Készült: 2024.09.26.11:22:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2020.06.03.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Vejkey Imre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:03


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VEJKEY IMRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyes igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/10744. számú törvényjavaslat célja, hogy az igazságügybe vetett közbizalom további erősítése érdekében szigorításra és pontosításra kerüljenek a közjegyzőkre, a végrehajtókra, az igazságügyi alkalmazottakra és az ügyészekre vonatkozó fegyelmi és szolgálati rendelkezések. A fentieken túl a törvényjavaslat módosítja a nemzetközi magánjogról szóló 2017. évi XXVIII. törvényt, a bírósági polgári nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról, valamint az egyes bírósági nemperes eljárásokról szóló 2017. évi CXVIII. törvényt, valamint a jogi segítségnyújtásról szóló 2013. évi LXXX. törvényt. Figyelemmel a Hajas Barnabás államtitkár úr expozéjában elhangzottakra, valamint a Demeter Zoltán képviselő úr, a Fidesz vezérszónoka által már elmondottakra, én az alábbiakat kívánom hangsúlyozottan kiemelni a törvényjavaslatból.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az első érintett törvény, amit kiemelnék, a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény, amelynek módosítása tekintetében kiemelten fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslat egyrészt az AB döntésének megfelelően kiegészítő szabályok megteremtése útján gondoskodik a fegyelmi bíróság megalakulásának és működésének kiszámíthatóságáról, valamint átláthatóságáról. Első fokon továbbra is a területi kamarák székhelye szerinti törvényszékeken működő fegyelmi bizottság dönt, másodfokon pedig a Kúrián működő fegyelmi bíróság. A területi elnökség a törvényszékhez hat, a Kúriához két közjegyzőt választ fegyelmi bírónak, és a törvényszéki fegyelmi bírósághoz két közjegyzőt választ vizsgálóbiztosnak. A fegyelmi bíróság öt-öt bíró tagját a törvényszékek, illetve a Kúria elnöke nevezi ki. E kettős jelleg, mármint a szakmai képviselet és a hivatásos bírói eljárás a közjegyzői fegyelmi eljárás egészén végigvonul.

A törvényjavaslat másrészt  szintén az AB döntésének megfelelően  a fegyelmi bíróságok ügyrendjének megalkotását kötelezővé teszi, mely ügyrendnek tartalmaznia kell az eljáró tanácsok összetételét és a fegyelmi ügyek elosztásának a módját.

A törvényjavaslat harmadrészt újraalkotja a közjegyzői törvény kizárásra vonatkozó szabályait is, kiterjesztve annak hatályát a fegyelmi bíróság bíró tagjaira is.

A törvényjavaslat negyedrészt megújítja a szolgálatból történő felfüggesztés szabályait, annak érdekében, hogy a fegyelmi eljárás lefolytatását nem igénylő esetekben, vagyis felfüggesztésmérlegelést nem igénylő esetben az országos elnök deklaratív döntéssel állapítsa meg a felfüggesztés törvényi feltételeinek a beálltát.

A törvényjavaslat ötödrészt módosítja a közjegyzőhelyettesek választójogának gyakorlását oly módon, hogy a területi közjegyzői kamara elnökségi tagjainak, illetve az országos választmány tagjainak megválasztása során a közjegyzőhelyettes tagokat csak közjegyzőhelyettesek választhatják meg.

Végül a törvényjavaslat pontosítja és egyszerűsíti a közjegyzői okiratszerkesztésre és az aláírás-hitelesítésre vonatkozó szabályokat is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A második érintett törvény, amit kiemelnék, a bírósági végrehajtásról szóló ’94. évi LIII. törvény, amelynek módosítása tekintetében kiemelten fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a Vht. módosításával bevezetésre kerül az önálló bírósági végrehajtók kinevezési feltételeinek és szolgálativiszony-megszűnési okainak a szigorítása. További bővítésre kerül egyrészt a végrehajtóval szemben indítható fegyelmi eljárások jogalapja, másrészt szintén bővítésre kerül a végrehajtói szolgálat felfüggesztésére okot adó körülmények köre. A végrehajtók fegyelmi eljárását illetően a szabályozás is módosul. A módosítás jelentős mértékben megemeli a fegyelmi büntetésként kiszabható pénzbírság összegét, ennek megfelelően a pénzbírság összege a végrehajtóval szemben 5 millió forint helyett 20 millió forint erejéig terjedhet.

Végül a módosítás értelmében, ha a jogi végzettséggel nem rendelkező önálló bírósági végrehajtó 2022. december 31-éig nem igazolja oklevéllel egyetemi jogi végzettségét, akkor a végrehajtói szolgálata megszűnik.

A harmadik érintett törvény, amit kiemelnék, az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény, amelynek módosítása tekintetében kiemelten fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslat által differenciáltabbá válnak az egyes igazságügyi alkalmazottakkal szemben kiszabható fegyelmi büntetések.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A negyedik érintett törvény, amit kiemelnék, az ügyészségről szóló 2011. évi CLXII. törvény, amelynek módosítása tekintetében fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslat a közérdekvédelmi feladatokat ellátó ügyész által ellenőrizhető szervek köréből a bíróságokhoz hasonlóan kiemeli a választott bíróságokat is, illetve a „jogalkalmazó szervek” fogalma helyett bevezeti a „jogvitát elbíráló szervek” fogalmát.

(11.20)

Emellett módosításra kerülnek az ügyészség közérdekvédelmi tevékenysége során végzett adatkezelési szabályok.

Az ötödik érintett törvény, amelyet kiemelnék, a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény, amelynek módosítása tekintetében hangsúlyozom, hogy a törvényjavaslat módosítja egyrészt az ügyészségi alkalmazottak szolgálati jogviszonyára vonatkozó törvényi szabályokat, pontosítva a rendkívüli lemondás indoklásával kapcsolatos szabályokat, másrészt az ügyésszel szembeni fegyelmi büntetések körét kiegészíti a két fizetési fokozattal visszavetés büntetéssel, de a nem ügyész ügyészségi alkalmazottak fegyelmi büntetési rendszerével kapcsolatban is tartalmaz rendelkezéseket, harmadrészt pedig a jelenleg hatályos 30 nap helyett 60 napra változtatja a fegyelmi eljárás lefolytatásának időtartamát.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A KDNP mindezek alapján támogatja az egyes igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/10744. számú törvényjavaslatot. Kérem, támogassák önök is! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai