Készült: 2024.09.23.13:47:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2020.06.03.), 247. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Anélkül, hogy újranyitnánk azt a vitát, amely, ha jól emlékszem, 2017 szeptemberében zajlott le, és amely az eredeti céljával valóban azt célozta meg, hogy a holnapi napra állítson egyfajta mementót annak a megosztottságnak, elszakítottságnak, amelyben a Csongrád megyében, a Csanád vármegyében, illetve a Torontál vármegyében élőknek részük volt, szóval anélkül, hogy újranyitnánk ezt a vitát  és nyilván próbálok óvatosan fogalmazni, hiszen én Jász-Nagykun-Szolnok megyei vagyok, családom nagy része folyamatosan a Nagykunságban élt, és nekünk az a kiváltságos, szerencsés helyzetünk volt, hogy a saját családunk életében nem kellett megtapasztalni azt, hogy milyen az, amikor szétszakítanak egy-egy települést vagy egy-egy egységbe tartozó megyét, egy régiót, egy térséget , én azt látom mögötte, és abban természetesen egyet kell értenünk, hogy ha ennek a javaslatnak lehetősége van segíteni annak a közel egy tucat településnek, amely a csanádi részen vannak, amely részben magyarajkú és ahol magyarajkú közösségek vannak, akkor a javaslatnak van értelme. Szintén van értelme annyiban és akkor is, ha egy régi adósságunkat próbáljuk törleszteni azzal az elszakított, illetve leszakított résszel kapcsolatban, amely végül is Csongrádnak és magának a megyének is része volt. Én kérdeztem a saját képviselőtársaimat, akik Csongrád megyeiek, hogy nekik mi a véleményük erről, mert bár Karcagon én sok mindent gondolhatok róla, és a történelmi tényeket vizsgálva azt tudom mondani, hogy ez így mind rendben van, azonban ők, Csongrád megyében élők  egyébként makói és szegedi ismerőseimről van szó  azért egy kicsit másképp látták ezt. Én ezt csak annyiban tenném hozzá a vitához, hogy ha van feladatunk, és ha a kormánynak is vagy a helyi közösségek képviselőinek és akár a képviselő úrnak is, illetve a körzet másik országgyűlési képviselőjének, Szabó Sándornak is van lehetősége, akkor a helyiekkel, a Csongrád megyeiekkel mindenképpen meg kell értetni azt, vagy azt kell velük láttatni, vagy felgöngyölíteni azt a problémát, hogy ők ezt valamilyen módon inkább egy bürokratikus túlfutásnak érezték vagy élték meg ott helyben. Sokkal rosszabb talán az a hatás, amit ezáltal ott kiváltott pár emberben, és lehet, hogy nem is pár emberben, hanem sok emberben maga az átnevezés, mint amennyire fontos lenne nemcsak szimbolikájában, hanem a valóságban is ez a jogszabálytervezet.

Úgy gondolom, lehet, hogy a politika túlságosan is megmételyezte, lehet, hogy az életben, a nagyon sok tényezőben való eligazodás mételyezi meg, megnevezésekben, hivatalos elnevezésekben ennek a megszokása, az ebből eredő frusztráció, hogy az ember adott esetben elrontja, vagy nem jól nevezi meg, szintén egy frusztrációt okoz. Én azt szerettem volna ezzel kapcsolatosan mondani, hogy ha van még feladatunk, túl azon, hogy egy ilyen jogszabályt elfogadunk, túl azon, hogy az hatályba lép, és a holnapi napra tekintettel is ennek szimbóluma van, akkor az az, hogy az embereknek és az ott élőknek, a Csongrád megyeieknek segítünk megélni ezt az élményt, segítünk megélni, hogy ezt a jogszabályt a saját magukénak is tekintsék. Mert sajnos tényleg ez volt az elsődleges reakció, és én magam döbbentem meg rajta, hogy sokan valóban egy bürokratikus, identitászavaros reformot látnak mögötte, és ezt nagyon rossz volt egyébként hallani, mert én teljesen más prekoncepcióval álltam magához az egész javaslathoz.

Abban egyébként, hogy pluszpénzkidobást emlegetnek, nem tudom eldönteni, hogy kinek lesz igaza és kinek van igaza. Én bízom benne, hogy történelmileg annak lesz igaza, hogy jogszabályok szintjén is ki kell fejezni az összetartozásunkat, teret kell adni annak a történelmi ténynek, amely szerint Magyarországot megcsonkították, és Csongrád megyéből, Csanád vármegyéből és Torontálból, valóban az ország közepéből az ország szélét csináltak, azonban ennek talán még egy pluszmódját is meg kell majd találnunk, hogy az emberek ezt megértsék, a magukévá tegyék, és sokkal pozitívabban álljanak hozzá.

Én nem tudom eldönteni, hogy ebben a kérdésben kinek van igaza. Jelenleg ezt a jogszabályt szerintem nyugodt szívvel lehet támogatni, azt fogom javasolni a képviselőtársaimnak, hogy természetesen támogassuk. Viszont ezzel nem fog véget érni magának a jogszabálynak és Csongrád-Csanád megyének az útja, hogy ezt a jogszabályt most elfogadjuk és túl vagyunk a 2017-es vitán, hanem a lehető legtöbb emberhez el kell jutni azzal a felhatalmazással, hogy elmondjuk, valójában miről szól, és valójában értsék meg az együvé tartozást, ennek nemcsak a szimbólumát, hanem a mindennapi életre gyakorolt pozitív hatását is. Köszönöm szépen.

(24.00)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai