Készült: 2024.09.23.09:44:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2020.06.03.), 48. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A most előttünk lévő törvénymódosítás nem új keletű, és nem egy új folyamatot indít el. Még a 2010-es éveket megelőzően az MDF és a KDNP kezdeményezte az általuk úgynevezett haláladónak nevezett örökösödési illeték eltörlését arra való hivatkozással, hogy igazából tömegével azokat az egyébként átlagembereket érinti hátrányosan ez a javaslat, akik mondjuk, azzal szembesülnek, hogy a szüleik meghalnak, a lakásukat, amit egy egész életen át fizettek az OTP-nek részletre, megörökölik, de azt mondja az állam, hogy mielőtt a 40 milliós lakásodat valahol a Békásmegyerben átvennéd, fizess már be 8 millió forintot. És akkor igazából az örökség nem is igazi öröm, mert az emberek döntő többségének nincs 8 millió forint készpénze a számláján, hogy ezt kifizesse, és igazából egy csomó nehézséget támasztott, miközben joggal mondták az emberek, hogy egy élet munkájáról van szó, szeretne valamit hagyni az utódainak, adózott pénzből valósította meg.Az akkori költségvetési és pénzügypolitika ezt nem fogadta el, tehát a 2010 előtti szocialista kormányzatok ezt elutasították, mondván, hogy ez a 18 százalék általános jellegű, és szükség van a bevételre, meg egyébként is, nem tudom, mit mondtak még. De nem valósult meg.

2010-ben a Fidesz-KDNP-kormányzat egyik első intézkedése az volt, hogy az egyenes ági öröklési és ajándékozási 18 százalékos illetéket eltörölte, 2010 augusztusában lépett ez hatályba, mondván, hogy ismerjük, tehát elfogadtuk egészen azt, amit a KDNP képviselt, nevezetesen azt, hogy ezt szüntessük meg.

Aztán 2013. január 1-jén lépett életbe az a módosítás, hogy ezt az egyenes ági, tehát a szülő-gyermek közötti illetékmentes öröklést és ajándékozást kiterjesztették az özvegyekre is. Tehát arról van szó, hogy ha valakinek a házastársa meghalt, ettől függetlenül az apósától, az anyósától örökölhetett vagy kaphatott ajándékot 18 százalék fizetése nélkül.

Aztán 2014. január 1-jén ezt kiterjesztettük a házastársakra. Tehát valaki az apósától, anyósától úgy is örökölhetett és úgy is kaphatott ajándékot, illetőleg ő is adhatott ajándékot, vagy az anyósa, apósa örökölhetett tőle, hogy a házastársa egyébként él, csak valami miatt a szülők neki is akarnak valamit adni. Tehát ezt a házastársra is kiterjesztettük.

A mostani javaslat pedig tulajdonképpen a köznapi értelemben vett szoros családi kapcsolatokra teljes egészében kiterjed, mert a javaslatunk az, hogy a testvérek között is az öröklés és az ajándékozás illetékmentes legyen.

Tehát nem a semmiből jött, nagyon régi törekvés, egy nagyon következetes illetékpolitikai és családpolitikai megfontolás áll mögötte. Úgy látjuk, hogy az a 3,5 milliárdos költségvetési kihatás, amit a PM becslése alapján kalkulálhatunk, nevezetesen, hogy ennyi marad az emberek zsebében, és ennyivel lesz kevesebb a költségvetés, a mostani időben aztán végképp jól jöhet az embereknek, a költségvetést ez olyan mélyen nem érinti. Ugyanakkor számunkra fontos, hogy egy olyan politikának az egyik nagyon fontos végállomása, ami azt szeretné, hogy a családi kapcsolatok mentesek legyenek az illetékfizetési kötelezettségtől.

Én szeretném kérni a képviselőtársakat, hogy támogassák ezt a javaslatot. Azt gondolom, hogy nagyon kevés olyan javaslat van, aminek társadalmi értelemben igazából nincs olyan szereplője, amely valahogy rosszul járna, mert ez szándék kérdése.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy természetesen a mi javaslatunk a féltestvérekre is kiterjed, tehát ha van egy közös szülő, akkor már érintettek lesznek az illetékfizetési mentesség kapcsán, illetve természetesen az örökbe fogadott gyermekekre is kiterjed. Ez teljesen normális, mert a magyar jog felfogása szerint az örökbefogadás ténye automatikusan jogi értelemben egyenjogúsítja a kapcsolatrendszert a családban. Tehát eszünkbe sem jutott az, hogy ezt valamilyen módon ez a javaslat érintse, nem is lett volna helyes. Tehát a féltestvérekre és az örökbe fogadott gyermekekre is kiterjed ez a javaslat.

Én kérem a tisztelt Házat, hogy támogassák ezt az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai