Készült: 2024.09.25.07:30:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2005.06.20.),  45-50. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:11


Felszólalások:   39-45   45-50   51-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. A képviselő úr nem fogadta el a választ. Ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a miniszteri választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: 172 igen szavazattal, 147 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül az Országgyűlés a választ elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kovácsné Horváth Klára, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be Kolber István tárca nélküli miniszterhez: “Nyár, napfény és nyaralásö címmel. Kovácsné Horváth Klára képviselő asszonyt illeti a szó.

KOVÁCSNÉ DR. HORVÁTH KLÁRA (MSZP): Tisztelt Alelnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Hamarosan itt a nyári napéjegyenlőség, időjárásban már volt részünk kánikulai melegben, itt a tanévzáró az iskolákban, mindenki a nyaralásra készül. Az idegenforgalom, a vendégforgalom adatai a 2005. évben az elmúlt évekhez képest a legmagasabb értékeket produkálták.

A beutazó turizmusban a vendégek száma 13,3 százalékkal, a vendégéjszakák száma 10,4 százalékkal emelkedett. A magyarországi beutazó forgalomban a legfontosabb szerepet játszó országok közül a német, az olasz, a brit és a lengyel vendégéjszakák száma a 2000 óta mért legmagasabb értéket mutatta.

A Magyar Turizmus Rt. marketingtevékenysége a beutazó turizmus vonatkozásában meghozta eredményét. Nagyfokú érdeklődés jellemzi a külföldi turistákat Magyarország iránt. A nemzeti turisztikai marketing- és promóciós tevékenységre fordított költségvetés jelen kormányzati ciklusban közel 50 százalékos átlagos növekedést mutat. Ezen felül a források felhasználása az új marketingmódszerek alkalmazásával - gördülő akcióterv, elektronikus alkalmazások, honlap - a források növekedése által biztosított lehetőségeken túl jóval nagyobb hatékonysághoz vezetett.

A belföldi turizmus fejlődését nagymértékben segítette a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által pályázatok útján célcsoportok részére juttatott üdülési csekkek forgalma. (Tirts Tamás: Széchenyi-terv!) A 2005. május 29-ig szociális üdülési támogatásra vonatkozó döntések támogatási értéke körülbelül 710 millió forint, a támogatott személyek száma 35 056 fő. Az üdülési csekk a belföldi turizmusra rendkívül jótékony hatást gyakorolt, a beváltóhelyek száma folyamatosan nő.

Tisztelt Miniszter Úr! Ön szerint minek köszönhető az idegenforgalom ilyen nagy mérvű fejlődése? Kérdezem, hogy az idegenforgalmi szezon beköszöntével milyen további forrásokból van lehetőség a turizmus, az idegenforgalom fejlesztésére. Mit tesznek önök annak érdekében, hogy a második nemzeti fejlesztési tervben a turizmus megfelelő súllyal szerepeljen?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Az interpellációra Kolber István miniszter úr válaszol.

DR. KOLBER ISTVÁN tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Már az elmúlt év külföldi vendégforgalmi eredményei is jelezték, hogy Magyarország iránt jelentősen megnőtt a turisták érdeklődése. Ezt a tendenciát a szakértők négy tényezőre vezetik vissza.

Az első az, hogy a világturizmus jelentős növekedést jelez. Jóllehet Európa részesedése csökken, a kelet-európai térség - így hazánk is - azonban tartósan bővülő érdeklődéssel számolhat.

 

(14.50)

A második tényező Magyarország európai uniós tagsága: az Európai Unión belüli küldő országokban jelentősen megnőtt a magyar turisztikai kínálat iránti érdeklődés.

A harmadik ilyen ok: a diszkont légitársaságok járatai mintegy 350-400 ezerrel több utast hoztak Magyarországra az elmúlt év második félévében. Ez a dinamizmus tovább tart, illetőleg erősödött.

Végül, de nem utolsósorban az okok közé tartozik: az elmúlt időszakban megvalósított fejlesztések, fürdőfejlesztés, szállodák, a wellnessberuházások, a gazdagodó programkínálatok, illetőleg a 2002-ben elindított szisztematikus, a nemzeti, a regionális és a vállalkozói akciókat összehangoló marketingmunka. (Tirts Tamás: A Széchenyi-terv!)

Az idei esztendőben folytatódik a turizmus dinamizmusa: 14 százalékkal bővült (Tirts Tamás: Széchenyi-terv!) a külföldi vendégek száma áprilisig, a belföldi vendégeké 6 százalékkal, a Balaton-régióban 16 százalékkal. És kíváncsian várjuk az eredményeket, mert a különböző idegenforgalmi régiókat ez a dinamizmus más és más arányban érinti.

Milyen fejlesztési források állnak rendelkezésre a turizmust illetően? A legfontosabbak nyilván a regionális fejlesztési tanácsokhoz decentralizált források, amelyeket megdupláztunk az idén. Ebből célirányosan külön is elkülönítettünk 2 milliárd forintot a regionális idegenforgalmi bizottságoknak, amelyek az év elején, márciusban már meghirdették a pályázataikat - ezeket jelentős többségében már elbírálták. Ezen a héten is három régióban történik pályázatelbírálás.

A nemzeti fejlesztési terv regionális operatív programja keretében 4,2 milliárd forint szolgálja a turizmust. Ebben az esztendőben a szállás-, férőhelyek fejlesztésére újonnan 2,5 milliárdos keretet tudunk megnyitni, illetőleg nyitottunk meg május utolsó napjaiban. Fontosnak tartom az előkészítés alatt álló műemlék fürdőkkel kapcsolatos fejlesztést, amely 2,5 milliárd forintos fejlesztést tesz majd lehetővé, illetőleg az elindított kongresszusi központ építését.

A harmadik témakör, hogy a nemzeti fejlesztési tervben mi a turizmus szerepe. Nos, örömmel mondhatom, hogy a turisztikai szervezetek, a szakma széleskörűen közreműködik. Ennek az alapja az a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia, amit a szakmai szervezetek raktak össze, amellyel kapcsolatosan szeptemberben egy nyílt napot szeretnénk a parlamentben rendezni. A célunk az, hogy a nemzeti fejlesztési terv egyik kiemelt gazdasági iránya, prioritása a turizmus legyen, amelyik közel 9-10 százalékot fed le a GDP-ből, illetőleg ami nagyon fontos dolog, hogy a regionális operatív programok esetében a régióknak ajánljuk, hogy a turizmus az egyik kiemelt fejlesztési irány legyen az infrastruktúra-fejlesztés, a munkahelyteremtés mellett az egyes régiókban.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem Kovácsné Horváth Klára képviselő asszonyt, elfogadja-e a választ.

KOVÁCSNÉ DR. HORVÁTH KLÁRA (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Köszönöm válaszát. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Keményen!) Az ön válasza megerősítette azt a meggyőződésemet, hogy a korábbi években elindított idegenforgalmi fejlesztéseknek, fürdőfejlesztéseknek a továbbiakban is folytatódniuk kell. Ehhez további támogatások szükségesek az idegenforgalomban dolgozók, az idegenforgalmat birtoklók részére.

Remélem, hogy a második nemzeti fejlesztési terv megfelelő támogatásokat biztosít, tehát a 2007-től 2013-ig tartó időszakban megfelelő projektek születnek. Úgy gondolom azonban, meg kell születnie a régióknak és a kistérségeknek is a megfelelő stratégiáknak, illetőleg projekteknek, elképzeléseknek ahhoz, hogy igénybe vehessék majdan a pályázatokat.

Köszönöm válaszát, elfogadom. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   39-45   45-50   51-56      Ülésnap adatai