Készült: 2024.09.22.13:19:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2007.03.12.), 336-338. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  336 - 338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF (Fidesz): Semmi szín alatt. Nagyon köszönöm, hogy hozzájárultatok, hogy folytassam akkor az ajánlás 32. pontjával kapcsolatos néhány megjegyzésnek a kifejtését.

Az életképességi határok. Azt a tévhitet szeretném eloszlatni, hogy az Európai Közösség írja elő, hogy hol legyen az életképességi határ. (Gőgös Zoltán: Ezt nem is mondtuk!) Sokszor ezt lehet hallani, nem államtitkár úrtól, de úgy tűnik, mintha ezt az Európai Unió írná nekünk elő. Egyáltalán nem erről van szó. A mértékegységét mondja meg, ez az EUME, amit standard fedezeti hozzájárulásban fejezünk ki. Az viszont, hogy hol húzzuk meg a határokat, alapvetően eldönti, hogy kik lesznek a kedvezményezettjei a forrásoknak.

A terveket látva, szeretnék néhány adatot elmondani a jegyzőkönyv kedvéért is... (Gőgös Zoltán: De már benne van a múltkoriban!) De én most utánanéztem, kedves államtitkár úr, egészen pontosan; a magyar mezőgazdaság gazdaságtipológiája - magyar Statisztikai Hivatal -, 2005. decemberi adatok szerint szeretném elmondani kedves képviselőtársaimnak, hogy az összes gazdasági egységet figyelembe véve 39 400 gazdasági egység adhat egyáltalán be pályázatot, ha 5 EUME. (Gőgös Zoltán: Fejlesztésre!) Igen, de ez a túlélés alapja, hogy tud-e fejleszteni, tud-e fejlődni a gazdaság.

Államtitkár úr, ez ugye azt jelenti, hogy a regisztrált gazdaságoknak kevesebb mint 20 százaléka. A 80 százaléka a regisztrált - nem az összes, a regisztrált - gazdaságoknak nem képes beadni fejlesztésre pályázatokat. Jó-e az, ha a 80 százalékát vagy több mint 80 százalékát a regisztrált (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) gazdaságoknak... Nem tudom, megengedi-e elnök úr, hogy itt folytassam, egy normál hozzászólást is jeleztem. (Derültség. - Font Sándor: Persze!) Mert nem tudtam, hogy...

ELNÖK: Már volt ismételt. (Font Sándor: Ez nem az elnökön múlik, ez a Házszabályon múlik!) Házszabályon múlik. Ismételt felszólalásra megadtam a lehetőséget.

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Akkor itt folytatnám az érvelést. Jó-e, államtitkár úr és kedves kormánypárti képviselőtársaim, ha egy olyan rendszert engedünk ki a törvényhozásból, amihez hozzá se szólunk, mert nincs a törvényben erre egy utalás se? Aminek a következménye az, hogy a regisztrált, élethivatásszerűen mezőgazdaságból élő gazdasági egységek több mint 80 százaléka nem adhat be pályázatot? Nemhogy nem nyerhet, be sem adhatja a pályázatát.

Mondok példákat, hogy a szántóföldi növénytermesztés esetén beadhatja a pályázatait az összes gazdasági egység 17,3 százaléka. A kertészet - ezek a gazdaságtípusok, amikkel dolgozik a statisztika. Zöldség-virág kertészet. Zöldségtermesztés 31,2 százaléka. Több mint kétharmada a kertészeteknek sem adhatja be a pályázatát. A szőlő-gyümölcs ágazatban a gazdaságok 5,2 százaléka adhat csak egyáltalán be pályázatot, kedves képviselőtársaim. A 95 százaléka nem adhat be, mert olyan diktált életképességi határok vannak, amelyek mentén nem adhatja be a pályázatát, mert formálisan nem felel meg a követelményeknek. Ezek diktált standard fedezeti hozzájárulások, tehát nem ő mutatja ki a jövedelmét, hanem egy táblázatból kiolvassák, ha ennyi hektár szőlője van, ennyi állata van, és a többi, összeadják, kijön egy standard fedezeti hozzájárulási érték, egy bizonyos EUME érték, és ha ezt 5 EUME-nél húzzuk meg, akkor a szőlő-gyümölcs ágazatban a gazdaságok 5,2 százaléka adhat csak be pályázatot.

A legeltetéses állattartás esetén - ez egy másik gazdaságtípus - 11,5 százaléka a gazdaságoknak, közel 90 százaléka az ilyen legeltetéses állattartású gazdaságoknak nem adhat be a jelenlegi adatok szerint, a Statisztikai Hivatal és az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint nem adhatja be a pályázatát.

Abrakfogyasztó állattartás, sertés, baromfi. Államtitkár úr, sertés, baromfi, tudja, hogy hány gazdaság adhatja be? A gazdaságok 1,2 százaléka, 1700 egység adhat csak be sertés- és baromfiügyben pályázatot, mert nem éri el az önök által elképzelt 5 EUME-t. A vegyes növénytermesztésnél 4,6 százalék, aki pályázhat; 95 százalék feletti azoknak az aránya, akik nem adhatnak be pályázatot.

Vegyes állattartás esetén, ha abrakot és legelőt is használ, 0,6 százalék (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), 700 gazdasági egység adhat be egyáltalán pályázatot.




Felszólalások:  Előző  336 - 338  Következő    Ülésnap adatai