Készült: 2024.09.24.11:39:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.),  309-317. felszólalás
Felszólalás oka tárgyalás ügyrendi javaslatról
Felszólalás ideje 11:46


Felszólalások:   307-309   309-317   317      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem Burány Sándort, kíván-e szólni. (Burány Sándor: Köszönöm, nem.) Nem kíván szólni.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Felhívom a figyelmüket, hogy a mentelmi jog felfüggesztése az 1990. évi LV. törvény 5. §-ának (6) bekezdése, továbbá a Házszabály 131. §-ának (3) bekezdése értelmében a jelen levő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatát igényli. Emlékeztetem önöket, hogy a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő úr mentelmi jogát az Országgyűlés ne függessze fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Burány Sándor országgyűlési képviselő mentelmi jogát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 2 igen, 318 nem, 1 tartózkodás mellett nem függeszti fel a képviselő úr mentelmi jogát.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés elnöke bizottsági tisztségviselők és tagok cseréjére vonatkozó személyi javaslatot terjesztett elő H/5294. számon.

Ebben Szabadi Béla helyett Cseh Sándort az informatikai bizottság,

Csatári József helyett - bizottsági tagságának megtartása mellett - Hanó Miklóst a mezőgazdasági bizottság,

Zsikla Győző helyett Horváth Bélát a területfejlesztési bizottság,

Kovács Zoltán helyett pedig - bizottsági tagságának megtartása mellett - Kövér Lászlót a nemzetbiztonsági bizottság alelnökévé jelöli.

A javaslat további részében a nemzetbiztonsági bizottságba Szalai Annamária és Kosztolányi Dénes bizottsági tagságát megszüntetve Fazekas Sándort,

Torgyán Józsefné Cseh Mária helyett Lengyel Jánost, továbbá

Pallag László helyett Csúcs Lászlót a külügyi bizottság tagjává jelöli.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslattal.

Ügyrendi jelentkező neve jelent meg a képernyőn. Szent-Iványi István frakcióvezető úr, az SZDSZ frakcióvezetője kíván ügyrendi javaslatot tenni. (Zaj. - Közbeszólások a kormánypárti padsorokban.)

 

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A morajból arra következtetek, hogy sejtik, mit kívánok indítványozni, ennek ellenére előadom. (Folyamatos közbeszólások a kormánypárti padsorokból. - Általános zaj. - Az elnök csenget.)

Tisztelt Ház! Indítványozom, hogy a személyi javaslatokról egyenként döntsön a Ház. Erre a Házszabály lehetőséget biztosít.

Indokolásképpen előadom, hogy magam is és más frakciók is több alkalommal kezdeményeztük, hogy a Kisgazdapárt megfogyatkozott létszáma miatt az eredeti hatpárti megállapodást mandátumarányosan módosítsuk. Ettől a Kisgazdapárt frakciója folyamatosan elzárkózott, a legutóbbi házbizottsági ülésen is, ahol jeleztem, hogy frakciónk a Kisgazdapárt által előterjesztett személyi javaslatok megszavazásában nem kíván részt venni, amíg ezekre a módosításokra nem kerül sor.

Mivel szeretnénk részt venni a többi személyi javaslat elbírálásában, ezért arra kérem az elnök urat, tegye lehetővé, hogy az egyenkénti előterjesztésekkel magunk dönthessünk ebben a kérdésben.

Tehát kérem a tisztelt elnök urat, hogy az ügyrendi javaslatom értelmében egyenként bocsássa szavazásra a javaslatokat.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ügyrendi javaslat hangzott el. Frakciónként lehetőségük van reagálni az ügyrendi javaslatra. Kérdezem, hogy kívánnak-e élni ezzel a lehetőséggel.

Megadom a szót Szájer József úrnak, a Fidesz frakcióvezetőjének.

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nincs mód arra, hogy a parlament ebben a kérdésben külön szavazzon, hiszen 1995-ben az akkori ügyrendi bizottságban, ahol az akkori kormánypártok voltak többségben, olyan döntést hozott az Országgyűlés egy erre vonatkozó kérdésben, amely ezeknek a kérdéseknek az együttes feltételére kötelezte az Országgyűlést.

Ugyanakkor nem ez igazán a fő érvem, bár a jog érvei mindig erősek szoktak lenni, hanem az, hogy az 1998. június 18-án a hat párt között kötött megállapodás nem teszi lehetővé azt, hogy ezekről a kérdésekről külön szavazzunk. Hiszen fel sem merülhet az, hogy egy frakció ezekben a kérdésekben másképpen szavazzon, mint amire írott szavát és aláírását adta '98-ban.

Ezt a megállapodást azóta hét alkalommal módosítottuk, legutóbb 2001. június 18-án az idegenforgalmi bizottsággal összefüggésben. Maga ez a megállapodás tehát köti valamennyi parlamenti pártot, köti az ellenzéki pártokat is, ennek szellemével nem összeegyeztethető az, hogy külön szavazzunk ezekről a kérdésekről, hiszen nem válogathatunk a személyek között. Mi sem válogattunk soha az önök személyei között. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Dehogynem!)

Ennek megfelelően tehát abban az esetben, ha az ellenzéki pártok tartják magukat ahhoz az ígéretükhöz vagy bejelentésükhöz, hogy nem vesznek részt a szavazásban abban az esetben, ha nem választják szét ezeket a kérdéseket, ebben az esetben úgy tekintjük a Fidesz-frakció részéről, hogy a '98-ban kötött hatpárti megállapodást önök egyoldalúan felmondták, ettől fogva ez bennünket sem fog kötni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: A kisgazda frakció nevében Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető úr kíván szólni. Megadom a szót kétperces időtartamban.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Már három héttel ezelőtt ugyanilyen botrányos bejelentése volt egyébként az SZDSZ igen tisztelt frakcióvezetőjének. Én akkor, bevallom, kicsit indulatosabban, bár rövidebben szóltam hozzá a kérdéshez - most már nincsenek bennem indulatok. Akkor az indulatot az szülte, hogy ez teljesen képtelen helyzet, még soha nem volt olyan itt a parlamentben, mint három héttel ezelőtt, hogy ilyen kérdésben és ilyen ügyrendi kérdést terjesszenek elő. De olyan sem, hogy bizottsági ügyekben, személyi kérdésekben egy hatpárti megegyezést felrúgjanak!

Most már azért nincsenek indulataim e kérdésben, mert teljesen világos előttem a kép, mégpedig az, hogy teljesen mindegy lenne, mit terjesztenénk a tisztelt Országgyűlés elé, a két ellenzéki párt semmiképpen el nem fogadná, politikai ügyet akarnak csinálni ebből az egész kérdésből, tehát a kérdésnek a bizottsági helyekhez az égadta világon semmi köze. Mi az előterjesztést kérjük megszavazni. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Az MSZP frakciójának véleményét Nagy Sándor úr ismerteti kétperces időkeretben.

 

DR. NAGY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem állja meg a helyét az a kijelentése Szájer József frakcióvezető úrnak, hogy mi mondtuk volna fel a megállapodást. A megállapodást a kormánykoalíció mondta fel akkor, amikor hónapok óta nem hajlandó a parlamenten belüli valóságos mandátumarányoknak megfelelő bizottsági helyekről és tisztségekről tárgyalni. (Közbeszólások az SZDSZ padsoraiból: Így van! - Taps az MSZP soraiban.) Ez a felmondás, ez a valóságos felmondás!

Való igaz, 2001. június 18-án történt az utolsó módosítása az eredeti, még az alakuló ülés utáni megállapodásnak. Azóta azonban sok minden változott. Nemcsak a kisgazdapárti, úgynevezett kisgazdapárti frakció létszáma, de például az a közjogi furcsaság is előállt, hogy van egy frakció, amelyiknek nincs pártja, és van egy párt, amelyiknek nincs frakciója. Senki nem hajlandó erről a kérdésről érdemben beszélni; képviselők vannak, koalíciós megállapodásról beszélnek, és nem hajlandó sem a házbizottság, sem más ezekről a kérdésekről érdemi tárgyalást folytatni.

Mi nem személyekkel kapcsolatban akarunk véleményt mondani. Soha semmilyen módon nem szóltunk bele abba, hogy egy frakció kit javasol, mindenkit megszavaztunk a szokásjog alapján.

 

 

(20.10)

 

Egyébként arról beszélhetnénk, hogy a parlamenti szokásjogot ki sértette meg ebben a ciklusban először és folyamatosan.

De visszatérve a konkrét ügyre, szeretném világossá tenni, hogy nem az itt szereplő személyekre, hanem a tisztázatlan helyzetre vonatkozik az álláspontunk, ezért nem tudunk részt venni abban a szavazásban, amelynek az alapját önök folyamatos nemhogy nem teremtik meg, hanem akadályozzák.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ügyrendi javaslat hangzott el. Az Országgyűlés dönt a kérdésben. Aki egyetért az SZDSZ frakcióvezetőjének javaslatával, az igennel szavaz, aki nem, az nemmel. Kérem a szavazógép bekapcsolását! Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 127 igen szavazattal, 192 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elutasította a javaslatot.

Így egyben szavazunk az előbb felolvasott bizottsági helyek és személyek cseréjéről. Kérem az Országgyűlést, hogy szavazzon a házelnök által javasolt bizottsági helyek módosítása tárgyában! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 186 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodás mellett elfogadta a javaslatot. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a megválasztott bizottsági tisztségviselőknek és tagoknak eredményes munkát kívánjak! (Nagy zaj.)

Soron következik a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi... (Nagy zaj. - Csenget.) Két perc technikai szünet következik. (Rövid szünet.)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló 1995. évi LVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/4987. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/4987/24. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. Pap János, a Fidesz képviselőjének neve jelent meg a monitoron. Bizottsági előadóként? (Dr. Pap János jelzi, hogy nem.) Kérem szépen azokat a képviselőket, akik nem kívánnak részt venni a vitában, hagyják el a termet! (Zaj.) Lotz képviselő úr bizottsági véleményt kíván ismertetni? (Dr. Lotz Károly: Nem.) Tehát bizottsági előadó nincsen.

Indítványozom, hogy a részletes vitában a beérkezett módosító javaslatokat összevontan tárgyaljuk. Aki egyetért a javaslatommal, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a jelenlévők többsége egyetért a javaslattal.

Megnyitom a részletes vitát. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. Elsőként Pap János úr, a Fidesz képviselője jelentkezett. Megadom a szót.

 




Felszólalások:   307-309   309-317   317      Ülésnap adatai