Készült: 2024.09.23.06:22:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2010.11.23.), 160-164. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  160 - 164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Jeleztem, hogy még hozzá szeretnék szólni az első szakaszhoz, de mielőtt még gombot nyomtam volna, már elment a hangom, és nem tudtam. Folytatnám, ha megengedi.

ELNÖK: Hát, képviselő úr, lezártam az első szakaszt, úgyhogy majd ötvözze bele a másodikba, amit még szeretne mondani.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Bajban leszek, mert jó pár ajánlási pont kimaradt, de tényleg, én jeleztem, elnök úr, hogy szót szeretnék kérni, csak roppant hamar elkerült tőlem a szó.

ELNÖK: Én csak abból tudok ítélni, ami a képernyőmön megjelenik. Mivel a képernyőn egyetlenegy darab név nem szerepelt, jelentkező nem volt rajta, ezért lezártam a vitát. És ha egyszer az elnök lezárja a vitát, azt újra megnyitni csak külön szavazással lehetne, azt pedig most, ha megengedi képviselő úr, bizonyos okok miatt nem tenném meg. Úgyhogy folytatjuk a második szakasszal, képviselő úrnak adom meg a szót.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Értem, köszönöm. A 62. ponttal folytatnám akkor, bár nem vagyok boldog, hogy átugrottunk itt öt nagyon fontos pontot. A 62. pontban az elszállított jármű forgalmi rendszámának közzétételére vonatkozó szabályokat tartalmazza a törvény. Én ezt azzal egészítettem ki, hogy nemcsak közzéteszi, hanem egészen addig biztosítja a közzétételét a rendőrség, amíg a jármű az őrizetében van. Tehát egész egyszerűen azt nagyon kevésnek látom, hogy egyszer megjelenik a honlapon, hogy elszállítottuk ezt az autót, lekérheti az állampolgár a saját autójának a rendszámát. Ezt fontos addig biztosítani a részére, amíg a járművet a rendőrség őrzi. Hiszen könnyen lehet például egy szabadság vagy egy tartósabb távollét esetén, hogy egész egyszerűen az állampolgár részére ez a lehetőség nem adott. Nem látjuk indokoltnak a javaslat elutasítását.

(14.10)

A 66. pontban a különleges intervenciós egységekre, tehát az Európai Unió más tagállamaiból Magyarországra érkező rendőrökre vonatkozó szabályokra vonatkozóan kértem azt a módosító javaslatomban, hogy a tömegoszlatásra irányuló karhatalmi fellépést is tegyük bele a törvénybe. Ez nem történt meg. Ez, uraim, egy olyan kérdés, ami nemcsak minket, nemcsak a Jobbik szavazóit, hanem a Fidesz szavazóit is erős aggodalommal tölti el. Tényleg csak azért, hogy ne egy elméleti alapú vita legyen, és ide-oda mutogatás, hogy mi szerepel a törvény szövegében, én most fölolvasom önöknek a fogalmi meghatározásokat.

Különleges intervenciós egység: az Európai Unió tagállamának olyan bűnüldöző egysége, amelynek szakterülete a válsághelyzetek, ide nem értve a közös karhatalmi fellépés keretén belül alkalmazott, tömegoszlatási intézkedésekkel kezelhető helyzetek kezelése. (Dr. Kontrát Károly: Ez az.) Mondom ezt én: "ide nem értve" - ezt ugye én tettem bele. Most bólogat az államtitkár úr, ezek szerint egyetért velem, de ez az "ide nem értve", amikor kizárjuk a törvényből azt, hogy a külföldi rendőrök is Magyarországon tömeget oszlathassanak, ez bizony egy jobbikos javaslatban volt, és vissza tetszettek utasítani.

Folytatódik ez aztán a b) ponttal a későbbiek folyamán. Válsághelyzet: bármely olyan helyzet, amikor az Európai Unió tagállamának illetékes hatósága joggal feltételezi, hogy egy bűncselekmény súlyos, közvetlen fizikai fenyegetést jelent az érintett tagállamban tartózkodó személyekre, az ott található vagyontárgyakra, infrastruktúrára vagy intézményekre, ideértve különösen a büntető törvénykönyvben meghatározott terrorcselekményt.

Csak jelezni szeretném, nem szűkítette le a törvényjavaslat a terrorcselekmény fölszámolására, megakadályozására a törvényi kereteket, hanem azt gyakorlatilag szabadon hagyta. A Jobbik javaslata volt az, amely hozzátette azt, hogy "ide nem értve a közös karhatalmi fellépés keretében alkalmazott, tömegoszlatással kezelhető helyzeteket". Gyakorlatilag ezt bele szerettük volna mindenképpen tenni a törvénybe, hogy ezt a pontot megnyugtató módon rendezzük.

Azóta, mivel a kormánytöbbség a honvédelmi és rendészeti bizottságban ezt a javaslatot leszavazta, nemcsak jobbikos szavazóktól kaptunk erre vonatkozóan aggódó e-maileket, hanem bizony a fideszesektől is, hogy egész egyszerűen nem értik. Megnézték a parlament honlapján a szöveget, nem nyugtatta meg őket a kormányzati magyarázat. Ez tehát mindenképpen egy olyan pont lenne, amit szükséges lenne tartósan és a közvélemény számára megnyugtató módon rendezni, ez ugyanis már nem a politikai haszonszerzés, nem az olcsó populizmus kategóriája, hanem egy olyan tény, amelyet nem lehet azzal megmagyarázni, hogy a kormánynak nem áll szándékában. Bocsánat, de én ellenzéki képviselőként annak hiszek, amit törvényben rögzítünk, nagyon sokszor még annak sem, hiszen szemmel látható, hogy fölül lehet azt írni egy tollvonással egyik napról a másikra. Így tehát egy ilyen nagyon súlyos közjogi kérdésben olyan komoly törvényi garanciára van szükség, amely megnyugtatja a közvéleményt, megnyugtatja a magyar emberek millióit, akik az ilyen rendelkezések miatt aggódnak.

Kiss Sándor a 67. pontban maga is a külföldi különleges intervenciós egységek létszámát próbálta korlátozni maximum 100 főben, ami bevethető Magyarországon. Ez is arra irányuló kezdeményezés volt, hogy a közös karhatalmi fellépést ilyen módon keretek közé szorítsuk, megpróbáljuk megakadályozni azt, hogy több száz szlovák vagy román rendőr Magyarországra jöjjön, és akár tömeget is oszlathasson, mert maga a törvényi lehetőség megvan.

Elhiszem, államtitkár úr - most tekeri a fejét -, hogy önök nem szeretnék, de akkor biztosabb lennék ebben a dologban, ha ténylegesen, tételesen itt a törvény is kizárná ezt a lehetőséget, ugyanis most azt látjuk, hogy a nemzetközi szerződések alapján ilyen céllal nem tiltja semmi a Magyar Köztársaság területén a külföldi rendőrök bevethetőségét.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  160 - 164  Következő    Ülésnap adatai