Készült: 2024.09.19.11:07:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön, tisztelt képviselő úr, az interpellációjának leadott szövegében azzal a szófordulattal élt, hogy botrányos, hogy az egyetlen irodalmi Nobel-díjas író, Kertész Imre nem szerepel a Nemzeti alaptantervben. Tisztelt képviselő úr, Kertész Imre 2002-ben kapott irodalmi Nobel-díjat. Ezután 2003-ban, az akkori kormányzat ideje alatt elfogadtak egy Nemzeti alaptantervet, mely Nemzeti alaptantervben nem szerepelt Kertész Imre. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Hoppá!) Majd teltek-múltak az évek, az önök kormányzati ciklusa alatt aztán elfogadtak 2007-ben még egy Nemzeti alaptantervet. (Dr. Brenner Koloman: Micsoda érvek!) Akkor emlékeim szerint talán lehet, hogy pont (Dr. Brenner Koloman: Micsoda szakmai érvek!) ön volt az oktatásért felelős miniszter (Dr. Brenner Koloman: Le vagyok nyűgözve!), de elfogadtak 2007-ben még egy Nemzeti alaptantervet, amelyben az akkor már fél évtizede irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre szintén nem szerepelt. (Zaj a kormánypárti padsorokból.  Az elnök csenget.) Az első Nemzeti alaptanterv, amely szerepeltette az eddig egyetlen irodalmi Nobel-díjasunkat, Kertész Imrét, nos, ez a 2012-es, Orbán Viktor miniszterelnöksége és Hoffmann Rózsa államtitkársága alatt elfogadott Nemzeti alaptanterv volt, és a most elfogadott és kihirdetésre kerülő kerettantervek is tartalmazzák Kertész Imrét, tisztelt képviselő úr. Ön azt mondja, hogy botrányos, hogy nincs benne Kertész Imre a mostani Nemzeti alaptanterv tervezetében, bár a kerettantervekben benne van. De akkor mi a véleménye önnek a saját 2003-as és a saját 2007-es Nemzeti alaptantervükről, amelyben szintén nem szerepelt? Olvashatjuk mindenhol a sajtóban: ez a fasizálódás jele, hogy Kertész Imre nem szerepel a Nemzeti alaptantervben. De akkor miféle alaptanterv volt a 2003-as és a 2007-es? Azt is írják, hogy náci kollaboráció, ha nem szerepelteti valaki Kertész Imrét a Nemzeti alaptantervben. De akkor mit tettek önök 2003-ban és mit tettek 2007-ben? Elhatárolódike önmagától a baloldal azok után, hogy most minket lefasisztáztak, náci kollaboránsnak neveztek, botrányosnak nevezték a Nemzeti alaptantervet azért, amit egyébként önök hagytak ki a Nemzeti alaptantervből kétszer, mi pedig 2012-ben beemeltük a Nemzeti alaptantervbe? Elhatárolódike önmagától és lekollaboránsozzae önmagát a baloldal a saját korábbi Nemzeti alaptanterve kapcsán? Habár láttuk, hogy itt már van némi tévesztés, Nyirő József és Nyírő Gyula is zavarba hozta a baloldal egyes politikusait, de mi a véleményük arról, amit most rólunk mondanak, miközben 2014-ben, ennek a kormánynak az ideje alatt kapott Kertész Imre Magyar Szent István-rendet?

Tisztelt Képviselő Úr! Ön úgy beszélt a Nemzeti alaptantervről és nagyon sokan úgy beszélnek a Nemzeti alaptantervről, mintha nem gyakorló pedagógusok írták volna. Mintha nem olyan pedagógusok kaptak volna a NAT megújítására megbízást, akik nap mint nap, hétfőtől péntekig bemennek az osztálytermekbe az elmúlt öt évben, tíz évben, tizenöt évben, és ott diákokat tanítanak. (Balla György: Ez a lényeg!) Tudják, hogy a diákoknak korszerűbb tudásra van szükségük, tudják, hogy a diákok tananyagát másként kell súlyozni, tudják, hogy a diákok zsebében ott van a mobiltelefon, és ismerik a keresőszoftvereket. Ezekkel mind tisztában vannak azok az emberek. Nem egy minisztériumi folyosó hátsó sötét zugában, zseblámpa mellett körmölgető tisztviselőkről van szó, hanem gyakorló, minden nap a diákok között mozgó pedagógusokról. Az ő munkájukat becsülik le, tisztelt képviselő úr.

Még egyetlenegy dolgot mondanék a nyilvánosságról. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Tisztelt képviselő úr, 2018-ban az internetre kiraktuk ősszel, mindenkinek lehetősége volt hozzászólni, több száz szervezet szólt hozzá, ezres nagyságrendben. Akkor szakmai vélemény kellett, kevesebb volt a hangzavar, most politikai vélemény van, most nagyobb a hangzavar. Köszönöm szépen. (Nagy taps a kormánypártok padsoraiból.)

(14.40)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai