Készült: 2024.05.11.15:27:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Az Országgyűlés rendkívüli ülésének 2. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Béki Gabriella és Vincze László lesznek segítségemre.

A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Csákabonyi Balázs frakcióvezető-helyettes úr, az MSZP-ből, "Elszámolás közben néhány gondolat a nyugdíjakról" címmel. Képviselő úré a szó.

DR. CSÁKABONYI BALÁZS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nem véletlen, hogy szót kértünk ismét nyugdíjasügyben. Azért mondom azt, hogy ismét, mert a négy év folyamán számtalan alkalommal hallattuk hangunkat itt az Országgyűlés falai között és a társadalom előtt is, rendszeresen tájékoztatva a nyugdíjas-társadalmat megtett intézkedéseinkről, lépéseinkről, ugyanakkor sosem mulasztottuk el azt, hogy a nehézségekről, a gondokról és a további tennivalókról is beszéljünk.

Az aktualitásnak tehát ez az egyik oka. A másik pedig az, hogy egyre-másra jelennek meg a sajtóban olyan közlemények és olyan, szinte felháborító jellegű címek, hogy például "Politikai hajtóvadászat öregekre", avagy egyik vezető politológusa mondja a legnagyobb ellenzéki pártnak épp a minap a televízióban, hogy újra megvásárolják a nyugdíjasokat. Szólnunk kell ezekről a dolgokról, mert igazságtalanok, szólnunk kell ezekről a dolgokról, mert törekvéseinknek, az idősek megbecsülésének, az általunk tett eddigi intézkedéseknek ellentmondanak.

Egyetlenegy alkalommal sem lakkoztuk és fényeztük azokat a lépéseket, amelyeket megtettünk, igyekeztünk azokat a saját maguk valóságában reálisan bemutatni, mindig hozzátéve azt, hogy a nyugdíjastábor nem egységes, a hárommillió nyugdíjason belül vannak olyan csoportok, amelyek fokozott támogatásra szorulnak, vannak nehezebben élők. Tudjuk azt, hogy az egyedül élők és a minél idősebb korúak nehezebben élnek, a falun élők nehezebben élnek, az egyedülállók pedig pláne nehezebben élnek. Erre való tekintettel állítottuk össze annak idején mind a Gyurcsány-, mind a Medgyessy-kormány programjait, és a nyugdíjas-társadalom figyelemmel kísérheti azt, hogy lépésről lépésre megvalósítottuk az abban foglalt leglényegesebb célkitűzéseket.

Csak felvillantani szeretném és nem elemezni, hiszen ezt már többször megtettük: korrigáltuk az 1999-es Fidesz-kormány által kezdeményezett hátrányos intézkedést. Ennek a korrekcióját kiterjesztettük a nyugdíjszerű ellátásból élőkre is. Ennek folyományaként vezettük be gyakorlatilag a 13. havi nyugdíjat, mert ez tudja kárpótolni azt a veszteséget, amelyet az intézkedések során a nyugdíjasok életük végéig elveszítettek. Visszaállítottuk a méltányossági nyugdíj intézményét, amelyet a visszaállítása óta, 2002 júliusa óta eddig több mint 500 ezer nyugdíjas vett igénybe, mintegy havi 2500 forinttal növelve járandóságukat. Megtörtént az özvegyi nyugdíjak emelésének első üteme, ami két lépésben, 2003-ban és 2004-ben történt meg, 580 ezer nyugdíjastársunkat érintette jelentős mértékben.

De észrevettük, tudtuk azt, hogy van még az özvegyeknek egy másik csoportja is, akiken ugyancsak segíteni kell. Az ezzel kapcsolatos korrekciós lépések pedig 2006. január 1-jén kezdődtek meg, és napjainkban folyósítja már a Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság azoknak az özvegyeknek a részére, akik saját nyugdíjjal nem rendelkeztek, az elhalt házastársuk nyugdíjának 50 százaléka helyett immáron 60 százalékot, ami 10 százalékos emelést jelent. Jövőre ez megismétlődik. Összességében például így ebben az évben 14,3 százalékos növekedésben részesültek a nyugdíjasok.

Tisztelt Országgyűlés! Nem ígérgettünk. Minden jelentős intézkedésünk törvénybe van foglalva. Törvény tartalmazza a 13. havi nyugdíjat, a nyugdíjemelés éves rendszeres módjának a lefolytatásával kapcsolatos intézkedéseket, az évi korrekciók végrehajtását, a méltányossági nyugdíj visszaállítását, ami most már háromévenként ismételhető, és azt az ötéves korrekciós programot, amelyet az Országgyűlés óriási többséggel december 19-én fogadott el, és a törvény már kihirdetésre is került. Ezek nem ígérgetések, ezek törvénybe foglalt, kötelező erővel bíró ténykedések.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Korózs Lajos államtitkár úrnak.

KORÓZS LAJOS, ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Igen, ahogy Csákabonyi Balázs képviselőtársam mondta, elkezdődött a kampány, és természetesen azt a stabil és kiszámítható társadalmi csoportot, amelyet a 60 év fölöttiek társadalma tesz ki, minden politikai erő megcélozta. Nekünk nem volt erre szükségünk. Négy éven keresztül az időstársadalommal napi kapcsolatban voltunk; napi kapcsolatban voltunk, és minden egyes alkalommal meghallgatván véleményüket, mérlegeltünk. Egy felelős politikus előbb számol, azután számol, harmadszor is számol, és majd csak negyedszer mondja azt, hogy igen - vagy talán nem. Mert felelős politikusnak azt is tudni kell vállalni, hogyha valamit nem lehet megcsinálni.

Ilyen kérdés a Fidesz által hangoztatott járulékcsökkentési program, amely mintegy 10 százalékponttal kívánja a járulékalapokat, illetve a nyugdíj- és egészségügyi alapot csökkenteni. Ilyen mérvű felelőtlenséget ebben a Házban az elmúlt 16 évben politikus még ki nem mondott. 650 000 millió forint, ennyi az a mínusz, amely a társadalombiztosítási alapokat megnyirbálná ezzel a járulékcsökkentéssel. Nem értünk vele egyet, nem is fogjuk támogatni.

A másik dolog a 13. és most már a Fidesz szóhasználatában 14. havi nyugdíj. Lehet, hogy ha egy hónappal tovább tartana ez a kampány, akkor már 15. és 16. havi is lenne, ami számomra azért elfogadhatatlan, mert pontosan tudja az a 3,1 millió ember, a nyugdíjasok társadalma, hogy milyen erőfeszítések árán lehetett bevezetni a 13. havi nyugdíjat. Velük egyetértésben határoztuk azt meg, hogy évről évre egy héttel több juttatást kapjanak a nyugdíjasok, mert nem lehet egy varázsütésre bevezetni. Azt gondolom, hogy ez a javaslat veszélyezteti a szociális biztonságot. Nem erősíti, veszélyezteti a szociális biztonságot! Ez az orbáni javaslat veszélyezteti a 11. havi, de még a 10. havi nyugdíj kifizetését is. Ez 170 milliárdos mínuszt jelentene a nyugdíjaskasszának - 170 milliárdosat! (Dr. Kosztolányi Dénes: Ez nem igaz.)

Ahogy elmondta a képviselő úr, igen, össze lehet hasonlítani az orbáni négy évet, és össze lehet hasonlítani a szociálliberális kormány négy évét. Büszkék vagyunk. Büszkék vagyunk a méltányossági nyugdíj bevezetésére, mert több mint félmillió ember sorsán segített. Büszkék vagyunk, hogy azt a 19 ezer forintot pótolni tudtuk az időstársadalomnak, amelyet az Orbán-kormány elvett tőlük. Több mint 50 milliárd forinttal rövidítette meg a nyugdíjas-társadalmat az Orbán-kormány.

(9.10)

Igen, büszke vagyok arra is, hogy az Idősügyi Tanáccsal egyetértésben elfogadtuk azt a 8 lépésről szóló programot, amely választ ad a nyugdíjrendszeren belüli feszültségekre. Azokra a problémákra, amelyeket a nyugdíjas-társadalom megfogalmazott, nem válasz az, hogy mindenkinek egységesen adjunk még egy hónappal több nyugdíjat. Arra nem válasz, hogy a házastársa özvegyi nyugdíjából élő kapjon majd egy hónappal többet, mondjuk, januárban - és akkor mi lesz februárban, márciusban, áprilisban, májusban és még sorolhatnám? Nem válasz az értékvesztett nyugdíjak felzárkóztatására - 680 ezer embert érint az az intézkedés, amelyet megfogalmaztunk, egyetértésben az Idősügyi Tanácssal -; és nem válasz az úgynevezett rossz évben nyugdíjba menteknek, a nyugdíj-megállapítással rosszul járó nyugdíjasoknak az, hogy kapnak esetleg egy hónappal többet. Az a 760 ezer ember, aki pontosan tudja, hogy 1991. január 1-je és 1996. december 31-e között a jogszabályi változások miatt ő rosszul járt a nyugdíj kiszámításánál! És nem válasz a rokkantnyugdíjak kezelésére, ez 540 ezer embert érint.

Kedves Képviselőtársaim! Az Országos Idősügyi Tanács egy felelős testület. Bölcsebb emberek ülnek ott, mint sokan a parlamentben, de ez nem egy olyan nagy dolog persze. Ők azt mondták, hogy ők pontosan tudják, hogy nem lehet egy varázsütésre minden problémát megoldani, ezért menjünk lépésről lépésre. Így született meg az özvegyi nyugdíjak emelése, így született meg az értékvesztett nyugdíjak felzárkóztatásának programja, és így született meg a rossz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) évben megállapított nyugdíjak korrekciója. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai