Készült: 2024.09.19.03:08:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.),  15-137. felszólalás
Felszólalás oka politikai vita lefolytatása
Felszólalás ideje 5:07:05


Felszólalások:   13-14   15-137   137-153      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Kérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki szólni. (Nem érkezik jelzés.) Úgy látom, hogy nem. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabályban előírt szükséges számú aláírás csatolásával Göndör István és képviselőtársai, valamennyien a Magyar Szocialista Párt képviselői: “Biztonságot és igazságot a gyerekeknek!ö címmel politikai vita megtartását kezdeményezték. A politikai vita kezdeményezésére irányuló indítványt V/18574. számon kapták kézhez.

A vitában elsőként a kormány képviselőinek nyilatkozatára kerül sor, 40 perces időtartamban; ezt követően az egyes képviselőcsoportok vezérszónokainak felszólalására kerül sor, 20–20 perces időtartamban; majd a további képviselői felszólalások következnek a frakciók, valamint a független képviselők rendelkezésére álló időkeretben - az üléstermi információs táblán az érdeklődők folyamatosan figyelemmel kísérhetik, hogy az egyes frakciók mennyi időt használtak fel –; végül a kormány képviselője 15 percben válaszol a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! Emlékeztetem önöket a Házszabály egyes rendelkezéseire, amelyek az időkeretes vita szabályait tartalmazzák: a vita közben felszólaló kormánytag beszédideje a kormánypárti képviselők idejébe fog beszámítani; vita közben a kétperces felszólalásokat a személyes érintettségre történő reagálás kivételével be kell számítani az időkeretbe. Az ügyrendi felszólalásokat nem kell az időkeretbe beszámítani.

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy az időkeret felhasználását időmérő szoftveren rögzítjük. Kérem a jegyzőket, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel a felhasznált időtartam számítógépes rögzítését.

Mielőtt megkezdenénk a vitát, felkérem Béki Gabriella jegyző asszonyt, ismertesse az egyes időkereteket. Parancsoljon, jegyző asszony!

BÉKI GABRIELLA jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A vitára rendelkezésre álló négyórás időkeret megoszlása a következő: az MSZP képviselőcsoportjának 84 perc, a Fidesz képviselőcsoportjának 84 perc, az SZDSZ képviselőcsoportjának 36 perc, az MDF képviselőcsoportjának pedig 32 perc áll rendelkezésére, a független képviselők 4 percben ismertethetik álláspontjukat.

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző asszony. Tisztelt Országgyűlés! Most a kormány nyilatkozatára kerül sor, 40 perces időkeretben; ezt három államtitkár kívánja majd ismertetni.

Elsőként megadom a szót Korózs Lajos államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügy, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A kormány azért dolgozik, hogy Magyarország ne csak szabad, de igazságosabb és biztonságosabb is legyen. Baloldalinak lenni ma azt jelenti, hogy az ember nem törődik bele a társadalmi igazságtalanságokba, nem fogadja el, hogy egy gyermek jövője ne a tehetségén és a szorgalmán, hanem azon múljon, hogy milyen családba született.

2003-ban 85, 2004-ben 88 milliárd forinttal többet fordítottunk a gyermekek közvetlen támogatására. Két év alatt a gyermekes családokhoz 173 milliárd forinttal több támogatás jutott: 2006-ban 338 milliárd forintra emelkedik a gyermekek támogatására fordított összeg nagysága.

Közelítsünk a gyermekekről való gondoskodáshoz úgy, hogy a felelős szülők először arról gondolkodnak, hova fog születni a gyermekük, az alapvető körülmények első eleme ezért a lakás, illetve a lakhatás. Az elmúlt években az állami támogatások legdinamikusabban növekvő elemének a lakástámogatásra fordított kiadások tekinthetők. 2003-ban 87 milliárd, 2004-ben 144 milliárd forinttal több volt e kiadások összege, mint előtte; két év alatt több mint 200 milliárd forinttal több támogatást kaptak a lakásépítők. Intézkedések sora szolgál arra, hogy a közpénzekből végre azok kapjanak segítséget, a gyermeket nevelő családok, a fiatal párok, akik e nélkül nem is gondolhatnának otthonteremtésre.

A kamattámogatások igazságosabbá tétele mellett ezt szolgálja a szociálpolitikai támogatás kétszeresére növelése és megelőlegezése is. 2002 decemberében egy gyermek után 500 ezerre, második és harmadik gyermek után 1,1 millióra emelkedett a lakásépítési kedvezmény összege, amit két gyermek után az állam megelőlegez. 2004 áprilisától egy gyermek után már 800 ezerre, a második és harmadik gyermek után 1,2 millióra emelkedett a támogatás mértéke. 2005. február 1-jétől a szocpoltámogatás összege egy gyermek után 900 ezer, két gyermek után 2,4 millió, három gyermek után 3,8 millió forint, a további gyermekek kedvezménye pedig 200 ezer forint gyermekenként.

Bevezetésre került az úgynevezett félszocpol-támogatás, amelyet használt lakás vásárlása esetén vehetnek igénybe a 35 év alatti fiatal házaspárok, élettársak, valamint a gyermeküket egyedül nevelők: egy gyermek esetén 450 ezer, két gyermek esetén 1,2 millió, három gyerek esetén 1,9 millió forint, minden további gyermek után 100–100 ezer forint jár. Gondolnunk kell azonban azokra is, akik akár anyagi, akár más okból bérelt lakásban élnek; számukra az állam, rászorultsági alapon, a lakbér 30 százalékáig, legfeljebb 7 ezer forintig támogatást nyújt.

(9.20)

Az alacsonyabb jövedelmű, gyermeket nevelő családok esetében ez az összeg havi 14 ezer forint. Az önkormányzatnak legalább ennyit kell a támogatáshoz hozzáadnia, de magasabb összeget is megállapíthat.

A lakhatás biztonságának megőrzése érdekében 2004-ben bevezettük a normatív lakásfenntartási támogatást, amely a legalacsonyabb jövedelműeknél garantálja a lakásfenntartási kiadásokhoz való állami hozzájárulást. A lakhatással összefüggő költségek növekedésének, elsősorban a lakossági gázárak emelkedésének ellensúlyozására 2005. január 1-jétől a lakásfenntartási támogatás jogosultsági feltételeit kedvezőbbé tettük, illetve a támogatás összegét is emeltük. A támogatásra való jogosultság feltételeként az állam által elismert lakáskiadások jövedelmen belüli meghatározásának aránya 25 százalékról 20 százalékra csökkent. Ez azt jelenti, hogy ha az összes kiadott, rezsire fordított összegek kapcsán ez az arány alacsonyabban kerül megállapításra, akkor természetesen többen részesülnek ebben a támogatásban.

Az adósságkezelési szolgáltatás szabályozása 2003. január 1-jével került bevezetésre a szociális törvényben. A jelenlegi szabályozás szerint a települési önkormányzat adósságkezelési szolgáltatásban részesítheti azt a családot, akinek az adósságok valamelyikénél fennálló tartozása legalább hathavi. A közüzemi számlát megfizetni nem tudók számára kiépül a szolgáltatás megvonásának megelőlegezésére szolgáló jelzőrendszer. A nehéz jövedelmi helyzetű családok számára korlátozott, de folyamatos villamosenergia-fogyasztás biztosítására 2005. január 1-jétől felszerelésre kerülnek az úgynevezett előre fizetős fogyasztásmérő készülékek. A fogyasztási támogatás havi 110 kWh a térítésmentes, ez egy államilag finanszírozott támogatás, ezen belül a család igénye szerint saját költségére vételezhető.

Ha már megvan a lakás, akkor népesítsük be gyerekkel! A gyermekvállalás anyagi terheinek csökkentésére a szülést megelőzően az édesanya gyermekágyi segélyre jogosult, amely a szülési szabadság időtartamára jár. Az ellátás jövedelem alapján kerül meghatározásra, havi átlagos összege 2002-ben még 25 436 forint volt, 2003-ban ez 27 427 forintra emelkedett. Az anyasági támogatás 2003-ban 50 százalékkal nőtt, a nyugdíjminimum 150 százalékában állapították meg, ezt követően 225 százalékra emelkedett. És természetesen a kormány intézkedése volt az is, hogy ikerszülés esetén az eddigi nyugdíjminimum duplájára emelte az ikrek után járó támogatást. A gyes összege 2003-ban 8,4 százalékkal emelkedett, három év alatt összesen 4600 forinttal. 2003-tól pedig már a nagyszülők is jogosulttá váltak arra, hogy a nyugdíjuk mellett, gyermekük helyett ők vegyék igénybe a gyest, lehetővé téve így, hogy a fiatal szülő munkába állhasson.

A kormány a száz lépés program részeként vezeti be a fiatalok életkezdését segítő babakötvényt. A babakötvény már nem csupán a jelen, de a jövő lehetőségeit is javítja. Minden 2005. december 31. után született gyermek számára születése évében az állam 40 ezer forintot utal a gyermek számára nyitott Start-számlára. A rászorultak 7 és 14 éves korukban további 30-30 ezer forint támogatást kapnak. A számlára lehetőségeikhez mérten, de évenként legfeljebb 120 ezer forintot a szülők maguk is elhelyezhetnek. A szülői pluszhozzájárulást a megtakarítás összegéhez igazodó közvetlen támogatás ösztönzi. A támogatás a gyermek számlájára befizetett összeg 10 százaléka, de legfeljebb évi 6 ezer forint. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, alacsony jövedelmű családok gyermekeit emelt összegű támogatás illeti meg. Mértéke a szülői befizetés 20 százaléka, legfeljebb évi 12 ezer forint. Az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermekek kincstári számlájára, akik egyáltalán nem számíthatnak szüleik támogatására, az állam évente 12 ezer forint támogatást utal át.

A gyerekek nevelésének megkönnyítése érdekében a Medgyessy-kormány első intézkedései között 2002-ben, négy év mulasztását pótolva összesen 20 százalékkal emelte a családi pótlék összegét, a pótlék összege mára közel 40 százalékkal haladja meg a kormányváltás előtti összeget. 2002. július 1-jétől, a szeptemberi iskolakezdés terheinek enyhítésére bevezetésre került a 13. havi családi pótlék. Az ellátás jogosultsági korhatára 2002. szeptember 1. és 2004. szeptember 1. között évente egy-egy évvel kiterjedve, fokozatosan emelkedett 23 évre.

2003-tól ismét létezik a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, amely egy emelt összegű rendszeres támogatási formát jelent a gyámnak kijelölt hozzátartozók részére. Három év alatt havi 4200 forintról gyermekenként 5430 forintra nőtt a rendszeres gyermekvédelmi támogatás összege. A 2003-as évben bevezetésre került az emelt összegű rendszeres gyermekvédelmi támogatás az adóköteles jövedelemmel nem rendelkező, nyugellátásban, nyugdíjszerű rendszeres szociális pénzellátásában vagy időskorúak járadékában részesülő, gyámnak kijelölt hozzátartozók részére, az emelt összegű támogatás mértéke pedig 10 800 forint havonta és természetesen gyermekenként.

A szegénység és a társadalmi kirekesztődés elleni küzdelemben nagy hangsúlyt kap a napközbeni kisgyermekellátás fejlesztése. A gyermekvédelmi törvény a települési önkormányzatok jogkörévé és kötelező alapfeladatává tette a napközbeni ellátások biztosítását minden gyermek számára. 2005. július 1-jétől kötelező bölcsőde működtetése a 10 ezer főt meghaladó lakosságszámú, gyermekek átmeneti otthonának működtetése a 20 ezer főt meghaladó lakosságszámú, családok átmeneti otthonának működtetése a 30 ezer főt meghaladó lakosságszámú, gyermekjóléti központok működtetése a 40 ezer főt meghaladó lakosságszámú településeken.

A bölcsődei normatíva 2005-ben 25 százalékkal emelkedett. A családi napközik működtetéséhez a 2003. évből biztosított állami költségvetési normatíva hozzájárulása, mely a 2005. évben jelentősen, 50 százalékkal emelkedett, erre az évre ez az összeg 154 ezer forint/ellátott.

A gyermekek nevelésének, a gyermeket nevelő családoknak a támogatása mellett sajnos egy nem ennyire örömteli dologgal is foglalkoznunk kellett az elmúlt három év során, ez pedig a családon belüli erőszak kérdése. Kormányunk komoly lépéseket tett a probléma kezelésére. 2005. január 1-jétől törvény tiltja a gyermekek testi fenyítését, valamint kiterjesztettük a bántalmazott gyerekek és szülők átmeneti gondozási lehetőségeit.

Az Országgyűlés 2003. április 16-án fogadta el a családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégia kialakításáról szóló határozatot. 2005. április 1-jétől működik az országos kríziskezelő és információs telefonszolgálat. A telefonos szolgálat munkatársai, akik mentálhigiénés szakemberek, jogászok, pszichológusok, szociális munkások, szociálpedagógusok és szociálpolitikusok, azonnali intézkedéseket kezdeményeznek az áldozatok megsegítése érdekében, és szükség esetén gondoskodnak elhelyezésükről is. 2005. november 30-áig a szolgálat megközelítőleg 15 ezer hívást kapott. A működés eddigi szakaszában számos esetben sikerült elhúzódó krízisállapotot megszüntetni, életvezetési problémák esetén segítséget nyújtani, prevencióra irányuló kérdéseket megválaszolni. Ezen túlmenően megvásárlásra került egy, a bántalmazottak befogadására alkalmas titkos, zárt menedékház, melynek működése várhatóan 2006 elején kezdődik meg.

Tisztelt Ház! Sokat tettünk, de mi nem érjük be ennyivel. 2006. január 1-jével kerül bevezetésre, szintén a kormány száz lépés programjának részeként az új családtámogatási rendszer. 1998-2000 között 14 százalékkal csökkent az alacsony jövedelmű, kétgyermekes családok családtámogatása összességében, ugyanebben az időszakban a magas jövedelmű, kétgyermekes családok támogatása 33 százalékkal nőtt. Konkrétan: az alacsony jövedelmű, kétgyermekes családok 15 ezer forintot vesztettek, ehhez képest a magas jövedelműek 34 ezer forinttal jártak jobban. Az a családpolitika, amely az adókedvezményekre épül, a szegényektől elvett, hogy adjon a gazdagoknak, ez a politika számunkra nem követhető.

(9.30)

A kormány e téren határozott lépésekre szánta el magát, amelyek alapvetően változtatják meg a családtámogatás mai rendszerét, átláthatóbbá és igazságosabbá téve azt. Olyan országot akarunk, ahol a társadalom minden családnak egyenlően és igazságosan nyújt támogatást gyermekei felneveléséhez, ahol nem a gazdagok, hanem a nehéz helyzetben lévők kapnak többet a közös kasszából. Olyan országot akarunk, ahol a gyermekvállalás a nők számára nem jelenti munkájuk végleges feladását.

Kialakítottuk a családi segélyezés új rendszerét is, amely biztonságosabb, az eltartottak számát is figyelembe vevő, magasabb ellátást biztosít. Első lépésként közel kétszeresére emeljük a családi pótlék összegét. Az intézkedés révén 1,2 millió gyermekes család több mint 90 százalékánál közel kétszeresére nő a családi pótlék összege. Második lépés, hogy a gyermekeiket egyedül nevelő szülők és a tartósan beteg, fogyatékos gyermeket nevelők emelt összegű családi pótlékot kapnak. 425 ezer gyermek nevelkedik egyedülálló szülőnél, az ő ellátásuk a jelenlegi 6 ezer forintról 12 ezer forintra emelkedik. A 20 ezer súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló szülő pedig a jelenlegi 15 700 forinttal szemben 2006. január 1-jétől 23 ezer forint családi pótlékot kap havonta.

Az egy- és kétgyermekes családoknál megszűnik ugyan a családi adókedvezmény, de az új, egységes családi pótlék számukra magasabb összegű ellátást biztosít, mint amennyi a családi pótlékuk és az adókedvezmény együttes összege volt. Az új családi pótlék számukra 3600 forinttal, gyermekenként 1800 forinttal többet, összesen 24 ezer forintot fog biztosítani.

Az egygyermekes családoknál az új családi pótlék havi 2900 forinttal több támogatást biztosít, mint a jelenlegi 5100 forintos családi pótlék és 3000 forintos adókedvezmény együttes összege. A változás közel másfél millió gyermeket érint kedvezően.

Nagyon sokszor a nagycsaládok támogatása képezi a vita tárgyát. A háromgyermekes családoknál a '98-2002 közötti kép még rosszabb volt, mint az alacsony jövedelmű, kétgyermekes családok esetében. '98-2002 között az alacsony jövedelmű, háromgyermekes családok támogatása reálértéken 16 százalékával csökkent, míg a magas jövedelműeké ezzel szemben 94 százalékkal nőtt. Mi ezt a hibát nem akarjuk elkövetni, éppen ezért a Nagycsaládosok Országos Egyesületével kötött megállapodás alapján, az új családtámogatási rendszer bevezetésével az adókedvezmény megszűnése a három- és többgyermekeseket nem érinti, ők a jövőben is havi 4000 forint adókedvezményt érvényesíthetnek, ha jövedelmük nem haladja meg az évi 6 millió forintot - ez azt jelenti, hogy havi 500 ezer forint. Ez az intézkedés mintegy 535 ezer gyermeket érint.

A rendszeres gyermekvédelmi támogatás a pénzbeli ellátásnak a családi pótlékkal történő enyhítése ellenére sem szűnik meg, hanem a nehéz helyzetben élő gyermekek támogatásának átfogó rendszerévé alakul. A gyermekvédelmi kedvezmény új rendszerében továbbra is jogosultak lesznek az alacsony jövedelmű családok gyermekei az ingyentankönyvre, a kedvezményes és ingyenes étkezésre. Az intézkedés várhatóan mintegy 700 ezer főt érint. Azok a szegényebb családok, amelyeknél a korábbi rendszerben a családi pótlék összege mellett a rendszeres gyermekvédelmi támogatás és esetleg szerény adókedvezmény is járt, csak kivételes jövedelmi viszonyok mellett kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás és a mai családi pótlék összege kedvezőbb, mint az új családtámogatás összege. Ezen családok számára a törvény átmenetileg biztosítja a rendszeres gyermekvédelmi támogatás és a családi pótlék igénylésével a továbbfolyósítást. Az ellátási jogosultságot a települési önkormányzat jegyzője állapítja meg.

A leginkább rászorultak felzárkóztatását a szociális segélyezési rendszer átalakításával szolgáljuk. Az új családi segélyezés egyaránt és egységesen támogatja majd a legsúlyosabb anyagi gondokkal küzdő családok felnőtt és gyermek tagjait, és járul hozzá a lakhatás költségeihez. Ennek keretében az eltartott gyerekek után külön célzott, a mainál nagyobb anyagi támogatást kaphatnak majd a leginkább rászoruló családok. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők ezenkívül évi egyszeri támogatásra lesznek jogosultak.

A gyermek egyéves korától az édesanya a gyes százszázalékos összegének megtartása mellett is teljes munkaidős állást vállalhat. A gyes melletti munkavállalás lehetőségének megteremtése nagy jelentőségű lépés, nem avul el az anya szaktudása, megmarad a munkahelye, nem esik ki hosszabb időre a munkából, és ha akarja, természetesen maradhat gyesen is. Ezzel az intézkedéssel megszüntetjük azt a mai méltatlan helyzetet, amelyben a kisgyerekes anyák csak feketén vagy szürkén vállalhatnak munkát.

Olyan országot szeretnénk, amelyben érdemes dolgozni, és érdemes munka mellett gyermeket is vállalni. Mintegy 25 ezer főre tehető az ellátástól eddig eleső édesanyák száma. A teljes munkaidőben munkát vállaló édesanyák munkajövedelmének adóztatása során a gyest - a mai szabályoknak megfelelően - adóterhet nem viselő járandóságként kell figyelembe venni. Azoknál, akik minimálbérért mennek el dolgozni, nem keletkezik adóbefizetési kötelezettség a gyes után, így annak teljes összegét megkapják.

Tisztelt Ház! Talán mindenki, aki itt most engem hallgat, ismeri Ferge Zsuzsát. A Heti Válasz az ez év június 9-ei számában a következő mondattal nyitja a professzor asszonnyal készült interjút: “A Bokros-csomag családpolitikáját élesen bírálta; a mostani, vagyis a kormány 2006. január 1-jével bevezetésre kerülő új családtámogatási rendszerében megfogalmazott elképzeléseket viszont mintha élete műve megkoronázásának tekintené Ferge Zsuzsa.ö

Tisztelt Ház! Szólnom kell még a fogyatékossággal élő gyermekek érdekében tett intézkedésekről is. Az idő rövidsége miatt csak néhány utalást teszek a kormány ez irányú intézkedéseire. A 2006. január 1-jével bevezetésre kerülő új családtámogatási rendszerben a fogyatékos gyermekeket nevelő szülők magasabb támogatásban részesülnek, így a családi pótlék 21 ezer forintra, egyedülálló szülők esetén 23 ezer forintra emelkedik. 2003. január 1-jétől a méltányossági ápolási díj összege 20 százalékkal emelkedett. 2005. szeptember 1-jétől bevezetésre került a fokozott ápolást igénylő, súlyosan fogyatékos személyt gondozók emelt összegű ellátása, melynek összege a mindenkori minimálnyugdíj 130 százaléka.

Az esélyegyenlőség a fogyatékos személyek számára című PHARE-program keretében összesen 49 iskola, egyetem és sportintézmény akadálymentesítésére került sor. A társadalmi integrációt segítő művészeti foglalkozások támogatása pályázattal pedig sokat tettünk a fogyatékos gyermekek társadalmi integrációjának, valamint a fogyatékos és ép gyerekek közös szabadidős művészeti tevékenységének elősegítése érdekében.

Tisztelt Ház! A fogyatékossággal élő gyerekek támogatására, de nem kizárólag számukra nyújtott segítséget az ingyenes tankönyvellátás, az ingyenes és kedvezményes étkezés biztosítása. A kormány már 2002-ben az Országimázs Központ megszüntetésével felszabaduló 4,7 milliárd forintot az iskolai étkeztetés támogatására csoportosította át.

A gyermekéhezés megszüntetése érdekében fokozatosan vált kedvezményessé, illetve egyre szélesedő körben ingyenessé a gyermekétkeztetés. 2003. szeptember 1-jével az óvodai étkezésben részt vevők és rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülők számára ingyenes étkezést kell biztosítani. 2004. január 1-jétől már a bölcsődében ellátott és rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő gyerekek után is igénybe vehető a további 50 százalékos normatív kedvezmény, vagyis számukra is ingyenes az étkezés. Ez a kedvezmény több százezer gyerek szociális biztonságát erősítette. A normatív étkezési támogatásra fordított összeg 2002-ben 20 milliárd forint volt, 2005-ben ez már 25 milliárd forintra tehető.

Engedjék meg, képviselőtársaim, hogy még két perc erejéig beszéljek arról, hogy a jogszabályok szerint térítésmentesen kell biztosítani a tankönyvet a tartósan beteg, sajátos nevelési igényű, három- vagy többgyermekes családban élő, az egyedülálló szülő által nevelt, a nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult és a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő nappali tagozatos 1-13. évfolyamos diákok számára. 2002-ben 3,5 milliárd forinttal támogatta az állam a tankönyvvásárlást. Összesen 1 millió 256 ezer 399 tanuló részesült tankönyvtámogatásban.

(9.40)

Engedjék meg, hogy felszólalásom végén arra kérjem önöket, hogy Teleki László államtitkár urat a roma gyerekek felzárkóztatására, integrációjára és a romatelep-felszámolásra szánt összegekről, programokról, a közösségi terek, az ifjúsággal kapcsolatos programjainkról pedig Mesterházy Attila államtitkár urat hallgassák meg.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ahogyan az államtitkár úr is már beharangozta, megadom a szót Teleki László államtitkár úrnak. Parancsoljon, öné a szó.

TELEKI LÁSZLÓ ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Valóban nagyon fontos az, hogy ma, amikor a gyermek- és ifjúságvédelemről beszélünk akár a parlamentben, akár a parlamenten kívül, vizsgáljuk meg azt, hogy mi történt a roma gyerekek integrációjával, mi történt azzal a programmal, amellyel esélyt szeretnénk adni az integráció minden egyes rendszerén belül, így az oktatáson, a képzéseken, átképzéseken belül és nem utolsósorban a foglalkoztatásban és a lakhatásban, ahogyan Korózs államtitkár úr mondta.

Kezdeném az ösztöndíjprogrammal, amit már nagyon sokszor elmondtam, hogy mit jelent ez a magyarországi cigányságnak. Mindenki ismeri az Útravaló-programot, amelyet a jelenlegi kormány hozott létre. Mellette párhuzamosan működik a roma gyerekekre szánt ösztöndíjprogram, amely kiemelten próbálja meg ösztönözni - ösztönözni, és nem szociális segélyben részesíteni - azokat a roma fiatalokat, akik a saját maguk erejéből, illetve némely esetben tanárok, szülők segítségével el tudtak jutni oda, hogy olyan iskolai eredményt tudjanak a magukénak, amellyel esetlegesen tovább lehet tanulni, vagy éppen olyan helyzetbe kerülnek, amellyel tovább tudják gondolni a saját maguk foglalkoztatási esélyeit.

Azért fontos ezt a kérdést ennyire kiemelve kezelni, mert azt gondolom, ma Magyarországon, amikor arról beszélünk, hogy a romák integrációját el kell érni, mindenki tudja és látja, hogy az oktatáson keresztül vezet az út. Ha az oktatási esélyeket nem tudjuk megadni a magyarországi cigányságnak, és nem lesz olyan értelmiségi rétege a magyarországi cigányságnak, amely bármilyen szférába be tud kapcsolódni, akkor nem beszélhetünk a magyarországi cigányság integrációjáról, nem beszélhetünk arról, hogy ma Magyarországon folyamatok indulnak el. Ezért tartom fontosnak azt, hogy az ösztöndíjprogram elindult, és folyamatosan támogatást kapnak a jól tanuló roma gyerekek. Arról, hogy ez pontosan mit jelent, szeretnék néhány számot is elmondani.

A kormányváltás időszakában szlogen volt az, hogy minden gyerek egyforma, ahogyan most is ugyanezt mondjuk, csak akkor a tettekben nem ezt láthattuk, mert a Magyarországi Cigányokért Közalapítványnál jegyzett ösztöndíj, a roma gyerekek ösztöndíja a 2000. évben 9029 főt részesített támogatásban, 199 millió forinttal tudta támogatni. A 2001. évben 15 216 főt részesített ösztöndíjban ez az ösztöndíjprogram, 393 millió forintot kaptak a roma gyerekek, és közel 11 000 gyereket elutasítottak, forráshiányra utalva.

Innentől kezdve az a kérdés, hogy minden gyerek egyforma és minden gyereket támogatni kell, ha valóban eléri azt az oktatási eredményt, hogy ösztöndíjprogramban tudják részesíteni, ez az elv megdőlt, mert az elutasítások száma közel 11 ezer volt, és 15 ezer pedig a támogatott. Ha ennyire fontos lett volna, akkor mindenképpen támogatni kellett volna az elutasítottakat is, annak érdekében, hogy azok a számok, amelyeket ma láthatunk - és már 2002-ben látni lehetett -, amikor a kormányváltás után az első félévi ciklusban már 26 587 gyereket tudtunk támogatni. Ez pontosan azt jelenti, hogy 706 millió forintot tudtunk fordítani erre a programra. Tehát itt is szeretném még egyszer érzékeltetni, hogy 393 millióról 983 millióra emelkedett az az összeg, amellyel a magyarországi cigány gyerekek oktatási esélyeit próbálta meg növelni a jelenlegi kormány.

Ha továbbmegyünk, és a jelenlegi időszakot nézzük, akkor azt lehet mondani, hogy 2003-ban is hasonló módon 26 974 főt tudtunk támogatni, és 983 millió forinttal nőtt ez a támogatási összeg, tehát a közel 1 milliárd forintot elérte, azzal a 393 millió forint támogatással szemben, amit a Fidesz-kormánynál láthattunk. Ezek jelzik azt, hogy valóban melyik kormánynak mit jelentenek a romák, melyik kormánynak mit jelent az, hogy kell ma roma értelmiség. Azt gondolom, a számok tükrében nem lehet mást mondani, minthogy igenis, a jelenlegi kormány ezekkel a számokkal, tényszámokkal kívánja kezelni azokat a problémákat, amelyek évtizedek óta jelen vannak a magyarországi cigányság életében, az oktatási helyzet javítása érdekében.

Amikor azt mondjuk, oktatás, abszolút egyetértek Korózs Lajos államtitkár úrral, hogy beszélni kell a komplex rendszerről, mert nem elég csak azt mondani, hogy kell egy ösztöndíjprogram, és azzal a magyarországi cigányság helyzetét tudjuk kezelni, mellette komplexen meg kell jeleníteni a lakhatási feltételek kezelését, javítását, mellette meg kell jeleníteni a magyarországi cigányság foglalkoztatási helyzetének a növelését, mellette meg kell jeleníteni a kis- és középvállalkozások támogatását. Ekkor lehet arról beszélni, hogy ma kialakult véleményünk lehet egy komplex programról. Ha ehhez még hozzávenném a magyarországi cigányság egészségügyi helyzetének a javítására irányuló komplex programokat, akkor lehetne arról beszélni igazán, hogy a magyarországi ifjúsággal, ezen belül a romákkal kívánunk valamit tenni. Viszont ha ezt nem tesszük meg, akkor azt gondolom, nagyon sok minden elmaradt.

Miért? Többek közt azt mondtuk, hogy a cigánytelepek felszámolására meg kell teremteni a pénzügyi kondíciókat. Az elmúlt kormányzati ciklusban csak tervezői szinten láttuk, hogy meg kell szüntetni azt a közel hatszáz cigánytelepet Magyarországon, ahol a roma emberek mélyszegénységben élnek. Természetesen amikor azt mondjuk, hogy roma emberek, akkor ott vannak mellettük a roma gyerekek is, akik ugyanolyan mélyszegénységben élnek, és egyáltalán semmilyen kézfogó nincs ahhoz, hogy abból a miliőből, abból a helyzetből ki tudjanak törni.

Ezért tartjuk fontosnak - és tartottam fontosnak jómagam is, Göncz Kinga miniszter asszony és a kormány is -, hogy erre külön pénzügyi forrást teremtsünk, és a telepek felszámolása címén szociális integrációs programként elindítsuk azt a telepfelszámolási programot, amelyet ma már látni lehet, és amelynek az az eredménye, hogy a 2005. költségvetési évben külön soron megjelent az a 800 millió forint, amelyből tudjuk kezelni ezt a problémát.

Azért tartom fontosnak, hogy mellette megemlítem a szociális integrációt, mert ez a kormány nemcsak lakhatási feltételt kíván biztosítani azoknak a roma családoknak, amelyek ebben a helyzetben élnek, hanem mellette meg kívánja a szociális lábával azt is lépni, hogy az oktatásban, a foglalkoztatásban, az egészségügyben is esélyt szeretne adni azoknak a gyerekeknek, akik ott vannak, és ugyanúgy a szüleiknek is esélyt szeretne adni, mert akkor lehet igazán arról beszélni, hogy összezárt rendszerben lehet ezt a kérdést kezelni. Akkor tud igazán eljutni a gyerek a bölcsődébe, óvodába és az általános iskolába, ha ezeket a rendszereket össze tudjuk kapcsolni, a lakhatási helyzetet és a foglalkoztatási helyzetet kezelni tudjuk.

A foglalkoztatási helyzetről néhány gondolatot. Amikor arról beszélünk, hogy ma Magyarországon a mélyszegénységben élők és a roma gyerekek helyzete még mindig nem annyira látványos, mint amennyire szeretnénk, hogy a különböző főiskolai, illetve egyetemi szinteken ott legyenek, ez nagyban adódik abból, hogy a munkahelyeknek sokkal jobban meg kell jelenniük a magyarországi romák életében. Amikor azt mondjuk - akár a száz lépés programban, akár pedig egyéb más kormányzati programban -, hogy a szakképzést és a képzéseket át kell alakítani, az átképzéseket meg kell reformálni, ezt azért tartjuk és tartom fontosnak, mert az elmúlt kormányzati ciklusokra jellemző volt az, hogy a magyarországi romáknak nagyon sokszor nem volt más lehetőségük a képzésre, átképzésre, csak kosárfonás, fafaragás, teknővájás és olyan mesterségek, amelyekkel nem lehetett igazán piacképes szakmákat szerezni, így volt úgy, hogy öt-hat OKJ-s - országos képzési jegyzékű - szakma a zsebében volt, nemcsak a romáknak, hanem nagyon sok embernek, és nem tudott elhelyezkedni.

Ezért tartom fontosnak, hogy a jelenlegi kormány azt mondta, reformáljuk meg a képzést, átképzést, annak érdekében, hogy olyan piacképes szakmákat biztosítsunk a magyarországi romáknak és azoknak, akiknek szükségük van a szakmára, amellyel el tudnak helyezkedni. Ezzel generálni tudjuk azt, hogy piacképes szakmához juttatjuk őket, el tudnak helyezkedni, ezáltal a gyerekeiket helyzetbe tudják hozni, és nem egyetlenegy dolog áll a jól tanuló roma gyerekek rendelkezésére, amely az ösztöndíjprogramban van, hanem az a szülői modell is, amely be tudja mutatni, hogy igen, a szülő elmegy dolgozni, a szülő ott van a munkahelyen, és a szülő beosztja azt a keresetet, amit keres.

 

(9.50)

Ez, azt gondolom, a legfontosabb eleme annak, hogy a gyereket tudjuk olyan irányba elmozdítani, ahol látványosan lehet látni és érzékelni azt, hogy valóban, a szülőnek és a gyereknek is fontos, hogy a gyerek oda elérjen, ahol a legmagasabb iskolai végzettséget meg tudja szerezni. Ez az a kormány, amely kiemelten kezeli ezt a problémát is, és lehet azt mondani, hogy ezzel az intézkedésével szintén meg tudta teremteni azt a lehetőséget, hogy a roma fiataloknak esélyt adjon ahhoz, hogy egyszer modellt lásson a szülőktől, egyszer pedig az oktatásban azért ad lehetőséget, mert onnantól kezdve egy magasabb jövedelemhez juthat az a roma család, aki ebből a helyzetből kikerült. Ezért tehát egy nagyon fontos és összetett kérdésről van szó, amelyet, azt gondolom, nagyon jól megpróbált kezelni ez a kormány.

Végezetül néhány gondolattal meg kell említenem azt a helyzetet, amelyet láthatunk a kék könyv kiváltásával kapcsolatban. Itt szintén nagyon nagy lépést tett a magyar kormány, sok más mellett, mert mondhatnánk az óvodai térítésmentességet is a rászorultaknak. Ez a kék könyv azt jelenti a magyarországi cigányságnak és nagyon sok nem cigánynak is, hogy nem kell bujkálnia, hanem munkát tud vállalni, és így szintén a gyerekeket tudja támogatni azzal, hogy legitim munkavállalóvá válhat. Amikor ezt a lehetőséget a magyar kormány megteremti, szintén a gyerekeken tud segíteni.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Végezetül megadom a szót Mesterházy Attila államtitkár úrnak, akinek 5 perc 7 másodperc áll a rendelkezésére. Parancsoljon!

MESTERHÁZY ATTILA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő urak! Ahogy többször is elhangzik folyamatosan, a sajtóinterjúkban, mindenhol, azt gondolom, ebben a politikai pártok nem különböznek egymástól, mindenki azt mondja, hogy minden gyermek érték, minden gyermek egyfajta kis gyöngyszem, egyfajta gyémánt, amit csiszolni kell, óvni, védeni, segíteni. Ezt gondoljuk mi is erről a kérdésről, és ezért hozza a kormány azokat az intézkedéseket, amelyekről kollégáim már beszéltek, és amelyekről képviselőtársaim is fognak pár szót mondani.

A célunk az ezekkel az intézkedésekkel, hogy amikor megszületik egy gyermek, de dőljön el megszületésének pillanatában az, hogy milyen jövője lesz, milyen karrierje lesz, hanem lehetősége legyen arra az esélyegyenlőség jegyében, hogy a benne rejlő lehetőségeket, képességeket maximálisan ki tudja bontakoztatni. Kitörési pontokat szeretnénk adni a családoknak és a gyermekeknek, hogy ne termelődjön újjá a szegénység, hogy egy gyermek magasabb, szebb, jobb karriert, jobb életminőséget tudjon magának létrehozni, mint amit a szülei az életükben el tudtak érni.

Mi azt gondoljuk, hogy a gyermekek nem társadalmi problémák. Nem arról szól a kormány intézkedése, hogy társadalmi problémaként kezeli a gyermekeket, a fiatalok kérdését, amit egyszerűen meg kell oldani, hanem sokkal inkább erőforrásként tekintünk a gyermekekre, a fiatalokra, mégpedig mint olyan erőforrásra, amely segítséget nyújthat a társadalomnak, hogy a globális kor kihívásaira megfelelő válaszokat tudjunk adni.

Gyermekek és fiatalok számára természetesen a legfontosabb négy terület közül az első a versenyképes tudás megszerzése, hiszen ezzel tudjuk felvértezni őket a globális kor kihívásai ellen, ezzel tudjuk egyénileg versenyképessé tenni őket a mai változó világban. Aztán nagyon fontos a munkahely, hiszen látnunk kell azt, hogy a fiatalok életében ma már nem működik az, ami nagyszüleink idejében működött, hogy akár egy munkahelyen el tudják tölteni az egész életüket, és egy megfelelő karriert tudnak a maguk számára biztosítani, hanem szükség van arra, hogy váltsanak, hogy folyamatosan képezzék magukat. Erről szól az Európai Unió élethosszig tartó tanulás programja.

Aztán nagyon fontos a lakás megszerzése, ezen belül is az első lakás megszerzése, hiszen utána már tudnak építkezni, van alapjuk, amire a fiatalok építkezni tudnak, és tovább tudnak lépni. A negyedik probléma természetesen, amiben segítségre szorulnak, a családalapítás kérdése, hiszen ahogy egyre több fiatalnak lehetősége van a felsőoktatásban részt venni, úgy tolódik ki a gyermekvállalási kedv is. Hiszen mindenki először elvégzi az egyetemet, utána szeretne egy kis szakmai karriert építeni, és csak utána gondolkodnak azon, hogy családalapításba fogjanak. Ez egy általános tendencia a világon mindenhol, de ösztönöznünk kell a gyermekeket, fiatalokat arra, hogy vállaljanak gyermeket, vágjanak bele ebbe a nagy és kiváló kalandba.

A cél az, hogy olyan intelligens társadalom jöjjön létre, amelyben a fiatalok aktív állampolgárként, alternatívában gondolkodó állampolgárokként nőnek fel, és amelyben képesek megvalósítani azokat az álmaikat, céljaikat, amelyeket kitűztek saját maguk számára, amelyben egy olyan új életminőségre van lehetőségük a fiataloknak, ahol a szüleiknél jobb életet tudnak maguknak, utána a saját gyermekeiknek is biztosítani. Természetesen nagy a kihívás, hiszen Magyarországon a felső és az alsó 10 százalék közötti különbség az elmúlt 10-15 évben több mint tízszeresre változott, és ez nagyon rövid időn belül hatalmas szakadékot okozott a magyar társadalomban. Ennek Nyugat-Európában, az Európai Unió országai között körülbelül hétszeres az átlaga, és sokkal hosszabb idő alatt alakult ki ez a szakadék. Tehát folyamatosan arra kell törekedjünk, hogy ezt a szakadékot csökkentsük, egy hidat verjünk e fölé a szakadék fölé.

A kormány számos programmal próbál segíteni, erről szól a kormány száz lépés programja, amely, ha egy mondatba kellene sűríteni, arról szól, hogy több felelősséget várunk el fenn, és több lehetőséget szeretnénk adni azoknak, akik lent vannak, hogy ezáltal ezeknek a programoknak a segítségével előrébb tudjunk jutni. Engedjék meg, hogy az életminőség mellé még egy gondolatot hozzátegyek, az egzisztenciális értékeken túl, ez az aktív állampolgárság, a részvétel lehetősége, amiről már szóltam. A minisztériumban nagyon nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a fiataloknak legyen lehetőségük részt venni a róluk szóló döntések meghozatalában, mert azt gondoljuk, hogy így lehet őket arra nevelni, hogy valóban az alternatívákat lássák, és valóban aktív, a demokráciában nélkülözhetetlen aktív állampolgárként vegyenek részt.

Nagyon fontos az is, sokszor elhangzik az ellenzék részéről az, hogy mi hadat üzentünk a fiataloknak, a gyermekeknek, a mostani programjuk címe is egy kicsit politikai szlogenszerű. Szeretném az ellenzéki képviselők figyelmébe ajánlani azt a kutatást, amit 2000-ben és 2004-ben vett föl a kormányzat. 2000-ben még nem mi vettük fel, most viszont igen. Ez alatt a négy év alatt a 15-29 év közötti korosztálynak a saját élethelyzetéről való benyomása pozitívan változott, megduplázódott azok száma, akik pozitívan értékelik saját jövőjüket. Tehát azt a pesszimista képet, amit önök sugároznak és próbálnak sulykolni a társadalomba, nem osztják a 15-29 év közötti fiatalok. Ezért arra kérném önöket, egy Sir Charles Higham idézettel hadd zárjam a mondatomat, ami úgy hangzik, és ez talán a mai vitanap mottója lehet: 90 százalékban egyformák vagyunk, 10 százalékban vagyunk csak különbözőek, és amikor bírálunk, elfeledkezünk erről, és mindig csak a 10 százalékra koncentrálunk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 20-20 perces időkeretben. Ezek közben kétperces felszólalásokra nem kerül sor.

Legelőször megadom a szót Újhelyi Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

DR. ÚJHELYI ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Biztonságot és igazságosságot a gyermekeknek! Az MSZP kezdeményezte ezzel a címmel a mai vitanapot, az MSZP képviselői kezdeményezték azért, mert úgy látjuk, úgy érezzük, hogy az elmúlt évek kormányzati és parlamenti munkáját lassan összegezve van miről beszámolnunk, van miről elszámolnunk, és tudjuk, hogy érdemes e Ház falai között a vitát is lefolytatnunk.

Biztonságot és igazságosságot a gyermekeknek! A kormánytól az elmúlt percekben meghallgathattuk, szinte felsorolásszerűen, hány és hány területen dolgoztunk, tettünk és tervezünk újabb lépéseket tenni a gyermekek, a gyermekes családok, a gyermekeket nevelő fiatalok, de akár az ő nagyszüleik érdekében is.

Népesedéspolitika ez bizony a javából. Népesedéspolitika még akkor is, ha ez a szó talán nehezebben értelmezhető, még ha ez a szó nem is politikai kategória, e Ház falai között talán keveset emlegetjük. De a baloldali kormány, a baloldali képviselők tudják, hogy miért fontos és miért kell népesedéspolitikában is gondolkodni. Persze, ha a népesedéspolitikát és a gyermekek születését, a gyermeklétszámot magunk elé gondoljuk, akkor e fogalomról kinek-kinek más jut eszébe.

(10.00)

Nekem apaként elsősorban az életem értelme; mint ahogy, gondolom, önöknek is sokaknak. Az életem értelme, mert amióta apa vagyok, pontosan tudom, hogy én miért jöttem világra. Tudom, hogy mi a kincsem, és tudom, hogy a mindennapokban családapaként, férfiként miért dolgozom. Másképp gondolkoztam tíz évvel ezelőtt - nem voltam még akkor apa.

Van tehát egy apai szemszög, és ha a gyermeklétszámról gondolkodunk, akkor e Ház falai között ettől nem menekülhetünk - nem is akarunk -, de van egy másik szempont, ez a társadalmi érdek, hiszen a gyermek nemcsak családi érték, hanem társadalmi érték is. A gyermek születése társadalmi érdek is. Persze, ha népesedéspolitikai szavakat használok, és kiejtem ezt a kifejezést, akkor el kell mondanom, hogy voltam én olyan fiatalok társaságában erről beszélgetést, előadást tartani, ahol alapvetően kuncogás lett a vége, hiszen számukra ma még ez - a gyermek születése vagy éppen ez a szó, hogy népesedéspolitika - nem is a társadalmi értékről és a társadalmi érdekről, még csak nem is az apaszerep megérzéséről, hanem valami egészen másról szól. De hát így van ez rendjén.

Itt a Ház falai között, nézek Pokorni Zoltán képviselőtársunkra vagy éppen Sisák Imrére - de nézhetek Török Zsoltira is az MSZP soraiban -, vagyunk többen, akik nem is egy, nem is kettő, hanem akár sok gyermeket nevelünk. Mi mindannyian tudjuk, hogy alapvetően otthon is a biztonság a kulcsszó. És ha képesek vagyunk apaként gondolkodni egy pillanatig, és a társadalmi érdeket nézve ezt a nézőpontot a Ház falai közé hozni, akkor talán megértjük mindannyian, hogy az MSZP-frakció miért kezdeményezett vitanapot “Biztonságot és igazságosságot a gyerekeknek!ö címmel.

A nemzetfogyatkozásról sokan sokféleképpen cikkeznek, írnak, folytatnak vitákat; a nemzetfogyásról, ami alapvetően a gyermeklétszám, a gyermekek születésének számához kötődik. Érdekfeszítő demográfiai statisztikákat olvasni, persze mindenkinek máson akad meg a szeme. Az én szemem azon akadt meg nemrégiben, hogy második éve megállt a születésszám csökkenése, és a KSH legutóbbi jelentése szerint 2005 első felében 47 400 gyermek született.

2005 első hat hónapjában összességében 3,4 százalékkal, közel 1600 újszülöttel több jött világra, mint az előző év hasonló időszakában. Persze, amikor hosszú távú társadalmi folyamatokról gondolkodunk, akkor nemcsak az élve születések száma, hanem a halálozási viszonyok is kell hogy foglalkoztassanak minket.

Az 1990-es évek második felében számottevően javultak Magyarország mutatói. Igen fontos körülmény, hogy a születéskor várható élettartam 2001-ben először haladta meg a 72 évet; ez pontosan 72,3 év volt. A férfiak és a nők életesélyei Magyarországon soha nem voltak olyan jók, mint jelenleg: 2004-ben a férfi népesség születéskor várható élettartama 68 év, a női népességé - lányoké, asszonyoké, nagymamáké - 76 év volt. Kedvező alapirányzatról van szó, amely mindkét nemben és minden korcsoportban az életesélyek javulását jelenti.

Ma a lányok hosszabb ideig tanulnak, magasabb végzettségeket szereznek, mint korábban. Igen, a tanulásba befektetett erőfeszítéseiknek szeretnék az eredményét is látni, ezért a gyermekvállalás időpontja valóban - az államtitkár úr is elmondta - későbbre tolódik. Ez az egyébként máshol - európai országokban - évtizedek alatt lezajló demográfiaimutató-változás nálunk váratlanul gyorsan zajlik: ma átlagosan 4,5 évvel később szülik meg első gyermekeiket a nők, mint 15 éve. Lássuk be azonban, hogy ezzel az adattal szembesülnünk kell, változtatni ezen nem tudunk.

Az Európai Bizottság által idén áprilisban útjára indított vitairat, a korszerű kormányzás eszköztárába tartozó Zöld könyv címe: “Szembesülés a demográfiai változással, újfajta szolidaritás a generációk között.ö Az európaiak több gyermeket szeretnének, állapítja meg az Európai Bizottság kiadványa, de különböző, például lakhatási nehézségekkel kell szembesülniük, amelyek megakadályozzák őket a szabad döntéshozatalban. A családok, amelyek struktúrája persze különböző, de még mindig jelentős részét képezik az európai társadalomnak, nem tartják a környezetüket családbarátnak. Még egyszer mondom, ez az Európai Bizottság egy európai felmérése. De ez a megállapítás nem puszta vélekedés, hanem kutatásokon alapul, melyeket hazai vizsgálatok is megerősítenek.

Éppen a kormányzat, a Miniszterelnöki Hivatal támogatásával készített nyári felmérés idején az ott megkérdezett fiatalok nyilatkozatai is megerősítik ezt az eredményt. A magyar fiúk és lányok döntő többsége tartós párkapcsolatban és gyerekekkel képzeli el a jövőjét. Ugyanakkor tudjuk, hogy az élet sokszor mást hoz, mint amit mi várunk tőle. A népesedési folyamatoknak megvan az a jellegzetességük, hogy egyéni, intim döntések sorozata eredményeként alakul ki.

A személyes választások tömege az egész társadalom fenntartható fejlődését meghatározó folyamattá válik. Így kerülünk mi anyaként, apaként, nagymamaként e Ház falai között döntéshozóvá, akik igyekeznek változtatni, segíteni, döntéseket hozni a népesedési folyamatok érdekében. A magyar fiatalok - és ezt tanúsíthatom korosztályom számos tagjától - elég ritkán gondolnak a hazára, a nemzetfogyatkozásra, amikor azt tervezik, hogy hány gyermekük és mikor szülessen. Az viszont kérdőíves kutatásokkal nyomon követhető, ha a párválasztó lányok és fiúk több gyerekkel képzelik el felnőtt életüket, mint amennyinek a felnevelésére végül felelősségteljesen vállalkozni tudnak. Ebben a legfőbb akadályt Magyarországon is - ugyanúgy, mint Lengyelországban, Finnországban vagy éppen Spanyolországban a legfőbb akadályt - a tisztességes megélhetést jelentő munka bizonytalanságában és a nem megfelelő lakáskörülményekben látják.

Tudtuk ezt és tudták ezt a szakértők az elmúlt tíz évben mindig. Most viszont elkezdtünk lépni, a száz lépés keretében sokat lépni, hol aprót, hol nagyokat. De igyekszünk arra és azokra a kérdésekre választ adni, amelyek otthon felmerülnek: munka vagy baba egy anyukának, egy fiatal lánynak.

A terhesség és a szülés női privilégiumai, valamint a gyermeknevelés tradicionális családi munkamegosztási mintái hátrányokat okoznak a munkaerőpiacon. A várandós nőket és kisgyermekes anyákat nemhogy nemigen veszik fel új munkahelyre, de még a meglevőről is gyakran elküldik őket.

Most, ezekben az órákban, akik a televíziót nézik vagy a rádiót hallgatják, valószínűleg legtöbben nagymamák, nagypapák vagy éppen kisgyermeket nevelő anyukák. Igen, lehet aggodalom a tekintetben, hogy két-három év múlva miképpen tud elhelyezkedni ismét: ugyanabban vagy egy másik munkában? Miképpen tud a gyermekének megélhetést és biztos jövőt biztosítani? Hiszen apuka bár csak egy van, de egy keresetből nehéz eltartani egy családot.

Igen, a kormány e tekintetben is, a száz lépés program keretében számos megoldási javaslatot dolgozott ki, és ezek nagy része már szabállyá alakult át. Vannak ugyanakkor bizonyos politikák, amelyek kimondott erénynek tekintik azt, ha a foglalkoztatási problémákat a nők munkaerőpiacról való kivonásával, a szociális és gyermekgondozási intézmények magas közköltségeit a nők otthon tartásával akarják orvosolni. Ez hibás, hibás politika, gondoljuk mi a baloldalon.

Ez a politika okozza ugyanis azt a fals döntési helyzetet, amelyben a nők mintegy választás elé vannak állítva: ha gyerek és szülés, akkor ennek a munkáról, önálló egzisztenciáról, személyes biztonságról és némiképp a jólétről való lemondás a következménye. Túl sok nő nem hajlandó lemondani a gyermekvállalás miatt ezen alapvető emberi értékekről, ezért nem vagy csak kevés gyermek szülését és felnevelését fogják vállalni.

 

(11.10)

Itt tartunk ma. De mi lépünk. Olyan intézkedéseket hozunk, amelyek segítenek abban, hogy nem munka vagy baba, hanem baba és munka. Akár gyes mellett is, a gyes teljes összegét igénybe véve a gyermek egyéves kora után vállalhasson az anya ismét munkát! Vállalhasson teljes munkaidőben, részmunkaidőben, vállalhasson otthon valamilyen atipikus foglalkoztatással, vagy pedig vállalhasson úgy, hogy számára a gyermek ellátásához, a gyermek napközbeni ellátásához megteremtjük a minőségi és valóban a munkaidejéhez és beosztásához igazodó bölcsődei vagy éppen óvodai ellátást. Nem ismétlem a kormányzat államtitkárainak felsorolását, amely a száz lépés program keretéből vagy az azt megelőző időszakból hozott konkrét intézkedéseket sorolja. Egy hosszú adatsor az, amit én most felolvashatnék ismételve, hogy ezernyi döntésünk elindult és már megszületett a gyermekes családok érdekében.

Az államtitkár úr beszélt a másik nagyon fontos kérdésről, a lakáspolitikai stratégiáról, amelynek az elmúlt évekbeni eredményeképpen ismét lehetővé vált, hogy a párok vissza nem térítendő támogatást kapjanak egy-két gyermek vállalása esetén. Demográfiai tény, hogy egyre több nő 30 éves kora felett szül, sőt nem ritka a 40 éves kismama sem. E körülmény miatt a visszatérítendő támogatás 40 éves korig vehető igénybe. A Fészekrakó-program pedig a fiatal, megtakarítással még nem, de biztos keresettel már rendelkező pártoknak kínál új lehetőséget az első otthon megszerzéséhez. Új és használt lakások esetén igen csekély önerővel, állami garanciavállalás mellett lehet hitelt felvenni, és a vissza nem térítendő támogatás is jár a 35 év alattiaknak. Sokaknak a megfelelő lakást bérlemény jelenti. Léptünk ezen a területen is, hiszen az új intézkedésekkel megkönnyítjük, segítjük a rászorulóknak a bérleményekben való otthonra találás lehetőségét.

Mi azt állítjuk és mondjuk, sőt hisszük, hogy minden gyermek a miénk. Szakértői vita folyik arról, hogy a pénzbeli gyermektámogatások milyen ösztönzőt jelentenek az első és további gyermekek vállalására. A családi támogatások rendszerének a története arról tanúskodik, hogy a gyerekek állami pénzekkel nem vásárolhatók meg. A gyermekvállalás eldöntésében a családi pótlék és más pénzbeli támogatások nagysága nem döntő körülmény. A népesség létszámának alakulása szempontjából álszent és szemforgató arról beszélni, hogy vannak értékesebb és kevésbé értékes gyermekek, hogy vannak jobb helyre született gyermekek, és más gyermekeknek máshova nem kellene megszületniük.

A kormány és a Magyar Szocialista Párt népesedéspolitikai álláspontja az, hogy a családi támogatások elsődleges célja a gyermekszegénység enyhítése, és nem várjuk a támogatások összegének bővítésétől, hogy ezért több gyermek szülessen. De amíg sok százezer mélyszegénységben élő gyermek van e hazában, addig igenis van létjogosultsága az olyan intézkedéseknek, mint a mostani, hogy január 1-jétől jelentős mértékben növekszik a családi pótlék, amely eljut ezeknek a szegénységben élő családoknak a gyermekeihez is.

A gyermekszegénység csökkentése nem csupán emberi jogi, esélyegyenlőségi politikát érintő kérdés, hanem bizony a jövő társadalmának egyik legnagyobb kihívása. A fejlett világ manapság ébred arra rá, hogy az elmúlt 50 éves békés, jóléti fejlődése olyan demográfiai egyensúlyokra is épült, amit alaptalanul tételeztek fel öröknek. Manapság ezek a demográfiai egyensúlyok borulni látszanak, és a népesedési egyensúlyok egyre komolyabb kihívást jelentenek a gazdasági növekedés és a gyarapodó jólét számára is. Szerencsétlen és kissé embertelen az, ahogyan a politikai közbeszéd kétségbe esve érzékeli, és egyfajta öregesedési válságként titulálja azt, hogy a szüleink generációja tovább él, mint a nagyszüleinké. Végül is miért drámai ez? Örüljünk ennek!

De ha kevés ember dolgozik, és kevés, aktív korban lévő ember képes egyáltalán munkát végezni, akkor bizony tőlük, a jövedelmek termelésére képesektől igen magas arányban kell elvonni a jövedelmeiket ahhoz, hogy tisztes ellátásuk legyen a nem dolgozóknak, mindenekelőtt a már nem dolgozó öregeknek. Ez nem csupán a generációk közötti belső szolidaritás mértékén múló ügy, hiszen a magas szintű szolidaritásnak is komoly ára van. Tudjuk ezt jól, ezért amikor népesedéspolitikáról, a megszülető és a megszületendő gyermekek biztonságáról beszélünk, akkor e Ház falai között nekünk tudnunk kell, hogy nemcsak az apai örömök, a gyermekvállalás szépsége, hanem a társadalom hosszú távú érdeke is szemünk előtt kell hogy lebegjen. Ugyanis a demográfiai egyensúlyok borulása veszélyezteti a globális versenyképességet. Veszélyezteti a jóléti ellátások színvonalát, veszélyezteti a fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődés alapvető egyensúlyi feltételeit.

Felelős politikára van tehát szükségünk. Felelős politikára, amely tudja, hogy milyen kis lépésekből áll össze az a koncepció, amelynek eredményeképpen nemcsak hogy több gyermek születik, hanem a társadalmi egyensúlyok, a demográfiai egyensúlyok is helyükre kerülnek. Vészcsengőt kell tehát nyomjunk; vészcsengőt, de nem úgy, ahogy ezt egyes politikusok szokták tenni. Nem lehet a korosztályom felé elvárásokat, kötelezettségeket megfogalmazni, ettől nem lesz több gyermek. Örülök és értékelem, ha vannak közösségek, ahol a család mint a társadalom alapvető alkotóeleme és a gyermekvállalás a közösség elvárása. Értékelem, de tudom, hogy korosztályom nagy része nem így gondolkodik.

Ezért nekünk az a feladatunk közösen ebben a Házban, hogy olyan környezetet, olyan szabályozásokat és olyan Magyarországot biztosítsunk, ahol nemcsak kedve, hanem lehetősége is van egy fiatal párnak gyermeket vállalni. Okos politika kell a korosztályom felé: segíteni és esélyt adni. Ebbe nem fér bele a “hadat üzent a kormány a fiataloknakö szlogen, melyet napról napra hallunk a politikai jobboldaltól. Érdemes megnézni ezeket a kiadványokat, s közösen is megállapíthatjuk: amit az elmúlt három és fél évben tett az MSZP-SZDSZ-kormányzat a gyermek és ifjúsági korosztály érdekében, az korszakalkotó. Sok lépésből egy koncepciót szolgálva ugyanazt a célt szolgáljuk, amit önök is megfogalmaznak: biztonságot és igazságosságot a gyermekeknek.

Köszönöm szépen. Jó munkát kívánok! (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most megadom a szót Pokorni Zoltánnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon, képviselő úr!

POKORNI ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Hölgyek! Képviselő Urak! Tisztelettel köszöntöm önöket. Hallgatván a kormány képviselőit, a Szocialista Párt vezérszónokát, Újhelyi képviselő urat egy, talán tavasszal tett látogatás jutott eszembe, amikor Nagykanizsa mellett, Csapiban voltam; Cseresnyés Péter képviselő úr vitt el oda. Ez egy cigánykollégium, általános iskola, középiskola, szakképző iskola, óvoda. Én ott láttam életemben először óvodai kollégiumot. Talán még egy van az országban, Ózdon. Emeletes ágyak egymás mellett, mint a Hófehérke és a hét törpében, ekkora emeletes ágyak, ilyen hosszúak, ilyen magasak (Mutatja a kezével.); 3-4-5 éves gyerekek.

Az ember elgondolja, hogy ki adja szívesen el hazulról vagy ki a kezéből 3 éves gyerekét, 4 éves kisfiút, kislányt. Senki. Mégis, szerte az országból, 3-4 megyéből is viszik oda a gyerekeket, mert ott még mindig jobb, mint otthon, ahol fóliasátor van, sár, nincs fűtés, nincs víz, nincs vécé, nincs megélhetés, semmi, s akkor inkább már legyen kollégiumban egy 3 éves kisgyerek.

 

(10.20)

Van teendő rengeteg. És az eltelt három és fél évben számos olyan program el is indult, ami jó és helyénvaló. Amiről Teleki államtitkár úr beszélt, az Útravaló-program - alaposan megnéztem én is - egy jó ösztöndíjprogram. Úgy, ahogy van, vállalható, folytatandó, jól összerakott program. Ahogy örülök annak, hogy önök sem verték szét, szedték szét a Bursa Hungarica programot, ami a szívemhez közel áll. Jónak tartom a mostanában sokat emlegetett bébikötvényt is. Kicsit kevés az összeg, jó lenne, ha több lenne, de maga az elképzelés jó, jó üzenet, jó szimbólum. Helyénvalónak tartom azt is, hogy a cigány gyerekek integrálására mennyi mindent tett az elmúlt három-három és fél esztendőben ez a kormány; hogy az eredmények milyenek, azt majd meglátjuk, a szándék azonban nem vitatható.

Önöket hallgatva tisztázzuk magunk között, mi a magunk részéről nem vitatjuk el a jó szándékot, de három és fél év után, sok száz, sok ezer, milliárd forint felhasználása után - valóban, ahogyan ön fogalmazott - a mérlegelés, a beszámolás, az elszámolás is feladat, tehát nemcsak a szándékokat vizsgáljuk - amiben feltehetően nincs közöttünk vita -, hanem az eredményeket is. Itt sem vagy fekete, vagy fehér a kép. Van, ami jól indult el, de számos olyan pont van - és talán megengedik, ha az ellenzéki képviselők ezekre koncentrálnak -, ahol szerintünk a befektetett energiához - közpénzről van szó -, irdatlan forrásokhoz képest az eredmény elmarad, s nemcsak a szándékokhoz, hanem a korábbi évekhez képest is.

Készítettünk egy elég részletes összefoglalót, amely sorra veszi a családtámogatási rendszer, az otthonteremtés, a munkahelyteremtés, illetve az oktatás legfontosabb hazai mutatóit, és azt látjuk, ezekből a mutatókból azt a következtetést vonjuk le, hogy bár számos jó szándék fogalmazódott meg, és jó programok is indultak el, de összességében a gyerekek, a fiatalok helyzete érzékelhetően nem javult, sőt néhány területen romlott.

Amikor önök ezt a vitát kezdeményezték, az nagyjából a családtámogatási rendszer körüli viták idején volt. Emlékezetes, hogy a 2006-os költségvetésben önök megszüntetik a családoknak járó gyerekek utáni adókedvezményt, a kiegészítő családi pótlék rendszerét, ami miatt közöttünk éles vita van. Emlékszem, hogy Lendvai Ildikó frakcióvezető asszonnyal többször váltottunk erről szót, és gondoltam, hogy ezt a pontot itt talán részletesen meg tudjuk vitatni, van rá idő, 80-90 perc, akár két-három óra is adatik erre. A kormány részéről felszólaló Korózs Lajos államtitkár úr beszélt erről, és újból azt mondta, amit önök gyakran hangoztatnak, hogy az előző kormány a gazdagokat támogatta, a szegényektől vett el, mint egy gonosz, minden hájjal megkent rabló, és önöknek ezt helyre kellett tenni, helyre kellett zökkenteni az időt.

Kérem, hogy mielőtt ezt az eléggé becsmérlő ítéletet elmondják újból és újból, nézzék meg, hogy ki is az a sok gazdag ember, akivel Korózs államtitkár úr mint mumussal fenyegeti, riogatja az úgymond, szegényeket. Kik ezek a gazdagok, kik ezek a módosok, ezek a milliomosok, ezek a milliárdosok, akiknek szólt a polgári kormány idején a családi adókedvezmény? Egy gyerek esetén ez a gazdag milliárdos bruttó 73 700 forintot keresett, és ő maximálisan igénybe vette a kedvezményt. Ő az, akitől önök most elveszik. Két gyerek esetén ez a dúsgazdag ember bruttó 97 500 forintot keresett, de nem is ő, hanem a család együttesen. A férj és a feleség összevont jövedelme bruttó 97 500 forint volt, és tőle veszik el. Egy kétgyerekes óvónőtől - mert ő az a gazdag, módos ember, akivel úgymond, riogatják a szegényeket - el kell venni, nem jár neki, mert a szegényeket szipolyozza.

Ostobaság! Mielőtt sokat mondják, nézzék meg a számokat, és gondolják végig: három gyerek esetén a család együttes bruttó jövedelme 150 ezer forint, és akkor teljes egészében igénybe vette a gyerekenként 10 ezer forintos adókedvezményt. Nem gazdagokról van szó, még csak nem is a felső középosztályról, nem is a középosztályról! Óvónőkről, tanítónőkről, átlagkeresetekről van szó. Önök tudják - és miért nem teszik hozzá? -, hogy ezt a családi adókedvezményt az érintettek 85 százaléka teljes egészében igénybe vette, 13 százaléka nagyrészt, de kétségtelen - ennyi igazság van az önök szavaiban -, hogy 2 százalék nem tudta igénybe venni se teljesen, se részben, mert valóban van olyan mélyszegény réteg, amelynek nincs adózott jövedelme, amely után az adókedvezményt igénybe tudná venni.

Mi történt? Romlott a helyzet az önök kormányra lépése idején 2002-ben, ugyanis - nyilván hosszas mérlegelés után - úgy döntöttek, hogy nem emelik a minimálbért, hanem adómentessé teszik. Így nettó emelkedés történt. Ha egybevetjük, hogy a polgári kormány idején vagy a Medgyessy-Gyurcsány-időszakban emelkedett-e nagyobb mértékben nettó a minimálbér, akkor az összehasonlítást bátran álljuk, mert 20 ezer forint és 16 ezer forint áll egymással szemben, 20 ezer forint volt a polgári és 16 ezer forint a Medgyessy-Gyurcsány-kormány idején a nettó emelkedés. De meggyőződésem szerint hiba volt nem emelni a minimálbért, hanem adómentessé tenni. Az egyik probléma az, hogy számos kiskaput, ügyeskedési lehetőséget nyit a vállalkozói világban az adómentes minimálbér, a másik probléma pedig az, hogy létrehoztak egy olyan gondot, amit láthatólag nem tudtak kezelni három éven keresztül, hogy az a 2 százalék, aki nem tudta igénybe venni a mi időnkben a családi adókedvezményt, megugrott az adómentessé vált minimálbér miatt.

De még ekkor is rendelkezésre állt volna az önök számára az az eszköz, hogy úgymond, a negatív adót odaadják, tehát nem adóként, hanem azt, amit adókedvezményként igénybe vehetett volna, pozitív módon kézbe adják az adózott jövedelemmel nem rendelkezőknek, és a rendszer működőképes lenne az egész ország javára. Három és fél, sőt majdnem négy éven keresztül - hiszen decemberig még létezik - működött a családi adókedvezmény, önök azonban 2006 januárjától, a kampányidőszakra ezt megszüntetik, és mondják, mondják - pedig biztos vagyok benne, hogy tudják a számokat -, hogy a gazdagoktól veszik el. Még egyszer hangsúlyozom: egy bruttó 73 700 forintot kereső család nem gazdag, akitől ezt elveszik. Lássuk világosan!

Nem tudom elhinni, nem tudom belátni, hogy az az egyszerű tény, hogy megszüntetik a rendszeres gyermekvédelmi támogatást - melynek 5400 forint az összege havonta -, ezt a speciálisan szegény gyerekeknek, a legszegényebb családok gyerekeinek szóló - 23 500 forint egy főre jutó jövedelem után lehet igényelni - gyermekvédelmi támogatást megszüntetik, az erre szolgáló forrást belesöprik abba a kalapba, amiből majd az alanyi jogon járó családi pótlékot növelni fogják, azt a családi pótlékot, amit mindenki igénybe vehet, az önök által sokat emlegetett milliomosok, milliárdosok is, hogyan lehet ez igazságos. Hogyan lehet az igazságos, ha a célzott támogatás megszűnik, és a mindenkinek alanyi jogon járó támogatás nő? Nem hiszem, hogy arra a valóban égető gondra írt, enyhülést hozna, amiről egyébként önök is nyilván őszintén és érzékletesen szoktak beszélni.

 

(10.30)

Nem a szándékokat: a tetteket, a következményeket kritizálom és vonom kétségbe. S még egyszer: a családi adókedvezmény Európa számos országában, majd’ mindegyik országában létezik. Nagyrészt az ’50-es években a kereszténydemokrata kormányok hozták létre, a ’60-70-es években a szociáldemokrata kormányok is megerősítették. A mai napig Európa túlnyomó többségében van. Mert fontosnak tartják, hogy azt a családot, azt a réteget, aki dolgozik is, gyereket is nevel, kiemelt módon, adókönnyítéssel, adókedvezménnyel támogassák.

Magyarországon lehet adókedvezményt igénybe venni gépjárművásárlása. Lehet adókedvezményt igénybe venni számítógép-vásárlásra, Csepeli úr. Sulinet Expressz… Mennyit költöttünk erre közpénzből? Durván a három év alatt 50 milliárd forintot. Hány százalékkal nőtt a szegény családok számítógépes ellátottsága? Hány százalékkal? Kimutathatatlan, érzékelhetetlen, mert nem nőtt. Akinek volt otthon számítógépe, az vett helyette egy színes monitorú laptopot, korábban még digitális kamerát meg fényképezőgépet. Ha erre van adókedvezmény, akkor a gyereknevelésre, a legfontosabb dologra, ahogyan Újhelyi úr fogalmazott: erőforrásra áldozni kell, szolgálni kell!

Két külön dolog a legszegényebb, legrászorultabb gyerekeket megmenteni a méltatlan helyzettől, életkörülményektől, az éhezéstől, és egy másik dolog, hogy egy ország egészének az adórendszere honorálja-e azt a társadalmi befektetést, amit a gyerek fölnevelése jelent. S mindenütt Európában azt mondják, hogy igen, ez kell.

Hozzáteszem, egész Európa öregszik. De ez nem fölment bennünket a felelősség súlya alól, hanem talán még inkább nyomasztja a vállunkat, hogy valamit tenni kell. Igaz, hogy Magyarországon rosszabbak a halálozási adatok, mint Nyugat-Európa nagy részében; a magyarok két végén égetik a gyertyát, kevés gyerek születik, és aránylag korán halnak európai egybevetésben, a férfiak kiváltképp.

Éppen most vitatja a Ház az országos fejlesztési koncepciót; tíz évre, húsz évre, ötven évre tekintünk előre. Nézzék meg ezt a koncepciót! 2020-ra, ha a mai demográfiai trendek maradnak, 1-2 százalékos ingadozás mellett is, 8 milliós magyarság lesz, mert nem képes pótolni a születésszámokkal ez az ország önmagát.

Az is fontos - Harrach Péter és Soltész Miklós majd elmondják pontosan -, hogy 1000 forint, 2000 forint, 4000 forint, ki jár jobban, ki jár rosszabbul. Nem lényegtelen kérdés. Nem lesz dupla a családi pótlék januártól, hiszen van, aki kevesebbet kap, mint most. De nem ez a legfontosabb! A legfontosabb az, hogy a családtámogatásban, az otthonteremtésben is a kiszámíthatóság - az előbb emlegették ezt a fogalmat, a bizalomról van szó -, hogy hosszú időn keresztül, több kormányzati cikluson keresztül egy irányba mutató döntések tudják megteremteni azt a bizalmat a fiatalokban, hogy itt lehet, szabad, kell gyereket szülni.

Vita van közöttünk annak a megítélésében, hogy vajon az adókedvezmények, a támogatási rendszerek ebben segítenek-e vagy sem. Magyarország egy tekintetben még jól áll. Mi is mértük valóban, 2000-ben, aztán 2004-ben - ez egy nagyon fontos mutató -, hogy hány gyereket akarnak a mai huszonévesek. Mit gondolnak, hányat? Hármat. Mert úgy gondolják, hogy az életük úgy lesz teljes, ha három gyerekük van - és ez egy nagyon fontos érték! Önök azt is tudják, hogy hány gyerek születik meg átlagosan ebből a háromból: 1,29. Ne idétlenkedjünk persze a század gyerekekkel, átlagról van szó. Három gyerek van a fejekben, a szívekben, a lelkekben, és ebből csak 1,29 születik meg átlagosan. Azaz itt még lehet és érdemes a magyar államnak, nekünk, a magyar parlamentnek anyagi támogatási rendszerekkel ezt a három gyereket - a lelkekben még ott lévő három gyereket - életre segíteni, hogy meglegyenek, valósággá legyenek, ne csak a szívekben legyenek, hanem ténylegesen is.

Németországban már rosszabb a helyzet, ott már nem is akarnak három gyereket, ott az óhajtott gyerekek száma másfél, nem több. A katolikus Olaszországban szintén. Ott már hiába adnak adókedvezményt, nem fog gyerek születni. Mi még élvezzük ezt a lelki erőforrást, szándékot, óhajt. Ki tudja, meddig? Lehet, hogy csak pár évtizedig, de addig ezt kell és szabad, sőt azt gondolom, felelősségünk és kötelességünk is támogatni.

Ha nem ezt tesszük, hanem rontjuk ezt a helyzetet - és most azt látom, 2006-tól ez a helyzet romlik -, akkor két rossz alternatíva áll majd előttünk pár éven belül, néhány éven belül. Ha nem képes Magyarország pótolni saját lakosait, akkor jön a migráció. Lehet majd azon töprengeni a következő kormányoknak, hogy mi a jobb. Vízummentességet adni a kínaiaknak, és megpróbálni integrálni egy távoli kultúra máshonnan jött tagjait; nem olyan egyszerű - látjuk, Franciaországban sem sikerült, noha évtizedes, sőt lassan már évszázados tapasztalatuk van ebben -, és komoly rezsije van ennek a migrációnak. A másik rossz út, másik rossz alternatíva a határon túli magyarok beszívása, beszippantása a magyar munkaerőpiacra. Ez ma is folyik, évente 30 ezer határon túli magyar, diplomások, szakképzettek jönnek ide. De ha ezt politikává tesszük, akkor látjuk azt az árat, azt a rezsit, amit adnunk kell, meg kell fizetnünk, hogy azok a vidékek, városok, országrészek, amelyek évszázadokon keresztül magyarok voltak, megszűnnek annak lenni.

Tehát a felelősségünk nem kicsi. Nem arról szól csupán, hogy 1500 forintot ide teszek vagy oda teszek, hanem arról szól, hogy azt a hitet, jövőbe vetett bizalmat erősíteni tudom-e vagy rombolni, ami eldönti az ország sorsát a következő évtizedekben. Ezt kell mérlegelnünk, amikor ágazatokat, számokat, grafikonokat látunk magunk előtt. És ezek a mutatók azt mutatják, hogy ezt a váltást a családtámogatásoknál nem szabad, nem kell megtenni. Javaslom, fontolják meg, gondolják végig még egyszer.

A mi álláspontunk világos: családi pótlékra is szükség van, kiegészítő családi pótlékra, rendszeres gyermekvédelmi támogatásra a legszegényebbeknél is szükség van, de szükség van arra is, hogy az ország egészében elismerjük, támogassuk, adókedvezménnyel honoráljuk azt, ha valaki dolgozik is és gyereket is vállal. Három lábon áll az általunk jónak, a jövőt megerősítőnek tartott családpolitikai rendszer támogatási része; az oktatásról, az otthonteremtésről majd képviselőtársaim beszélnek részletesebben.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok és a függetlenek soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most megadom a szót Béki Gabriellának, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportja vezérszónok asszonyának. Parancsoljon, képviselő asszony!

BÉKI GABRIELLA, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A mai vitanap kezdeményezői két rendkívül fontos kulcsszót kapcsoltak a gyermek fogalma mellé: a biztonságot és az igazságosságot. Kérdés, van-e biztonság az emberekben, és kérdés, megteremthető-e az igazságosság.

Ami a biztonságérzetet illeti, meg kell vallani, hogy a biztonságérzet jelentősen meggyengült az emberekben. Ez a rendszerváltásnak egy negatív hozadéka, úgy is fogalmazhatnék, hogy a szabadság ára, hogy nagyon sokan az országban elvesztették a biztonságérzetüket. Mert hiszen a biztonságérzetet az előző rendszerben elsősorban a teljes foglalkoztatás adta, a fix munkajövedelem adta, a nyugdíjas állások adták az embernek a biztonságérzetet, és ez ma már nincs, és ezzel az illúzióval egyszer s mindenkorra le kell számolni. Kérdés, hogy az a gyerek, akinek a szülője bizonytalanságban érzi magát, érezheti-e magát biztonságban.

(10.40)

Ami az igazságosságot illeti, ez relatív fogalom: a felfogásom szerint igazságos családtámogatási rendszer nyilvánvalóan más felfogás szerint igazságtalannak tűnik. Még egyszer, a mai vitanapon a részletekről tudunk vitatkozni; jó alapot teremtett erre Pokorni Zoltán előző megszólalása. Azt gondolom, hogy az a higgadt hang, ahogy ma beszélt, lehetőséget teremt arra, hogy tényleg a számokról vitatkozzunk, és érdemben. Én is azzal akartam kezdeni a beszédemet, hogy a gyermek érték az egyén életében, a társadalom életében - olyan szépen beszélt erről előttem Újhelyi István –; a gyermekvállalás is érték a szabad demokraták szempontjából, szemében is.

Három kérdésről szeretnék beszélni: az egyik a gyermekszegénység mértéke, a második kérdés, hogy milyen tényezők befolyásolják ezt a gyermekszegénységet, a harmadik pedig, hogy hogyan is csökkenthető a szegénység. Ami az első kérdést illeti, a számok itt is bizonytalanok, meglehetősen nagy különbséget mutatnak, attól függően, hogy milyen eszközökkel mérünk.

Egy kis nemzetközi összehasonlításra is ki szeretnék térni, mert éppen nagyon friss, ez évi, az UNICEF firenzei kutatóközpontjában mért vizsgálat alapján az OECD-országokról egészen friss adataink vannak. Ebben a listában Magyarország a kilencedik helyen áll 24 országból, és 10,3 százalékos szegénység az, amit ez az információs bázis tartalmaz. Van egy másik mértékegység is, amit gyakran alkalmazunk, amit éppen a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra való jogosultság mértékegységeként alkalmaztunk évek óta, ez pedig az öregségi nyugdíjminimummal mérte a család egy főre jutó jövedelmét; ha ez alatt a szint alatt, tehát az idei 24 700 forint alatt volt a család egy főre jutó jövedelme, akkor tekintettük szegénynek és támogatásra rászorulónak a családot, illetve a gyermeket. Tudnunk kell, hogy Magyarországon közel 700 ezer gyermek kapott ilyen megfontolásból rendszeres gyermekvédelmi támogatást, ez pedig a gyermeklétszámnak nagyon megközelíti a 30 százalékát.

Ami ennek az OECD-országokra vonatkozó jelentésnek egy nagyon fontos figyelmeztető megállapítása, hogy a gyermekszegénység a nálunk fejlettebb országokban is nő, jó néhány, nálunk lényegesen fejlettebb ország sokkal rosszabb statisztikával rendelkezik. Élén van ennek a listának Olaszország, Görögország, Portugália, Spanyolország, azok az uniós tagországok, ahova nem olyan régen csatlakoztunk. Mindannyian tudjuk, hogy gyermekszegénység dolgában az északi skandináv országok rendelkeznek jobb mutatókkal, valamint Dánia és Finnország; az ő példájukat érdemes tanulmányozni akkor, amikor a megoldásokon gondolkodunk.

Arra készültem ma, hogy viszonylag keveset foglalkozom a családtámogatási rendszerrel, ami a kormányzati politikában közvetlenül a gyermekek támogatására irányul, mert azt gondolom, hogy a családtámogatási rendszer csak egy tényezője, amin keresztül befolyásolni lehet a gyermekszegénységet, és talán nem a legfontosabb tényezője; ennél sokkal fontosabb, hogy milyenek a munkaerő-piaci viszonyaink, sokkal fontosabb, hogy milyen az a trend, az a társadalmi-gazdasági tendencia, ahol tart az ország, mert nincs gyermekszegénység önmagában. Ott van szegény gyermek, ahol a család szegény, ott van szegény család, ahol munkanélküliség van, ahol nagyon rosszak az életkörülmények, nagyon rosszak a lakáskörülmények, ahol egészségtelen a lakás, ahol nincs csatornázás és a többi. Ott van gyermekszegénység, ahol a hátrányos helyzetű kistelepüléseket találjuk zömmel.

A mai vitában is nagyon sok szó esett a kifejezett és közvetlen családtámogatásról, ezért én sem tudom kikerülni, hogy újra szóba ne hozzam azokat a legfontosabb családtámogatási tételeket, vitatkozva Pokorni Zoltánnal, amiket annyiszor elmondtunk egymásnak ebben a Házban. Azt gondolom, hogy ebben a ciklusban talán ma van rá utoljára alkalom, hogy ezeket tényleg sorra vegyük. Ebben a füzetben, amit említett Pokorni Zoltán, való igaz, összehasonlításra került a Fidesz-kormány intézkedéscsomagja, négy év alatt tett intézkedései és a Medgyessy-Gyurcsány-kormány által tett intézkedések. Azt gondolom, hogy jó néhány megállapítás hamis.

Amikor például azzal kezdődik a családtámogatási rendszer Fidesz-kormánybeli méltatása, hogy alanyi jogúvá tette a családi pótlékot és a gyest, akkor ez így valóban igaz, csak azt a fontosabb igazságot takarja el, hogy az alanyi jogúvá tétel azt jelentette 1998-ban, hogy megszüntette a jövedelemkorlátot, vagyis a családi pótlékot és a gyest is, azoknak a családoknak bocsátotta rendelkezésére, akik a jövedelemkorlát okán valóban elvesztették a családi pótlékot ’95-től, illetve ’96-tól, de akik egyértelműen a magyar társadalomban a vagyonos, a legnagyobb jövedelemmel rendelkező 10 százalékba tartoztak, tehát a kiszélesítés, az alanyi jogúvá tétel ’98-ban ezt jelentette.

Bevezette újra a gyedet, valóban, amit én máig vitatok, hogy igazságos megoldás-e úgy különbséget tenni kismama és kismama között, hogy szülés előtt mennyire volt kedvező helyzetben az anyuka. Azt gondolom, hogy ha állami támogatásról van szó, akkor az államnak nem kellene különbséget tenni aközött a tevékenység között, amit a kismama otthon a gyermek ellátásával, gondozásával kapcsolatban végez, olyan módon, hogy az egyik kismama 22 ezer forintot kap gyes formájában, a másik kismama meg akár 84 ezer forintot is gyed formájában.

A legnagyobb vitakérdés közöttünk valóban a gyermekek után járó adókedvezmény kérdése, és Pokorni úr ma kétszer is újra felidézte azokat a számokat, amiket az írásban is megtalálunk, hogy a családok 85 százaléka teljes mértékben, 13 százaléka pedig részben kaphatta az adókedvezményt. Rettentő fontosnak tartom leszögezni, hogy ezek téves adatok, információk. Pokorni úr, ha rám figyel, mert valóban a legfontosabb adatokat akarom felidézni; kezemben van a Pénzügyminisztériumnak az az összesítő táblázata, amiből kiderül, hogy a tavalyi évben hány család tartott igényt a családi adókedvezményre, hány család tudta részben vagy teljes egészében igénybe venni. Ebből a kimutatásból egyértelműen az derül ki, hogy a családoknak összesen 36 százaléka nem vagy nem teljes egészében tudta megkapni ezt a támogatási formát, egészen pontosan 25 százaléka egy forint adókedvezményt nem tudott figyelembe venni. Szívesen átadom ezt a táblázatot. (Pokorni Zoltán: A minimálbér miatt?) Nem a minimálbér miatt.

(10.50)

Ebből a táblázatból egyértelműen az derül ki, hogy az 1 millió 258 ezer családból 969 ezer jelenik meg egyáltalán az adórendszerben. 288 ezer család egyáltalán nem jelenik meg adózó polgárként az adórendszerben. 24 ezer család van, aki megjelenik az adórendszerben, de egy forintot sem érvényesít, valószínűleg ez az a kategória, az úgynevezett minimálbéres, akikre Pokorni úr utalt, és 141 ezer olyan család van, amelyik csak részben tudta igénybe venni az adókedvezményt.

Azt gondolom, hogy egy olyan támogatási forma, amelyik a családok több mint negyedrészét eleve és teljesen kizárja a támogatásból, nem lehet igazságos. Még akkor sem lehet igazságos, hogyha Pokorni úr most azt mondja, hogy de hát, azok számára ki van találva a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény mint célzott, szegényeket támogató ellátás. Itt csak zárójelben jegyzem meg, hogy ezt az ellátást a '97-es gyermekvédelmi törvény vezette be, és nem a Fidesz-kormány. Nem is emelt rajta annyit a Fidesz-kormány, a régi képviselőtársaim talán még emlékeznek, volt olyan év, amikor egy kiló kenyér ára volt az emelés a rendszeres gyermekvédelmi támogatás összegén. (Sisák Imre János: Gabriella, tudod, hogy mit beszélsz?) Természetesen, adatokat mondok.

A dolog lényege, hogy olyan családtámogatási rendszert szerettünk volna megvalósítani, amelyben a támogatás célzottságán nem torzít ennyit az adókedvezmény. És hát igaz, Pokorni úr, sajnos nincsen annyi gazdag család, hogy azt mondhatnánk, én nem is mondtam soha, hogy az adókedvezmény csak a gazdagokat gyarapítja; az középre ment, a középosztályt gyarapította. De hogyha megnézik, a mostani támogatási rendszerben az egy- és kétgyerekesek, nemhogy nem veszítettek azok, akik adókedvezményhez jutottak korábban, hanem egy kicsit kaptak is a magasabb összegű családi pótlékkal, hiszen az adókedvezmény összege egygyerekesnél háromezer forint volt, kétgyerekesnél négyezer forint volt, most pedig több mint ötezer forint az a plusz, ami a családi pótlékban megjelenik.

A legnagyobb igazságtalanság ebben a rendszerben a három- és többgyerekeseknél volt. Nem lehet tudni, pontosan milyen megfontolásból vagy ki nem mondott megfontolásból, mert feltételezéseink természetesen vannak, 2001-ben háromezer forintról tízezer forintra emelte a három- és többgyerekeseknél a Fidesz az adókedvezményt annak idején, és ezzel keletkeztetett egy igazán súlyos igazságtalanságot a rendszerben, mert rendszeres gyermekvédelmi támogatás formájában a szegény család, a sokgyerekes szegény család gyermekenként 5400 forintot kaphatott, míg egy jó jövedelemmel rendelkező család adókedvezmény formájában tízezer forintot. Ez az, amit végképp nem tudtunk elfogadni, ami miatt mindenképpen hozzá akartunk nyúlni a rendszerhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szükségtelennek tartom, hogy azokat a családtámogatási lépéseket, amelyeket előttem államtitkár úr is részletesen felsorolt - hogy hogyan emelkedett az anyasági támogatás, mit jelent most a gyes, a gyed átalakítása, illetve, hogy mit jelent a jövőre nézve a babakötvény -, ezeket részletezzem. Egyszerűen örülök neki, hogy például a babakötvény vonatkozásában a Fidesz is támogató megállapítást tett.

A gyermekszegénység enyhítése, kezelése szempontjából óriási jelentősége van, óriási jelentősége lehetne a gyermekjóléti szolgálatok munkájának. Ez is egy olyan területe a szociális ellátórendszernek, amit fejleszteni, javítani szükséges, hisz nagyon sok, éppen hátrányos helyzetű kistelepülésen érdemi gyermekjóléti szolgálatot nagyon nehéz végezni.

Ami a megoldással kapcsolatos álláspontja a Szabad Demokraták Szövetségének, túl azon, hogy a családtámogatási rendszer jelenleg kialakított szisztémáját azzal a kiegészítéssel fogadta el az SZDSZ, hogy a segélyezési rendszerben a gyermek mint szempont, hogy él-e gyermek a családban, nagy hangsúllyal megjelenik. Tehát amit a rendszeres gyermekvédelmi támogatásnak a családi pótlékkal történő összevonása és újraelosztása a célzottságon rontott, mert énnekem magamnak is az volt a véleményem, fájó szívvel viszonyultam ehhez a gondolathoz, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás beolvasztásra került, tehát amit ez a beolvasztás rontott a célzottságon, azt, remény van rá, hogy a segélyezési rendszer újraszabása, újrafogalmazása, amiről éppen tegnap szavazott a Ház, kompenzálja. Az, hogy a segélyezés családi alapú lett, és ilyen módon a gyermek megjelenik a segélyezési összeg nagyságában, azt gondolom, hogy a mélyszegénységen tud enyhíteni.

Tudnunk kell mindezzel együtt, hogy a direkt, közvetlen családtámogatási eszközökkel a gyermekszegénység nem megszüntethető. Nem lehetnek olyan illúzióink, hogy ha egy kormány többet és még többet áldoz a gyermekszegénység megszüntetésére ilyen közvetlen támogatási formával, akkor majd sikeresebb lesz ez a cél. Azt gondolom, hogy sokkal nagyobb eredményt, áttételesen, de sokkal nagyobb eredményt tud elérni a kormány akkor, hogyha a szegénység megjelenésének a gócpontjaira koncentrálva, ezekre a szegénységi gócpontokra irányulóan fogalmaz meg programokat, az ott élők munkaviszonyainak, foglalkoztatási lehetőségeinek, életviszonyainak javításával. Ez elsősorban ilyen kistérségfejlesztő programokat jelent, ahol a munkanélküliség jóval nagyobb, mint az országos átlag.

A Szabad Demokraták Szövetségének is az az álláspontja, hogy csak munkajövedelmen keresztül lehet a szegénységet enyhíteni és kezelni és jólétet teremteni.

Ezenkívül fontos, rendkívül fontos, hogy olyan légkör alakuljon ki az országban, ami kedvez a gyermekvállalásnak, mert mi is azt valljuk, hogy a gyermek a legfontosabb emberi tőke, a jövő forrása.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Sisák Imrének, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

SISÁK IMRE JÁNOS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül izgalmas ennek a mai vitanapnak a címe: Biztonságot, igazságosságot a gyerekeknek! Valóban, azt hiszem, a parlamenti négy patkóban nincs egyetlenegy képviselő, aki ne ezt kívánná, az persze teljesen más, hogy a tettek hogyan is nyilvánulnak meg.

Újhelyi képviselőtársam volt szíves említeni, hogy többen ülünk itt, akik többgyermekes családapaként harcolnak a gyermekek jogaiért, a családtámogatások emeléséért. Tisztelt Képviselőtársaim! Én magam az életem legnagyobb ajándékának tartom, amit a Jóistentől kaptam, ez pedig az, hogy öt gyermeket nevelhetek a feleségemmel. Azt hiszem, hogy ennél nagyobb öröm egy családot nemigen érhet, ez a legtöbb, amit az élettől kaphattunk, ezért nyilván megpróbálunk a magunk módján gondoskodni gyermekeinkről.

(11.00)

Ez a mai vitanap kormánypárti képviselőtársaim fejében valószínűleg úgy fogalmazódott meg, hogy az eltelt három és fél esztendőről beszélünk, én pedig úgy gondolom, talán egy picikét vissza kellene nyúlni, mert a Sisák család az öt gyermekével nemcsak 1998-2002 között, nemcsak 2002-2005 között, hanem már korábban is nevelte ezeket a gyermekeket, akiket a Jóisten adott nekik.

Hogyan is éltünk mi 1994-98 között, tisztelt képviselőtársaim? 1994-ben már volt három gyermekünk, aztán 1997-ben, hála istennek érkezett még kettő. Egy család nyilvánvalóan nem azért vállal gyermekeket, mert valamiféle támogatás jár a gyermekkel, hanem azért, mert eldönti, hogy az Isten ajándékát elfogadja-e vagy sem. Persze hozzáteszem, az már egyáltalán nem mindegy, hogy amikor a gyermekek megszületnek, milyen a családtámogatási rendszer, milyen támogatásokat kaphat meg egy magyar család.

1997-ben pontosan az ellenkezőjét láttuk annak, amit 1990-94-ig a Magyar Demokrata Fórum vezette jobboldali konzervatív kormány bevezetett és elképzelt. Merthogy a Magyar Demokrata Fórum által vezetett kormány volt az, amely kacérkodott a főállású anyaság gondolatával, amelyet azóta sajnálatos módon nem tudtunk igazán bevezetni. Ez a kormány volt viszont az, amelyik a három- és többgyermekes családok részére biztosította a gyermeknevelési támogatás intézményét, magyarán az édesanya eldöntheti, hogy a legkisebb gyermek 8 éves koráig otthon marad-e a gyermekkel vagy sem. Ezért ugyan nem egy túlságosan magas összeget kap, csakis a mindenkori nyugdíjminimumot, ez ma 24 700 forint. Aztán ez a kormány volt az, amely - az MSZP-szabad demokrata kormány elveivel teljesen ellentétesen - bevezette a gyermekek utáni adókedvezményt, a családi adókedvezmény intézményét.

Hogyan is alakult a mi családunk helyzete, mondjuk, 1997-ben? Bizony a családoknak azt kellett megtapasztalniuk, hogy volt egy Bokros nevű pénzügyminiszter, és volt egy Horn nevű miniszterelnök, akik eldöntötték, hogy a magyar családok kasszáját jelentős mértékben megkurtítják.

Mit is cselekedett egyébként a Horn-Bokros-kormány? Először is, a családi pótlék alanyi jogosultságát megvonta, majd a gyermeknevelési segély és a gyermeknevelési támogatás alanyi jogosultságát is megvonta. Eltörölte a gyermekgondozási díjat, és teljes mértékben megszüntette a gyermekek után járó adókedvezményt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez nemcsak a mélyszegénység szintjén és nemcsak a gazdagnak nevezett családokat sújtotta, hanem teljes mértékben a gyermeket nevelő magyar családokat. Tehát akkor, amikor önök a 2002-től kezdődő kormányzásuk idején visszamutogatnak az 1998-2002-ig terjedő időszakra, és azt mondják például, hogy a polgári kormány miért nem vezetett be bébikötvényt, kérem, lássák be, hogy a polgári kormánynak sokkal súlyosabb kérdésekben kellett döntenie. Ezek, ahogy én említettem: a gyermekgondozási díj újbóli bevezetése, a gyes, a családi pótlék alanyi jogosultságának a visszaállítása és a gyermekek után járó adókedvezmény visszaállítása.

Nyilvánvaló, tisztelt képviselőtársaim - gondolom, ismerik a jobboldali pártok programját -, 2002-ben láthatták, hogy mi is ingyenes étkeztetést és ingyenes tankönyvet ígértünk, de nemcsak ígértünk, hanem ezt meg is valósítottuk volna, ha kormányon maradunk. Nyilvánvalóan azok a törekvések, amelyek egyébként a gyermekek érdekében állóak és az önök kormányzása idején megszülettek, ezek a Magyar Demokrata Fórum által mindenféleképpen támogatásra tarthatnak igényt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, nem árt egy kicsit a számok tükrében megítélni az 1990-től tartó időszakot, egészen a mai napig. A családi pótlék és az adókedvezmény reálértékének együttes alakulása 1990-től a következőképpen alakult: 1993-ban egy egygyermekes család az 1990. évinek a 84,6 százalékát kapta; egy kétgyermekes család a 84,3 százalékát; egy háromgyermekes család pedig a 92,7 százalékát kapta.

1997 volt a mélypont a Horn-Bokros-kormány idején, amikor is egy egygyermekes családnál a családi pótlék és az adókedvezmény reálértéke 34,3 százalékra csökkent; kétgyermekes család esetében 34,6 százalékra csökkent; háromgyermekes család esetében pedig 37,9 százalékra csökkent. Ez a polgári kormány időszakában, 2001-ben: egygyermekes család esetében 56,1 százalék, tehát 23 százalékos emelkedés tapasztalható; kétgyermekes család esetében 61,3 százalék, több mint 17 százalékos emelkedés tapasztalható ’97-hez képest; egy háromgyermekes család esetében pedig 105,5 százalék - azt hiszem, a különbségek jól mérhetőek és értékelhetőek.

2004-ben ugyanez egygyermekes család esetében 55,4 százalék; kétgyermekes család esetében 59,3 százalék; háromgyermekes család esetében pedig 98,7 százalék. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez, azt hiszem, ékes bizonyítéka annak, hogy a polgári kormány időszakában abszolút nincs semmiféle szégyellnivalónk.

A Medgyessy-kormány kormányprogramjában azt olvashattuk, hogy a családi adókedvezmény intézményét úgy fejlesztjük tovább, hogy azt azok a családok is megkapják, amelyek most még nem juthatnak hozzá az adókedvezményhez. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy jelentős változás következett be, mert a családi adókedvezmény intézményét önök 2006. január 1-jétől teljes mértékben megszüntetik.

Azt mondta Korózs államtitkár úr, hogy a három- és többgyermekes családok esetében ez megmarad. Gondolom, Korózs államtitkár úr egyébként pontosan tudja azt, hogy a három- és többgyermekes családok esetében a jelenlegi 10 ezer forintos, havonként járó adókedvezmény 4 ezer forinttal csökken, tehát ez a “megmaradö egy túlzó fogalmazás, államtitkár úr, merthogy a három- és többgyermekes családok esetében is 6 ezer forintra csökkentik ezt az összeget. Alapvető filozófiai nézetbeli különbség van a jobboldali konzervatív pártok és a jelenlegi balliberális kormány által megfogalmazottak között e tekintetben.

Sok szó esett itt a rendszeres gyermekvédelmi támogatásról, a mélyszegénység szintjén élő gyermekekről, arról, hogy mi a családi pótlékot semmilyen szinten nem emeltük. Nézzük meg akkor egy picikét a mélyszegénység szintjén élő családokat! Azt hiszem, minden parlamenti képviselő pontosan tudja, hogy 1998-at, a kormányváltást követően nem rendszeres nevelési segélyről beszéltünk, nem rendszeres gyermekvédelmi támogatásról, hanem kiegészítő családi pótlékról. De nem ez a lényeges, tisztelt képviselőtársaim! Hanem az a lényeges, hogy a polgári kormányzás időszakában hogyan, milyen módon növekedett a kiegészítő családi pótlék vagy rendszeres gyermekvédelmi támogatás, ha a mai nevén nevezzük, habár ez a támogatás már nem lesz túlságosan hosszú életű.

A számok önmagukért beszélnek. 1998-ban, az önök kormányzásának végén 2740 forint volt az egy gyermek után, a mélyszegénység szintjén élő gyermek után járó kiegészítő családi pótlék vagy rendszeres gyermekvédelmi támogatás. Amikor a polgári kormány időszaka befejeződött 2002-ben, ez a támogatás 4200 forint volt. Magyarán 53,2 százalékkal, 1460 forinttal emelkedett a kiegészítő családi pótlék összege.

Hogyan is alakult ez az önök idejében? 2002-től 2005. december 31-éig 5434 forint. Hány százalékkal emelték a mélyszegénység szintjén élő családoknak havonta juttatandó rendszeres gyermekvédelmi támogatás összegét? Képviselőtársaim, 29,3 százalékkal. Ezek szerint az 1998-2002-ig terjedő időszakban megfelelő módon gondoskodtunk a mélyszegénység szintjén élő családokról. Persze, ez csak egy támogatási forma, de azért nem szabad erről elfeledkezni.

(11.10)

A Gyurcsány-kormány programjában a következőt olvashatjuk: “Folytatjuk a rászorulók támogatását a rendszeres gyermekvédelmi támogatással, az ingyenes tankönyvellátással, az ingyenes óvodai és bölcsődei étkeztetés biztosításával.ö

Hogyan alakulnak ezek a dolgok? Úgy alakul a helyzet, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás már nemigen szolgálja a mélyszegénység szintjén élő 700 ezer gyermeket nevelő család problémamegoldását, mert ezt önök megszüntetik, és a családi pótlékba fogják majd átkonvertálni. Tehát rendszeres gyermekvédelmi támogatásról az elkövetkezendő időszakban nem beszélhetünk.

Még egy pillanatra visszatérnék: 2000-ben egyébként a polgári kormány plusz egyhavi rendszeres gyermekvédelmi támogatással segítette a családok iskolakezdési problémáinak megoldását. Ez egészen eddig az évig 5434 forint volt, a következő évben ez 5000 forintra csökkent volna. Miután érzékelték, hogy ez komoly problémát jelent, ezért Burány Sándor frakcióvezető-helyettes úr bejelentette, még ebben az évben decemberben 5000 forinttal kiegészítik a családok támogatását. Így volt, Korózs államtitkár úr, csak délután egyébként a kormányszóvivő korrigálta Burány frakcióvezető-helyettes urat. Azt mondta: na nem most, majd jövő decemberben. Tehát a következő kormány terhére vállalták ezt a támogatást. Ez nem baj egyébként, mert ez is a gyermekes családok helyzetét javítja.

Nézzünk egyébként egy picikét tovább: önök azt mondják, ingyenes tankönyv. Először is, a Medgyessy-kormány programjában, illetve az azt megelőző kampányban az szerepelt, hogy az általános iskolában teljesen ingyenessé teszik a tankönyvet. Ezt a programpontot nagyon gyorsan elvetették. Azt mondták: a rászoruló gyermekek számára válik ingyenessé a tankönyv.

De nézzük meg, ingyenes-e ez a tankönyv, képviselőtársaim! 2004-ben az általános iskola első nyolc osztályában egy-egy gyermek számára átlagosan 10 027 forintba kerül a tankönyv. Mennyi ehhez az önök által adott átlagos támogatás? 5850 forint. Meg kell nézni a 2004. évi költségvetésben ezeket a számokat, átlagot kell venni. Úgy alakul ez, tisztelt képviselőtársaim, hogy az alsó tagozatban jóval alacsonyabb a támogatás, a felső tagozatban valamivel magasabb ez a támogatás, de átlagban 5850 forint.

Magyarán: az önkormányzatoknak, ha tényleg ingyenesen szeretnék juttatni az önök elképzelései szerint ezt a tankönyvet, rászorult gyermekenként 4177 forintot kell hozzátenniük minden egyes gyermek ingyenes tankönyvvásárlásához. Magyarán: úgy alakul ez a dolog ingyenesen, hogy önök az önkormányzatokat bevonva, a saját akaratukon kívül tulajdonképpen erre a dologra kényszerítik, mi pedig, önkormányzatok, nyilván nem tudunk mást tenni - nem is szeretnénk mást tenni -, mert azt gondoljuk, tényleg szerencsés, ha ingyenesen juttatjuk a tankönyvet, mint ahogy ezt a 4177 forintot megfizetjük több millió forint támogatás nyújtásával.

2005-ben sem jobb a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, mert most az általános iskola 1-8. osztályában átlagosan 12 062 forint a tankönyvek ára, és ha átlagot veszünk az állami támogatás tekintetében, akkor 7800 forintot adnak önök, 4262 forintot pedig az önkormányzatok fizetnek meg minden egyes rászorult gyermek esetében. Tehát az ingyenes tankönyv ingyenessé tételéhez a magyar önkormányzatok 35 százalékkal járulnak hozzá.

Nézzük az ingyenes étkeztetést! Az óvodai ingyenes étkeztetéshez önök ebben az évben rászorult gyermekenként 60 ezer forint összegű támogatást biztosítottak, miközben egyébként az étkezés tényleges költsége egy gyermek esetében 77 418 forint. Magyarán: 17 418 forintot a tényleges ingyenes étkeztetéshez szükséges források teljességéhez az önkormányzatok biztosítanak, ez 22 százalék. Jövőre a jelenlegi költségvetési törvény alapján, amennyiben így fogadjuk el - nagy valószínűséggel ez már így marad -, a helyzet nem javul, hanem romlik, mert önök minden egyes gyermek esetében már nem 60 ezer forint támogatást biztosítanak, csak 50 ezer forintot. Érdemes ezen elgondolkodni. Magyarán: ha az étkeztetés költségét az idei szinten vesszük, abban az esetben egy-egy önkormányzatnak egy-egy gyermek étkeztetéséhez plusz 27 418 forintot kell hozzátenni. Ez az önkormányzat pénzéből 35 százalékot vesz el.

Mondhatnám az általános iskolai napközit. Itt a helyzet egyáltalán nem jobb: itt egyébként 30 ezer forint az 50 százalékos támogatás, az önkormányzatoknak gyermekenként 14 ezer forintot kell a saját forrásaikból hozzátenni. A kollégiumi, externátusi ellátásnál pedig abszolút katasztrofális a helyzet, mert szintén 30 ezer forintot biztosítanak önök tanulónként, és az étkeztetés tényleges költsége körülbelül 64 ezer forint. Itt egyébként több mint 50 százalék az az összeg, amit hozzá kell tenni ehhez az összeghez.

Gondolom, a Medgyessy-kormány programját még mindig a magukénak vallják. Ebben volt egy olyan mondat: “Felemeljük a kistelepülésen élő kisiskolások oktatását, nevelését szolgáló finanszírozási normatív normákat, ösztönözzük a településeket a közös összefogáson alapuló megoldásokra.ö

Nos, nézzük meg egy picikét, hogyan is emelik önök egyébként a normatívákat! Ma Pásztón, ahol polgármester vagyok, egy óvodás gyermek egész éves ellátásához szükséges forrás 509 ezer forint. Az összes normatív támogatás, amelyet 2005-ben önök biztosítanak, 225 ezer forint. Az önkormányzatnak, képviselőtársaim, minden egyes óvodás gyermek ellátásához 284 ezer forintot kell hozzátennie. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzat a tényleges gyermek után járó kiadások 56 százalékát, a kormány a 44 százalékát finanszírozza. Egy általános iskolás gyermek esetében jelen pillanatban az egész éves kiadások meghaladják a 330 ezer forintot, a normatíva pedig összességében 244 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy az állam ad 72 százalékot, az önkormányzat 28 százalékot tesz mindehhez hozzá.

Képviselőtársaim! Így azt gondolom, a hozzászólásom végéhez közeledve, ha a visszatekintést és a jelenlegi helyzetet is elemezzük, megállapítható: a polgári kormány mindent megtett a gyermekvállalás ösztönzése érdekében, és ez a kormány is nyilvánvalóan próbál ebbe az irányba menni. Újhelyi képviselőtársam azt mondta, a népesedéspolitika, a demográfia rendkívül fontos kérdés. Igen, a Magyar Demokrata Fórum számára a népességfogyás csökkenése, megállítása politikájának központi kérdése. Amint a hozzászólásom elején elmondtam, ma a legfontosabb kérdéskör a gyermekvállalás, a gyermekszületés ösztönzése. Nem véletlen, hogy a Magyar Demokrata Fórum egy négypárti közös nyilatkozat elkészítését tűzte ki célul, és a négy parlamenti párt több alkalommal ült már le ezeknek a téziseknek a megvitatása érdekében.

Azt mondta Újhelyi képviselő úr, hogy ebben az évben és az elmúlt évben megállt a népességfogyás. Úgy gondolom, mélyreható következtetéseket nemigen szabad levonni, mert míg 1994-ben ebben az országban 110 598 gyermek született, 2004-ben már csak 95 137, 15 ezerrel kevesebb. Ha azt nézzük, hogy 2001-ben hány gyermek született, képviselőtársaim: 97 047. A 2001. évi 97 047-hez képest most, 2004-ben 95 137, 1910 gyermekkel kevesebb született. Túlságosan nem örvendezhetünk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.)

Azt hiszem, a mindenkori kormányoknak a gyermekvállalás ösztönzése, a családtámogatásokra fordított összegek emelése alapvetően fontos feladata. Azt hiszem, talán ez az értékelés, amely 1990-től indul, megmutatja, hogy az egyes kormányok mit is tettek a családtámogatások területén.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk.

Most az egyes képviselői felszólalások következnek. Legelőször megadom a szót Arató Gergely oktatási államtitkár úrnak, aki jelezte ezt a felszólalási igényét. Parancsoljon, öné a szó, államtitkár úr.

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Sisák képviselő úr felszólalása módot ad arra, hogy a gyermekvállalással kapcsolatos egyik nagyon fontos kérdésről, az oktatás kérdéséről és az ehhez járuló állami támogatások, hozzájárulások rendszeréről beszéljünk.

(11.20)

Kezdjük hát azzal, amivel Sisák képviselő úr kezdte, az ingyenes tankönyvellátás kérdésével. Sisák képviselő úr a kormány szemére hányja azt, hogy ez az ingyenes tankönyvellátási rendszer nem terjed ki az összes gyerekre. Valóban, képviselő úr, ezt a rendszert teljes egészében kiépítettük az általános iskola első osztályától a középiskola végéig. Ma minden rászoruló gyerek számára biztosítjuk az ingyenes tankönyvet, a hátrányos helyzetű, a beteg, a fogyatékos gyermekeknek, azoknak a gyermekeknek, akik három- vagy többgyermekes családban élnek, vagy ahol a szülő egyedül neveli a gyereket.

Képviselő úr, ez közel 700 ezer gyermeket jelent, minden második, ma a magyar közoktatásban tanuló gyereket. Lehet erre azt mondani, hogy ez kevés, lehet azt mondani, hogy ennél többet kellett volna elérni, és ha képviselő urak így gondolják, akkor bizonyosan adtak be olyan költségvetési módosító javaslatokat, amelyek növelték volna a rászorultsági kört. Ha képviselő úrék így gondolták volna, akkor nem majd a következő program terhére, ahogy önök szokták mondani, 2002-ben írták volna bele a programjukba az ingyenes tankönyvellátást, hanem elkezdték volna megteremteni ennek a rendszerét.

Mit tettek ehelyett? Önök csináltak egy olyan tankönyv-támogatási rendszert, amely szétkente az erre a célra rendelkezésre álló forrást. Rábízták az iskolákra, hogy döntsék el, kinek adnak, kinek nem adnak, ugyanolyan mértékben támogatták azokat az iskolákat, ahol nagyon sok hátrányos helyzetű gyerek volt, és azokat az iskolákat, ahol szerencsére talán kevesebb hátrányos helyzetű vagy rászoruló gyerek volt, aki a tankönyvtámogatást igénybe tudta vagy szerette volna venni. Mi ehelyett teremtettünk egy olyan rendszert, ahol a rendelkezésre álló forrás jóval több mint a kétszeresére, 3,5 milliárd forintról 8 milliárd forintra növekedett. Teremtettünk egy olyan rendszert, ahol az önök idejével szemben, amikor kizárólag az önkormányzatok egyike-másika, köztük sok szocialista vezetésű önkormányzat, de biztosan fideszes önkormányzatok is kizárólag saját forrásukból, kevés állami támogatással valósítottak meg ingyenes támogatási rendszert, hadd mondjam el, hogy nagyon örültem annak, amikor Kőbányán ehhez megtaláltuk a forrásokat, és az előző ciklusban ezt meg tudtuk teremteni, ma ehhez a kormány biztosít nagyon jelentős forrásokat.

Ugyanakkor abban a kritikában képviselő úrnak igaza van, amikor azt mondja, hogy ez a rendszer még mindig nem elég érzékeny arra, vagy nem volt elég érzékeny arra, hogy oda juttassa a forrásokat, ahol a diákoknak erre leginkább szükségük van. Ezért 2006-ban úgy fogjuk elosztani a tankönyvtámogatásra rendelkezésre álló forrást, hogy valóban oda jusson, ahol sok a rászoruló, hátrányos helyzetű gyerek, hogy azok a települések kapjanak több támogatást, ahol több rászorulóról kell gondoskodni.

Tisztelt képviselő úr felveti azt, és ezt minden alkalommal büszkén mondja, polgármesterként teljes joggal, hogy Pásztón mennyivel többet költenek az állami normatívából például az óvodás gyerekek ellátására. Ehhez gratulálok. Azt gondolom, ez egy fontos cél, különösen, ha az önkormányzat ezt megteheti. De ha képviselő úr az ehhez a ráfordításhoz nyújtott állami támogatást kevesli, akkor vajon mi volt a véleménye, mondjuk, négy évvel ezelőtt, amikor ezek a normatív támogatások 60-70 százalékkal voltak alacsonyabbak, másképp mondom, az akkori összeg 60-70 százalékával növekedtek azóta. Képviselő úr, akkor ezt a jóval kevesebb állami támogatást vajon kevesellette? Vajon tett azért valamit, hogy több legyen ez az állami támogatás?

Azt gondolom, hogy kormányok teljesítményét összehasonlítani vagy akár a jelenlegi helyzetet megvizsgálni fontos és jogos cél. Ebben van tennivalónk. Mindig keresnünk kell azt, hogy hogyan tudjuk jobbá tenni az oktatási rendszert, hogyan tudjuk jobbá tenni az oktatás normatív finanszírozását. A költségvetési vitában is azok a képviselőtársaink, akik nem sajtótájékoztatókat tartottak meg konferenciáztak, hanem a bizottságokban és a plenáris üléseken dolgoztak, módosító indítványokat írtak, jelentős pozíciójavulást tudtak elérni az önkormányzati közoktatás számára a normatívákban és más forrásokban. De lehet azt mondani, hogy kevés, lehet jobb javaslatokat tenni. Sajnos, az eddigi hozzászólásokban kevés elképzelést hallottam arról, hol vannak többletforrások, hol vannak többletlehetőségek.

Szeretnék arról is röviden beszélni, hogy persze az oktatásban a legfontosabb az, hogy mi az a tudás, ismeret, amit a diákok számára tudunk nyújtani. Elkezdtünk egy olyan változtatást a közoktatás rendszerében, a szakképzés, a felsőoktatás rendszerében, amely valóban megalapozza gyermekeink jövőjét, mert használhatóbb, a munkaerőpiacon és a hétköznapi életben jobban hasznosítható tudást ad számukra. Azt kérem, hogy értékeljük méltányosan a kormány teljesítményét, és ha valamivel nem értenek egyet, akkor tegyenek jobb javaslatokat. Ennek van értelme, ezzel haladunk előre.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Felszólalásra következik Csepeli György államtitkár úr. Parancsoljon! Öné a szó.

DR. CSEPELI GYÖRGY informatikai és hírközlési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Pokorni Zoltán személyesen is megszólított, de azt hiszem, indokolt, hogy néhány szóban elmondjam, hogy a fiatal generáció, amelynek életéről és sorsáról itt beszélünk, alapvetően egy forradalmi korszakban lépett be az életbe. Nemcsak azért, mert az ország az Európai Unió tagja lett, hanem azért is, mert az információs korszak kiváltképp kedvez ennek a generációnak. Kiváltképp kedvez ennek a generációnak: a készségei kibontakozásának, kreativitásának, innovációjának, problémafelismerő képességeinek és annak, hogy megtartsa bennük ez a kor azt, ami bennük a legértékesebb, a gyermeki világképet, a spontaneitást, a szabadságot.

Azt kell mondjam, hogy az információs forradalom nyertese az a generáció, amelyről beszélünk, és bizonyos értelemben véve ha a vita csak azon a szinten zajlik, hogy ki mennyit kap, mennyi készpénzt, akkor, azt hiszem, félrevisz a vita. Mert sokkal fontosabb, hogy milyen készségeket kapnak ezek a gyerekek, mert nem a pénzhiány fogja megnyomorítani az életüket, mint ahogy a mi életünket sem a pénzhiány nyomorítja meg elsődlegesen, hanem az információhiány. Tehát az, aki képes lesz, megtanulja az információk megszerzését, képes lesz arra, hogy megváltoztassa saját sorsát. Otthagyja azt a helyet, amelyik fojtogatja őt, akár azért, mert szó szerint csak a disznók és a marhák kipárolgása van jelen, más nincs, és elmegy egy városi légkörbe, elmegy egy e-Magyarország pontra, elmegy olyan helyre, ahol kinyílik előtte a világ, akkor érzésem szerint nem kell siratnunk ezt a generációt.

Európai összehasonlításban egyébként a 18 év alatti generáció, és erről beszélünk, 87 százaléka rendszeres internethasználó. Ez fölötte van az Európai Unió átlagának. Az, hogy Magyarországon nagyon rosszak a statisztikai mutatók, nem a fiatalok miatt van, hanem az idősek miatt. Azon vagyunk többek között, hogy a fiatalok tanítsák meg az időseket. A fiatalok tanítsák meg az időseket, fordítsák meg a szocializációnak azt a rendjét, amely eddig mindig úgy zajlott, hogy az idősebb tudott mindent, és a kicsit, a fiatalt csak tanította. Most a fiatal tanítja őket. Nemrég volt alkalmam egy unoka-nagyszülő versenyen részt venni, ahol saját szememmel láttam: 4-5 éves gyermekek, 60-70 évesek, nálam idősebbek, vagy az én korosztályom számára adtak ismereteket úgy, hogy cserébe viszont azt kapták, amit a szüleik, nagyszüleik tudtak. Tehát egy új szövetség van kialakulóban a digitális készség bázisán.

Felmerült a Sulinet-program. A Sulinet-program iskolai alkalmazása nyilvánvalóban hozzájárult ahhoz, hogy ez a generáció be tudott lépni a digitális korszakba. Ami a családok PC-ellátottságát jelenti, ott azt tapasztaljuk, hogy 47 százaléka a családoknak jelenleg PC-vel rendelkezik, és 17 százaléka széles-, vagy keskenysávú internet-hozzáféréssel. Az elmúlt három évben az ugrás inkább az internet-hozzáférés tekintetében jelentkezett, nem a PC-hozzáférés tekintetében. Valóban, az a tendencia nem változott, hogy a gyermekes családoknak 2002-ben sokkal inkább hajlandóságuk volt személyi számítógép beszerzésére, mint a gyermektelen háztartásoknak.

 

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A minőségi cserék, amelyekről szó volt, és nyilvánvalóan a Sulinet Expressz program hozzásegítette a családokat, azok mégis a gyermekeket preferálták. Tehát lehetett volna nagyobb a penetráció, lehetne nagyobb azoknak a családoknak az aránya, akik rendelkeznek internettel, és rendelkeznek személyi számítógéppel, de a 47 százalék önmagában véve nem kevés. Azt akarom mondani tehát, hogy a digitális forgalom kedvezményezettjei a fiatalok, az óvodás korosztálytól kezdve. Az óvodás korosztályok esetében a sokat gyalázott Brunszvik Teréz-program nagyon sokat tett annak érdekében, hogy az ország leghátrányosabb 269 településén azok a gyerekek is hozzáférhessenek ehhez az eszközhöz, akik egyébként nem férnek hozzá.

Remélem, hogy a következő évek ezt a folyamatot, függetlenül attól, hogy milyen kormány lesz Magyarországon, fel fogják gyorsítani, mert elértünk már ahhoz a kritikus tömeghez, hogy saját maguk nevelik magukat az emberek. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelettel köszöntöm kedves képviselőtársaimat. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Sisák Imre képviselő úrnak, MDF.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Arató államtitkár úrnak csak néhány dolgot szeretnék elmondani. Tudja, államtitkár úr, a polgári kormány nem azzal volt elfoglalva, nem is lehetett azzal elfoglalva, hogy az ingyenes tankönyv kérdésével foglalkozzon.

(11.30)

Ellenben a családi adókedvezmény, amely több mint 50 milliárd forintot juttatott vissza kormányzásunk utolsó évében a családoknak, azt hiszem, hogy nem összehasonlítható az önök által ingyenes tankönyvnek nevezett kérdéskörrel. Államtitkár úr valószínűleg nem hallotta az én hozzászólásomat, ugyanis ha hallgatta volna, akkor pontosan tudná azt, hogy ez a tankönyv, amit önök ingyenes tankönyvnek neveznek, messze nem az, csak úgy, hogy az önkormányzatok több ezer forintot hozzátesznek minden egyes gyermek esetében.

A harmadik reakcióm pedig, államtitkár úr: álságos az a magatartás, amikor azt mondja, hogy az ellenzéki képviselők a 2006. évi költségvetéshez nem nyújtottak be módosító indítványokat, és nem próbálták javítani az oktatás helyzetét többek között. Dehogynem, államtitkár úr! Csak önök mindent lesöpörtek! És miközben 2005-ről 2006-ra több mint 100 milliárd forintot vesznek el az önkormányzatoktól, azt publikálják, hogy visszaadunk; nem visszaadunk: ennyit és ennyit adunk az önkormányzatoknak. Ebből a bizonyos több mint 100 milliárdból visszaadnak 30 milliárd forintot, és közben 70-et még mindig elvesznek. Államtitkár úr, merüljön el a 2006. évi költségvetésben, és konzultáljon önkormányzatokkal!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Pettkó András képviselő úr, MDF.

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Csepeli György államtitkár úr felszólalásához szeretnék hozzátenni egy rövid gondolatot. Magam is részt vettem az Inforum azon rendezvényén, ahol a szülők - hadd ne mondjam azt, hogy a nagyszülők - és a gyermekek egymás munkáját kiegészítve dolgoztak.

Mindenki egyetért abban, hogy a digitális szakadékot meg kell szüntetni Magyarországon. Én viszont úgy gondolom, hogy a jelenlegi kormánykoalíció az elmúlt három és fél évben nem sok mindent tett ennek érdekében. Ha voltak is jó kezdeményezések - gondolok itt például a munkáltatóknak adható ingyenes internetutalványra -, erről senki nem tudott ebben az országban. Én úgy hiszem, hogy a következő kormánynak itt áttörést kell végrehajtani, és a digitális szakadék megszüntetése érdekében fontos lépésekre van szükség Magyarországon.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra megadom a szót Áder János képviselő úrnak, Fidesz. (Kovács Tibor: Nem sorban megyünk? - Török Zsolt: Vidorné Szabó Györgyi következik.) Elnézést kérek, képviselő úr, sorban megyünk. Az államtitkár úr felszólalása kormánypárti felszólalás, ezt követően ellenzéki felszólalás következik. (Kovács Tibor és dr. Katona Béla közbeszól.)

Tisztelettel szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy a Házszabály rendelkezései alapján a levezető elnök döntéseivel kapcsolatos vitának nincs helye a parlamentben. Egyébként pedig tisztelettel szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy a Házszabály rendelkezéseinek betartása kormánypárti és ellenzéki képviselőkre egyaránt vonatkozik. (Folyamatos közbeszólások a kormánypárti padsorokból.) A kétperces hozzászólások a rendes hozzászólások kormánypárti-ellenzéki sorrendjébe nem szólnak bele, mint ahogy eddig sem szóltak bele.

Áder János képviselő urat illeti a szó, és kérem, hogy a számlálót állítsák nullára. Parancsoljon!

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Bár úgy gondolom, hogy Házszabály szerint önnek teljes mértékben igaza van, de nem szeretném, hogy nagyon paprikás legyen itt a hangulat, úgyhogy ha gondolja, képviselő asszony, szívesen átadom a szólás lehetőségét, úgyhogy ha gondolja, mondja el a véleményét, én el tudom ön után is mondani a magamét.

Parancsoljon! (Taps az MDF és a Fidesz soraiban.)

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP) (Hangosítás nélkül): Nagyon kedves, de én is el tudom ön után mondani. Ha már fölfáradt, legyen kedves… Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Nos, hát akkor... Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy olyan kérdést szeretnék érinteni felszólalásomban, ami eddig nem nagyon volt hangsúlyos az eddigi hozzászólások során, bár államtitkár úr is utalt erre a bevezetőjében, és az MSZP vezérszónoka is érintette a kérdést, de részletesen ezzel a témával az eddig felszólalók nem nagyon foglalkoztak. Ez pedig az otthonteremtés, az otthonteremtési támogatások kérdése.

Úgy tűnik, abban nincs véleménykülönbség közöttünk, kormánypárti és ellenzéki képviselők között, hogy fontos cél a családok támogatása e tekintetben is. Fontos, hogy támogatást adjunk ahhoz a családoknak, hogy egy új lakásba tudjanak költözni, egy új lakást tudjanak vásárolni, építeni, vagy akár csak egy fél szobával, egy szobával nagyobbat tudjanak vásárolni, esetleg a korábban megépített, a családtól megörökölt házuk tetőterét be tudják építeni, és ezzel a növekvő, gyarapodó családnak, a növekvő gyerekeknek méltó elhelyezési feltételeket-körülményeket tudjanak biztosítani. Úgy tűnik tehát, ebben nincs véleménykülönbség közöttünk, hogy fontos cél ennek a támogatása.

Honnan indultunk 1998-ban? Hiszen tudjuk jól, hogy az embereknek, a családoknak nagyon kevés pénzük van arra, nagyon kevés családnak van pénze arra, hogy saját erőből oldja meg ezt a sok-sok millió forintos áldozatvállalást és beruházást igénylő programot. Ehhez bizony hitelekre van szükség; állami támogatásokra és hitelekre. Bizonyára önök is emlékeznek rá, hogy nem is olyan nagyon régen, hét évvel ezelőtt, 1998-ban amikor valaki használt lakást akart vásárolni, akkor 25 százalékos kamattal kapott ehhez kölcsönt.

Az Orbán-kormány négy év alatt leszorította ennek a kamatnak a mértékét a használt lakás vásárlása esetén 8 százalék alá, új lakás vásárlása esetén pedig 3 százalék alá. Emlékszem még azokra a reklámokra 2002-ből, ahol 2,7 százalékos kamatra ígértek új lakás vásárlása esetén hitelt már a bankok. Nagyon sok építkezés indult el, nagyon sok család tudott új otthonhoz jutni, nagyon sok család álma vált valóra, amikor legalább fél szobával, egy szobával nagyobb lakásba tudott költözni, vagy új otthont tudott magának teremteni vásárlás vagy építés révén. 270 ezer család volt az, aki az otthonteremtési támogatás részeként új otthonhoz jutott, és az új otthonhoz hitelt vett fel. Erre majd visszatérek később, mert erre vonatkozóan van egy kutatás, aminek az eredményei talán kevéssé ismertek itt, a parlamentben, tehát talán érdemes lesz velük egy kicsit részletesebben is megismerkedni.

Azt hihették a magyar családok, hogy lényegében az a folyamat, ami elindult 2000-ben és kibontakozott 2000-2002 között, folytatódni fog 2002 után is. Joggal gondolhatták ezt, hiszen a szocialisták vezető politikusai sorra-másra ilyen nyilatkozatokat tettek.

Hadd idézzek néhány önöknek, hátha már nem emlékeznek rá! Medgyessy Péter 2002. április 5-én a Közgazdaság-tudományi Egyetemen a következőket mondta: “A fiataloknak a lakáshitel az egy jó dolog. Mi tovább fogjuk csinálni.ö Aztán néhány nappal később, április 18-án ugyancsak az MSZP miniszterelnök-jelöltje mondta a következőt: “Semmit sem akarunk megszüntetni, semmit sem akarunk elvonni az emberektől, hanem tovább szeretnénk bővíteni a kedvezményes lakáshitel-támogatásokat.ö De tudnék idézni tőle már a kormányváltás időszakából is, amikor a támogatások megtartását, sőt bővítését ígérte.

Ugyanígy Szili Katalin, az önök mostani házelnöke mondta a következőket április 10-én a Kossuth rádióban: “Nem szüntetjük meg a kedvezményes lakáshitelt, sőt kiterjesztjük a bérlakásokra is.ö Hogy hogyan s miként, erről azóta is csönd van. Horn Gyula, Burány Sándor nyilatkozatait idézhetném e tekintetben, akik szintén a korábbi kedvezmények megőrzését, sőt bővítését ígérték a választási kampányban.

Kormányváltás történt: ez a kérdés fölmerült a kormányváltás után is. Pál Tibor, aki akkor a Belügyminisztérium politikai államtitkára volt, egy, az otthonteremtési támogatások bővítésére vonatkozó kérdés kapcsán a következőket mondta itt a parlamentben július 3-án: “Természetesen tiszteletben tartjuk - és ezt már sokszor el is mondtuk itt, a parlamentben és máshol is - a lakástámogatással kapcsolatban tett korábbi, hosszú távú kormányzati kötelezettségvállalásokat. Ezeket nem kívánjuk megváltoztatni. Ezt sokszor elmondtuk és jeleztük.ö - mondta a Belügyminisztérium politikai államtitkára; még egyszer mondom, már a kormányváltás után, tehát kormányzati pozíció birtokában. Csabai Lászlóné még olyasmit is mondott - igaz, hogy ez egy kicsit később hangzott már el -, hogy vége a meglepetések korának. Legalábbis az otthonteremtési támogatási rendszer vonatkozásában.

És önök nemcsak az új lakást építők, vásárlók szempontjából tettek ígéreteket, jelentős vállalásokat, hanem azt is ígérték, hogy bérlakáshoz fog jutni minden 2002-es igénylő. Ez az önök választási programjában szerepel, hogy 2006-ra mindenki, aki bérlakást igényelt 2002-ben, bérlakáshoz fog jutni. Szerepelt az ígéretek között évi 8 ezer bérlakás megépítése is; erre majd egy kicsit később visszatérek. Nos tehát, ígéretből volt bőven.

Aztán eltelt egy kis idő, és mit láttunk? Azt láttuk, hogy a kormány már 2003-ban olyan döntéseket hozott, aminek a következtében kevesebb hitelt lehetett fölvenni. Csak szeretném emlékeztetni önöket, hogy korábban 30 millió forintos hitelt lehetett fölvenni használt lakás vásárlására. Önök ezt két lépcsőben 5 millió forintra csökkentették. Tehát csökkentették a felvehető hitel nagyságát. Növelték a kamatot, pedig a kamat csökkentését ígérték, rövidítették a felvehető hitel futamidejét, és az esetek jelentős részében az emberek többsége számára megszüntették a lakáshitelhez kapcsolódó adókedvezményt.

 

(11.40)

Erre értette nyilván Csabai Lászlóné, hogy vége a meglepetések korának. Mi lett volna, ha önök meglepetésre készülnek? Mi lett volna, ha esetleg a rendszer szűkítését szerepeltették volna a választási programjukban?

A bérlakásépítés kapcsán pedig, miként mondtam, évi 8 ezer bérlakást ígértek. Tudjuk, hogy 2001-ben 5500 szociális bérlakás épült meg Magyarországon, és 2002-ben 7 ezer fölött volt a megépített bérlakások száma. Önök évente ennek a számnak a növelését ígérték, évi 8 ezret ígértek. Ehhez képest mi a valóság? Az első teljes kormányzati évben, 2003-ban megépítettek és átadtak 719 szociális bérlakást, az idei, a 2005. évi költségvetésben pedig már egyetlenegy fillér sem volt szociális bérlakás építésére - ígéretek és tettek.

Mindemellett pedig elindítottak egy hazug kampányt, mondhatnám azt is, hogy egy gyalázatosan hazug kampányt. A kampány legfontosabb állítása az volt, hogy azért kellett megváltoztatni a hiteltámogatások rendszerét, mert ezt a hitelt, a korábbi otthonteremtési hitelt, amit a polgári kormány vezetett be, csak a gazdagok tudták igénybe venni. Vissza is éltek ezzel - mondták önök ezt sokszor.

Nos, miként vélekedik erről a Gazdaságkutató Részvénytársaság, amelyik 2004 májusában készített egy tanulmányt? Önök ezt olvashatják a Figyelő egyik októberi számában. Hadd idézzem önöknek ennek a tanulmánynak, ennek az elemzésnek a legfontosabb állításait, ami világosan cáfolja, hogy önök nem mondtak, már megint nem mondtak igazat!

Nem a gazdagok biznisze volt az államilag dotált lakáskölcsönöket fölvenni - írja a Gazdaságkutató Intézet. A lakosság 7 százaléka, mintegy 270 ezer család vett fel kedvezményes hitelt. A kutatás egyértelműen cáfolja, hogy zömében a vagyonosabb réteg képviselői éltek a kölcsön lehetőségével, mint ahogy az sem igaz - írják a kutatók -, hogy a hitelezési rendszerből a legalacsonyabb jövedelmű csoportok teljesen kimaradtak. Jól mutatja ezt az a tény is, hogy az áltagos kölcsön értéke 3,6 millió forint volt, új lakás vásárlására átlagosan 4,4 millió forintot, használt lakás vásárlásához 3,8 millió forintot, míg lakásfelújításhoz átlagosan 1,6 millió forintot vettek fel. Csak a hitelfelvevők 23 százaléka vett fel 5 millió forintnál nagyobb összeget, ennek is az átlaga egyébként 6,7 millió forint volt.

A nyerészkedés céljából, tömegesen felvett hitelekről keringő hírek sem megalapozottak - írja a kutatási jelentés. S végül kiderült az is, hogy a támogatási rendszer elsősorban a vidéki városokban és a községekben lakó, 3-4 fős családoknak kedvezett. Megdőlt ezáltal az a tézis is, amit önök előszeretettel hangoztattak, hogy csak a gazdag fővárosiak vehették igénybe ezeket az otthonteremtési támogatásokat. Záró megjegyzésként a kutatás azt állapította meg, hogy ha ezek az állami támogatások nem lettek volna, ha ezeket a kedvezményeket ezek a családok nem vehették volna igénybe, akkor valószínűleg ezeknek a beruházásoknak a nagy része nem valósult volna meg, tehát nem költözhettek volna ezek a családok új otthonba, nem cserélhették volna el kisebb lakásukat nagyobbra. Ezek a tények.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Miközben önök, az önök vezetői, kormánypárti politikusok sorra-rendre gyalázták a polgári kormány otthonteremtési támogatási rendszerét, aközben azért egyvalamiről nem feledkeztek el. Arról nem feledkeztek el, hogy még mielőtt a támogatási rendszert szigorították volna, előtte azért a kormány tagjainak többsége a kedvezményes hitelt fölvegye, mert Kovács László is, Csabai Lászlóné is, Kökény Mihály is, Magyar Bálint is, és még mások is ezeket a kedvezményes hiteleket nagy összegben, még mielőtt önök a támogatási feltételeket szigorították volna, bizony felvették. Jó példája volt ez is annak, ami az önök három és fél éves kormányzati munkájára általában is jellemző, hogy vizet prédikáltak, és bort ittak.

Remélem, hogy e tekintetben is a következő ciklus változást hoz majd az emberek életében. Változást hoz, hiszen beszédesek a számok: míg a polgári kormány otthonteremtési programja keretében 270 ezer család jutott különböző nagyságú kedvezményes hitelhez, addig az önök Fészekrakó-programja keretében mennyinél is tartanak most? 16-18 ezernél? A ciklus végéig jó, ha ennek a nagyságnak a 10 százalékát elérik. Világosan mutatja ez a két szám is a két kormány otthonteremtési politikája közötti világos és egyértelmű különbséget.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kovács Tibor képviselő úr, MSZP.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Legalább olyan hosszú időn keresztül lehetne ecsetelni Áder képviselő úr beszédének az ellentmondásait, mint amennyi ideig ő maga beszélt. Én csak két dologra szeretném őt emlékeztetni. Nem értjük, hogy miért kárhoztatja a Fidesz azt, hogy a fölvehető hitelek határát 15 millió forintra korlátoztuk, amikor ön ecsetelte éppen azt, hogy az átlagosan felvett hitelek nagysága az 5 millió forintot is alig érte el.

A másik, amire szeretnék utalni, hogy aki 30 millió forint hitelt vett föl, 20 éves futamidővel is havonta körülbelül 200 ezer forint törlesztőrészletet kellett fizetnie. Vajon rászorul-e az állami támogatásra az az állampolgár, aki havi 200 ezer forintos törlesztőrészletet vállal akkor, amikor fölveszi ezt a lakáshitelt? Amikor igazságosságról beszélünk, tisztelt képviselő úr, akkor ezek a kategóriák nem tartoznak bele.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Sisák Imre képviselő úr, MDF.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Gondolom, az is az igazságosság és a biztonság jegyében született egyébként, hogy 2004. január 1-jétől az önkormányzatok által értékesített új lakás vásárlásához szükséges telkekre 25 százalékos áfát róttak ki. Ez a szociálpolitikai kedvezmény emelkedését azonnal elütette, képviselőtársaim.

Gondolom, az is az igazságosság és a biztonság jegyében született, hogy ugyanebben az évben, 2004. január 1-jén a lakásmegtakarítások után járó adókedvezmény 240 ezer forintos összegét 120 ezer forintra csökkentették, és egyébként az adókedvezmény igénybevételi lehetőségét, futamidejét 20 évről szintén 5 évre csökkentették. Na, ennyit az önök otthonteremtési politikájáról.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Áder János képviselő úr, Fidesz.

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Láthatóan Kovács Tibor képviselő úr vagy nem figyelt, vagy szándékosan forgatja ki a szavaimat. Ha figyelt volna, akkor nyilván meghallotta volna, hogy én arról beszéltem, hogy az önök 2002-es választási ígéretei arról szóltak, hogy az otthonteremtési támogatási rendszert megőrzik, sőt bővíteni fogják. Medgyessy Péter, Horn Gyula, Szili Katalin nem azt mondták, hogy szűkítik, hanem hogy bővíteni fogják, és minden olyan elemét, ami akkor hatályos jogszabályokban rögzítésre került, nem fogják megváltoztatni. Ezt ígérték önök, ez az önök ígérete. (Kovács Tibor: Nem!) Most ön csóválja a fejét, láthatóan önt még a Medgyessy Pétertől idézett mondatok, a Szili Katalintól idézett mondatok sem győzik meg. Elég nagy baj az, képviselő úr, ha ön azt is letagadja, hogy ez a papír fehér (Felmutat egy papírlapot.), és ön erről a papírról is képes azt állítani, hogy fekete, pedig mindenki, aki ezt a tévéközvetítést nézi, pontosan tudja, hogy ez a papír, amit itt fölmutatok, fehér színű.

Tehát az ígéret az volt, hogy a támogatásokat megtartják, sőt bővítik. Ehhez képest a támogatásokat szűkítették és elvonták. Ez az igazság, képviselő úr! Igen, korábban 30 millió forintot lehetett igénybe venni használt lakás vásárlására, ezt önök két lépcsőben 5 millióra szűkítették. Még egyszer mondom: az, ha önnek problémája volt a magasabb hitelekkel, amit én egyébként egyáltalán nem tartok problémának, mert miért ne lehetne a minőségi lakáspiacon egy magasabb összegű hitelhez is hozzájutni… (Tatai-Tóth András: Hozzá lehet, csak nem állami támogatással.) Beszélje ezt meg Magyar Bálinttal, beszélje meg Kovács Lászlóval, beszélje meg Kökény Mihállyal, mert ők tudomásom szerint meglehetősen magas összegű hiteleket vettek föl addig, amíg lehetett magas összegű hiteleket felvenni használt lakás vásárlására. Hogy őket kellett-e támogatni vagy sem, ez egy külön kérdés, mondom, ezt beszélje meg a kormány korábbi és mostani tagjaival.

A másik dolog, amit mondtam önnek - és jó lenne, ha erre is odafigyelne -: van egy gazdaságkutatói intézeti elemzés, ami világosan bebizonyította, hogy önök hazudtak, amikor azt mondták - és ezt hangsúlyozzák egyébként mind a mai napig -, hogy az otthonteremtési támogatási rendszer kizárólag a gazdagoknak kedvezett. Az általam felsorolt adatok világosan bizonyították, hogy ezt az otthonteremtési támogatási rendszert zömében a középosztályhoz tartozó vagy szerény anyagi jövedelemmel rendelkező, vidéken élő, 3-4 fős családok tudták igénybe venni, és igénybe is vették.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Török Zsolt képviselő úr, MSZP.

TÖRÖK ZSOLT (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Azért annak van egy kis huncut bája, amikor az otthonteremtési támogatás részleteiről képviselőtársammal kell vitatkozni, miközben a napokban az 1500 euróért adja-e bérbe a budai lakását, vagy nem 1500 euróért témakört vitatják éppen a bulvársajtó hasábjain.

 

(11.50)

 

Nézzük a tényeket! Ha egy-egy családra vonatkoztatva nem lehet eligazodni pontosan, akkor nézzük: az Orbán-Torgyán-polgárkormány utolsó teljes költségvetési tervében otthonteremtésre összesen nem szerepelt 100 milliárd forint. Összesen nem szerepelt 100 milliárd forint! A jövő évi költségvetési tervben - amit bizonyára már jó alaposan megismertek - több mint 250 milliárd forint szerepel otthonteremtési támogatásokra, tehát két és félszer több. Akkor növekedett-e az otthonteremtési támogatások mértéke?

S még egy dologra hadd hívjam fel a figyelmet, tisztelt képviselőtársam: a szociálpolitikai kedvezmény mértékét önök négy éven keresztül 0, azaz nulla forinttal tetszettek emelni. Nulla forinttal! Ezt jó alaposan meg kell jegyezni, mert ez is tény, olyan tény, amiről az előbb képviselőtársam beszélt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Béki Gabriella képviselő asszony, SZDSZ.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tényleg őszintén reméltem, hogy végig lehet csinálni egy vitanapot normális hangnemben, de most megint ingerült a hangnem Áder Jánosnak köszönhetően.

A Fidesz anyagából szeretnék számokat idézni, cáfolandó azt, amit képviselő úr mond. Való igaz, hogy a Medgyessy-kormány csökkentette a kedvezményesen igénybe vehető hitel felső határát, de ez nagyon indokolt volt, mert talán nem kell kedvezményes állami hitelt adni annak a rétegnek, ahol a jövedelem elégséges, sőt bőséges ahhoz, hogy hitelképes legyen a család, és piaci alapon is meg tudja oldani a problémáját.

Az egyik táblázatban az szerepel, hogy 2004-ben az államilag támogatott hitelek igénybevétele összességében nagyjából a felére zuhant a 2003-as színvonalnak, egy másik táblázatból pedig kiderül, hogy ebben az évben is kedvezményes és nem kedvezményes hitelt összesen körülbelül 125 ezren vettek igénybe a 2003-as 133 ezerrel szemben. Ebből az adatból, abból, hogy 2004-ben összesen 63 ezer kedvezményes hitel volt, de a duplája, még egyszer ennyi nem kedvezményes formában igénylésre került, az derül ki, hogy körülbelül ilyen arányban voltak jelen a piacon hitelt igénylő és hitelt fizetni képes rétegek.

Akkor sem értettem, amikor a Fidesz csinálta, és azóta sem tudott senki meggyőzni arról, hogy miért kell második, harmadik, negyedik lakás eléréséhez államilag támogatott hitelt nyújtani. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Áder János képviselő úr, Fidesz.

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Bizonyos tanulsága azért természetesen van az eddigi felszólalásoknak. Ezek szerint önök nem cáfolták azokat az ígéreteket, amelyekkel szembesítettem önöket, hogy Medgyessy Péter, Horn Gyula és mások ezeket az ígéreteket megfogalmazták, és az önök választási programjában az otthonteremtési támogatási rendszer megőrzése és bővítése szerepelt. Ennek örülök, mert ez már előrelépés ahhoz képest, amit Kovács Tibor mondott, mert legalább a leírt szó, a választási ígéretekben rögzített szó már nem vita közöttünk, az, hogy amit azóta is meg lehet találni az interneten leírt formában vagy videoszalagon, elhangzott. Ezt önök, de legalábbis önök egy része nem vitatja. Ez fontos előrelépés.

Láthatóan tényekkel azt sem tudták cáfolni, amit a Gazdaságkutató Intézet megírt, ami viszont világosan cáfolta az önök korábbi állításait.

Béki Gabriellának pedig azt tudom mondani, hogy nagyon egyszerű a magyarázat a 2003-as növekedésre. 2003 mástól sem volt hangos, mint hogy hogyan és milyen módon fogja majd a Medgyessy-kormány az otthonteremtési támogatásokat szűkíteni. Ez be is következett. Nem véletlenül írtak erről az újságok. Önök az otthonteremtési támogatási rendszert két lépcsőben, két lépésben szűkítették, tulajdonképpen szétverték. Persze, hogy mindazok, akik lakás vásárlásában, új lakás építésében gondolkodtak, előrehozták a fogyasztásukat, és arra törekedtek, hogy ezeket a kedvezményes hiteleket még addig, amíg hozzájuk lehetett jutni, felvegyék.

Nézze meg, hogy mi volt utána a következő évben! Így megy lefelé a görbe (Mutatja.), részben azért, mert utána szétverték ezt a kedvezményrendszert, részben pedig azért, mert az emberek előrehozták a fogyasztásukat, és sokkal kevesebb otthonteremtési hitelt vettek fel utána, sokkal kevesebb kedvezményt tudtak igénybe venni. De ez azért volt - még egyszer mondom -, mert önök 2003-ban, a korábbi választási ígéretükkel ellentétben szétverték azt a rendszert, amelynek a megőrzését, sőt bővítését ígérték még 2002-ben a választási kampányban, majd kormányra kerülésük után néhány hónapig kormányzati pozícióban is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tatai-Tóth András képviselő úr, MSZP.

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Természetesen igaza van Áder János képviselő úrnak abban, hogy az MSZP programjából lehet szó szerint olyan elemeket idézni, amiket nem sikerült olyan módon teljesíteni, ahogy azt Áder képviselő úr elképzelte. Ebben igaza van. De ennek volt egy különösen nagy akadálya. Önök is tettek egy ígéretet az előző választási kampányban, hogy 7 százalékos gazdasági növekedést fognak produkálni. Ha 2002-re teljesítik az ígéretüket, és 7 százalékkal nő a magyar gazdaság, akkor nem kényszerült volna a Medgyessy-kormány a luxustámogatásokat - amelyeket önök továbbra is igénybe akartak venni - megkurtítani.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Béki Gabriella képviselő asszony, SZDSZ.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Még egyszer és utoljára a Fidesz által idézett, hivatkozott, egyébként KSH-forrású adatokat szeretném idecitálni: 2001-ben összesen 21 800 engedélyezett hitel volt, 2002-ben 79 400, 2003-ban, már ebben a ciklusban 133 ezer, 2004-ben pedig 63 ezer néhány száz, és mellette több mint 60 ezer piaci alapú. Ha képviselőtársaim korrektek lennének, akkor nem ezeken a számokon meg a tendencián vitatkoznának, hanem inkább arra figyelmeztetnének bennünket, hogy ma már a támogatott hitel meg a piaci alapú hitel között oly kevés a különbség.

Aki piaci alapú hitelt vesz fel, lényegében az sem jár jelentősen rosszabbul, sőt tényleg komoly probléma - vagy probléma lehet -, hogy nem lehet célozni kellőképpen a támogatásokat. De hogy annyira visszaesett volna a hiteligénylés, az egyszerűen de facto nem igaz.

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Áder János képviselő úr, Fidesz.

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Tatai-Tóth Andrásnak mondom, hogy ennél lejjebb talán nem kéne már menni. Szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy - az ön logikája szerint haladva - a polgári kormánynak, az Orbán-kormánynak 4,5 százalékos gazdasági növekedés mellett sikerült megvalósítania azt a programot, melynek következtében két év alatt 270 ezer család tudott otthonteremtési hitelt felvenni. 4,5 százalékos gazdasági növekedés mellett sikerült csökkenteni a kamatokat használt lakás vásárlása és új lakás építése és vásárlása esetén, s mint ahogy az imént említettem, nem akárhonnan, hanem 25 százalékról hoztuk le négy év alatt 8 százalék alá használt lakás vásárlása esetén, új lakás vásárlása esetén pedig 5, illetve 4 százalék alá. Valamint ugyancsak 4,5 százalékos gazdasági növekedés mellett sikerült az egyik esztendőben 5 ezer, a másik esztendőben pedig több mint 7 ezer szociális bérlakást megépíteni.

Önök most azt mondják, hogy dübörög a gazdaság. Könyörgöm, ha most dübörög a gazdaság, és önök fantasztikusan teljesítenek, s minket irigyel Németország, Spanyolország, Olaszország és mindenki más Európában, akkor hogy lehet, hogy ezt a szintet nem tudják teljesíteni!? Hogy lehet, hogy nem tudnak annyi embernek otthonteremtési támogatási lehetőséget biztosítani, mint a polgári kormány, amelyik önök szerint olyan nagyon gyalázatosan teljesített!? Hogy lehet, hogy nem építettek annyi bérlakást, mint a polgári kormány, és hogy lehet, hogy a kamatokat, ha nem is olyan ütemben, de nem tudták tovább csökkenteni, de nemhogy nem tudták tovább csökkenteni, hanem jelentősen emelték az elmúlt két esztendőben? Hogy lehet ez, kedves képviselő úr?

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szűcs Erika képviselő asszony, MSZP.

(12.00)

SZŰCS ERIKA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, leszögezhetjük, hogy az otthonteremtés nekünk is fontos, hiszen két és félszeresére nőtt az erre fordított támogatás. Hogy a technikai részletekben nem úgy, ahogy az korábban történt, annak egyszerűen az az oka, hogy a luxusprofit először valójában a bankoknál keletkezett.

Ha most ide lehetne tenni azt a számsort, hogy hogyan alakult a bankok profitja abban az időszakban, amikor államilag támogatott hiteleket nyújthattak, és amikor megszűnt ez az állami támogatás, akkor kiderült, hogy piaci alapon, versengve, a forrásaikat állami támogatás nélkül majdnem ugyanolyan kedvezően tudják kihelyezni a lakhatáshoz jutni vágyóknak, akkor azt kell mondanom, hogy azok a közös forintok nem igazán jó helyre mentek, mert ezek nélkül is egyszerűen a piaci verseny hozta volna a kedvező lakáshiteleket, és akkor lehetővé vált volna ezeknek a forintoknak más közös feladatokra való felhasználása.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Vidorné dr. Szabó Györgyi képviselő asszony, MSZP.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Erről a helyről is hadd köszönjem meg Áder képviselő úr iménti lovagiasságát, bár sokkal jobban örültem volna, ha a mai ülésvezetés szabályosan zajlik.

ELNÖK: Képviselő Asszony! Sajnálom, hogy a képviselő asszony nem ismeri a Házszabályt, de még egyszer szeretném önnek jelezni, hogy a Házszabály (Török Zsolt: Macsósan! - Közbeszólás az MSZP soraiból: Verd is meg!) egyszerű technikai alkalmazásával kapcsolatos levezető elnöki döntések az ülésen a képviselők részéről nem vitathatóak. Ezt az előbb már tisztáztuk.

Egyébként tájékoztatásul szeretném jelezni önnek, hogy egy korábbi politikai vitanapon éppen az MSZP-képviselőcsoport tett javaslatot arra, hogy annak a tapasztalatai alapján a parlament illetékes bizottsága ebben a kérdésben állást foglaljon. Az önök javaslatára az illetékes bizottság által hozott állásfoglalásnak megfelelően vezeti ma mindegyik alelnök az ülést, úgyhogy kérem a képviselő asszonyt, hogy a felszólalása további részében tartsa be a Házszabályt. (Kovács Tibor: Az időt kérjük visszaállítani!)

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm szépen az elnök úr kimerítő kioktatását, és én is kérem, hogy az időt legyen kedves visszaállítani. Természetesen máris kezdem a hozzászólásomat, amelyet azzal indítanék, hogy Sisák képviselő úr felszólított bennünket, hogy amikor visszatekintünk a múltba, akkor ne csak a ’98 és 2000 közé eső időről beszéljünk, hanem menjünk egy kicsit visszább is. Hát ezt most nagy örömmel megteszem, és egészen 1994-ig egy mondat erejéig visszamegyek. Tekintettel arra, hogy az a bizonyos csapi program, amelyet itt Pokorni képviselő úr reggel olyan szép szavakkal ecsetelt, bizony egy ’94-es szocialista kezdeményezésű program, és igazán örülünk, hogy ilyen osztatlan sikert aratott.

De hát hogy visszakanyarodjunk, hogy mi is ennek a mai vitanapnak a témája, így szól: biztonságot és igazságosságot a gyermekeknek. Mindenekelőtt, azért ezt leszögezem, ezen a politikai vitanapon nem azt szeretnénk vitatni, hogy lenne olyan párt, aki ne szeretne biztonságot vagy igazságot a gyermekeinknek, mert erről nincsen szó. Úgy látjuk, hogy ebben a témakörben a vita mindösszesen a hogyan, a mennyit és a kiknek kérdésére szorítkozhat. És ezek mentén válik összehasonlíthatóvá az előző ciklus kormánya és a szocialista-szabad demokrata kormány munkája. Mert biztonságot adni sokféleképpen lehet.

Ma arról beszélünk, hogy mit tesz az állam, mit tesz az önkormányzat gyermekeink biztonsága érdekében. Már régen bebizonyosodott, hogy azokban a családokban nagyobb a szegénységi kockázat, ahol gyermekeket nevelnek. S miután a gyermek mindannyiunk, az egész ország közös kincse, és ha még egy kicsit szentimentálisan hangzik, akkor is ki kell mondjuk, a jövő záloga, ezért különös felelősséget kell irántuk érezni. Valamennyi gyermek iránt és egyenlő mértékben. Itt található a legélesebb határvonal, a legnagyobb töréspont a jelenlegi jobboldal és a szocialista-szabad demokrata oldal között. A hogyan és a kiknek kérdés kapcsán.

A gyermeknevelés, a gyermekek támogatása pénzben és szolgáltatásban egyaránt megvalósulhat. Előbbire példa lehet a családi pótlék, utóbbira a bölcsőde, a családi napközi és így tovább. Mi úgy gondoljuk, hogy a gyermek, a gyermeknevelés biztonságát egy kiszámítható, minden körülmények között megérkező és megfelelő mértékű, rendszeres anyagi juttatás szolgálja a legjobban. Ez a családi pótlék. Ez fejezi ki a legjobban a társadalom közös felelősségét a gyermekekért, a közös jövedelemből történő hozzájárulást a gyermekneveléshez, és ezért alanyi jogon kell adni a családi pótlékot mindenkinek, semmiféle különbséget nem téve gyermek és gyermek között. Az sem közömbös, hogy mekkora ez az összeg. Lehet évről évre hozzáigazítani az infláció mértékéhez, és lehet hagyni elértéktelenedni, névlegessé válni. Mindkettőre tudok példát.

Az előző négyéves ciklusban a családi pótlék összege egy jottányit nem emelkedett, és olyan mértékben értéktelenedett el, hogy a kormányra kerülésünk után hiába emeltük nyomban, abban a családtámogatási rendszerben tovább nyílt az olló a szegény és a tehetősebb gyermekek között. Ezért gyermekeink érdekében kellett a családtámogatás rendszerét átalakítani. Azért kellett megváltoztatni, mert a nagyobb jövedelemből élő családok adókedvezmény címén nagyobb juttatást kaptak a közös kasszából, és ott, ahol kisebb volt a jövedelem, kevesebb összeg jutott gyermekenként. A jövő évben induló új családtámogatási rendszerben sikerül ezt a megfordított elosztást, úgymond, kiegyenesíteni. De ez még mindig nem elegendő! Gyermekeink biztonságáért érzett felelősségünk megköveteli, hogy oda juttassunk többet, ahol nagyobb a szükség. Így beszélhetnénk a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményről vagy a több gyereket nevelő nagycsaládosoknál a megmaradt adókedvezményről. Hiszen ezt a célt többféle eszközzel tudjuk szolgálni. Ezeknek a részleteiről ma már beszéltünk és még beszélünk.

De hadd emeljem ki az imént említett szolgáltatások jelentőségét is! Például a bölcsődét, amely ma már minden tízezer főnél nagyobb településen kötelező, és ez nemcsak a szülő munkába állásának a segítője, de a gyermekszegénység elleni program alappillére is. S bár még mindig van mit javítani a finanszírozásán, az állami normatíva összege az előző ciklus éveinek mozdulatlansága után jelentősen növekedett az elmúlt három évben, és nemcsak a bölcsőde tekintetében, hanem a családi napközi tekintetében is.

Amiben pedig a családok anyagi biztonságáról beszélhetünk, csak néhány intézkedést hadd soroljak. A rászorultak számára biztosítjuk a térítés nélküli étkeztetést a bölcsődében, óvodában, iskolában, vagy a tankönyvek beszerzését; segítjük a szülő munkába állását az álláskeresési támogatásokkal, mert mi is úgy gondoljuk, hogy a biztonságnak alapfeltétele és alappillére a munka, a munkalehetőség és a munkajövedelem. Továbbá bevezetjük az életkezdési támogatást, amely minden újszülöttnek jár január 1-jétől.

De gyermekeink biztonsága függ attól is, hogy a lakhatásuk biztosított-e, megoldott-e. Ehhez szintén számos intézkedéssel járult hozzá a kormány. A Fészekrakó-program révén az otthonteremtési támogatásról most hallhattunk sok-sok két percben, és valóban hallgató legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy ebben a vitában kinek van igaza. Én azt remélem, hogy mindenki a saját bőrén kell hogy érezze és érezheti, hogy könnyebben tud-e most például lakáshoz jutni, könnyebben tud-e az önkormányzattól lakásfenntartási támogatásért menni és azt megkapni.

Szeretnék egy gondolatot idézni a kormányprogramból, hogy hogyan fogalmaztuk meg a gyermekekkel kapcsolatos gondolatainkat. Ez így szól: “A gyermek az első. A köztársaság kormánya eltökélt abban, hogy a gyermekeknek egyenlő esélyt biztosítson későbbi boldogulásuk érdekében. A gyermekneveléshez nyújtott közvetlen támogatások igazságosabbá tétele mellett számos más eszközzel csökkentjük az esélykülönbséget.ö Ehhez a számos más eszközhöz, amelyekről a kormányprogram akkor szólt, hadd tegyem hozzá, most már köztudott, hogy a gyermekszegénység elleni nemzeti program kidolgozása van éppen napirenden, és nagyon remélem, hogy nagyon rövid időn belül - természetesen még ebben a ciklusban - az Országgyűlés képviselői megismerhetik, és így az ország nyilvánossága is megismerheti, hogy mi minden van még a tarsolyban, amivel a gyermekszegénység ellen küzdhetünk, és megadhatjuk ezt az esélyt valamennyi gyermeknek egyformán.

 

(12.10)

Végezetül engedjék meg, hogy egy klasszikustól idézzek. Ez a klasszikus Freud nyomán Ferge Zsuzsa, aki azt mondta, hogy mi a biztonság: a biztonság a szorongás hiánya. Mert hogyha nem vagyunk biztonságban, akkor mindannyian szorongunk - és ez a gyermekekre kiváltképpen igaz -, szorongani pedig nagyon sok mindentől lehet; nemcsak az anyagi okok miatt, hanem akár a családon belüli erőszaktól is.

Mi nem kívánunk beleszólni a családok életébe, de a gyermekeink érdekében a családon belüli erőszak megállítására mindent meg kívánunk tenni. Ezt mutatja az a javaslat is, amelyet a hétfői, keddi napon tárgyalt az Országgyűlés; és tudjuk, hogy ez még mindig nem elegendő, ezen az úton tovább fogunk menni azért, hogy a gyermekeink biztonságát megteremtsük.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelettel megkérem a munkatársainkat, hogy másfél percnyi idővel növeljék meg az MSZP-frakció rendelkezésére álló időkeretet.

Steinerné Vasvári Éva képviselő asszony kétperces hozzászólásra kap lehetőséget.

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár úr is és képviselőtársunk, Vidorné is az előbb említette, hogy a családtámogatási rendszer átalakítása az igazságosság nevében készült.

Kedves Képviselőtársak! A helyzet az, hogy azon családok, akik a legrászorultabbak, és eddig gyermekvédelmi támogatást is kaptak, egy fillérrel nem kapnak többet az új rendszerben, semmivel nem kapnak többet, csak más módon, más cím alatt.

Önök többször elmondták azt is, hogy nem támogatják, hogy a tehetősebbek többet kapjanak a támogatásokból, mint a rászorultak. Tessenek megkapaszkodni: azok a családok, akik eddig adókedvezményben részesültek, ezzel a rendszerrel lényegesen jobban járnak. Az egygyerekes családok, akik adókedvezményre jogosultak, e rendszerrel gyermekenként 2500 forinttal, a kétgyerekes, adókedvezményre eddig jogosult családok 1300 forinttal kapnak többet az új rendszerben, mint eddig; az adókedvezményre jogosult családok közül egyedül a háromgyerekesek azok, akik mínuszt könyvelhetnek el. Olyan esetben, ha nem cél a több gyermek, nem cél az, hogy e családokban megszülessen a harmadik gyermek, akkor ez akár indokolt is lenne.

Sem az igazságosság nem valósul tehát meg ebben az új rendszerben, sem pedig semmifajta népesedésjavító tényezőt nem tartalmaz, hisz ahol az egykézést vagy maximum a két gyereket támogatja egy rendszer, az nem viszi előre a gyermekek születését, tehát nemcsak hogy nem igazságos, de még nem is ésszerű ez az új rendszer.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra követezik Csáky András képviselő úr, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A parlament sajátságos működése miatt, közben bizottsági ülések is folynak, nem tudtam itt lenni, de azt hiszem, hogy nem leszek távol az igazságtól, ha azt mondom, hogy az eddigi vita folyamán általában és mindig csak materiális javakról volt szó - mennyi a családi pótlék, milyen lakástámogatási kedvezmény és egyéb problémák merültek fel és ezzel kapcsolatos viták -, de nemcsak testből, hanem lélekből, szellemből is áll az ember. Akkor, amikor a kormányzati oldal mintegy gyermekbarát csoportosulásként próbálja önmagát beállítani, elfeledkeztünk erről a másik dologról.

Hogy miért jutott ez eszembe? Múlt hét szombaton választókörzetem egyik falujában, Ceglédbercelen, amely egy sváb falu, a hatvan évvel ezelőtt gulágra elhurcolt német nemzetiségiekre, arra a több mint 600 emberre emlékeztek, és a nemzetiségi iskola tanulói tartottak előadást, gyönyörű szépen, német nyelven, saját szokásaiknak megfelelően egy megható műsort adtak. Az igazgató asszony pedig a szünetben panaszkodott, hogy bizony az a finanszírozásváltozás, amely a nemzetiségi iskolákat is érinti diszkriminatív módon, lehetetlenné teszi a későbbiek folyamán, hogy megfelelő szintű oktatásban részesüljenek. Ez is hozzátartozik a mai vitanapnak címet adó kérdéskörhöz, hogy “biztonságot és igazságosságotö. Én úgy gondolom, hogy ez nagyon igazságtalan.

Vasárnap, amikor az ember elmegy a szokásos misére, és ifjúsági misére téved be, nagyon sok egyházi iskolába járó - és nem csak egyházi iskolába járó, hála istennek - gyermeket talál a misén. Gondolom, hogy ha ma postát bontottak képviselőtársaim, akkor mindannyian kézhez kapták a történelmi egyházaknak a képviselők részére írt tiltakozó levelét, amelyben egyértelműen levezetik azt, hogy a kormányzat szerint az egyházi iskolába járó gyermekek másodrendű állampolgárok, őket ugyanaz a finanszírozás nem illeti meg - ez is hozzátartozik az igazságossághoz, erről is érdemes lenne beszélni.

A harmadik, ami talán még ennél is súlyosabb; Vidorné képviselő asszony a kormányprogramból idézett, hogy a gyermek az első. Én hadd idézzek az alkotmányból, a 67. §-ból, amely azt mondja: “A Magyar Köztársaságban minden gyermeknek joga van a családja, az állam és a társadalom részéről arra a védelemre és gondoskodásra, amely a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez szükséges.ö Hogy miért idézem? A tegnapi döntések miatt.

Tegnap döntött arról a parlament, hogy lehetővé teszi azt, hogy egyedülálló személyek számára is in vitro fertilizáció történjen. Aki szociológiával foglalkozik, mindenki tudja, hogy az egyszülős családban élő gyermekek veszélyeztetettsége átlagosan négyszerese a normál családban élőknél, tehát akkor, amikor az alkotmány így fogalmaz, kifejezetten családról beszél, a családot védi, s akkor, amikor önök arra hivatkozva, hogy a nők egyenjogúsága, illetve önrendelkezési joga mindennél előrébb való, elfeledkeznek arról, hogy attól a pillanattól kezdve, ha valaki áldott állapotba kerül, ott már a gyermekről is szó van.

Én úgy gondolom, hogy ezek a kérdések is hozzátartoznak a mai vitanaphoz; nagyon sajnálom, hogy csak materiális dolgokról van szó. Legalább gondolják végig még ez utóbbi ügy kapcsán, jövő hétfőn lesz a végszavazás, hogy talán nem jó eleve kilátástalan helyzetbe hozni gyerekeket egy-egy ilyen döntéssel.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tatai-Tóth András képviselő úr, MSZP.

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Hogyha végighallgatta volna Újhelyi István előadását, akkor nem lenne ez a hiányérzete; javaslom, hogy a jegyzőkönyvben szíveskedjen megnézni - Csáky képviselő úrnak mondom -, mert szó volt ott nem materiális megközelítésről is.

A nemzetiségi képzés esetében pedig az előző szavazásnál, illetve a tegnap meghozott döntéseink alapján a nemzetiségi iskolákban tanuló gyermekek számára biztosított a következő évben is az a normatíva, amely szükséges ahhoz, hogy színvonalas nemzetiségi oktatást kapjanak. A véleményem az, hogy inkább azt kellene megnézni, hogy valóban hozzájutnak-e a nemzetiségi gyermekek a megfelelő színvonalú anyanyelvi oktatáshoz, hiszen nem akkor teljesül az ő alkotmányos joguk, ha a költségvetés kiutalja a fejkvótát, hanem akkor, ha megkapják azt a képzést, amire ez a fejkvóta jár.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Török Zsolt képviselő úr, MSZP.

TÖRÖK ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! - akik nyomon követik a mai ülést is. A szocialista–szabad demokrata kormány, amikor a gyermekekről, a gyermekes családokról gondolkozik, akkor nemcsak a gondoskodás, hanem egy egész életpálya megtervezésének segítségét is kívánja nyújtani. Az életpálya első 20-30 évéről beszélünk ma itt, vagy még esetleg annál hamarabbi időszakról is, amikor még csak tervben vannak a gyermekek, s pontosan - amit Csáky képviselőtársam is említett, nemcsak materiális dolgokról, hanem amiről például Újhelyi István képviselőtársam vagy Csáky képviselőtársam is beszélt, vagy jómagam is tettem már ez ügyben egy-két lépést -, amelyek a gyermek születésének elősegítése ügyében jelentős segítséget nyújtó intézkedések; ezekről érdemes szólni.

 

(12.20)

De nézzük konkrétan, amiről a mai nap során már többször szó volt, melyek azok az elemek az ember életében, melyek azok az időpontok, amikor igazából jó, hogyha tudunk segíteni. Az első és legfontosabb a születés pillanata, a születés pillanata, amelyhez kötődően a demokratikus koalíció jelentős mértékben megemelte az anyasági támogatás összegét, a gyermekágyi segély összegét, vagy éppen a babakötvény bevezetésével minden gyermek számára az első lépések megtételéhez, felnőtt életének első lépései megtételéhez segítséget kíván nyújtani.

A babakötvény egy olyan intézkedés, egy olyan kötvényforma, amely lehet, hogy nem elegendő arra, hogy az egész életet elkezdje ennek révén, de az első apró kis lépést meg tudja ezzel tenni felnőttkorában. Esélyt teremt, és amikor bizottsági szakaszban vitatkoztunk például a babakötvény lejárati összegének mértékéről, akkor konzervatív képviselőtársaim azt mondták, hogy mire elég az a pénz. A teremben ott ült számos civil szervezet képviselője, vagy köztisztviselők, vagy közalkalmazottak, akik azt mondták, hogy hát, nekünk az a 100-200-500 ezer forint nagyon sok pénz. Nagyon sok olyan ember él ebben az országban, aki nem országgyűlési képviselőként vagy más, esetleg jobb jövedelmű emberként úgy gondolja, hogy 100-200 ezer forint az ő gyermekének, felnőttkorának első napjaiban nagyon jól jön. S a babakötvény ennek révén is esélyt teremt, de akkor még több segítséget nyújt, hogyha azt mondjuk, hogy a takarékosságra is ösztönöz.

Az elmúlt időszakban is arról szólt a történet Magyarországon, hogy egyre inkább az öngondoskodás irányába kell elmenni. Egyre inkább gondoskodnunk kell arról, hogy mi lesz majd öreg napjainkban, hogyan fogjuk tudni megoldani a megfelelő színvonalú egészségbiztosításunkhoz egy még emeltebb színvonalú egészségbiztosítás hozzárendelését, vagy éppen a tanulmányokhoz hogyan tudunk előre takarékoskodni. A kilencvenes évek elején például erre jöttek létre különböző életbiztosítások, hogy amikor majd a gyerek 14-18-20 éves lesz, akkor a középiskolai vagy egyetemi tanulmányainak finanszírozásához ezek a biztosítások segítséget nyújtsanak.

Ugyanígy a babakötvény is azt mondja, hogy takarékoskodj, takarékoskodj, gondolkodj, gondoskodj magadról, gyermekeidről, gyermekeid jövőjéről, s ennek révén az állam nemcsak azt mondja, hogy takarékoskodj, nemcsak az induló összeget adja oda, hanem azt is mondja, hogy ha te takarékoskodsz, akkor a jelenleg hatályos kamatok többszörösét fizeti a betétek után, ezzel is ösztönöz arra, hogy takarékoskodj. S igazságosságot is teremt, hiszen azt mondja, hogy nemcsak esélyt teremtek, nemcsak takarékosságra ösztönzök, hanem azt mondom, hogy aki rászorult, és úgy takarékoskodik a gyermeke számára, annak nemcsak 10 százalékos, hanem 20 százalékos többlettámogatást biztosítok állami forrásokból, az adófizetők pénzéből ehhez a takarékoskodáshoz.

Amikor megszületett a gyermek, elindul útján, akkor folyamatosan nyújtunk hozzá családi pótlék formájában támogatást, a gyermeknevelés költségeihez nyújtjuk ezt a támogatást. Ez csak egy hozzájárulás a gyermeknevelés költségeihez, egy biztonságos hozzájárulás, mert ma jól keres a papa vagy a mama, és igénybe tud venni adókedvezményt, holnap meg lehet, hogy nem keres jól, mert nem olyan állásba kerül, munkanélküli lesz, rokkant lesz, vagy bármi történhet egy családdal, s a gyermeknek nem azt mondom, hogy ez jó számítás, most éppen az adókedvezmény jól jön, mert holnap, holnapután és azután is enni kell neki adni, iskolába kell járatni, öltöztetni kell, hanem a biztonság az, ami a legfontosabb egy gyermek számára. A biztonság pedig azt jelenti, amely az új családtámogatási rendszer révén megvalósul, minden hónapban ugyanazt az összeget mi a gyermekek számával arányosan, progresszív módon folyósítjuk a gyermekes családok számára.

Ugyanígy az otthonteremtéshez is hozzájárulunk, a tudás megszerzéséhez is, és egy-két adatot az otthonteremtés kapcsán hadd mondjak el. Tény, tény, hogy a 2002. évi költségvetési tervben nem érte el a 100 milliárd forintos összeget az otthonteremtésre szánt összes költségvetési támogatás mértéke, nem érte el a 100 milliárd forintot. Tény, hogy jövőre ez 250 milliárd forintot elérő összeg lesz, tény. Tehát két és félszeresére növekedett az otthonteremtési támogatásra szánt összegek nagysága a szocialista-szabad demokrata kormányzás időszaka alatt, ez a tény.

Az, amiről Áder János beszélt, hogy 270 ezer lakáshoz nyújtottak támogatást, hát könyörgöm, aki ismeri a Statisztikai Hivatal évkönyvében szereplő adatokat, az Orbán-Torgyán-polgárkormány ideje alatt nem épült összesen 200 ezer lakás, hát hogy tudtak volna 270 ezerhez támogatást nyújtani?! Már amit mond, az sem igaz teljes mértékben. Legalább elhihetőt mondjon, ne olyat, aminek még az kiinduló alapadatai is hamisak! 270 ezer család valóban kapott támogatást, kamattámogatásos, államilag támogatott kölcsönök formájában, s ez úgy néz ki, hogy ebből 38 ezer szerződést az Orbán-kormány idején írtak alá, a többit pedig, a másik 230 ezret a szocialista-szabad demokrata kormány idején írták alá.

Tény az is, hogy 19 ezer, Fészekrakó-programban tervezett és épített családi otthon teremtődött meg az elmúlt időszakban, majdnem egy év alatt, kevesebb, mint egy év alatt. S tény az is, hogy az otthonok teremtésében, ha a konkrét számokat vesszük figyelembe, és annak támogatásában, amit már mutattam is az előbb képviselőtársaimnak, valójában úgy néz ki, hogy a polgári kormány idején nulla forinttal támogatták a szociálpolitikai kedvezmény mértékét, nem emelték egy fillérrel sem a szocpol mértékét. Egy-két képet hadd mutassak önöknek (Házakról mutat fel képeket.), szerintem ez az, ami fájhat valójában ellenzéki képviselőtársaimnak. Folynak az építkezések, valójában épülnek a lakások. Ez például mutatja, hogy Eger mellett folynak az építkezések, és épülnek az új lakások. Folyik a panelfelújítás, ez például Egerben készült. Folynak a panelfelújítások, kétmillió ember él panellakásban, s ezeknek az otthonait is felújítjuk, segítünk a felújításhoz hozzájárulni.

A szociálpolitikai kedvezmény mértékét is növeltük, mert önökkel ellentétben mi nem nulla forinttal emeltük a szociálpolitikai kedvezmény mértékét négy év alatt, hanem például két gyermek esetében a korábbi 1 millió 200 ezer forintról 2 millió 400 ezer forintra emeltük fel a szociálpolitikai kedvezmény mértékét, amit az új lakás vásárlásához vagy építéséhez nyújtunk. Ezek tehát a tények, tisztelt képviselőtársaim, ezekhez érdemes ragaszkodni, és ezekből érdemes kiindulni. Azt gondolom, valamennyiünknek közös sikere lesz az, hogyha a gyermekes családok, a gyermekek biztonságban és igazságosabb támogatási rendszerben részesülnek.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Harrach Péter képviselő úr, Fidesz.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ne kívánják tőlem, hogy erre a számháborúra válaszoljak én is, és ebbe a vitába kapcsolódjak bele. Hadd kezdjem azzal, hogy a gyermek a szülő számára életének értelmet adó és szépséget adó személy, a nemzet számára viszont a jövő.

Úgy gondolom, hogy demográfiai helyzetünk az első számú nemzeti sorskérdés, és amikor gyermekről beszélünk és családról, akkor erre is gondolnunk kell. Számomra a gyermek első számú joga az, hogy családban nőjön fel, ezért, ha rajtam múlt volna, e mellett az önmagában jó cím mellett, hogy “Biztonságot és igazságosságot a gyerekeknek!ö egy másikat tettem volna, talán azt, hogy biztonságot a családnak, hiszen így többet mond a cím. Hadd mondjak egy példát: az állami gondoskodásban élő gyermekek számára a szocializmusban nagy létszámú intézményeket hoztak létre, a család teljes mellőzésével. A liberális vélemény a családot, különösen a kétszülős családot nem tartja eszménynek, individuumban gondolkodik, tehát ott is hiányzik ez a megoldás. Nem volt véletlen, hogy egy törvénymódosításban az előző ciklusban ezeknek a gyerekeknek a számára családi megoldást próbáltunk kínálni.

Egy politikai erőre jellemző az, hogyan gondolkodik a családról, milyen helye van a családnak az emberről, társadalomról, világról alkotott képében. Számunkra a gyermek szempontja a legfontosabb, tehát a család a gyermek biztonságát, egészséges fejlődését biztosító közeg, de a társadalomnak is egy olyan közössége, amelyre épülhet, hiszen nem csupán individuumokra, hanem közösségekre kell építeni egy társadalmat, ezért fontos számunkra a családpolitika, ezért fontos a nemzetpolitika, az egyházpolitika, a közösségek megerősítése.

 

(12.30)

És ha már családpolitikáról beszélünk, mit is jelent ez? Csáky képviselő úrnak teljesen igaza van, nem csupán családtámogatási rendszert. Aki csak ezt látja a családpolitikában, annak a családról nincsen fogalma. Hiszen fontos a támogatási rendszer, mert ez adja a gyermeknevelés biztonságát és a családi élet kiszámíthatóságát, de legalább ilyen fontos a társadalomban, a közgondolkodásban, a társadalmi tudatban megjeleníteni a család értékeit.

Legalább ilyen fontos egy családbarát környezetet kialakítani, amiben az egészséges családok megerősödnek. Tehát az intézmény megerősítése fontos. Ne csak a sérült családokról gondolkozzunk mindig - gondoljanak bele, hogy amikor családról szó esik, akkor mindig a problémákról beszélünk -, az egészséges családokkal is törődni kell, hogy megőrizzék az egészségüket.

És természetesen mindennek egyik célja, amit már említettem, a demográfiai helyzet javítása. Sajnos azt kell látnom, hogy a mai kormánynak nincsen családpolitikája. Van szociálpolitika, van szegénypolitika - nem biztos, hogy jó eszközökkel -, de családpolitika nincsen. Sokszor a segélyezés szintjén gondolkodnak a családról.

Éppen most történt annak a differenciált és jól működő családtámogatási rendszernek a megváltoztatása, nyugodtan ki merem mondani: szétverése, amely hosszú időn keresztül jól működött. Nem rosszindulatból tették ezt, mert miért lennének a családokkal rosszindulatúak, egyszerű érzéketlenségből; másban gondolkodnak, más a világuk, hiányzik belőle a család mint eszmény.

Úgy érzem, hogy ez a módosítás három szempontból is kártékony. Kártékony azért, mert elbizonytalanít. Minden változtatás egy családtámogatási rendszerben, különösen egyes elemek leépítése, megszüntetése - és itt négy elem szűnt meg - kártékony, elbizonytalanít, a gyermekvállalási kedvet csökkenti.

Ez a változtatás nemcsak elbizonytalanít, de igazságtalan is. Igazságtalan például azért, amit már többször említettünk, hogy a szegényeknek járó támogatást most már mindenki kapni fogja. De éppen azért, mert a három- és többgyermekesek rosszul járnak, ez a támogatási rendszer nem ösztönöz gyermekvállalásra, tehát az előbb említett demográfiai helyzetet sem javítja.

A kérdés az, hogy milyen volt az a rendszer, amit leépít most ez a változtatás. '98-ban be kellett vezetnünk, éppen az előző szocialista-szabad demokrata-kormány intézkedéseinek kártevései miatt, egy új rendszert; felépíteni azt, ami most újból éppen megszűnik. Elég, ha a gyedet említem, amely a Horn-kormány idején megszűnt, mert ha megnézzük a szakmai véleményeket, hogy melyik elem jelenti a legnagyobb hatást éppen az említett gyermekvállalási kedvre, akkor pont a gyedet kell említeni. Ezt visszaállítottuk, és még új elemekkel bővítettük a rendszert.

Sokat említik: a szegényektől elvettek. Talán Korózs államtitkár úr felszólalásában is hallottuk, hogy hány ezer forintot vett el a polgári kormány a szegény gyerekektől. Nem szeretem a hazugság szót használni, ez szimpla füllentés, nevezzük talán így. Egyetlen fillért sem vett el, hanem minden rétegnek adott a polgári kormány családtámogatási rendszere. Ez egy differenciált rendszer volt. Gyakran halljuk azt is, hogy minden gyermek egyenlő - ez igaz. De nem minden gyermek élethelyzete egyenlő. És aki különböző élethelyzetű gyermekeknek ugyanannyit ad, az igazságtalanságot követ el. Minden élethelyzetet a maga természetének megfelelően kell kezelni. Az a három elem, ami eddig létezett, ezt tette.

Nézzük az adókedvezményt! 2002-ben már közel 100 milliárd forint volt az az összeg, amit adókedvezmény formájában visszaadtunk a családoknak. Otthagytuk a családoknál a fizetésüket. Ez a munka megbecsülését is jelentette, mert egy társadalmat nemcsak elfogadni kell olyannak, amilyen, hanem meg kell erősíteni a jó irányt. Ezért volt például az iskoláztatási támogatás is: a szülőnek az elemi kötelességét teljesíteni kellett, hogy megkapja ezt a támogatást.

Nem a gazdagok támogatása volt - ez megint egy huncut füllentés a szocialisták részéről, hiszen akinek 73 ezer forint a fizetése, az nem gazdag. De két gyerek esetén a 97 ezres fizetés sem jelent gazdagságot.

Az adókedvezmény különböztetett két dolgozó között, a gyermeket nevelő és a gyermeket nem nevelő dolgozó között. Nézzük a kiegészítő családi pótlékot: 700-800 ezer gyermek után kapták a szülők. Ez valóban a szegények támogatása volt, és hogy ez 2700 forintról a ciklus végére felemelkedett 4200 forintra, ez jelentős növekedés volt. Mi ezt a családi pótlék kiegészítő részévé tettük, ami azt jelentette, hogy ezzel a családi pótlékot növeltük. Tehát amikor azt mondják, hogy nem növekedett a családi pótlék, ilyen értelemben nem igaz. Mint ahogy nem igaz a fogyatékos gyermekek esetében sem, mert ott is jelentős emelkedés volt.

A kiegészítő családi pótlék a családi pótlékhoz hasonló nagyságrendű összeg volt, és ahogy említettem, ez most megszűnve belekerül a családi pótlékba, ami azt jelenti, hogy ezzel mindenki kapni fogja, a legnagyobb jövedelműek is - ez nem igazságosság, ez igazságtalanság.

Persze, lehet hivatkozni arra, hogy helyette lesz egy évi 5 ezer forintos támogatás. (Dr. Katona Béla kettőt mutat.) Sőt, a következő kormány idején már két ilyen támogatás évente. Ha jól számolom, 5 ezer forint egy évben havi szinten két és fél kiló kenyeret jelent - ez valóban nagyvonalú támogatás, az eddigi havi 5400 helyett!

Egyébként Katona képviselő úr szavait hallva, valóban a többi támogatási rendszerre vagy a nyugdíjkorrekcióra gondolva, az a sajátos szocialista vagy inkább gyurcsányi megoldás rémlik fel itt is, hogy próbáljuk meg az utódunkra áthárítani a terheket. Gondoljanak a 130 milliárdos nyugdíjkorrekcióra, amiből 7-8 milliárdot vállal ez a kormány; százhuszon-egynéhány milliót áttesz az utódjára - ez valóban egy módszer, de nem biztos, hogy korrekt.

Tehát amikor megpróbáljuk összehasonlítani a két családtámogatási rendszert, akkor azt kell látnunk, hogy sajnos dilettáns módon az igazságtalanságnak, az elbizonytalanításnak és a gyermekvállalási kedv csökkentésének az érdekében dolgozik az új kormány. És szétver egy olyan támogatást, ami differenciált, jól bevált és jól működő volt.

Azonban nemcsak anyagi kérdés a családok támogatása és megerősítése, sokkal többről van szó. Ahogy említettük, a családtámogatáshoz hozzátartozik az otthonteremtés, hozzátartozik az iskolák támogatása. De ezen a területen is szomorú tapasztalataink vannak, hiszen éppen a kistelepülési iskolákat fenyegeti a legnagyobb veszély, és bizonyos iskolatípusokat, például az egyházit szintén.

De a családpolitikához tartozik az a fajta, például pályázati rendszer, amit sajnos az új kormány megszüntetett 2002-ben, amely olyan lehetőségeket biztosított a családoknak, ami, ahogy említettem, az egészséges családok megerősítését szolgálta.

 

(12.40)

 

Ezért azt kell mondanom - és ezt nem örömmel teszem -, hogy sajnos ennek a kormánynak családpolitikája nincsen. Azok az eszközök, amiket használ, még ha jó szándékkal teszi is, nem eredményre vezetők, sőt olyan hatásúak lesznek, ami a társadalom egészére gyakorol negatív hatást, és leépíti, nem pedig erősíti a közösségeket.

Amikor gyermekekről beszélünk, akkor erről is beszélnünk kell, és arról a feladatról, ami a következő kormányt ezeknek a kártételeknek a rendbe hozására fogja késztetni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kapás Zsolt képviselő úr, MSZP.

KAPÁS ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Harrach képviselőtársam mondandójához lenne egy nagyon rövid gondolatom.

Azt gondolom, az igazságos gyermektámogatás és a szociálpolitika valamennyi boga, valamennyi problémája egy kalap alá vonva valóban olyan zagyvaságot eredményez, amit a képviselő úr itt előadott.

Úgy gondolom, ha tisztán arról beszélünk, ami a mai napunk tárgya, és tisztán azt vizsgáljuk, akkor ezek a kérdőjelek kiegyenesednek, és megnyugtató válaszokat kapnak azok az emberek, akik ma Magyarországon gyermekeket nevelnek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Vidorné dr. Szabó Györgyi képviselő asszony, MSZP.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

Kedves Képviselőtársaim! Nem szeretek a számokkal érvelni, mert egy idő után nem lehet megjegyezni, hogy a számok hogyan, miképp támasztják alá a mondandót. Egyetlen mondatban azonban engedjenek meg két számot.

Az önök által igazságosnak vélt családtámogatás így működött: egy háromgyermekes családban mindenki megkapta az azonos összegű családi pótlékot. Ha rászorult az a gyerek, szegény volt, 5400 forintot kapott az államtól, ellenben ha nem szorult rá, mert tudta érvényesíteni az adókedvezményt, 10 000 forintot. Ezt akarjuk megváltoztatni.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Domokos László képviselő úr, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Kapás Zsolt és Török Zsolt hihetetlen arroganciája, azt hiszem, jellemzi az MSZP érvelését, és Vidorné meg azt mondta, a számokat nem szereti, tehát számokkal sem kívánja alátámasztani.

Én szeretném mégiscsak a számok nyelvére visszavezetni ezt a vitát, mert bizony, amikor azt mondja Török Zsolt, hogy nőtt az állami kamattámogatások nagysága 2004-2005-ben is, ez nem feltétlenül a szocialista kormány eredménye, sokkal inkább az igénybe vevők számának a gyarapodásából adódik össze, márpedig tudjuk, 2001-2002-ben is jó néhányan vehették igénybe. Hogy egészen pontos legyek: a programot igénybe vevők száma, akik a polgári kormány otthonteremtési támogatását vették igénybe, 270 ezer volt, a Fészekrakó-program tekintetében 16 ezer. Ezek a számok valóban önmagukért beszélnek, és valóban nagyszerű dolog lenne, ha a kormányzat egyáltalán hajlandó lenne kifizetni azokat a kamattámogatásokat, amelyek az állam által támogatott hitelekhez kapcsolódnak.

Más részről a bérlakások tekintetében is nagyon árulkodóak a számok, hiszen 2002-ben ez még 20 milliárd forint volt, 2003-ban már csak 10 milliárd, 2004-ben 3,6 milliárd forintot költöttek bérlakásépítésre, 2005-ben pedig egyetlen fillért sem. Ezek a kemény számok (Dr. Katona Béla felé:), kár ezen mosolyogni, képviselő úr. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Szalay Ferenc képviselő úr, Fidesz.

SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány szám. A mi országunk reprodukciós képessége 2,2 gyermek/anya lenne, ha a 10 milliós létszámot tartani akarnánk. Ma ez 1,5 gyermek/anya. Ez egyébként Németországban 0,9, tehát a németeknél jobban állunk. A feladatunk tehát az lenne, hogy ezt a számot növeljük.

Hogyan is lehetne növelni? Sok minden elhangzott. Mondjuk, fontos a családok biztonságát növelni. Úgy látom, a családok biztonsága növelésének igen komoly eszköze, hogy a munkahelyek biztonságát garantáljuk. Ma Magyarországon mit látunk? 400 ezernél több munkanélkülit és növekvő munkanélküliséget. Azt hiszem, így nagyon nehéz arra rávenni egy családot, hogy több gyermeket vállaljon.

Ha ebből a kérdésből egy másik részt nézünk: nem baj, ha az anyuka otthon marad a gyerekeivel, nem baj, ha minél többet foglalkozik velük; a főállású anyaság kérdéséről beszélnénk, vagy a részmunkaidős anyaságról beszélnénk.

Ebben a kérdésben találtak-e, találtunk-e megoldást? Nem igazán. Azt hiszem, efelé is el lehetne menni.

Vagy vegyük az oktatást: mit látunk az oktatásban? Mit látunk az oktatáspolitikában? Ma már a szülők festik ki a tantermeket, a szülők viszik a papírt, az írószert az iskolába. Mit sugallunk ezzel? Azt sugalljuk, hogy a gyerek nincs biztonságban. Amikor kikerül az oktatási rendszerből, Katona képviselő úr, a gyerekek 20 százaléka nem találja meg a munkahelyét, mert ekkora a pályakezdő-munkanélküliség. Ezen is változtatni kell.

Érdemes talán ebben a kérdésben az Ifjúságkutatás 2004 adatait nézni. Mit mondanak az adatok? 8 ezer fiatalt néztek meg. Azt mondják, ebben az országban a bizonytalanság és a kilátástalanság a legnagyobb problémájuk, és az, hogy ennek az országnak nagyon sok területén nem tudják ugyanúgy megtalálni a számításukat, mint sok más helyén. Tehát nem lenne baj, ha Magyarország esélyeit a keleti és a nyugati országrészen is követnénk, és biztosítanánk az esélyegyenlőséget.

Majd kicsit később folytatom, mert lejárt a két perc. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Imre Zsolt képviselő úr, Fidesz.

IMRE ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Már a családtámogatási rendszer átalakítására irányuló törvény vitájakor is éles koncepcionális és ideológiai különbség ütközött ki a kormány- és az ellenzéki oldal között az intézkedés valós szakmai tartalmáról és annak igazságosságáról szóló megítélés szempontjából.

Véleményem szerint egy családtámogatási rendszer akkor jó, ha az gyermekvállalásra ösztönöz, és a társadalmi közteherviselés szempontjából előnyben részesíti azokat a családokat, akik vállalják a gyermeknevelést, szemben azokkal, akik a jövedelmüket másra fordítják. Azokat a családokat pedig, amelyek emellett még munkával is rendelkeznek, további kedvezményeknek kell megilletniük, tehát nem a munkával rendelkező, gyermeket nevelő családokkal szemben, hanem elsősorban a munkával rendelkező, de gyermeket nem vállaló családokkal szemben.

Véleményünk szerint egy családtámogatási rendszer pedig akkor igazságos, ha az nem állítja szembe a gyermeket vállaló családokat azzal, hogy egymás rovására összekeveri a többpilléres családtámogatási rendszer elemeit, hanem minden családot a sajátos helyzeténél fogva támogat, a rászorulókat, a munkával nem rendelkező családokat a családi pótlékkal és a rendszeres gyermekvédelmi támogatással, a munkával és a megfelelő jövedelemmel rendelkezőt pedig a családi pótlékon kívül nyújtott adókedvezménnyel.

Ezzel szemben most az eddigi három pillér helyett szinte csak az emelt összegű családi pótlék jár majd univerzális alapon minden családnak, rászorulónak és jómódúnak egyaránt, ezért ezt a lépést lehet ugyan bátornak nevezni, de igazságosnak semmiképpen sem.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Tatai-Tóth András képviselő úrnak, MSZP.

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ha a családalapító fiatalok önöket hallgatják most a televízióközvetítésben, akkor nem csodálkozom azon, hogy elmegy a kedvük a gyermekvállalástól (Derültség.), hiszen olyan világvége hangulatot gerjesztenek, amelynek azért, ha sok gond is van eben az országban, nincsen meg az alapja.

Harrach képviselő úr nem kevesebbet állított hozzászólásában, mint hogy mi, baloldaliak nem értjük a család szerepét a társadalomban, nem értjük a család szerepét a nemzet jövője szempontjából, és ehhez hozzámérhető egyéb más vádakat is megfogalmazott a kormány családellenes politikáját és a családok problémáját nem értő politikáját illetően.

Azt gondolom, a képviselő úrnak lehet az a véleménye, hogy az általunk képviselt felfogást nem tartja helyesnek, nem tartja jónak, de azt nem lehet megkérdőjelezni, hogy a család fontosságát legalább annyira, mint önök, mi is ismerjük, átéljük, átérezzük, és teszünk is azért, hiszen az előttem hozzászólók felsorolták azokat a jelen lévő képviselőtársaimat, akik három vagy több gyermeket vállalnak és családban nevelnek.

 

(12.50)

 

Tehát nem abban van közöttünk a különbség, képviselő úr, hogy a család jelentőségét mi nem érzékeljük és nem értékeljük kellőképpen. A valóságos különbség, ami ma itt megmutatkozik, abban van közöttünk, hogy mi, amellett, hogy nagyon örülünk annak, ha egy magyar kisgyermek teljes családba születik, édesanyja, édesapja közösen neveli fel, ezt tartjuk mi is eszményinek, ideálisnak, de nem tudunk szó nélkül elmenni a mellett a tény mellett, hogy a magyar gyermekek 30-40 százaléka nem teljes családba születik, illetve nem abban nő fel; lehet ennek örülni vagy nem örülni. Én, aki egész életemben gyermekekkel foglalkoztam, nyilván nem örülök annak, ha egy gyermek nem teljes családban tud felnőni, mert a tapasztalatom is azt mutatja, hogy az az ideális, tehát ebben nincs vitám képviselő úrral, az kellene minden egyes gyermeknek, a teljes család, ugyanakkor gyermekeiknek jelentős része önhibáján kívül nem teljes családban nő fel.

Hogy mi az ő problémáikkal is foglalkozunk, és ezt képviselő úr sok esetben úgy érzékeli, úgy értékeli, hogy csak ők fontosak a számunkra, akkor éppen az a fajta gondolkodásmód, amit itt kifejtett, hogy csak a családot látja maga előtt, ami egyébként tiszteletre méltó és helyes dolog, képviselő urat megfosztja attól a tisztánlátástól, amiről a tények beszélnek, hogy Magyarországon sajnos nem minden gyermek él teljes családban, tehát az államnak kötelessége róluk is gondoskodni.

A másik nagy vitatéma, ami ma itt felmerült, a családtámogatási rendszerrel kapcsolatos. Egyszerűen lehet azt mondani, hogy mi csak a pénzről beszélünk, de ha valaki érzelmi alapon közelíti meg a költségvetés kérdéseit, akkor óvakodjon attól, hogy általános érvényű megállapításokat tegyen. Mert nagyon egyszerű dolog az, hogy vannak Magyarországon adótörvények, a jövedelem után mindenki a számára előírt adót meg kell hogy fizesse. Ettől kezdve, az én felfogásom szerint a gyermekekre adott támogatás éppúgy a magyar adófizetők forintjaiból van akkor is, ha ezt családi pótlékként kapja meg a család, mintha az egyébként az állam számára járó adót az adózó nem fizeti be, hanem az állam ott hagyja a családnál, a szülőnél. Érthetetlen a számomra, hogy nem tartják ugyanolyan értékűnek azt az állami támogatást, amelyet családi pótlékként kap meg a család, az nem ugyanolyan értékű az önök szemében, mint amely támogatást az adóból megtarthat magának az állampolgár, magyarul az állam úgy adja oda ugyanazt a pénzt, hogy nem kell befizetnie. Ez egy nagyon egyszerű matematikai összefüggés egyébként.

Miért baj ez? Azért, mert így tisztán lehet látni, hogy mennyit kap egy-egy gyerek. Nem jó dolog szembesülni azzal, amiről képviselőtársaim már beszéltek, hogy van olyan gyermek Magyarországon, volt olyan gyermek, még ma is van, de januártól nem lesz, aki az állam szempontjából feleannyit ér, mint a másik. Hiszen a legszegényebb gyerek a kiegészítő családi pótlékkal vagy a rendszeres gyermekvédelmi támogatással együtt pontosan a felét kapta annak, mint aki az adókedvezményt igénybe tudta venni. Önök szerint ez az igazságos? A gyerekek között szabad különbséget tenni? Nem az a gond, uraim, hogy a gazdag ugyanannyit kap, mint a szegény! Ha gyereket nevel, kapjon ugyanannyit, mint a szegény. De kérem, ne kapjon fele annyit a szegény, mint a gazdag! Ilyen igazságosságot a zászlajukra tűzni, talán végiggondolandó dolog.

Nem beszélve a következő kategóriáról, hogy aki dolgozni tud, aki vállal munkát, de mivel a jövedelme eléri a 125 ezer forintos nettó családi szintet, három gyermeket nevelve kiesik abból a rendszerből, hogy rendszeres gyermekvédelmi támogatást kapjon, de még nincs adóköteles jövedelme, nem tudja igénybe venni a gyerekenkénti havi 10 ezer forintot: ez a család 360 ezer forinttal kap egy évben kevesebbet, mint a jobb jövedelmű. Már engedjék meg nekem, hogy egy picit ne csak racionálisan, hanem érzelmileg közelítsem meg ezt a kérdést! Az önök felfogása akkor lenne igazságos, ha joga lenne és lehetősége minden egyes magyar munkavállalónak olyan munkát vállalni, hogy magas keresete legyen. Mintha a személyes döntése lenne pusztán, hogy igénybe tudja venni a visszatérítést, az adójóváírást, vagy nem.

Én most azért vagyok egy picit személyes ebben a dologban, mert az egész életemet úgy dolgoztam le pedagógusként, hogy mindennap tudtam, hogy az állam nem adja meg nekem és a kollégáimnak a munkámért azt a jövedelmet, amit egyébként megérdemelnék. Akkor az én munkám értéktelenebb volt, mint azé, akinek elismerik ma is vagy elismerték korábban magasabb jövedelemmel a teljesítményét? Én ezt nem fogadom el. Azért vállaltam a pályámat, mert hivatásnak tekintettem, és vállaltam azt, hogy kevesebbet fizetnek érte. De azt nem fogadom el, hogy értéktelenebb, és nem fogadom el azt, hogy emiatt a gyermekem is értéktelenebb legyen a magyar állam számára. Ezért támogattam a családtámogatási rendszernek ezt az átalakítását, és azért használom ki most a rendelkezésemre álló időt erre, és nem az oktatás ügyeiről szólok, mint amire készültem, mert nagyon fontosnak tartom ezt a kérdést.

Egyébként az oktatási döntéseinkben is éppen az esélyegyenlőség megvalósítása és az igazságosság vezetett bennünket, hiszen arra törekedtünk, hogy igenis legyen meg a kistelepüléseken is ugyanaz a minőségi oktatás a gyermekeknek, mint az V. kerületben és a Rózsadombon megvan, és erre fordítson többletköltséget az állam, és fordít is a következő évi költségvetésben.

Elnézésüket kérem, ha egy picit indulatosabban reagáltam ezekre a kérdésekre, de nagyon nehezemre esett azt a sok rágalmat és vádat végighallgatni, amit önök megfogalmaztak velünk szemben. Még egyszer hangsúlyozom, hogy a magyar államnak és a Magyar Köztársaság országgyűlési képviselőjének a családok támogatása mellett bizony tekintettel kell lenni azokra a gyerekekre is, akik nem teljes családban nőnek fel.

Zárásként az oktatási rendszer feladatáról annyit, hogy nagyon sajnáljuk, és nagyon rossz iránynak tartjuk, ha kevés gyerek születik Magyarországon. De olyan oktatási rendszert kell működtetni, hogy a megszületett gyerekek teljes értékű felnőtté tudjanak válni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Soltész Miklós képviselő úr, Fidesz.

SOLTÉSZ MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nem értettem igazából, hogy a szocialisták miért azt a címet választották, amit választottak, illetve miért felszólító mondatban. Mert ha valóban komolyan gondolják, hogy az elmúlt három és fél évben nagyon sokat tettek a gyerekekért, akkor bizony nem felszólító mondatba teszik maguknak ezt a “Biztonságot és igazságosságot a gyerekeknek!ö, mert az egy felkérés, felszólítás, hogy a jövőben ezt kell tenni.

De most már megértettem, hogy önök végül is Gyurcsány Ferenccel vitatkoznak, és azt is megmondom, hogy miért. Ez a legnagyobb bajuk önöknek, hogy nagyon sok igazságot elmondanak, valóban nagyon sok jó szándékú ember van önök között, akik a szociálpolitikát valóban komolyan gondolják. De amikor Gyurcsány Ferenc olyan mondatokat enged meg magának egy konferencián, ugye, önök azt mondják, hogy a gyerekek között nem szabad különbséget tenni, a másik oldalon Gyurcsány Ferenc meg azt mondja, hogy 5-700 ezer ember nem visszavezethető a munka világába, magyarán el kell tőlük vonni azokat a gyerekeket, akiket ők nevelnek, olyan bentlakásos iskolákat, óvodákat kell építeni, ahol ezeket a gyerekeket el kell helyezni, meg kell szakítani azt a láncot, azt a szegénységi és az élettől elszakadt láncot, amiben ezek a gyermekek nevelkednek, akkor az nagyon nagy kérdés, hogy önök komolyan gondolják-e azt, amit itt elmondanak.

 

(13.00)

Három és fél évig a lépéseik nem ezt mutatták: önök szétverték a családtámogatási rendszert, szétverték az otthonteremtési támogatást, és sajnos most Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr legutóbbi nyilatkozata hihetetlen veszélyeket indított el bizonyos családokban. Erről kellene beszélni, hogy ezt önök is komolyan gondolják, vagy csak Gyurcsány Ferenc újabb bejelentése volt, ami teljesen érthetetlen a magyar társadalom számára.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Imre Zsolt képviselő úr, Fidesz.

IMRE ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tatai-Tóth András úrnak szeretnék idézni, ha számára mi nem vagyunk elég autentikusak. Szakmai szempontból, azt gondolom, mindenképpen mérvadó vélemény a Nagycsaládosok Országos Egyesületének a véleménye a családtámogatási rendszer átalakításáról; e szerint a vélemény szerint a családipótlék-rendszer átalakítása a nagycsaládosok számára egyértelműen visszalépés lesz. Valójában minél magasabb gyermekszámú családról van szó, az új rendszer annál erőteljesebben negatív hatású lesz. Ezen még az utólagosan beillesztett intézkedés sem változtat, amely korlátozott mértékben meghagyja a nagycsaládosok esetében az adókedvezményt. Nos, ennyit az igazságosságról.

Ami pedig a “minden gyermek egyformán fontosö kifejezést illeti, szabadjon megjegyeznem magamnak is mint pedagógusnak: szerintem ezt a véleményt nem a kormány szemszögéből kellene megvizsgálni. Sokak véleménye szerint nem a gyermekeknek kellene egyformának lenniük, hanem a szülői tehervállalásnak kellene arányosnak lenni a szülők teherbíró képességével, ami állami szempontból inkább egy differenciált családi jövedelemadózást jelenthetne. Ez biztosíthatná véleményünk szerint a valódi esélyegyenlőséget a gyermekek számára.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Ugyancsak Kétperces hozzászólásra következik Harrach Péter képviselő úr, Fidesz.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, kicsit félreértette Tatai-Tóth András a családeszményről mondott gondolataimat. Az egy bevezető blokk volt, utána jött a szocialista kormány családtámogatási intézkedéseinek bírálata.

Nyilvánvaló, hogy nagyobb terhet visel az a szülő, aki kénytelen egyedül nevelni a gyermekét: pótolni kell a másik szülőt, ezért nagyobb segítséget igényel a társadalomtól. A tényeket el kell fogadnunk, de az eszményt meg kell fogalmaznunk, és az eszmény az, hogy egy gyereknek legyen apja, anyja, testvérei, mert ez a jó neki. Erről beszélünk! (Tatai-Tóth András közbeszólására:) Akkor ugyanazt mondjuk.

Másik kérdés: általában egy szociálpolitikai intézkedésnek - családpolitikainak is - mindenképpen több szempontúnak kell lenni, és a társadalmat alakító, a jó tendenciákat megerősítő intézkedésnek kell lenni. Ezért volt az iskoláztatási támogatás, ezért a munka becsületét erősítő adókedvezmény, tehát nem egy szempontú intézkedésekre van szükség.

Harmadsorban: a családpolitika egészének sok szempontúnak kell lenni. Gondoljunk arra, hogy nem hagyhatjuk ki azt a szempontot, hogy a demográfiai helyzeten javítsunk. Naiv ember, aki egy intézkedéstől ezt várja; nem lehet, de a soknak együtt kell. És mindenképpen jelen kell lenni annak, hogy a három- és többgyermekes családokat jelentősebb mértékben segítsük, ez nyílvánvaló. Ezért volt 30 ezer forint egy háromgyerekesnél az adókedvezmény, szemben egy kétgyerekes 8 ezer forintjával. Ez így igazságos, és a nemzet egésze szempontjából így jó.

Sajnos, ez a rendszer, amit most önök megváltoztattak - pont a változtatások - a többgyermekeseket és a legszegényebbeket sújtja. Ez az igazság, ezek a tények. Ezért ez egy rossz változtatás.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Birkás Tivadar képviselő úr, Fidesz.

BIRKÁS TIVADAR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Felelősséggel kell lenni a gyermekek iránt - mondta egy szocialista képviselőtársam. Úgy gondolom, hogy valóban, mind a szülők, mind a gyermekek iránt felelősséggel kell lenni. Lehetne sorolni azokat az eseteket, hogy hányszor csapták be önök a szülőket. Gondoljunk csak, mondjuk, az ingyenes tankönyvvásárlásra! Én két olyan programról szeretnék azonban beszélni, amikor szocialista politikusok Gyurcsány Ferenccel az élen a gyermekeket és a szülőket egyszerre csapták be.

Az egyik a játszótérépítés. Annak idején nagy sajtótájékoztatón, egy másik minisztertársával libikókázva Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy valamennyi magyarországi játszóteret európai normáknak megfelelővé fogják átalakítani. Egyébként ez a program 15-20 milliárd forintot igényel, nagyvonalúskodott, hiszen ha beszélni kell, szavakban Gyurcsány Ferenc könnyen nagyvonalú. Azóta egy költségvetési tervezetbe sem építettek be egy fillért sem játszótérépítésre. Ennyire lehet komolyan venni Gyurcsány Ferenc szavait.

A másik program, amiről beszélni szeretnék, a Bozsik-program. Önök előszeretettel beszélnek az esélyegyenlőségről. Ha volt egy program Magyarországon, ami valóban egyenlő esélyt teremtett a gyermekek számára, az a Bozsik-program volt. Ez a program arról szólt, hogy egy gyermek - függetlenül attól, hogy egy menő budai kerületbe születik, egy nagyvárosi külvárosi lakótelepen vagy egy kis faluban - szervezett keretek között, szakember felügyelete alatt tud sportolni, és tehetségétől függően egészséges emberré vagy pedig olyan játékossá tud válni, aki ki tud törni a nyomorból. Ezt egy tollvonással beszüntették. Nem volt rá pénz; egyébként hozzáteszem: egy olyan időszakban, amikor a digitális fényképezőgép vásárlását pedig több tíz milliárd forinttal tudták támogatni. Ennyit az esélyegyenlőségről és a szociális érzékenységről.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Domokos László képviselő úr, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tény, hogy ma már minden ötödik fiatal munkanélküli. Vidorné erről úgy is szólt, hogy bizony a munkához való jutás az egyik lefontosabb dolog. Ebben talán - mondhatjuk - egyet is értünk.

De akkor kérdezem én, amikor Gyurcsány Ferenc azt mondja mint a szocialista kormány legfőbb embere, hogy a legnagyobb gond, hogy ma nem vándorolnak ki, nem vállalnak munkát a magyarok úgy, mint a lengyelek, litvánok és mások Európa fejlettebb régióiban, tény az, hogy ma több brit állampolgár dolgozik Magyarországon, mint viszont, ez a legnagyobb gondja a magyar gazdaságnak, akkor önöknek mi a megoldási javaslatuk. Az, hogy a magyarok vándoroljanak ki, a fiatalok keressenek munkát az Európai Unió más országaiban, vagy pedig hogy itt teremtsünk munkát? Ezzel az ellentmondással kellene - azt gondolom - először tisztába jönniük, akkor talán folytathatnánk a vitát ebben az irányban pozitívan is.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalay Ferenc képviselő úr, Fidesz.

SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Rendszeresen el szoktam mondani, most is elmondom, mert a vitanapokon és bármely más felszólalásban a testnevelés, az egészséges életmód, a sport egy kicsit háttérbe szorult, így ezen a vitanapon is, azt gondolom, jó szólni arról, hogy ebben a kérdésben mit és hogyan tettek önök; egy olyan kérdéskörben, amelynek a mutatóit nagyon sokan ismerik már ebben az országban.

A 6-18 éves gyerekek az iskolákban nagyon-nagyon komoly fizikai problémákkal küszködnek: 35 százalékuk valamilyen testi deformitástól szenved; 40 százalékuk elhízott, és lehet sorolni. Fittségi állapotuk kimondottan katasztrofális és borzasztó. Ennek ellenére önök a diáksport kötött támogatását az elmúlt évben nem kötötté varázsolták, ebben az évben pedig megszűnt.

Gyakorlatilag valóban esélyegyenlőség van, hiszen egy gyereknek sem biztosítják az eddigi 1300 forintot, de azt gondolom, hogy ez inkább egy kicsit negatív tétel, mint hogy pozitívnak mondhatnánk, de ugyanígy a mindennapos testnevelésről is elmondhatjuk: amíg a polgári kormány öt lehetőséget biztosított, addig önök három lehetőségre visszacsökkentve biztosítják ezt a mozgásformát, lehetőséget a gyerekeknek - azt gondolom, hogy nem jó.

Egy másik kérdéskör: ha abban gondolkodunk, hogy egy nemzet hogyan és miképpen akarja túlélni önmagát, hogyan akarja igazából - ahogy az előbb mondtam - reprodukálni önmagát, ha ezt nem egészségben teszi, akkor nagy baj van. Márpedig a mi életesélyeink, életkilátásaink kimondottan gyengék, és ha a gyerekeinket nem szoktatjuk hozzá ahhoz, hogy a rendszeres testmozgás az egészséges életmód alapvető része, fontos, hogy megjelenjen az életükben, akkor kimondottan nagy kárt okozunk mindenkinek ebben az országban: szülőnek, nagyszülőnek, gyereknek, mindenkinek. Sem önök, sem mások nem igazából képesek fölfogni, hogy ez mekkora nagy probléma, és hogy mivel szórakozunk ebben az országban ezzel.

Gondolják végig, hogy az elmúlt három és fél évben mit tettek ennek érdekében - nem sokat, sajnos. Ezt egy ilyen vitanapon jó lenne önöktől is hallani, hogy hogyan gondolják a későbbiekben.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tatai-Tóth András képviselő úr, MSZP.

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Szalay képviselő úr előtt nyomtam még gombot, és azt szerettem volna az előtte szóló fideszes képviselőtársaimnak mondani, hogy abból lehet megtudni, hogy nincs mondanivalójuk, amikor Gyurcsány Ferencet kezdik el az ifjúság mai vitanapján gyalázni.

 

(13.10)

 

Ha nem értik meg, hogy mit mond Gyurcsány Ferenc, jó volna, ha elgondolkodnának rajta, és utána mondanának véleményt.

Szalay úrnak sok tekintetben igaza van, kivéve azt, hogy a sportra, a diáksportra, a mindennapi testnevelésre egy fikarcnyival is jobb feltételeket teremtett az előző kormányzat. Nagy pénzeket kellene mozgósítani. Kevés a törvénybe öt vagy három alkalmat beiktatni, hanem biztosítani kell hozzá a feltételeket. Tornatermek tömegét kellene fölépíteni ebben az országban, testnevelő tanárok tömegét kellene kiképezni ahhoz, hogy elérhető legyen ez a cél. Ebben az irányban természetesen szükség van több forrásbiztosításra, és akkor lehet a programot megvalósítani.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalay Ferenc képviselő úr, Fidesz.

SZALAY FERENC (Fidesz): Fél percet szeretnék csak. Jó lenne, Tatai képviselőtársam, ha visszaemlékezne valóban az elmúlt négy évre. Programok működtek, rendszerek működtek (Tatai-Tóth András: Papíron!), az iskolák és az ország fontosnak tartották a testnevelést és sportot, mert volt Sportminisztérium, volt érdek-képviseleti szervezet, kormányszinten lehetett sportról, testnevelésről beszélni. Most nem erről van szó. Most önök megszüntettek egy ilyen minisztériumot.

Azért tudunk szólni Gyurcsány Ferencről, mert ő sportminiszter is volt, és úgy döntött, ezt a területet megszünteti, pedig azt mondta, hogy végzetes károkozás, ha valaki ezt a minisztériumot megszünteti. Megszüntette, végzetes károkat okozott egyébként. Reméljük, hogy azért nem annyira végzetesek, hiszen lesz még polgári kormány újra ebben az országban, amely vissza fogja állítani a testnevelés és a sport értékeit ebben az országban.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Nyul István képviselő úr, MSZP.

DR. NYUL ISTVÁN (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársak! A kormány népegészségügyi programjában kiemelt fontosságú a gyermek- és ifjúság-egészségügy. Tisztelt Képviselőtársak! Közös ügyünk a gyermek, és közös kincsünk a gyermek. Azért szembesülni kell a tényekkel is, ha a problémákat meg akarjuk oldani. A demográfiai mutatók alapján az utóbbi tíz évben több mint félmillióval csökkent a 0-18 év közötti lakosság száma Magyarországon. Elriasztó adat! A koraszülöttek száma javult, a csecsemőhalandóság javult, de az európai adatokat ismerve van még bőven tennivalónk.

Életünk meghatározó szakasza a csecsemőkor után a serdülőkor, a testi és mentális, érzelmi fejlődés legintenzívebb szakasza, a hormonális változások, a pszichés változások szakasza. Hangulati labilitás serdülőkori gyermekeink 20 százalékánál észlelhető, figyelhető meg és mérhető, hasonló az agresszivitás mértéke is. Ebből adódik a kockáztató magatartás, a balesetek gyakorisága, a serdülőkori terhesség és kriminalitás, a súlyos depresszió és az öngyilkosság.

Az iskolákban végzett fittségi vizsgálatok azt mutatják, hogy fiataljaink fizikai és mentális terhelhetősége csökkent. Ez visszavezethető a mozgásszegény életmódra. A túlsúly és elhízás is komoly probléma, hisz tudjuk, a dundi gyermekből lesz a kövér felnőtt. Felmérések szerint a szexuális aktivitás a 13 éves gyermekek egyharmadánál már kezdődik, a 17 évesek felénél a mindennapok velejárója. A dohányzás a serdülőkor időszakára esik, jelentős, magas a dohányzó fiatalok száma, s ami aggasztó, a lányok körében észlelhető az utóbbi időben ennek a szaporodása. A drogfogyasztás a kilencvenes évek első felétől kezdve a második felére kétszeresére növekedett, és sajnos napjainkban is növekszik. Az is megfigyelt adat, hogy a drogfogyasztók 60 százaléka 16 éves korában találkozik először a droggal.

A fenti riasztó adatok ismeretében kell nézni azokat az intézkedéseket - különösen Szalay képviselő úrnak mondom -, amelyeket a kormány megtett ezen állapotok némi javítása érdekében. A védőoltások átdolgozása most van napirenden, jövőre új védőoltási rendszer lép életbe, amely - idézőjelbe téve - gyermekbarátibb lesz. Kevesebb szurit adunk a jövőben, megszűnik a Sabin-oltás szájon keresztül adása, és injekciós formában fogjuk ezt tovább adni.

Az egészséges táplálkozás irányába fontos lépéseket tett a kormány. 2004-ben vezette be az “Igyál tejetö programot, ma több ezer gyermek részesül ingyenes tejellátásban, ami nemcsak tejre, hanem tejtermékre is vonatkozik. Amikor a bizottságban vitáztunk, beszélgettünk erről, sokan azt mondták, hogy ez szociális intézkedés. Igen, részben az is, de jórészt egészségnevelési, egészségvédelmi szempontból tartjuk fontos lépésnek.

Ugyanebbe a sorba tartozik az ingyenes étkeztetés is. Ma tudjuk azt, hogy a gyermekvédelmi támogatásban részesülő gyermekeknél - bölcsődés, óvodás és alsó tagozatos osztályba járó gyermekeknél - ingyenes az étkeztetés. Ez jórészt valóban szociális igényt elégít ki, de ha hozzáteszem azt, hogy egészséges táplálkozást is biztosítunk számukra, akkor az egészséges táplálkozás irányába tett lépésként is értékelhető. Ma felmérések szerint az iskolába járó gyermekek 10 százaléka úgy megy iskolába, hogy nem reggelizik, táplálkozási igényét az iskolai büfékben próbálja kielégíteni. Kormányintézkedésre indítottuk a gyermekbarát büfé mozgalmat és ezt a pályázatot - nagy sikere van, meg kell mondjam -, amelynek a célja az, hogy az iskolai büfékben az ásványvizek, illetőleg a sima, szénszavas üdítők, csokoládék és a sós chipsek helyett bevezessük és előtérbe helyezzük a szendvics, a gyümölcsök, a valódi gyümölcslevek kínálatát.

Az új egészségügyi törvény keretében beszéltünk itt, a parlament sorai között is a dohányzással kapcsolatos intézkedéscsomagunkról. Én azt hiszem, hogy rendkívül fontos az a lépés, amit a dohányzás megelőzése érdekében ez a kormány tett. A nulla tolerancia, mely arra irányul, hogy gyermek-egészségügyi intézményben megtiltsuk a dohányzást, azt hiszem, a társadalom számára is elfogadható és üdvözlendő lépés lesz. De a törvénynek van egy olyan kitétele is, amely az iskolákban is lehetővé teszi törvényi módon az iskolaszékeknek azt, hogy ugyanezt az utat válasszák, és a nulla toleranciát bevezessék.

Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontos lépésnek tartom a védőnői hálózat átalakítását, közel 3 milliárd pluszfinanszírozással történik ez, és ezen belül nagyon fontosnak tartom az iskola-védőnői hálózat majdnem megkétszereződését. Eddig 460 iskolavédőnő dolgozott, a jövőben 877 védőnő fog dolgozni az iskolákban. Miért fontos ez? Amiről beszéltünk, az ő aktív segítségükkel tudjuk megvalósítani. A védőnők személyi és környezethigiénés munkája mellett a szűrővizsgálatok jó részét ők végezték el. Az egészségnevelésben az eddiginél sokkal jobban számítunk a munkájukra, mert ők azok, akik naprakészek, ott vannak, és a legtöbb segítséget a jól felkészült pedagógusnak ők tudják adni a jövőben.

A kormánynak elképzelése van arról, sőt 2004-től, elmondhatom, gyermekpszichiáter szakvizsgát közvetlenül lehet szerezni, eddig csak gyerekgyógyász átképzéssel lehetett. Ugyancsak 2005-től gyermekrehabilitációs szakvizsgát is lehet tenni. A közeli célok között pedig az szerepel, hogy néhány, pontosan négy vidéki nagyvárosunkban akarunk gyermekpszichiátriai osztályokat létrehozni, mert erre is szükség van.

Tisztelt Képviselőtársak! A fentiekben csak a legfontosabb néhány intézkedést emeltem ki. Az intézkedések - úgy értem - egyértelműen az esélyegyenlőség irányába hatnak, és az is biztos, hogy egészséges jövőbeni generáció felnevelését szolgálják. Még egyszer mondanám: azért történik mindez, mert közös kincsünk a gyermek. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Szitka Péter képviselő úr, MSZP.

SZITKA PÉTER (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A mai vitanapon gyermekeink biztonságáról hallhattunk már számos érvet és lépést a kormány tisztelt képviselőitől, illetve a kormánypárti képviselőktől, s azt gondolom, hogy gyermekeink biztonságával kapcsolatosan itt a Ház falai között el kell hangoznia egy olyan szférának is, amely nem más, mint a kábítószer-probléma, amelyről néhány szót kell váltanunk.

Természetes az, hogy itt a Ház falai között a döntéshozók, a legfőbb döntéshozó személyek vitát generálnak erről a kérdésről. Ha az időt egy kicsit visszaforgatjuk, a kilencvenes évek közepén fordult az elő először, hogy egy olyan szakmai bizottság, eseti bizottság állt fenn, amely kifejezetten erre a kérdéskörre fókuszált. Ennek a bizottságnak sikeres működését követően egy olyan alapot adott ennek a témának, amely 2000-ben a nemzeti drogstratégiánk elfogadásában csúcsosodott ki. A nemzeti drogstratégiát - sokan nem tudják - teljes egyetértésben fogadta el a Ház, s azt gondolom, az a négy fontos pillér, amelyre támaszkodik, alapvetően meghatározza, hogy a gyermekeinket, az ifjúságot védjük a kábítószer-fertőzöttségtől.

 

(13.20)

Talán a legfontosabb a prevenció, a megelőzés, amely egyik lába a nemzeti stratégiának. Nyul István képviselőtársamtól is elhangzott, hogy évről évre csökken az az életév, amikor a fiataljaink a kábítószerrel először találkoznak. Ma ez 14-15 éves életkorra tehető.

De fontos megemlítenünk a rehabilitációt is, hiszen azokkal is foglalkoznunk kell, akik megfertőződtek vagy függőkké, a kábítószer rabjaivá váltak. Az ő gyógyításuk, társadalomba való visszaintegrálásuk szintén elsődleges feladatunk.

A kínálatcsökkentés, a kereskedelem visszafogása szintén fontos feladat, illetve nem utolsósorban a közösségi összefogás. Természetes az, hogy vannak olyan lokális, helyi szintű problémák, amiket a helyben működő ifjúsági szervezetek, intézmények vezetői közösen összeülve tudnak orvosolni, ők tudják megoldani azokat a problémákat, megválaszolni azokat a kérdéseket, amelyek helyi szinten felmerülnek.

A Magyar Szocialista Pártnak a kábítószer-problémával kapcsolatosan kialakított véleménye az elmúlt időszakban nem változott. Markánsan különbséget kell tennünk a kábítószer-kereskedők és a kábítószer-fogyasztók megítélése tekintetében. A kereskedőket a lehető legsúlyosabb büntetési tétel alá kell vonnunk, és a felderíthetőség előmozdítása természetesen alapvető feladat ebben a kérdésben. A kábítószer-fogyasztók tekintetében viszont sokkal inkább egészségügyi és szociális kérdésről van szó, és csak remélni tudom, hogy a korábbi ciklusban megfogalmazott fideszes vélemény, azaz hogy a nulla tolerancia elve vagy a büntetőjog mindenhatósága, adott esetben a gyermekek börtönnel való fenyegetettsége erre a kérdéskörre választ adhat.

Ebben a ciklusban került bevezetésre az elterelés intézménye, amely gyakorlatilag a büntetési tétel alól való mentességet jelentheti abban az esetben, ha a megtévedt fiatalok olyan féléves rehabilitációs programban vesznek részt, ahol szakemberek magyarázzák el nekik, hogy a kábítószer a saját életükre, életvitelükre, egészségükre milyen jellegű hatást gyakorolhat. Természetesen bízunk abban, hogy ezek a rehabilitációs programok sikerrel működnek. Ebben a programban már több mint 3500-an vettek részt.

A 2002-es kormányváltást követően az ellenzék által generált politikai csatározás természetesen a kábítószer-probléma megoldását itt a Házban sem mozdította előre. Az ifjúsági és sportbizottság albizottságaként kellene hogy működjön egy kábítószerügyi albizottság, amely ebben a ciklusban sajnos nem tudott ülésezni, hiszen az ellenzék nem delegált képviselőket ebbe a bizottságba.

Azt gondolom, hogy nagy űrt pótol az az eseti bizottság, amely tavaly került felállításra. Nemzeti stratégiánk félidejében, különböző statisztikákat és elemzéseket már ismerve, uniós tagországként az Európai Unió új, induló stratégiájával való megismerkedés alapvető feladata ennek a bizottságnak. Tizenkét taggal működik ez a bizottság, és meghallva azt a szakmai kívánságot, azt a szakmai érvet, hogy az ilyen jellegű bizottságokban minél több szakértő vegyen részt, hat olyan szakértőt kért fel a bizottság működése során, akik Magyarországon reprezentánsai a kábítószer-probléma megoldásának. Természetes, hogy ez a bizottság számos olyan területet is érint, ahol a fiatalok pozitív életpályamodelljének felvázolása, a szermentes életvitel áll a fókuszban.

Ilyenkor ősszel, egy ilyen vitanapon azt gondolom, hogy a költségvetés közben ez a terület sem kerülheti meg azt, hogy a finanszírozásról néhány gondolatot ne ejtsünk. Örvendetes az a tény, hogy a tavalyi évhez képest ez a terület 25 százalékkal nagyobb finanszírozásban részesül a jövő évre vonatkozólag. És természetes az is, hogy nem lehetünk soha elégedettek, és semelyik szakmai szervezet vagy politikus nem lehet elégedett soha, de mégis örvendetes, hogy olyan irányt vett ez a terület, hogy olyan tendenciát láthatunk a finanszírozásban, amely valamelyest megnyugtató.

S azt gondolom, zárógondolatként elmondható az is, hogy a szermentes társadalom víziója hibás, egy tévedés, amely - nyugat-európai példákat is látva - csak olyan jellegű dolgokat generálhat, amelyek hibás lépésekre ösztönözhetik a politikát. A prevenció, a megelőzés hangsúlyozása, támogatása, a nemzeti stratégiánkból fakadó feladatoknak az elvégzése, azok újraértékelése lehet megoldás erre a problémakörre.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Azt hiszem, a kormánypártoknak nagy bátorság kellett ahhoz, hogy a drogkérdést egyáltalán szóba hozzák, ugyanis amióta kormányon vannak, meredeken emelkedik a drogfelhasználók száma. Erről ne feledkezzünk el. (Keller László: Ezt honnan veszed!) Nézze meg a statisztikákat!

A másik, amiről beszélni kell: ha megnézik a költségvetést - akár a 2006-os költségvetést is -, akkor azt látják, hogy a drogprevencióra, a drogmegelőzésre szánt pénzösszegek körülbelül a felére csökkentek 2002-höz képest. Önök drogmegelőzésről beszélnek, miközben a drogmegelőzésre szánt pénzeket megfelezték, ha a költségvetés számadatait nézzük.

Önök egyébként is folyamatosan a legszegényebb rétegek támogatását hirdetik, ezek felzárkóztatásáról, integrációjáról beszélnek, de a mostani kormány egyik legnagyobb bűnéről ma még sajnos nem esett szó. Nevezetesen arról, hogy eltörölték a polgári kormánynak azt a döntését, amely a családi pótlékot iskoláztatási támogatássá alakította, azaz az iskolába járás feltétele volt annak, hogy a családi pótlékhoz, az iskoláztatási támogatáshoz hozzáférjenek a családok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Meséljék el, hogy önök szerint az a gyerek, aki elvégzi a második osztályt, közben eljut a tizennyolc éves koráig, de gyakorlatilag analfabéta, hogyan fog integrálódni a társadalomba! Ezt ösztönözték önök. Mi lesz ezzel a gyerekkel? Miből fog megélni? Hogy fogja az európai uniós versenykörülmények között megkeresni az a gyermek a kenyerét, aki nem végezte el az általános iskolát? Önök látszólag jót tettek a rászoruló szegény családokkal, hiszen akkor is megkapják a családi pótlékot, ha nem járnak iskolába, de ez a magyar társadalom ellen hosszú távon az egyik legnagyobb bűn volt, amit ez a kormány elkövetett, helyreállíthatatlan károkat okoztak ezzel a magyar társadalomnak, és pontosan a legrászorultabb rétegeket fosztottak meg attól, hogy integrálódni tudjanak a magyar társadalomba.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Szűcs Erika képviselő asszony, MSZP.

SZŰCS ERIKA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzatok mint a helyi közösségi szolgáltatások megszervezői és a szociálpolitika helyi végrehajtói ezer szállal kapcsolódnak ahhoz a munkához, amely a gyermekek biztonságos és igazságos világának a megteremtését jelentheti. Mindannyiunk számára, akik önkormányzati emberek vagyunk, a legfontosabb, hogy jó színvonalon szervezzük meg ezeket a szolgáltatásokat, és jól célzottan juttassuk célba a pénzbeli vagy a természetbeli támogatásokat.

Az önkormányzati működés egyik kiemelt vonatkozása témánk szempontjából az is, hogy a felmérések kimutatták, a gyermekszegénység kockázatának egyik fontos faktora az, hogy egy gyermek hátrányos településen él. A szocialista-szabad demokrata kormány intézkedései - kétségtelen tény - nem minden egyes társadalmi rétegnek szóltak, nem mindenféle problémáról szóltak, hanem karaktere van az elmúlt négy esztendőnek. Az egyik, hogy mindenekelőtt a legnehezebb helyzetben lévő családok gyermekei számára próbáltuk az esélyeket növelni.

 

(13.30)

 

Mit jelent ez önkormányzati szinten? A lakhatási támogatások jelentős növelését, a támogatáshoz való hozzáférés bővítését és a krízishelyzetek megelőzésének az elindítását, például a kártyás energiamérő órák felszerelésével; a lakáshoz jutás támogatásának a növelését szociálpolitikai kedvezményekkel - amelyekről ma már több szó esett - és az önkormányzati normatíva fenntartásával; a napközbeni ellátás kötelező biztosítását a hátrányos helyzetű gyermekek számára; az oktatásban való részvétel megkönnyítését az ingyenes tankönyvvel, amellyel 700 ezer gyermek él és az ingyenes étkezéssel, amellyel 340 ezer gyermek tud élni.

A különböző képességfejlesztő és tehetséggondozó programok támogatásáról az iskolákban és az ösztöndíjprogramokról szintén esett szó - az Útravaló, a “Biztos kezdetö vagy az “Utolsó padbólö -, amelyek mind arra szolgálnak, hogy a nehezebb helyzetben élő, nem megfelelő anyagi háttérrel rendelkező gyermekek számára is egy megfelelő életkezdés és perspektíva legyen biztosítható. A nyelvvizsga- és számítástechnikai vizsgadíj visszatérítése, a munkáltatók iskolakezdési támogatásának adómentessé tétele 10 ezer forintig; azt kell mondanom, hogy azok az önkormányzatok, amelyek ezt megtehetik, vagy amelyeknek tulajdonképpen volna hova költeni a pénzt, de tudják, milyen fontos, hogy a fiatalok a településen maradjanak, és ennek az egyik legfontosabb eleme az, hogy megfelelő iskoláztatási esélyt lássanak számukra, rendszeresen különböző kiegészítő támogatásokat tesznek hozzá.

A másik terület a családokon túl az önkormányzatok és ezen belül is a hátrányos helyzetű települések, a kicsi települések, amelyeknek a lélekszáma miatt a normatív vagy a nagy rendszerbeli állami támogatások nem biztosítják azt, hogy speciális szolgáltatásokat nyújtsanak a településeken. Tehát a kistérségi együttműködés megszervezése és kiemelt támogatása meghatározó jelentőségű abból a szempontból, hogy a kisebb településeken élő családok gyermekei is hozzájussanak azokhoz a gyermekvédelmi és gyermekjóléti vagy tehetségfejlesztő szolgáltatásokhoz, amelyekhez egyébként nem volna módjuk.

De azt kell mondanom, hogy az önkormányzatok feladatellátásának színvonalát segíti például a pedagógusbér-emelés - még ha sokat szidják is ezt -, a különböző szakszolgálatok fejlesztése, a területfejlesztési források decentralizálási arányának nagyon jelentős növelése, amelynek révén a megyei területfejlesztési tanácsok vagy a regionális operatív programok keretében a települések intézményhálózatának felújítására jut megfelelő pénzeszköz.

Az önkormányzati feladatellátást és a gyermekek jövőjét segíti a regionális gazdaságfejlesztés támogatása. Idetartozik mindenekelőtt az autópálya-fejlesztés, ami új esélyt jelent minden térségnek. A miniszterelnök úr elmondta azokat az adatokat, amelyek a vállalkozók, a kis- és középvállalkozók hitelfelvételében következtek be az előző ciklushoz képest, ami azt mutatja, hogy a magyar gazdaságnak ez a szektora a korábbi időszakhoz képest jóval nagyobb mértékben részesedik a rendelkezésre álló pénzpiaci forrásokból.

A helyi közfoglalkoztatás jelentős támogatása az utolsó téma, amit az időkereten belül szóba tudok hozni. Itt is a közcélú foglalkoztatás megszervezéséhez jóval nagyobb, nagyságrendileg nagyobb források állnak rendelkezésre, mint a korábbi időszakban, és szerencsésen ötvöződik a munkalehetőség és a helyi települési fejlesztési, üzemeltetési szükségletek találkozása, ami miatt minden egyes olyan településen, ahol igényes a közösség, jól látható a fejlődés.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Endre Sándor képviselő úr, Fidesz.

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Érdeklődéssel hallgattam végig a mai politikai vitanapot, amely úgymond “Biztonságot és igazságosságot a gyerekeknek!ö címmel született meg. Arra vártam a választ, hogy vajon mit mondanak a kormánypárti képviselők, hogy miért nem tartották be azokat a választási ígéreteket, amiket 2002-ben megfogalmaztak.

Itt van a kezemben az a szórólap, amit 2002-ben a postaládámba dobtak. Ezen a szocialista kormány vállalásai szerepelnek 2002-2006-ra. Érdeklődéssel vártam volna a választ arra, hogy miért nem sikerült ingyenessé tenni az általános iskolai tankönyveket. Azt ígérték, hogy bevezetik a térítésmentes utazást az állandó lakhely és az iskola között, folyamatos reformok helyett nyugalmat teremtenek az iskolákban - persze, gondoljunk csak az érettségi botrányra -, az önkormányzati óvodákban és bölcsődékben ingyenessé teszik a gyermekek étkeztetését és így tovább. Javítanak a hátrányos helyzetű családok gyermekeinek helyzetén a diákhitelekkel - igen, fölemelték azoknak a kamatát -, javítják a sportolás feltételeit az iskolákban, valamint a verseny- és szabadidősport területén forrásokat biztosítanak a sportlétesítmények karbantartásához. Na persze!

Továbbá azt is ígérték, hogy a családi adókedvezmény megmarad olyan kiegészítéssel, hogy azt valamilyen formában minden gyermekes család, szülő igénybe tudja majd venni és így tovább. A fiatalok számára szociális bérlakások építését tervezik, 25-35 ezer ilyen lakásról ejtettek szót.

A fiataloknak 10 évre szóló bérletidíjmentes garzonlakásprogramot indítanak rugalmas továbblépési lehetőséggel és így tovább. Ezeket a vállalásokat teljesíteni kellene, ha pedig nem, akkor arra választ adni.

A mai vitanap egyértelműen arról biztosított bennünket, hogy ez a kormány érzéketlen a gyermekekkel, a gyermeket vállaló családok problémáival szemben. (Közbeszólások az ellenzéki oldalról: - Úgy van! - Igaz! - Taps ugyanott.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Szalay Ferenc képviselő úr, Fidesz.

SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Szűcs Erika Képviselőnő! - aki az önkormányzatokról beszélt. Hadd mondjam el, hogy ma az önkormányzati bizottságban Lamperth Mónika asszonyt hallgattuk meg, és ő is úgy beszélt az önkormányzatokról, mintha valami hihetetlen jólétben élnének, hihetetlen jó finanszírozással bírnának. Hadd mondjam el, hogy az önkormányzatok költségvetéséből hiányzik a legtöbb, azokról a területekről, amelyek a kötelező feladataik ellátásáról is szólnak. Az oktatási normatívák csökkentése például - mit tesznek az önkormányzatok, hogy pótolják a kieső támogatásaikat? Eladják a vagyonukat, hitelt vesznek fel, vagy iskolákat, óvodákat zárnak be, pedagógusokat bocsátanak el, összevonnak osztályokat, iskolákat.

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ennek kapcsán a sajátos nevelési igényű gyerekekről néhány mondatot hadd szóljak: egyre nő ezeknek a gyerekeknek a száma is. Az előbb beszélt Nyul képviselő úr a devianciáról és annak különböző formáinak növekedéséről. Tessék végiggondolni, hogy ma Szolnokon - szolnoki példát tudok mondani, de kiterjeszthető az országra is - 870 gyerek óvodától az általános iskola végéig sajátos nevelési igényű, különböző részképesség-zavarokkal küszködik. Nő ez a szám. Most, hogy iskolákat, osztályokat vontak össze, nagy létszámú osztályokba bekerülnek ezek a gyerekek, sem velük nem tud foglalkozni a pedagógus, tehát a fejlesztésre szorulókkal, sem pedig a tehetséggondozásra igényt tartókkal.

Mi lesz ebből? Senki nem kapja meg azt a szolgáltatást, amire igazából vágyik, újratermelődik az a réteg, akire nem igazából lenne szükség az országban, mert a képességei megvannak, de a pluszlehetőségeket, a kiegészítő lehetőségeket nem biztosítjuk a fejlesztő pedagógiával. A nagy létszámú osztályokban ezt még nehezebb megtenni. Egészen egyszerűen egy olyan lehetetlen helyzet alakul ki, amikor sem a felzárkóztatás, sem pedig a tehetséggondozás nem működik. Kinek teszünk ezzel jót? Senkinek. Az önkormányzat ráadásul nem tudja teljesíteni a kötelező feladatát, nem tud helytállni ebben a kérdésben.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszöntöm képviselőtársaimat. Kétperces felszólalásra megadom a szót Cseresnyés Péter képviselő úrnak, a Fideszből.

CSERESNYÉS PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Szitka képviselőtársam azt mondta, hogy a kábítószerügyi albizottság az ifjúsági és sportbizottságon belül az ellenzéki képviselők miatt nem állt föl. Sajnálom, hogy ennyire igaztalan váddal illet bennünket. Jobb lett volna, ha elgondolkozik azon, hogy mi is történt valójában, mert tulajdonképpen a kormánypárti képviselők arroganciája miatt nem állt föl ez a bizottság.

De egy másik dolog miatt kértem igazán szót. Több alkalommal elhangzott a “biztonságö szó a kormánypárti képviselők szájából ma. Mint a mai vitanap címében is megjelent, az ütötte meg a fülemet, hogy biztonságról beszélnek. Elgondolkoztak-e vajon azon önök, hogy az ígéretek be nem tartása milyen hatással van a biztonságérzetre, a családok biztonságérzetére? Hogyan terveznek a családok akkor, amikor azt látják, hogy a ma kimondott szónak a jövőben nincs igazságtartalma? Ígérték az ingyenes jogosítványt. Hol van? Nézzék meg: a lakástámogatási programot, a családtámogatási rendszert a lábáról a feje tetejére állították, és azt mondják, hogy önök a biztonságot képviselik. Hát nem hiszem, képviselőtársaim, hogy ebben önöknek igazuk lenne.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs további felszólaló. Bocsánat, most jelezte a képviselő asszony. Külön íven senki nem jelezte felszólalási szándékát, a gépen pedig most jelent meg Béki Gabriella képviselő asszony neve. Önt illeti a szó.

(13.40)

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Vártam a vita végét, mert a maradék időt arra szeretném felhasználni, hogy értékelő észrevételeket fogalmazzak meg a vitanaphoz. Végül is azt kell mondanom, hogy úgy sikerült, mint általában a vitanapok a szokásos parlamenti szereposztásban. Én voltam a szokásosnál egy kicsit optimistább, amikor az első ellenzéki felszólaló után, Pokorni képviselő úr után reményeket fűztem ahhoz, hogy a számok mentén, érvek mentén talán az álláspontok közelíthetőek. Én kompromisszumkereső alkat vagyok; valószínűleg ezek az álláspontok nem közelíthetőek, hiszen a különböző pártok markáns véleményformálásának egyik színtere a családtámogatási rendszer, az itt meglévő különbségeket a képviselő urak, hölgyek akkor is inkább élezni szokták, hogyha vannak olyan részletei a kérdésnek, amelyben tulajdonképpen az álláspontok nem esnek távol.

Például ilyen kérdés: azt gondolom, hogy nagyon jó lenne, hogyha a kormányváltások időről időre nem érintenék a nagy ellátórendszerek működését, például a nyugdíjrendszer vagy az egészségügyi rendszer működését, de ilyennek tekintem a családtámogatási rendszert is. Ehhez képest ’90 óta gyakorlatilag minden kormányváltás azt jelentette a magyar emberek életében, hogy a családtámogatási rendszer radikálisan lett átalakítva. Megcsinálta ezt az átalakítást az első szocialista-szabad demokrata kormány, amikor a stabilizációs program részeként jövedelemkorlátossá tette az ellátást. Erre volt válasz a jobboldali kormány részéről, hogy újrarendezte az egészet, új alapokra helyezte, behozta a gyedet, behozta a gyermekek után járó adókedvezményt; hogy aztán ebben a ciklusban megint reformértékű lépésekre kényszerüljön a baloldali kormány, merthogy ennek a kormánynak a felfogása szerint az igazságosság szempontját az a családtámogatási rendszer, amit az előző négy évben alkalmaztak, semmiképpen nem valósítja meg.

Tulajdonképpen Pokorni Zoltánnak akartam átadni ezt a táblázatot (Felmutatja a táblázatot.), most megteszem, Harrach Péter úr számára fogom átadni, abban a reményben, abban az utolsó reményben, hogy azok a számok a családi adókedvezménnyel kapcsolatban, amelyek ma is többször ide lettek citálva, hogy tudniillik a családok 85 százaléka teljes mértékben igénybe tudja venni, és további 13 százalék is legalább részben, szóval összesen két, azaz a családok két százalékának nem jó; tehát ez az a táblázat, amely a tényadatokat tartalmazza, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a családok 25 százaléka egyáltalán nem tudja igénybe venni ezt a lehetőséget, tudta még idén sem, illetve további 11 százalék az, aki csak részben. Ez a Pénzügyminisztérium, illetve az APEH által rendelkezésünkre biztosított adat, amit azzal a kéréssel adok át, hogy ha kiderülne, hogy tévedés volt az az információ, amit oly sokszor emlegetnek, akkor a továbbiakban ne használják, mert hogyha a továbbiakban is újra és újra ezt halljuk, akkor kénytelenek leszünk tudatos megtévesztésnek gondolni.

Jó lenne, ha egyetértenénk abban, hogy például fontos lenne a családi pótlék értékőrzése. Ez például egy olyan kérdés, amit ez a kormány is ígért, én személy szerint is rettentően fájlalom, hogy nem tudtuk megcsinálni. A pénzügyi tárca azt gondolja, hogy a mozgásterét, a jövőre vonatkozó lehetőségeit rendesen beszűkíti, hogyha egy törvényben megígért évenkénti emelésre javaslatot tesz, illetve megfogalmazza ezt az évenkénti emelést, és ezért ebben a ciklusban sem történt meg. Márpedig, hogyha az adatokat megnézzük, 1989-ben a családi pótlék, mint a leghangsúlyosabb gyermektámogatási, ellátási elem még az átlagbér 20 százalékát tette ki, hogy aztán évről évre, itt a kilencvenes évek alatt évről évre minden évben veszítsen a reálértékéből; most pedig ott tartunk már idén, hogy alig 5 százalékát jelenti a családok jövedelmében, a háztartások kasszájában - az átlagjövedelem 5 százalékát - ez a támogatási forma. Most megint egy kicsit emelkedni, javulni fog jövőre ez az arány azáltal, hogy ez a rendszerértékű átalakítás megtörténik, de messze van, továbbra is messze van a 20 százaléktól, 10 százalék alatt marad még így is.

Jó lenne, hogyha egyetérthetnénk abban, amire én a saját beszédemben a hangsúlyt próbáltam helyezni, hogy a gyermekszegénységen legtöbbet nem a családtámogatási elemekkel, eszközökkel lehet segíteni, hanem sokkal többet lehet a foglalkoztatáspolitikán keresztül, hogy sokkal többet lehet olyan, a szegénységi gócokra koncentráló projekteken keresztül, ahol az életkörülmények, az egész család életkörülményei tudnának javulni azáltal, hogy munkahelyek keletkeznek, hogy az életminőség egy kicsit javul.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amit egy kormány tehet és szükséges tennie, az esélyek javítása. Egyetlen gyerek se tehet arról, hogy hova születik, és egyetlen gyerek sem tehet arról, hogy milyen körülmények között szocializálódik. Amiben a kormánynak felelőssége van, az az esélyek javítása. Ebben óriási szerepe van az iskolának, azoknak a forrásoknak és azoknak az embereknek, akik az iskolán keresztül találkoznak a gyermekekkel.

Szerettem volna szólni még egyszer, utoljára a gyermekvállalás jelentőségéről, amivel kapcsolatban fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy sokkal kevéssé anyagi kérdés, mint inkább pszichológiai kérdés; hogy a gyermekvállalás mérlegelése szempontjából sokkal nagyobb hatása van a fiatalokra annak, hogy milyen is a világ körülöttünk, hogy milyen a klímaváltozás, hogy hogyan tesszük tönkre a környezetünket és a többi, és a többi, sokkal fontosabb szerepe van, mint éppen forintban, fillérben az anyasági támogatásnak.

Ott fejezem be, tisztelt képviselőtársaim, hogy a szabad demokraták számára is fontos a gyermek és fontos a gyermekvállalás, merthogy igent mondani a gyermekre annyit jelent, mint igent mondani az életre.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérem képviselőtársaimat, jelezzék, ki kíván felszólalni, mert lezárjuk a vitát. (Révész Máriusz jelentkezik.) Köszönöm szépen.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Révész Máriusz képviselő úrnak, a Fideszből.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Itt többször elhangzott a mai napon az igazságosság fogalma. A tisztelt kormánypárti képviselők azt gondolják, hogy az az igazságos, hogyha ugyanannyi adót fizet ugyanannyi jövedelemből az, aki csak magára költi ezt a pénzt, mint az, aki ebből a jövedelemből egyébként kettő-három vagy négy gyereket nevel. Mi azt gondoljuk, hogy ennél nagyobb igazságtalanság nincs, ez abszurditás, mert ez azt jelenti, hogy a gyerekek vállalása az életszínvonal jelentős romlásának vállalását is jelenti, ez pedig elfogadhatatlan.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha valaki disznót, szarvasmarhát, nyulat nevel, akkor ennek a költségeit egyébként leírhatja az adójából; ezt jogosan teheti. Ha valaki gyereket nevel, az állam azt mondja (Derültség a kormánypárti padsorokban.), hogy az nem számít semmit, fizessél te - legalábbis a szocialisták ezt mondják -, akkor fizessél te pontosan ugyanannyit, minthogyha egyébként ezt a gyereket te nem nevelnéd. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez egyáltalán nem nevetséges, ez az önök álláspontja! Ez az álláspont egyébként baloldalinak nevezhető? Nézzék meg például, hogy Tony Blair a kormányzásának első szakaszában a családi adókedvezményt Angliában pontosan ezért kétszeresére emelte. Pontosan ezért volt a Schröder kancellár által irányított Németországban az a szabály, hogy más adótábla szerint adózott az egyedülálló, a házaspár, és más adótábla volt azoknak, akik egyébként gyermekeket nevelnek.

 

(13.50)

 

Miért volt ez? Azért, mert a baloldali kormányok Nyugat-Európában önökkel ellentétben úgy gondolják, hogy teljesen méltánytalan az az eljárás, hogyha ugyanannyi közterhet kell befizetni azoknak a családoknak a jövedelméből, akik egyébként ebből a jövedelemből gyermeket is nevelnek - az önök nagy példaképei, a szociáldemokraták ezt így gondolják.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök ebben a tekintetben nem tekinthetők egyáltalán baloldalinak. És még arra hadd hívjam fel a figyelmet, hogy Gyurcsány Ferenc gyakorlatilag egy időben vezette be az adókedvezményt az uszodatakarítókra, bébiszitterekre, háztartási alkalmazottakra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), pont abban az időben vezette be, amikor eltörölte a gyerekek utáni adókedvezményt.

Ez az önök nagy igazsága, tisztelt képviselőtársaim! (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Harrach Péter képviselő úrnak, a Fideszből; és egyben tájékoztatom az Országgyűlést, hogy a függetlenek a rendelkezésükre álló négyperces időtartamukat átadták a Fidesz képviselőcsoportjának. (Kovács Tibor: Bravó! A teljesen függetlenek átadták a Fidesznek. Gratulálok! Listahely megvan?) Kérném ezt átvezetni.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Hadd tájékoztassam elnök asszonyt, hogy én kívánok élni a függetlenektől átvett négy perccel, úgyhogy a Fidesz képviselőcsoportjából valaki más fog a rendelkezésre álló 1 perc 36 másodperccel élni; talán ezt javaslom először megadni.

ELNÖK: Nagy tisztelettel kérném szépen a jelen lévő képviselőket, hogy ezt időben jelezzék is, mert itt perceken keresztül senki neve nem jelenik meg.

Most megjelent Soltész Miklós képviselő úr neve. Önt illeti a szó, ezek szerint egyperces felszólalásra.

SOLTÉSZ MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A mai vitanapon nem kaptunk választ három fontos kérdésre. Miért kellett szétverni a polgári kormány otthonteremtési támogatását? Önök erre nem válaszoltak. Arra sem kaptunk választ, hogy miért kellett szétverni a jól működő otthonteremtési támogatást. Annak idején önök a kormányprogramban a választási program készítésekor mindkettőre azt mondták, hogy megtartják, támogatják, legfeljebb továbbfejlesztik, de nem szétverik. Harmadszor az is kérdés, miért nem válaszoltak arra, hogy Gyurcsány Ferenc miért akar 500-700 ezer gyermeket elvonni a családjától, és őket bentlakásos napközikben, bentlakásos iskolákban, bentlakásos óvodákban nevelni. (Kovács Tibor felé:) Lehet erre legyinteni, képviselőtársam, de sajnos ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta a hét végén, és erre önök, amikor arról beszélnek, hogy biztonságot a gyermekeknek, nem válaszolnak. Ez nagyon nagy baj, mert amit felvetett a miniszterelnök úr, az nagyon kényes kérdés, és nagyon felelőtlen gondolat.

Ennek ellenére, hogy ezekre nem kaptunk választ, azt kell mondanom, hogy tudjuk, mi volt a hiba az elmúlt időszakokban, és ezeken a hibákon változatni fogunk; azt is tudjuk a vita kapcsán, hogy mi volt, ami jó volt - nemcsak a mi ciklusunkban, a polgári kormány ciklusában, hanem az önök ciklusában is -, és ezt meg fogjuk tartani. Azt kell mondanom, hogy a gyerekek, a fiatalok és a családok változást várnak, és reméljük, hogy ez a változás meg is fog születni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Most megadom a szót Harrach Péter képviselő úrnak, a Fideszből.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! A mai nap vitájának zöme a családtámogatási rendszer átalakításának problémáiról szólt, az otthonteremtési támogatás csökkentéséről, a pályakezdő munkanélküliek számának növekedéséről, de úgy gondolom, hogy amikor gyermekekről beszélünk, akkor ennél többről van szó: szó van az emberi személy méltóságáról.

A gyermek számunkra, mindannyiunk számára érték, személy, és ilyenkor egy pillantást kell vetni az elhanyagolt gyermekekre vagy a gyermekeket érő káros hatásokra - gondolok a média kapcsán ért hatásokra is. A családokat nélkülözni kénytelen gyermekekről is szólni kell, és a gyermekek jól értelmezett jogáról is, hiszen ez a terület sok félreértést is tartalmaz. De nemcsak a személyről, annak méltóságáról, hanem magáról a családról is érdemes szólni, hiszen a fiatalok, akiket a megfelelő nevelés hiánya nem tájékoztatott arról, illetve a család példája nem mutatta meg, hogy mit jelent az emberi boldogság útján a család, azok bizony valamihez nem jutottak hozzá, amihez hozzá kellett volna jutniuk; vagy a boldog párkapcsolat lehetőségét nem tudják megteremteni, de nem is tudják, mit jelent az, mert valamiképpen félrenevelték és félretájékoztatták őket. Ebben a társadalom egésze hibás, a közgondolkodás, a társadalmi tudat, amiből valami hiányzik, aminek a gyerekeinknél meg kellett volna lennie. De nemcsak a gyermekről, az ő személyéről, nemcsak a családról, a nemzetről is kell ilyenkor szót ejteni; arról a nemzetről, amelynek jövőjéről szó van, hiszen ez a jövő a gyermekvállalás hiányában veszélybe kerül, és szó van egészséges mivoltáról, mert az egészséges társadalom egészséges gyermekek és családok nélkül nem létezik.

Egy olyan családpolitikára van szükség, amelynek vannak konkrét elemei, mint a családi adózás, ezt meg kell valósítanunk a jövőben, és van olyan differenciált családtámogatási rendszerre is igény, ami most sajnos megszűnik; viszont egy olyan oktatás-, média-, lakáspolitika is kell, amely gyermek- és családcentrikus. Azt gondolom, hogy a következő kormányzati ciklusnak ezek lesznek a legfontosabb feladatai.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Sisák Imre képviselő úrnak, MDF.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, amikor a mai vitanap befejezéséhez közeledünk, feltétlenül el kell mondani, hogy ennek a mai magyar társadalomnak a legfontosabb alapértéke kell legyen a házasság, a család és a gyermek. Nincs szebb dolog annál, amikor egy családban gyermek születik, és azt gondolom, az életünk értelmét ez adja meg.

Büszke vagyok arra a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának tagjaként, hogy az MDF 1990 után foglalkozott a főállású anyaság gondolatával, és eljutott a gyermeknevelési támogatás bevezetéséig. Büszke vagyok arra, hogy mi nem eltöröltük, megszüntettük, hanem megszültük a gyermekek után járó adókedvezmény intézményét. Rendkívül büszke vagyok arra, hogy ellentétben a mai hozzászólások némelyikével, mi nem megszüntettük, hanem továbbfejlesztettük a gyermekgondozási díj intézményét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sokféle módon próbáltuk megközelíteni a családtámogatási rendszert. Azt gondolom, hogy a Medgyessy-Gyurcsány-kormány sok-sok ígéretét nem tartotta meg; többek között a legfájóbb ezek közül a családi adókedvezmény, a gyermekek után járó adókedvezmény eltörlése.

Önök a makrogazdasági adatok tájékoztatásával itt arra próbáltak választ találni, hogy milyen mértékben növelték a családoknak juttatott támogatást. Tisztelt Képviselőtársaim! 2002-ben, a polgári kormány utolsó kormányzati évében 91 milliárd forintot juttatott vissza a gyermekek után járó adókedvezménnyel a polgári kormány - ez 2005-ben 65 milliárd forint. Emlékeztetni szeretnék arra, hogy önök jövőre a családtámogatási rendszerbe 26 milliárd forinttal kívánnak többet vinni. Az előbb említett adókedvezmény közti különbözet, a 2002-es és a 2005-ös, gyermekek után járó adókedvezmény különbözete 26 milliárd forint. Önök ebben az évben a gyermekes családoknak 26 milliárd forinttal kevesebbet adnak vissza.

Önök félrevezetik a magyar társadalmat: azt mondják, hogy duplájára emeljük a családi pótlékot - ez nem igaz. Képviselőtársaim! Mindannyian tudjuk, hogy az adókedvezményekből, a gyermekek után járó adókedvezményből elvonnak 70 milliárd forintot, az önkormányzatoktól a rendszeres gyermekvédelmi támogatásból 46 milliárd forintot, és összességében növekszik a családi pótlék összege 126 milliárd forinttal. Össze kell adni a számadatokat, és abban a pillanatban megláthatjuk, hogy amit önök mondanak, az nem felel meg a valóságnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy érdemes lenne megkérdezni azt a 88 ezer édesanyát, aki most jelen pillanatban gyermekgondozási díjban részesül, hogy ők hogyan értékelnék azt, amennyiben elvonnák tőlük a gyedet, mennyire lenne ez igazságos vagy sem, illetve érdemes lenne megkérdezni azokat az édesanyákat, akik gyesen vannak.

 

(14.00)

 

Önök a Magyar Demokrata Fórum javaslatát egyetlenegy alkalommal sem fogadták be. Jelen pillanatban méltánytalanul alacsony összeget kapnak a gyesen lévő édesanyák, 24 700 forintot.

Mi, a Magyar Demokrata Fórum arra tettünk javaslatot, hogy emeljük meg ezt az összeget 50 százalékkal - ez 12 350 forintot jelentene a gyesen lévő édesanyáknak havonta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, így karácsonyhoz közeledvén, talán azt kívánhatjuk a családoknak, hogy négyéves ciklusonként egyetlen kormány se változtassa a családtámogatási rendszert, alakítsa át alapvetően, mert az a gyermekvállalás biztonságát egyértelműen el fogja venni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Katona Béla képviselő úrnak, az MSZP-ből.

(A jegyzői székben Pettkó Andrást Vincze László váltja fel.)

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Megint túl vagyunk egy politikai vitanapon, és igazság szerint megint nem sikerült olyan érdemi, jó értelemben vett hasznos vitát folytatnunk, ami egyrészt a kívülállók számára igazán érthető lett volna, másrészt pedig ne egy ilyen kampányízű beszélgetéssé fajult volna.

Nem akarok sok képviselőtársam mondandójára reagálni. Alapvetően akivel érdemes vitatkozni, az Pokorni Zoltán, aki már nincs itt, de egy nagyon összefogott vezérszónoklatot mondott, és Harrach Péter. Hiszen azzal nincs mit vitatkozni, ne haragudjon, Sisák képviselőtársam, hogy összevissza mond számokat, és nem azt mondja, hogy a családtámogatás összességére van 26 milliárddal több. Nem az adókedvezmény figyelembevétele nélkül, hanem annak figyelembevétele után van még plusz 26 milliárd a következő évi költségvetésben. Ilyeneken nem érdemes vitatkozni, ezek tényszámok. És ezeket az adatokat nem tudják ellenőrizni a nézők és a hallgatók, csak akkor, amikor majd megkapják a családi pótlékot, az elsőt, az új családi pótlékot (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból.), és akkor majd ki fog derülni számukra, hogy miért jó ez a rendszer.

Arról érdemes beszélgetni, és ezt most Harrach képviselő úrnak mondom, hogy a családtámogatásnak valóban mi a jó és igazságos módszere. A kiinduló alap az volt annak idején, hogy a Bokros-csomag egyik elemeként valóban egy elég durva megnyirbálása történt az akkori családtámogatásnak, hiszen a családi pótlékot csak egy nagyon szűk jövedelemhatárig kapták az emberek, és ezen kívül volt az a bizonyos rendszeres gyermekvédelmi segély. Ezt a Fidesz-kormány, jó szándéktól vezérelve, részben valóban átalakította. Egyrészt címszavakban alakította át, a családi pótlékot megtartotta családi pótléknak, a rendszeres gyermekvédelmi segélyt elnevezte kiegészítő családi pótléknak - ez idáig rendben volt -, de nem emelte semmivel, egyiknek az összegét sem abban a négy évben.

Mellétette a családi adókedvezményt, ami egy nagyon jól hangzó elem volt, csak menet közben kiderült, hogy piszok igazságtalan. Azért igazságtalan, mert azt már mondták képviselőtársaim, hogy a legszegényebbnek, aki 5400 forintot kapott a családi pótlékon kívül, a három gyerek után havonta jár 16 200 forint, a leggazdagabbnak, az évi 20 milliót keresőnek pedig 30 ezer, tehát pont a duplája.

De volt egy még nagyobb igazságtalanság ebben, az, hogy aki már kiesett ebből a kiegészítő családi pótlékból vagy rendszeres gyermekvédelmi támogatásból, mert elment munkába, és volt már keresete, az semmit nem kapott. Az se az 5400-at nem kapta meg, se a 10 ezret nem kapta meg, mert nem volt még annyi keresete, hogy az adókedvezményből ennyit egyáltalában igénybe tudjon venni. És ez volt a legnagyobb igazságtalanság, mert arra ösztönözte az emberek egy részét, hogy ne menjen el dolgozni, mert ezzel összességében rosszabbul fog járni.

Nem biztos, hogy az a rendszer, amit most életbe léptetünk 2006. január 1-jével, a legjobb olyan rendszer, amin nem lehet már módosítani a következő időszakban. De azt ne vitassa el senki tőlünk, hogy egy igazságosabb, az emberek számára áttekinthetőbb és a döntő többség számára sokkal jobb rendszer, mint a korábbi. És nagyon örülnék, ha a következő évek parlamenti vitái egyszer majd arról szólnának, hogy melyek azok az elemek, amelyekkel ezt még gazdagítani kell ahhoz, hogy valóban a lehető legtöbbet tegyük a gyermekek támogatásáért.

Ugyanilyen igazságtalan volt a lakástámogatási rendszer. Lehet egy lakásépítési rendszert általában támogatni, ennek két nagy haszonélvezője van: az egyik az építőipar, a másik pedig a bankok. És lehet úgy csinálni egy lakásépítési támogatási rendszert, hogy annak a haszonélvezői azok legyenek, akik a saját pénzükből, főleg induló fiatal házaspárok, nem képesek arra, hogy maguknak lakást építsenek. Ezért olyan kedvező kamatokkal, szociálpolitikai támogatással és esetleg az induló erőhöz való hozzájárulással kell számukra ezt a lehetőséget megteremteni, ami egyre több fiatal számára teszi lehetővé azt, hogy új lakáshoz jusson, és el tudjon indulni a saját lakásával az életben.

Szeretném mondani, fogalmam sincsen, hogy miért sír bárki azért, mert megszüntettük a 30 millió forintos felső határt, amikor a Fidesz a saját anyagában írja, hogy az elmúlt években ennek a kölcsönnek az átlagos igénybevétele 3,6 millió forint volt, és a mostani akár 15 millió forint. Akkor kit sajnálunk: azt a néhány ezer embert, aki ezen a 30 millió forintos kölcsönön nagyon jól meggazdagodott?

Azt hiszem, hogy ezekre kell majd megkeresni a választ a következő időszakban. Ha ezen egyszer végre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) közösen gondolkodnánk, és nem piszkálnánk egymást, akkor, azt hiszem, nagy hasznot hoznánk az országnak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: 13 másodpercre megadom a szót Harrach Péter képviselő úrnak.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Képviselő úr, a zárszó legyen méltóságteljes - erre törekedtem a magaméban -, de a füllentést ne hagyjuk szó nélkül.

Ön azt mondta, hogy nem emelkedett a kiegészítő családi pótlék: 2700-ról 4200 forintra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) emelkedett, 53 százalékkal.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselői felszólalások végére értünk. Most megadom a szót Korózs Lajos államtitkár úrnak.

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az elmúlt öt óra is megerősített abban, hogy a kormány jó úton jár a gyermekek biztonsága és igazságossága érdekében tett intézkedésekkel. Mindarról, amit elértünk ebben az országban, az emberek azt gondolják, hogy ez érték, ezt meg fogjuk őrizni - e szellemben fogalmazódott meg az új családtámogatási rendszer is.

Az előző ciklus családtámogatása véleményünk szerint igazságtalan volt, méghozzá azért, mert konzerválta, állandósította a társadalom régóta meglévő igazságtalanságait, például azt, hogy aki szegénynek született, az is marad. Jó példa erre az adókedvezmények rendszere, hiszen nem volt olyan képviselő, aki ezt ne hozta volna szóba. Az ugyanis annak adott többet, akinek eleve több jutott. Könnyű ezt belátni: az adókedvezménnyel az járt jól, akinek magas az adója, az adója pedig annak magas, akinek magas a fizetése.

És mi van azokkal, akik nem vagy csak részben tudták igénybe venni ezeket az adókedvezményeket? Néhányan említették ezt a tételt. Kedves Képviselőtársaim! A magyar társadalomban a gyermektársadalom egyharmadáról van szó. Hiszen a családok közel egyharmada csak részben vagy egyáltalán nem tudta az adókedvezményt igénybe venni. Én azt gondolom, hogy egy ilyen társadalmi berendezkedés, egy ilyen elosztási rendszer igazságtalan.

Szeretnék néhány mondatot szánni az otthonteremtéssel kapcsolatosan felvetett problémákra. Azt kérte Soltész képviselőtársam, hogy adjunk választ arra, hogy miért vertük szét az otthonteremtési támogatást. Szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy egyáltalán nem verte szét ez a kormány a lakásépítési, otthonteremtési támogatásokat, hanem kigyomlálta a rendszerből azokat a téves és hibás intézkedéseket, amelyekkel mi nem értettünk egyet.

Szeretném elmondani azt is - persze itt a számok bűvöletében mindenfélék elhangzottak -, Áder János képviselőtársam azt említette, hogy 270 ezer család vett fel valamilyen hitelt abban az otthonteremtési támogatási rendszerben, amelyet önök alakítottak ki. Ezt csupán azzal szeretném megtoldani, hogy 270 ezer hitelkérelmet bíráltak el, és ez nem azt jelenti, hogy 270 ezer család kapott abból a támogatási rendszerből, hiszen nem volt ritka az, aki háromszor-négyszer-ötször is felvette azokat a támogatott hiteleket, amelyeket önök állítottak rendszerbe.

Én nem gondolom azt, hogy mindenki adóforintjából olyan otthontámogatási rendszert kellene ebben az országban finanszírozni - mindenki adóforintjából -, akik csupán csak befektetési célzattal vásárolnak ingatlanokat, és a befektetési célzatból gazdagszanak meg.

 

(14.10)

Nagyon büszke vagyok arra, hogy a szociálliberális kormány duplájára emelte a szociálpolitikai támogatást az elmúlt három és fél év alatt: 1,2 millió forintról a kétgyermekes családoknál 2,4 millióra emelte. Nagyon büszke vagyok arra, hogy elindítottuk azt az adócsökkentési programot, amely az áfa csökkentése révén 2006-tól kezdve egy 15 millió forint körüli lakás áránál 600-700 ezer forinttal olcsóbbá tudja tenni a lakás megvásárlásának összegét. Ezek mind olyan pozitív intézkedések, amelyeket néhány héten, néhány hónapon belül az emberek pontosan érzékelni fognak.

Néhány mondatot hadd mondjak, visszakanyarodva a családtámogatási rendszer átalakítása kapcsán. Szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy az egységes családtámogatási rendszerbe beépül a 13. havi családi pótlék, beépül a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, és beépül a családi pótlék összege. Ez azt jelenti, hogy nagyságrendekkel több juttatást fognak kapni a családok január 1-jétől; azt jelenti, hogy ez a kormány kiemelten kívánja támogatni a gyermekét egyedül nevelő szülőket, és kiemelten kívánja támogatni azokat a szülőket, akik tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket gondoznak, ápolnak. Azt gondolom, hogy egy szociálliberális kormány erre büszke lehet, joggal büszke lehet, hogy a legrászorultabbak irányába tesz nagyon komoly intézkedéseket.

Egyszer folytattunk már vitát arról, mi motivált bennünket abban, hogy lehetőség szerint lefelé, a legszegényebb rétegek felé célozzuk a támogatásokat. Elsősorban az, hogy megvizsgálván Magyarországon a jövedelmi viszonyokat, az látszik, hogy a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező egyharmadban él az összes gyermek fele. Ez azt jelenti számunkra, hogy oda kell a támogatásokat irányítani, ahol a legnagyobb a szükség. Ha a társadalom legalacsonyabb jövedelmű deciliseiben, a három legalacsonyabb jövedelmi decilisében él a gyermekek több mint a fele, akkor az az irány, amelyik céloz, lefelé célozzon, és azokat segítse, akiknek a lehető legnagyobb szükségük van arra; éppen azért, mert a gyermekeknek nem mindegy, hogy milyen körülmények között nőnek fel, nem mindegy a családoknak, hogy az anyagi segítségen túl van-e olyan intézményrendszer, van-e olyan szolgáltatási rendszer, amely segíti őket abban, hogy elsősorban munkajövedelemre tegyenek szert.

Többen beszéltünk a demográfiai helyzetről és a kilátásokról, többek között Harrach Péter képviselőtársam is, Vidorné Szabó Györgyi képviselőtársam is. Igen, erősítenünk kell a gyermekvállalási kedvet, és erősítenünk kell a foglalkoztatást. Éppen ezért a statisztikai adatokat, a foglalkoztatási rátát kell idecitálnom. 57 százalékos foglalkoztatási szintről 60 százalék fölé kell emelkednünk az elkövetkezendő öt-tíz évben, mert ez lesz a legjobb szociálpolitika. Az lesz a legjobb szociálpolitika, ha nem 50 százalék alatti rátával foglalkoztatottak a nők.

Ez nem mond ellent annak, amikor azt kérik számon a kormányon, mivel támogatjuk az anyákat abban, hogy otthon tudjanak maradni a gyerekekkel, mert milyen fontos a gyerekek mentális fejlődése szempontjából, hogy az édesanyával otthon maradjanak. Mi ezt nem vitatjuk, de azt mondjuk, igenis szükség van arra, hogy a munkaerőpiacon legális jövedelemmel rendelkező édesanyák legyenek, mert ez fogja megteremteni nemcsak a család egzisztenciáját, hanem később ez teremti meg majd annak az asszonynak, annak a nőnek a nyugdíját, és ez fogja megteremteni a gyermek boldogulásához az anyagi kondíciókat, nem csak és kizárólag a segélyből élés.

Azt hiszem, azt a megfogalmazást vagy azt az utalást, hogy mi csupán szegénypolitikáról beszélünk, vissza kell utasítanom. Ezek az intézkedések, amelyeket akár a szociális törvény kapcsán, akár a családtámogatás átalakítása kapcsán meghoztunk, éppen abba az irányba mozdulnak el, hogy megérje az embereknek munkát vállalni, de segítsünk nekik abban, hogy ne legyen törés aközött, amikor kiestek a munkaerőpiacról, és csak transzfer jövedelemből éltek, valamilyen társadalmi juttatást kaptak, illetve a munkából eredő jövedelem között, hanem legyen lehetőség arra, hogy néhány hónapig tovább folyósítsuk a társadalmi támogatásokat, annak érdekében, hogy meg tudjanak erősödni, tartósan ott tudjanak maradni a munkaerőpiacon.

Meg nem mondom, de talán Szalay Ferenc képviselőtársam - aki sajnos már nincs itt - hozta szóba az egészséges életmódot és a sportot. Itt egyetlenegy mondatot szeretnék megjegyezni. Nem igaz az, hogy nincs a kormánynak ebben az irányban elképzelése, hogy a gyerekek egészséges életmódját és a sportolás lehetőségeit támogassuk. Jelenleg is futnak olyan pályázataink, amelyek pontosan ezt a célt szolgálják. Ebben az évben 465 millió forint értékben írtunk ki olyan pályázatot, amely az ifjúsági közösségi terek létrehozására és működtetésére teremt lehetőséget a civil szervezeteknek, az intézményeknek és a települési önkormányzatoknak. Ebből az összegből több mint 100 millió forint értékben írtunk ki pályázatot a játszóterek létrehozására, a játszótéri rekonstrukciókra, éppen annak érdekében, hogy a gyerekek szabadidő-eltöltéséhez komoly segítséget nyújtsunk.

A harmadik nagyobb volumenű megjegyzésem - itt szintén majdnem minden felszólaló érintette - a gyermekétkeztetéssel kapcsolatos, és azokkal a támogatásokkal, amelyeket az elmúlt években évről évre erősítettünk. Ezek közül messze a legbüszkébbek arra lehetünk és vagyunk is, amit a gyermekétkeztetés terén tettünk: két évvel ezelőtt lehetővé tettük az óvodában a rászoruló gyermekek számára az ingyenes, illetve támogatott étkeztetést; két évvel ezelőtt lehetővé tettük azt, hogy ezt kiterjesszük a bölcsődékre, és ettől az évtől kezdve kiterjesztettük az általános iskola alsó négy osztályában azon gyermekek számára, akik rászorultak erre az étkezésre. A települési önkormányzatok polgármesterei tucatjával mondják el, hogy ennek a kormánynak ez volt a legjobb húzása, mert a gyerekek bementek az iskolába, azok is, akik régebben bizony hanyagolták az iskolába járást, éppen azért, mert meleg ételt kapnak.

Nekem, baloldali politikusnak különösen - hogyan mondjam önöknek - fontos az, hogy ebben az országban az elkövetkezendő években ne legyen éhező gyerek, ne legyen ebben az országban egyetlenegy olyan gyerek sem, aki korgó gyomorral megy el az iskolába, de ha mégis így adódott a szerencsétlennek, akkor legalább az iskolában, legalább a nappali intézményben, ahol a napközbeni ellátásáról gondoskodnak, teremtődjék meg a feltétele annak, hogy étkezést kap, ennivalót kap.

Egyszer egy konferencián zárszóként, összefoglaló mondatként azt mondtam, amit itt most megismétlek: én a szegények államtitkára vagyok, az is szeretnék maradni, mindent el is fogok követni ennek érdekében. Azt tudja a magyar társadalom, hogy számíthat a szociálliberális kormányra, és számíthat az államtitkárra is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a politikai vitát lezárom.

Tisztelt Országgyűlés! Emlékeztetem önöket, hogy az adózás rendjéről szóló törvény egyes rendelkezéseinek alkalmazásáról és módosításáról, valamint egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz módosító javaslat nem érkezett, így részletes vitára nem kerül sor.

Soron következik a minősített adat védelméről szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. Az előterjesztést képviselőtársaim T/18708. számon, a bizottságok ajánlását T/18708/2., 3., 4. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Tóth András államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, maximum húszperces időkeretben.




Felszólalások:   13-14   15-137   137-153      Ülésnap adatai