézése.

Hogy a szövetkezet vezetősége meddig élhet még vissza több ezer ember türelmével és kényszerhelyzetével, remélem, nem sokáig. De az állampolgárokat ért eddigi sérelmeket és károkat már nem lehet meg nem történtté tenni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiból.)

 

ELNÖK: A képviselői viszontválasz következik.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, ezek a legnehezebb ügyletek, amelyek a jogszerűség látszatát keltik, de valójában mégis gyalázatos fondorlattal jöttek létre ezek az ügyek a korábbi években, amelyeknek orvoslása valóban rendkívül nehéz, mert hiszen már kész helyzet következett be. Valószínű, hogy jogi úton a semmisség sem megállapítható ma már, de mégis a mezőgazdasági termelés megszűnt ezen a területen, és azok az emberek, akiket illetett volna ez a terület, nem jutottak hozzá.

Éppen ezért sürgetőként jelentkezik olyan jogszabályok elfogadása a parlamentben, amelyek az ilyen ügyeket teljességgel kizárják. A földtörvénycsomag, benne a nemzeti földalapról szóló törvény valószínűleg meg fogja oldani ezeket a kérdéseket, ezért várjuk ezeket a törvényeket itt a parlamentben.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Miniszter úr, kíván-e élni a viszontválasz lehetőségével?

 

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm, nem kívánok.

 




Felszólalások:   57-64   65-72   73-74      Ülésnap adatai