Készült: 2024.09.21.23:50:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2021.03.22.), 320. felszólalás
Felszólaló Nunkovics Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NUNKOVICS TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Nagyon sok mindenről hallhattunk már itt az elmúlt órákban, azért megpróbálok én is pár újdonságot bevinni ebbe a vitába, amelyre, remélem, hogy majd válaszokat is kapunk az itt jelen lévő államtitkároktól.

Azt mindenképp meg kell említeni, hogy tényleg ez a 18 500 milliárd forint egy rekordösszegnek számít az európai uniós támogatások tekintetében még akkor is, ha tudjuk, hogy ennek egy része hitel lesz, amelyet természetesen vissza kell majd fizetni. De nyilván látjuk azt, hogy ezzel minden uniós országnak élnie kell a jelenlegi gazdasági válság, ugye, a járvány okozta gazdasági válság miatt.

Mégis az az 5000 milliárd forint, amelyet tulajdonképpen zöldpolitikára és klímavédelemre lehet fordítani, szintén egy hatalmas összeg ebben a tekintetben, és azért látjuk az elmúlt, mondjuk, egy év vagy másfél év tendenciáját, nem véletlenül ez a gyors zöldfordulat a Fidesznél. Ugye, nemrég még, mondjuk, egy-két évvel ezelőtt még Orbán Viktor is ódzkodott a zöldpolitikától, ma már azonban lelkes támogatója és hívője ennek a dolognak. Ne tessék félreérteni, én azért valahol természetesen ennek nagyon örülök, csak az is egy kérdőjelet vet fel bennem, hogy ezt a költségvetést, amely ilyen nagy összeget tartalmaz zöldpolitikára irányozva, miért kell tulajdonképpen a Fidesznek blokkolnia, egyébként, amikor a költségvetés vitája zajlott az Európai Unióban.

Azt is meg kell említenem, hogy nagyon nem mindegy, hogy ezeket a pénzeket mire fogjuk, illetve a kormány mire fogja felhasználni. Itt elhangzott államtitkár úrtól, hogy a közbeszerzési törvény nem működik jól. Hát, nem tudom, hogy ezt a kijelentését, mondjuk, egyeztettee Mészáros Lőrinccel vagy Tiborcz Istvánnal vagy bármelyik fideszes oligarchával, mert szerintem ők azt gondolják, hogy ez nagyon jól működik. Tehát, lehet, hogy itt majd lesz egy vita önök között, hogy ezen kelle módosítani vagy nem, de én örülök, ha államtitkár úr úgy gondolja, és úgy látja, hogy ezen a törvényen egyébként változtatni kell, mert szerintünk is van rajta egyébként mit csiszolni.

Ugye, van itt egy olyan dokumentum, amit úgy hívnak, hogy Magyarország helyreállítási és alkalmazkodási terve, és ezt a dokumentumot tulajdonképpen az Európai Unió elő is írja, hogy közzé kell tenni. Ezt a dokumentumot „meg kell futtatni” a társadalom körében, kell hogy szervezetek reagáljanak rá, minél több ember reagáljon rá, minél több honfitársunk is mondja el a véleményét ezzel kapcsolatosan. Azt én már nagyon sajnálom egyébként, hogy nem sikerült ezt annyira megfuttatni, mint, mondjuk, bármelyik nemzeti konzultációt, amelyben tulajdonképpen kész válaszok elé állítják az embereket. Lehet, hogy erre is érdemes lett volna egy kisebb összeget fordítani, és akkor több honfitársunk is elmondhatná a véleményét ezzel kapcsolatban. De tudom, hogy tulajdonképpen önöknek ez annyira nem fontos.

Nem győzöm tényleg hangsúlyozni, hogy mennyire fontos ezeknek az összegeknek a precíz felhasználása, és mennyire fontos az egyébként, hogy a magyar kutatás-fejlesztésbe is pénzeket juttassunk. Itt nagyon sok tehetséges agy van Magyarországon, nagyon sok olyan találmány hever parlagon egyébként, amely a fenntartható fejlődés szempontjából a jövőben igen-igen fontos lehet Magyarország számára is. Bizonyos szektorokban, én azt gondolom, hogy talán még úttörők is lehetnénk.

Annak örülök, hogy itt elhangzott, hogy a napelemek  talán pont államtitkár úr beszélt a napelemekről , ugye, a háztartásokban is meg fognak jelenni, illetve, hogy támogatások útján ezt is megpróbálják minél jobban elterjeszteni. Én ennek nagyon örülök, sajnálom, hogy egyébként nagyon sok évig lemondtak erről a gondolatmenetről, hiszen korábban még hallottuk, hogy 300 ezer háztetőre szerettek volna ilyen napelemeket feltenni. A második Orbán-kormány kezdete idején hallottuk ezeket a szlogeneket, amelyekkel egyetértettünk. Aztán ezek mindmáig meg nem jelentek, ez a hatalmas uniós forrás…  ugye, ezek eltűntek, ezek a gondolatok.

Azt azért remélem, hogy erre a szektorra szánt összegek nem, mondjuk, Adnan Polatnál fognak kikötni, aki, ha jól tudom, már magyar állampolgár is lett, és nem miniszterelnök úr baráti körénél, hanem tényleg a piacon, ebben a szektorban jelen lévő, nagyon-nagyon szorgalmas és tehetséges magyar startupoknál vagy magyar, már évek óta létező kis- és közepes vállalkozásoknál. Mert igenis, ők ezeket a forrásokat szerintem nagyon jól fel tudnák használni, és nagyon jó fejlődés lehetne ez számukra.

(22.20)

És mire kellene még jutnia, véleményem szerint zöldpolitika terén ezeknek a forrásoknak? Nyilván a Mátrai Erőmű felújításában egyébként én is egyetértek, tehát ez egy fosszilis erőmű, nem működhet ilyen formában tovább. Mi is támogatjuk a kormánynak ezen törekvését, hogy fel kell újítani ezt az erőművet úgy, hogy a munkahelyek egyébként megmaradjanak. Ez nagyon-nagyon fontos, hiszen tízezer család megélhetéséről van szó, nemcsak a Mátrai Erőmű, hanem a hozzá kapcsolódó létesítmények kapcsán is.

Az általam már említett megújuló energiák támogatása: nemrég ugyan a bizottsági ülésen le lett szavazva a szélerőművekre vonatkozó kezdeményezésem, de nagyon remélem, hogy a kormány meg fogja fontolni, hiszen azok a korábbi aggályok a szélerőművekkel kapcsolatban, amelyek fennálltak  és én is aláírom, hogy nem a leghatékonyabb megújuló energiaforrás , de ma már olyan technológiák, olyan megújulások voltak ezen a területen is, hogy jóval kevesebb költséggel jár, az elhasználódott anyagok utókezelése is sokkal jobban megoldott.

És egyébként mi sem azt szeretnénk, hogy mindenhol az országban szélerőművek legyenek, de ott, ahol erre igenis van gazdasági potenciál és olyanok az időjárási viszonyok, ott igenis ennek a lehetőségét meg kell adni. Itt egy törvénymódosításra lenne szükség, egy kilométeres szabályozás visszavonására vagy módosítására.

Egyébként többször szóba kerültek a multik, és ezzel szeretném zárni. Államtitkár úr először elmondta, hogy 2010-ben sikerült megadóztatni a multikat, majd utána elmondta, hogy manapság miért kell uniós forrásokkal ellátni a multikat. Itt is éreztem egy kisebbfajta ellenállást a saját mondataival kapcsolatban.

Én dolgoztam multinacionális cégnél a gyártósoron. Higgyék el nekem, elhiszem, hogy Angela Merkelnek nagyon tetszik, amit Magyarországon tapasztal, hiszen megkapja azt az olcsó munkaerőt Németország, amire szüksége van, de higgyék el nekem, hogy a magyar multiknál dolgozók nem biztos, hogy így látják ezt a dolgot.

Arra a kérdésemre viszont választ várnék, ha önök ennyire multiellenesek, akkor miért volt az nemrég az Európai Parlamentben, hogy tulajdonképpen Németország mellett Magyarország volt az egyetlen tagállam, amely nem támogatta a portugál elnökség javaslatát, ami tulajdonképpen átláthatóvá tette volna azt, hogy a multinacionális vállalatok, az európai multik mekkora tőkével rendelkeznek, és ezt tulajdonképpen hol tárolják, vagy hová viszik ki a pénzeket, amelyeket bizonyos országokban megtermelnek. Erre a kérdésemre nagyon várnám a választ. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai