Készült: 2024.09.19.18:06:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2010.11.23.), 180. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:05


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A népszámlálásról szóló törvényhez benyújtott ajánlás 1., 2., 4. és 6. pontjához kívánok hozzászólni a részletes vita szabályai szerint.

Először is elöljáróban, hogy érthető legyen és világos az álláspontunk, nem értettük pontosan, hogy miért kell újra idehozni az Országgyűlés asztalára ezt a törvényt a kormánypárti többségnek, hiszen nem sokkal az új Országgyűlés megalakulása után ezt a törvényt már módosították, és akkor egy rendkívül érzékeny kérdést tárgyalt meg a parlament és hozott döntést erről, jelesül, hogy a nemzeti és etnikai hovatartozást kérdezhesse-e a kérdezőbiztos, vagy sem. Most nem erről van szó, csak ezt azért hozom ide most az Országgyűlés plenáris ülése elé, mert érthetetlen volt a számunkra, hogy a néhány hónappal ezelőtt már módosított törvényhez most újra hozzá kíván a kormány, és újra bizonyos módosításokat akar elvégezni.

Azt is el kell mondani, hogy persze volt néhány olyan technikai természetű módosítás, amit helyénvalónak tartunk, tehát a tavaszi vagy kora nyári módosítás egy kicsit kapkodóra sikeredett, talán jobb lett volna akkor ezeket a módosításokat már ott a törvényjavaslatban megfogalmazni. De hát, ha már így sikerült, most nyilván helyénvaló, hogy erről majd döntsön az Országgyűlés.

Ami az 1., és a 2. sorszám alatti módosító indítványokat illeti, az elsőnél a módosító indítvány az összeírásból kimaradt személyek és lakásuk pótösszeírása tekintetében egy pótlólagos, hosszabb határidőt tűz. Én azt szeretném kérni a tisztelt államtitkár úrtól és a kormánypárti oldaltól, hogy ebből ne csináljanak presztízskérdést, nézzék meg azt alaposan, hogy valóban az a határidő, amit eredetileg ők tűztek, és rendkívül szűknek tűnik, az indokolt-e vagy sem, és hogyha tényleg szükség van arra, hogy nagyobb határidő vagy időtartam álljon rendelkezésre a pótösszeírásra, akkor ne kényszerítsük felesleges kapkodásba azokat, akiknek ez a dolguk. Tízévente egyszer van ilyen, adjuk meg azt az időt, azt a határidőt, amiben rendesen el tudják végezni a dolgukat, tehát emellett szeretnék érvelni. Az előző napirendnél Répássy úr zárszava adott némi bizakodást arra nézve, hogy ezt a kérdést is felelősen meg fogják vizsgálni, és hogyha szükséges, befogadják az erre irányuló módosító javaslatokat.

A másik, a 4. és 6. sorszám alatt beadott módosító indítványt Lendvai Ildikó képviselőtársammal nyújtottuk be, és ez összefüggésben van azzal az állításunkkal, azzal a szándékunkkal, hogy mi azt javasoljuk, hogy a lakást ilyen módon, ahogy most az új törvény be akarja vonni a népszámlálásba, ezt ne írják bele a törvénybe. Az az aggodalom bennünk, hogy ha a lakás beazonosíthatóságára vonatkozó adatokat is így fogják kérdezni, ahogy ezt a törvényjavaslat célozza, akkor nem lesz biztosított és nem lesz garantált ennek a felmérésnek a névtelensége, nem lesz garantált az, hogy nem lesznek személyhez hozzárendelhetőek az adatok. Azt is meg kell mondanom, hogy az ezzel kapcsolatos aggályainkról megkérdeztük az adatvédelmi biztost, és adatvédelmi biztos úr nem tartja ezt oly mértékben aggályosnak, mint mi. Tehát megérkezett az ő válasza, és ő lát arra nézve garanciákat, hogy úgy kezeljék ezeket az adatokat és információkat, hogy az az adatvédelmi szabályokba nem ütközik és nem aggodalmas az egyes állampolgárok számára.

Ennek ellenére mi azt mondjuk, és azt kérjük a kormánypárti többségtől, hogy fontolja meg módosító indítványainkat, amelyekkel kivennénk azokat a rendelkezéseket, amelyek a lakcímre vonatkozó belső azonosító és egyéb rendszerekkel kapcsolatban rendelkeznek, magyarul: azt a kezdeményezésünket, hogy a lakcím kerüljön ki ilyen módon a felmérésből, ezt szíveskedjenek megfontolni. Nincs akkora előny a lakcím beírása mellett, mint amekkora hátrány származik abból, hogyha esetleg az állampolgárok úgy érzik, hogy aggodalmas lehet az ilyenfajta felmérés.

Szeretnék még egy dolgot ehhez hozzáfűzni. Ezzel az állításunkkal és ezekkel az érveinkkel nem akartuk elbizonytalanítani az állampolgárokat, pláne nem akartunk bennük félelmet kelteni a népszámlálás intézményét illetően, mert elhangzottak ilyen vádak, amikor mi megfogalmaztuk az aggodalmainkat. Ellenkezőleg, mi fontosnak tartjuk a népszámlálást, fontosnak tartjuk, hogy 2011 októberében a KSH ezt eredményesen végezze el. Fontosnak tartjuk azt, és biztatjuk az állampolgárokat, hogy úgy, ahogyan a törvény azt számukra kötelezően előírja, szolgáltassanak adatot, hiszen ez fontos a további kutatásokhoz, elemzésekhez, a társadalompolitika alakításához, tehát ezt szeretnénk megerősíteni. De azt is szeretnénk, hogyha ez úgy történne, hogy az megnyugtató lenne minden érintett magyar állampolgár számára.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai