Készült: 2024.09.19.22:37:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2001.10.17.), 248. felszólalás
Felszólaló Szinyei András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZINYEI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! A napirend utáni felszólalásomat a szociális és családügyi miniszter úrhoz intézem, és írásban várom a választ.

A Heves megyei önkormányzat elnöke, Sós Tamás úr keresett meg megyei képviselői minőségemben a Heves városában lévő, a megyei önkormányzat fenntartásában működő intézet súlyos gondjaival. Az Idősek és Mozgásfogyatékosok Otthona intézmény a jelenlegi állapotában már nem működhet tovább, és ideiglenes működési engedélyét a Heves Megyei Közigazgatási Hivatal csupán 2001. december 31-ig hosszabbította meg, a tűzoltóság és az ÁNTSZ kifogásai miatt.

A megyei önkormányzat, Heves városával közösen címzett támogatási igényt jelentett be az épület teljes felújítására és bővítésére, hogy a működési feltételeknek eleget tudjon tenni. A pályázat nem került be a támogatott pályázatok sorába, ezért az otthon lakóinak elhelyezése az év végével igen nehéz helyzet elé állítja a fenntartót. Heves megye szociális szempontból egyébként is nehezebb helyzetben van az átlagosnál, hiszen a 322 ezer fős lakosságon belül az országosnál nagyobb arányt képvisel a nyugdíjkorhatáron felüliek száma. A 60 éven felüliek száma meghaladja a 70 ezer főt, arányuk a népességben közel 22 százalékos. Megyénk az ország egyik legöregebb megyéje, az intézményi elhelyezésre várók száma növekszik, miközben férőhelybővítésre csak kevés lehetőség van.

A települési önkormányzatok az idősek és fogyatékossággal élők otthonukban való megtartásának biztosítása helyett inkább az intézményi beutalást választják. A megye lakosságának 3,2 százaléka, 10 500 fő él valamilyen fogyatékossággal, közülük a legnagyobb arányt 80 százalékkal a mozgáskorlátozottak teszik ki. A megye fenntartásában 11 intézmény működik, összesen 1678 férőhellyel, és jelenleg igen magas a beutalóra várók száma, 508 fő.

A megye lakosságának területi megoszlása szükségessé teszi, hogy az ellátások lehetőleg a lakóhelyhez közel legyenek biztosítva, ezért szükséges az időskorú részleg megtartása is Hevesen; a mozgássérültek ellátása pedig egyedül itt történik a megyében. A Heves megyei önkormányzat fenntartásában működő intézmények, kettő kivételével, ideiglenes működési engedéllyel rendelkeznek. Mindegyik intézménynél ugyanaz a probléma jelentkezik, nem felelnek meg az 1/2000. számú szociális és családügyi miniszteri rendeletben foglaltaknak.

Ezeknek az intézményeknek jelentős része nem erre a feladatra épült, korábban kastély, munkásszálló, egyéb volt. Átalakításuk, megfelelővé tételük csak központi forrás igénybevételével, ütemezetten lehetséges. Ezek sorába tartozik a hevesi Idősek és Mozgásfogyatékosok Otthona.

Az épület a negyvenes években épült, és 1950-től tüdőbetegkórház volt; 1970-től működik szociális otthonként, kezdetben 160 férőhellyel. 1982-ben alakították ki a 40 fős mozgásfogyatékos-részleget, az összférőhelyek számát hússzal csökkentve. 1992-ben került a megye fenntartásába, az épület tulajdonjogát Heves városa megtartotta. Az átvétel óta pályázaton nyert pénzekből vizesblokk-felújításra, lakószobák kialakítására került sor, és ez év márciusában a fenntartó 4,5 millió forintot fordított a tűzvédelmi előírások teljesítésére. A kisebb javítgatások azonban már nem jelentenek megoldást, a teljes rekonstrukció elengedhetetlenné válik.

A fenntartó két változatban, elhúzódó kivitelezéssel készítette el a beruházási programot. Az A-változatban a jelenlegi 140 fő részére biztosítják a korszerű gondozás feltételeit, a B-változatban pedig 90 férőhelyen idősek, 60 férőhelyen pedig mozgássérültek kerülnek elhelyezésre. Az A-változat tervezett költsége 910 millió, a B-változaté 820 millió. A beruházás a megye és a város részvállalásával, állami forrás igénybevételével valósulhat meg. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Tisztelt Miniszter Úr! Mi történik a beruházás elmaradása esetén, mi lesz az itt élő idős és mozgássérült emberekkel? (Az elnök a csengő újbóli megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Az elmondottakból kitűnik, hogy a megye jelenlegi nehéz szociális helyzete jelentős mértékben tovább romlik, és ez nem fogadható el.

Köszönöm szépen a türelmet.

 

 

(23.30)

 




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai