Készült: 2024.09.20.06:36:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

304. ülésnap (2013.09.23.), 213. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A benyújtott indítványban elsőként a 4. sorban szereplő indítványról szeretnék szólni, azt követően pedig a benyújtott javaslatsor egyéb elemeihez.

Úgy gondolom, helyes dolog, hogy a kormány belátta, hogy az a bizonyos 7 százalékos különpénz, amit az önkormányzatoktól átvállalt adósság rendezése kapcsán banki befizetésként szeretne inkasszálni, helytelen gondolat volt, és ez a visszalépés jelenik meg ebben az indítványban. Önmagában azt a gondolatot ugyanakkor, hogy ebből az ügyletből költségvetési direkt bevételt egyenes ágon szeretne a kormány szerezni magának, már akkor is vitattuk, önmagában is helytelen gondolatnak tekintettük. Annak csak örülni tudunk, hogy vélhetőleg ezzel a most benyújtott zárószavazás előtti módosítóval ennek valamennyi szálát el fogják varrni.

Úgy gondolom, ugyanez lenne helyes ennek az indítványnak egy másik részére is, ami arról szól, hogy az E.ON-üzletág megvásárlásához 71 milliárd forintot biztosít a költségvetés módosításával az Országgyűlés az ez évi költségvetésből. Mint ahogyan ahhoz a harmadik ághoz is ez lenne a helyes, ha a kormány visszalépne, és belátná, hogy tévedett, helytelen javaslatot fogalmazott meg, amikor az egyébként segítséget nem kérő takarékszövetkezetekhez akar felhasználni 100 milliárd forintot.

(17.30)

Ez már csak azért is érdekes, ez a két utolsó dolog, mert a Költségvetési Tanács elnöke a teremben jelen lévén, örülünk, hogy hallja azt az aggályt, amelyet az ellenzék megfogalmaz, elsősorban az E.ON-os üzlet kapcsán, hiszen olyan mértékű közpénzfelhasználásról van szó ebben az esetben, amelyre ritkán van példa Magyarországon a költségvetésben egy tranzakció esetében, hiszen erre a tranzakcióra magára lényegében annyi közpénzt kívánnak fölhasználni - és most közpénz alatt értem természetesen az MVM által felhasználandó saját forrást, illetve hitelösszeget is, hiszen azt vissza kell fizetni, továbbá a költségvetésből erre a célra biztosítandó 71 milliárd forintot is -, mint egyébként egy ágazatnak az egyéves finanszírozása; adott esetben felsőoktatásról vagy közoktatásról hogyha beszélünk, akkor ezek összemérhető nagyságrendek a költségvetés szempontjából. És a költségvetés tárgyalásakor, a módosító indítvány tárgyalásakor sajnos senki, tudomásunk szerint nem kapott arra nézve tájékoztatást, hogy vajon mi is az ügylet tényleges tartalma, vajon milyen vagyonértékelés alapján, mekkora összegű ügyletről van szó, és ez hogyan viszonyul a sajtóban megjelent értékekhez, mennyit ajánlott az E.ON, pontosabban mennyit ígért az E.ON kapni ezért az összegért, mennyi a miniszterelnöki ígéret ezt követően, mennyi a tényleges vételár, és mindez forrásösszetételben hogyan biztosított.

Ugyancsak ez a bizonyos másik ügylet, ami szintén ennek az indítványnak a részét képezi, problematikus valamennyiünk számára, hiszen egy olyan ágazatban kíván a kormány 100 milliárd forintot elkölteni, felhasználni - egyelőre nem tisztázott pontosan, hogy milyen módon, milyen keretek között és milyen költségvetési forrásfelhasználás szabályaival -, amelynél az ágazat szereplői egy erőszakos államosítási folyamaton estek keresztül. Nem látszik az, hogy maguk a szereplők szükségesnek ítélnék azt, hogy ilyen összeg kerüljön felhasználásra, nem látszik az, hogy az összeg felhasználását követően milyen tulajdoni arányok fognak kialakulni ebben az ágazatban, és nem látszik világosan az, hogy ennek mi lesz a költségvetési hatása a következő évekre.

Az indítvány foglalkozik még ezenkívül a nem állami intézményfenntartók pedagógusbér-előirányzatának a módosításával. Mi a benyújtott indítványt abból a szempontból ítéljük problematikusnak, hogy a mi értelmezésünk szerint - és ezt nem cáfolta eddig senki sem - abból a költségvetési keretből kívánnak a nem állami pedagógusoknak fizetni a továbbiakban néhány milliárd forintot - nevezetesen az egyházi intézményekben alkalmazott, illetve a magánintézményekben alkalmazott pedagógusoknak -, amely előirányzat eddig úgy szólt, hogy az összes pedagógus béremelésének 2013. évi fedezeteként van előirányozva. Ezt most csökkenti a benyújtott indítvány, és külön forrást fogalmaz meg a nem állami intézményfenntartóknál foglalkoztatott pedagógusok bérnövekedésének forrásaként. Továbbra is úgy látjuk, hogy ez egy tisztázatlan ügy, továbbra is úgy látjuk, hogy nem minden pedagógus kapja meg, nem mindenki a megfelelő béremelést, bérnövekményt, és ez a fedezet, amelyet most, ha így biztosítanak, hogy a többségből, a nagy összegből elvesznek egy kicsit, és ezt adják oda a nem állami fenntartóknak, ez meglehetősen problematikus, és úgy gondolom, hogy át vannak verve a pedagógusok ezzel a most benyújtott indítvány elfogadásával is.

Ezért nem támogatjuk a benyújtott, zárószavazás előtti indítványait a kormánynak. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai