Készült: 2024.05.10.15:42:10 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
249 102 2005.09.27. 1:27  13-275

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Én még Horváth Zsolt képviselő úrra szeretnék reagálni. Tisztelt Képviselő Úr! Ha kellően udvarias vagyok, akkor azt mondom, hogy egyszerűen butaságokat beszél. Képviselő úr, ha csak azt feltételezném, amiről ön beszél, az 50 ezer forintos minimálbéres 34 ezer forintot tudott hazavinni mindössze, tehát ennyi volt a nettó összeg, tehát nekik esélyük nem volt arra, hogy igénybe vegyenek kedvezményt. Ha azt feltételezném, amiről szól a jelentés, hogy átlagosan 7 millió forint körüli összeget vettek föl, a 7 millió forint körüli összegnek kamatkedvezménnyel együtt a havi törlesztőrészlete valahol 60-70 ezer forint körül van.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által említett minimálbéreseknek esélyük nem volt. Nekik most van esélyük, ebben a rendszerben. Ahogy Török Zsolt elmondta, önrész nélkül egy sokkal nagyobb szociálpolitikai kedvezménnyel van lehetőségük ebbe a rendszerbe beszállni, és azzal, hogy a minimálbér nő, azzal, hogy nulla adót kell fizetni, hogy havi 6 ezer forinttal több került a borítékjukba már 2004-ben, egész évben, azt hiszem, hogy ezek azok az esélyek, amelyek az ő számukra lehetőséget teremtettek.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
249 268 2005.09.27. 2:08  13-275

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Nógrádi Képviselő Úr! Igen, a mai napon ilyeneket hallottunk, amiket ön elmondott, tényleg rettentő sok valótlanságot (Felzúdulás a Fidesz soraiban.), és nem hajlandók elismerni azt a felelősségüket, hogy mennyiben felelősek azért a helyzetért, ami kialakult. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Németh Imre erről tartósan, sokat beszélt, és bízom benne, hogy újra fog reagálni az ön által elmondott gondolatokra. (Tállai András közbeszól.) Kedves Tállai Képviselő Úr! Reggel óta csak azt hallottuk, ön és néhány kollégája fantasztikusan aggódnak a hiány nagysága miatt, a kollégái pedig egyfolytában csak arról beszéltek, hogy mire kellett volna még többet költeni. Csak senki nem jelölte meg, hogy mire költöttünk sokat, honnan kellett volna elvenni forrásokat.

Ehelyett azt hallottuk, nem jó, ha növekszik a gazdaság, nem jó, ha növekednek a nyugdíjak, nem jó, ha nőnek a bérek, nem jó, ha az export növekedik. Szóval, ez így nem működik, képviselő urak! (Tállai András: Ti mondtatok ilyet!) Azt gondolom, amit ez a zárszámadási dokumentum mindannyiunk számára bemutat, hogy sikerült megőrizni az egyensúlyi feltételeket, és közben valóban megvalósult egyfajta szociális fordulat a gazdaságpolitikai kiigazításon túl. Úgy, ahogy Kékesi Tibor elmondta: az export olyan mértékben növekedett, ami korábban nem volt tapasztalt, javult a külkereskedelmünk egyensúlya és mérlege, javult a családtámogatási rendszer, növekedtek a nyugdíjak, és a családoknál a gyermeket nevelő családok sokkal több forráshoz jutottak, mint az azt megelőző négyéves időszakban.

Én azt kérem önöktől, hogy még egyszer lapozzák figyelmesen ezeket a köteteket, és fogadják el ezt a zárszámadási beszámolót.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
249 286 2005.09.27. 2:12  275-293

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Végül is majdnem elálltam a szólás lehetőségétől, mert Tállai úr a végén csak kimondta, hogy támogatják ezt az indítványt.

Tisztelt Képviselő Úr! Amikor a vállalkozások biztonságáról beszélünk, akkor az ilyen kis terjedelmű módosítás is fontos. Amikor összhangot kell teremteni több törvény között, jelesül itt az adótörvényekkel - ilyen az 50 ezer forintról 100 ezer forintra való felemelése az értékhatárnak az egy összegben való leírásnál, vagy a közigazgatási hatósági eljárással való összhang a Könyvvizsgálói Kamarát tekintve -, akkor ez mindenképpen fontos, mert megszűnik az az állapot, hogy abban a törvényben ez van, a kamarai törvényben valami egészen más, és egészen más az adótörvényben. Most ennek a kis terjedelmű változásnak ez a lényege, hogy ez a három törvény összhangba kerül, és nagyobb biztonságot ad a vállalkozásoknak. Nem akarok átmenni más területre, az adóváltozásokra és minden másra. A leírási lehetőséget már gyorsítottuk korábban az adótörvényekben, és most az összeget 50 ezerről 100 ezerre emeljük - igen, de sok kicsi lépésből áll össze a vállalkozások versenyképessége is.

Az államszámvitel kérdéséhez egyetlen mondatot tennék hozzá. Én tudom, hogy a képviselő úr is tudja, hogy az államszámvitel kérdése nem ez; az egy önálló törvény, tehát még csak nem is a számviteli törvény. Arról lenne értelme beszélnünk együtt, közösen, mert ez az ellenzéknek és kormánypártoknak nagyon-nagyon régi adóssága - már nincs itt az Állami Számvevőszék elnöke, mert ennél a napirendnél nem kell hogy itt legyen -, bizony meg kellene alkotnunk ezt a törvényt, ez több mint tízéves adósságunk, de csak konszenzussal lehet, kellő elhatározás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) után.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 26 2005.10.04. 6:52  17-179

GÖNDÖR ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista-szabad demokrata koalíció alig több mint egy évvel ezelőtt alkotmányos keretek között új kormányt alakított, hozott létre. Ez az új kormány magában hordozta a változtatás, a változás lehetőségét és a folyamatosságot. Ez teszi lehetővé, hogy az előző kormány vezetője, Medgyessy Péter ma felemelt fejjel vállalhatja a mostani kormány programját, és ülhet a szocialista frakcióban. Tisztelt Képviselőtársaim! Stumpf István, az előző kormány, az Orbán-kormány minisztere a következőt mondta az új miniszterelnökről: munkabírásával, menedzsmentmódszereivel nélkülözhetetlen szereplőjévé vált a közéletnek. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Répássy Róbert közbeszól.)

A továbbiakban hadd beszéljek a gazdaságról, habár erről miniszterelnök úr is, Kóka miniszter úr is beszélt. A programban azt vállaltuk: kiemelt cél a magyar gazdaság növekedő pályán tartása. A növekedés bizonyított. Évről évre, negyedévről negyedévre növekszik a magyar gazdaság, sikerült a hibás, belső fogyasztás vezérelte növekedésről áttérni az exporton és a beruházáson erősödő gazdaságra. Ez is igaz, idézhetném ezt a könyvet, Stumpf úr azt állítja, hogy ez nem jó a gazdaságnak, mert csökkennek az adóbevételek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az igazságtalanság, ami kiemelt szerepet kapott ebben a programban, hogy ezt megszüntetjük, mérsékeljük, ennek legszembetűnőbb tétele az adóváltozás, az adóváltoztatás. Sokan azt mondják, hogy nem történt adórendszerbeli változás. Akkor én csak a következő tételt emelném ki, és ajánlanám újra az önök figyelmébe. Ennek a kormánynak, ennek a koalíciónak volt bátorsága létrehozni az ökoadók intézményrendszerét, hogy fizessenek azok, akik terhelik a környezetet, ne pedig másokkal kelljen ezt megfizettetni. Több pénz maradjon az embereknél! Ha valaki figyelmesen kézbe veszi akár a 2004. évről szóló zárszámadást - tehát nem hipotetikus számokról beszélek -: miközben a bérek 2002 óta lényegesen több mint 10 százalékkal növekedtek, a személyi jövedelemadó-bevétel 40 milliárd forinttal csökkent, képviselőtársaim.

(10.00)

Tehát igazságosabb lett a rendszer, a mai napig nem kell adót fizetnie a minimálbért kapó embereknek. De hadd menjek tovább: a két kulcs szintén a csökkenés irányába mutatott, de beszélhetünk a helyi iparűzési adóról, ahol már a múlt évben a 100 százalékos költségen való elszámolás mellett még 50 százalékot az adóalap-csökkentésből is le lehetett vonni.

Az infláció - szeretném idézni megint csak Stumpf urat: a pénzromlás üteme évtizedek óta nem látott szintre csökkent az elmúlt hónapokban. (Taps a kormánypártok soraiban.) Képviselőtársaim, ez a szint, ahol most tartunk, már az árstabilitáshoz közel van. (Varga Mihály közbeszól.) Kedves Varga képviselő úr, ez nem olyan, mint az önök kormányzása idején az átverés, amikor 6 százalékot terveztek, aztán 9-et valósítottak meg, és év végén a nyugdíjasoknak a 11. hónapban mint alamizsnát adtak vissza valamennyit abból, amit ők 11 hónapon keresztül hiteleztek az állami költségvetésnek. (Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Répássy Róbert: 19 ezer forint! - Varga Mihály: Ez nem igaz.) Most pedig a nyugdíjasoknak év végén csak az általunk bevezetett 13. havi nyugdíjnak egy részét kell várniuk. De ha lehet, szóba hoznám: ez a kormány az, amelyik hozzá mert nyúlni és vállalta, hogy létrehozza az energiaár-kompenzációt a gázszolgáltatás és a villamosenergia-szolgáltatás területén is. (Varga Mihály: Nem is volt gázáremelés. - Derültség a Fidesz soraiban.) Képviselőtársaim erről sokkal többet fognak beszélni.

A foglalkoztatás kérdéséről csak néhányat, hogy visszaidézzem, mert úgy látszik, hogy elfelejtették: az 50 éven felüliek foglalkoztatását vállaló munkáltatók kedvezményeit hoznám szóba, a fiatalok Start-programját, ahol a 29 százalék helyett mindössze 15 százalék járulékot kell fizetni, de beszélhetek a kék könyvről is, amely az év végéig várhatóan mintegy 200 ezer ember számára teszi lehetővé, hogy biztosítotti jogviszonyba kerüljenek az eddigi feketegazdasági foglalkoztatás helyett.

A lakásépítést szeretném még megemlíteni a rendelkezésre álló időkeretben. Tisztelt Képviselőtársaim! Az igazságosság jegyében hozzá mertünk nyúlni, változtattunk, és valóban azokhoz jutnak el lakástámogatás címén a közös adóforintjaink, akik erre rászorultak: a gyereket nevelő családok, a fiatalok. Sőt, a fiatalok ma már önrész nélkül is belevághatnak ebbe a lakásépítési dologba, de mondhatnám tovább: akik nem akarnak építeni, és bérlakásban élnek, számukra létezik a lakbértámogatás rendszere, amely önkormányzati és állami forrásokból biztosít egyaránt lehetőséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi beszélünk arról, amit tettünk, beszélünk arról is, amit tenni tervezünk. Szociáldemokrata mivoltunkból fakad (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Miből?! - Derültség.), hogy beszélünk, vitatkozunk, és kíváncsiak vagyunk a választók véleményére. Tudom, önöktől ez idegen, ezért fakad önöktől a dumakormány, én pedig azt mondom, ez a kettőnk közti lényeges minőségbeli különbség.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 64 2005.10.04. 1:00  17-179

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! A Házszabály 50. § (4) bekezdése az ön számára lehetővé teszi, hogy a kétperces hozzászólásokat engedélyezi. Én tisztelettel kérem önt, hogy a Házszabály 45. § (2) bekezdése alapján a kormánytagok számára engedélyezze a hozzászólás lehetőségét, mert a hivatkozott házszabályi hely azt mondja, hogy a kormány tagja bármikor felszólalhat.

Tisztelt Elnök Úr! A kormány tagjai azért ülnek itt, hogy válaszoljanak a kérdésekre. Az ön egyoldalú ülésvezetéséből csak elhangzanak a kérdések, és nem teszi lehetővé a válaszokat! (Taps az MSZP soraiban.) Hiába nyomnak gombot képviselő urak, a minisztereknél mindenhol ég a piros gomb, és az elnök úr nem ad szót a minisztereknek! (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) A nézőket is a válaszok érdeklik feltehetően, nemcsak a kérdések! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 176 2005.10.04. 1:45  17-179

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban igaza van Varga Lászlónak, ennek a vitanapnak még a címe sem volt igaz, mert a vitanap címe az volt, hogy “A Gyurcsány-kormány egy évérőlö, ehelyett önök beszéltek mindenről. Úgy látszik, hogy nem találtak ebben az egyéves működésben olyan dolgokat, amit fel tudtak volna hánytorgatni.

Kedves Képviselőtársaim! A kormányprogramban mi azt vállaltuk, hogy szigorú költségvetési politikát folytatunk, és az egyensúlyt megtartjuk. Az, amiről önök beszéltek, és jelesül Áder János, csak kiadás, kiadás, kiadás. De hogy ezt minek a terhére, erről egy szó nem esett, tehát egy felelőtlen politizálás, amiről önök beszélnek! Csak egyet mondok: társadalombiztosítási járulék. Varga Mihály is tudja, tényleg nem a 29 százalékot csökkentettük, de megszüntettük azt az egészségügyi fix járulékot, amelyet fejenként havonként 2100-ról 4500-ig tetszettek emelni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Tisztelt Képviselő Urak! Amiből nem kérnek az emberek, az az, ami itt ma történt a Házban, abból az önkényes jogértelmezésből, amelyet a Fidesz tett korábban négy éven keresztül, hogy a hetente az háromhetente, ahogy Deutsch elnök úr vezette az ülést, és a kormány tagjainak nem ad szót. Szóval önök csak ehhez szoktak, az egyoldalú beszédhez, és utána Áder János, úgy, mint az öreg indián, uff, én beszéltem, és eltávozik.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Derültség és taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 202 2005.10.04. 3:28  199-213

GÖNDÖR ISTVÁN, a honvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A honvédelmi bizottság megtárgyalta a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról és a Magyar Honvédségről szóló törvényjavaslatot, egységes szerkezetben a T/17404. számú törvényjavaslatot. A bizottság tagjai 11 igen és 6 nem szavazat mellett támogatták a törvényjavaslat általános vitára bocsátását. A többségi véleményt megfogalmazóknak az volt a véleménye, hogy rendkívül fontos, hogy a kormány benyújtotta ezt a törvényjavaslatot, hogy lehetőség szerint még a választási kampány előtt fogadhassa el az Országgyűlés a törvényjavaslatot, ezzel segítve azt, hogy az állomány jogbiztonsága javuljon, és ne a választási időszak utánra kerüljön.

Üdvözöljük az önkéntes és tartalékos szolgálat kialakítására vonatkozó szabályokat, a fogalmi meghatározást, de tudomásul vesszük, hogy ez egy keretlehetőség, tehát a továbbiakban lehetőség lesz ennek a pontosítására és a részletek kidolgozására. Hangsúlyoztuk azt, hogy fontos, hogy a megváltozott körülmények mellett a jogszabályok is mindig megfelelően változzanak, különös tekintettel az európai uniós vagy a NATO-tagságunkból fakadó különböző kihívásokra és feladatokra. Fontos, hogy törvényes eszközök álljanak rendelkezésre, amelyek segítik, hogy a hadsereg megfelelően működni tudjon.

Úgy, ahogy a miniszter úr elmondta, nekünk is az a véleményünk, hogy itt a harmadik pillér, az alkotmánymódosítás - az új honvédelmi törvény után most ez a harmadik pillér -, amely fontos az önkéntes tartalékos állományra vonatkozóan. A törvényjavaslat ösztönzi a szerződéses állomány növelését a tiszti és tiszthelyettesi kategóriában egyaránt. Növeli a szerződéses jogviszony minimális időtartamát, növeli a katonák jogbiztonságát, segíti a tervezhető jövőt, az életpálya feltételeit javítja. Számos pontosítás van, amelyeket támogatunk.

Befejezésül, nagyon fontosnak tartjuk azt, ami a fegyelmi eljárással kapcsolatos, különösképpen az egyes missziókra vonatkozóan vagy külföldön elkövetett fegyelemsértésekre vonatkozóan. A szabályok a tervezetben kezdeményezik, hogy rugalmasabb legyen a kiképzési idő, heti 60 óra kiképzési időt tesz lehetővé, ezt mindössze 14 hétben korlátozza, és ezt követően a pihenőidőre megfelelő rendelkezéseket tartalmaz.

Összességében, még egyszer megerősítem, elnök úr, a bizottság 11 igen és 6 nem mellett támogatta az általános vitára bocsátást.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 206 2005.10.04. 12:58  199-213

GÖNDÖR ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Ez a törvényjavaslat, ez a szabályozás alapvetően a jelenlegi szabályok olyan irányú módosítása, amely biztosítja a honvédelem megváltozott szerkezetének, szervezési és működési rendjének megfelelő foglalkoztatáspolitika kialakítását, az állomány hatékony alkalmazását a különböző alkalmazási feltételek között.

A javaslat részletesen szabályozza az önkéntes haderőre épülő Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állománya mellett a harmadik állománykategóriával, az önkéntes tartalékos állománnyal kapcsolatos rendelkezéseket. Megadja ezen állománykategória fogalmi meghatározását, behívásának, felkészítésének, alkalmazásának alapvető szabályait. Az önkéntes tartalékos szolgálatot vállalók az önkéntes haderő kiegészítését, utánpótlását hivatottak biztosítani.

Összhangban a közigazgatás egészére vonatkozó kormányzati döntésekkel, a módosítás erősíti a tervezhető életpálya kialakítását. Elősegíti, hogy az állomány többsége, elsősorban a legénység, illetve a tiszthelyettesek nagy része szerződéses legyen. Ezentúl a honvédelemre vonatkozó felső szintű döntések végrehajtása, illetve az elvárt nagyobb mobilitás érdekében könnyebb lesz a különböző beosztási szintek közötti átjárhatóság, az átmenet biztosítása.

A megváltozott igények, illetve állományszerkezet kívánatos kialakítása miatt ösztönzi a szerződéses jogviszony létesítését a tiszti és tiszthelyettesi állománycsoportban egyaránt. Tiszthelyettesek esetében a tervezet a hivatásos jogviszony létesítését csak a zászlósi vagy annál magasabb rendfokozatban tenné lehetővé. Növeli a szerződéses jogviszony minimális időtartamát két évről három évre, ezzel összhangban megváltozik a leszerelési segélyre jogosultság minimális időtartama: a korábbi szabályozás szerint legalább két év helyett ezentúl legalább három évet kell leszolgálni a vállalt időtartamból.

Rögzítésre kerülnek az önkéntes tartalékos jogviszony létesítésének esetei és feltételei is, jogszabályban előírt kötelezettséget teljesítve új szakaszként beillesztésre kerülnek az önkéntes tartalékos szolgálat teljesítésének helyére, valamint a behívás időtartamára vonatkozó rendelkezések.

Megjelennek a külföldi műveleti területen való alkalmazás miatti szükségszerű tilalmak, illetve korlátozások, valamint a NATO-együttműködésre kijelölt, illetve felajánlott erők alkalmazásához kapcsolódó alapjogi változások. Ezek elsősorban pontosítások.

A tervezet ezen speciális katonai feladatrendszerrel kapcsolatban a jelenlegi szabályozás alapulvételével, de lehetséges egyszerűsítésével gondoskodik a szolgálat és az állomány tagjai érdekének védelméről, többek között a szolgálati viszonyról történő lemondás, szerződésbontás tilalma jelenlegi eseteinek kiterjesztésével, azon szolgálatteljesítési esetek felsorolásával, amikor ehhez az érintett beleegyezése nem szükséges, a felkészülés időszakában bizonyos alapvető jogok korlátozásának rögzítésével.

Az új rendelkezések a külföldi szolgálatra vezénylés lehetséges időtartamát csökkentik, ugyanakkor a vezénylés jogkörét főszabályként az állományilletékes parancsnokhoz telepítik.

A differenciált egyéni igények jobb kielégítését szolgálja a bevezetni tervezett választható, illetményen kívüli juttatások rendszere, amely lehetőséget ad a személyi állománynak a megállapított éves kereten belül az általa előnyben részesített szolgáltatások igénybevételére. Megjegyzem, hogy 2006-ban erre még nem lesz lehetőség.

A javaslat a szolgálati panaszok körét kizárólag formai oldalról érinti új és a jogbiztonságot szolgáló eljárási határidők beemelésével, egyben gátat vet a korábbi parttalan panaszkodás lehetőségének. A határidők meghatározása során figyelemmel van a közigazgatási hatósági eljárásról és szolgáltatásról szóló 2004. évi CXL. törvény szabályaira.

A javaslat a kiemelt munkáltatói jogkörök egy részét a katonai struktúrára jellemző szigorú, hierarchikus rend sajátosságait nem érintve, de a vezetői hatáskörök gyakorlását megkönnyítve alacsonyabb szintre helyezi.

A csapattagozati szinten mindez az operativitás és a hatékonyabb vezetés biztosításának irányába tett lépés. A változások erősítik közép- és a végrehajtói szinten a vezetők jog- és hatáskörét is.

A gyakorlatban bizonytalanság mutatkozott a tábori lelkészi szolgálat működését illetően, főleg különböző nemzetközi missziókban. A szabályozás a nemzetközi kötelezettségvállalások esetén az abban részt vevő katonák számához - jelesül 150 főhöz - köti a tábori lelkész kötelező részvételét az egyes missziókban.

A javaslat a honvédség hivatásos és szerződéses állományának utánpótlásával kapcsolatos szabályokat is a megváltozott állományszerkezet biztosításához igazítja. Ezért hivatásos állományba vétel ezentúl meghatározott, zászlós rendfokozattal lehetséges.

Az állományilletékes parancsnok felelősségének növelésével ösztönzi, hogy a beosztás betöltéséhez szükséges szaktanfolyami, szakiskolai végzettségek megszerzéséhez szükséges beiskolázások minél rövidebb idő alatt megtörténjenek, felgyorsítva ezáltal az alkalmazhatóság elérését.

Azok esetében, akik átszervezés vagy csoportos létszámleépítés vagy más szervhez történt vezénylésük megszüntetése miatt tervezett beosztásba helyezésükig rendelkezési állományba kerülnek, a rendelkezési állomány időtartama csökken, ezentúl legfeljebb egy év lehet. A rendelkezés a humánerőforrás-gazdálkodás hatékonyságának további növelése érdekében válik szükségessé, ösztönözve arra, hogy az előzőekben felsorolt döntésekkel átmenetileg beosztás nélkül maradt, de beosztásba tervezett minőségi állomány esetén a hosszabb időtartam ne okozzon bizonytalanságot. A javaslat belátható időt és életpályát jelent az egyén, és megtartást, illetve megoldási kényszert a honvédség számára.

A honvédség megváltozott feladatrendszere következtében, a nemzetközi kötelezettségek gyorsabb és hatékonyabb teljesítése, valamint az ideiglenes és tartós külszolgálat elhatárolása - három hónap - miatt szükségessé vált annak módosítása is, hogy az állomány számára a külszolgálattal összefüggő írásos tájékoztatás csak a három hónapot meghaladó külföldi szolgálat esetén szükséges.

Az operativitás növelése érdekében decentralizálásra kerül a külföldre történő vezénylésre vonatkozó joggyakorlás. Mivel a külföldi szolgálat az átlagosnál nagyobb igénybevételt és megterhelést jelent az állomány számára, ezért garanciális elemként került meghatározásra az ismételt külföldi szolgálatra vezénylés lehetséges időtartama - 24 hónapon belül legfeljebb összesen 12 hónap -, illetve a két vezénylés között kötelezően eltöltendő hazai időtartam - legalább két hónap - meghatározása. Emellett az új rendelkezés ösztönzi, hogy az állomány minél több tagja szerezzen külföldi gyakorlatot, tapasztalatot.

A módosítás tartalmazza a külföldi műveleti területen való alkalmazás miatti szükségszerű tilalmat, illetőleg korlátozást, valamint a NATO-együttműködésre kijelölt, illetve felajánlott erők alkalmazásához kapcsolódó alapjogi korlátozással összefüggő pontosítást.

 

(16.30)

 

Ennek megfelelően korlátozza az állomány tagja számára a szolgálati viszony megszüntetésének lehetőségét a feladatteljesítést engedélyező közjogi döntést követően, a kollektív védelmi feladatok ellátásának időszakában és a feladatok teljesítését követő 30 nap alatt.

A vezetővé válás egyik feltételét teremti meg a módosítási javaslat azzal, hogy magasabb, őrnagyi és ezredesi rendfokozattal rendszeresített, alapvetően parancsnoki beosztásokat elsődlegesen olyan katona töltsön be, aki képzettsége, végzettsége és kiváló teljesítménye mellett a gyakorlatban is ismeri a törzsmunkát, és alacsonyabb szinten is szerzett vezetői gyakorlatot. Ennek megfelelően tartalmazza a javaslat az előmenetel feltételeként a törzsmunkában és az alacsonyabb vezetői beosztásban kötelezően eltöltendő időtartamokat.

Szintén a megváltozott követelményekhez igazodva, a tiszthelyettesi beosztások jelentőségének növelése érdekében a hivatásos állományba vétel esetén magasabb iskolai követelményeket támaszt, ezért írja elő a főtörzszászlósi rendfokozathoz kötött beosztást betöltők számára a felsőfokú, legalább főiskolai végzettséget.

A honvédség feladatrendszere figyelembevételével a túlszolgálat szabályainak módosítása is megtörtént, az időszak végén, szabadidő biztosításával kompenzálásra kerül. A ki nem adott szabadnapok csökkentése és a tervezhetőség érdekében az intenzív és tartós terhelésnek kitett állomány számára lehetővé teszi a szolgálatmentesítési idő engedélyezését közvetlenül az igénybevétel után, illetve a kiképzendő állomány alapkiképzését követően azonnal kiadandónak írja elő az öt nap szolgálatmentességet.

A külföldi műveleti területen lévők családjára vonatkozóan bővíti a szociális gondoskodás tartalmát, amikor rögzíti a családtámogató és életminőség-javító programok mellett a speciális családsegítő szolgálatok megvalósítását. A jogállási törvény jelenlegi szabálya kizárja a fegyelmi eljárás megindítását, illetve fegyelemsértés megállapítását abban az esetben, ha az állomány tagjának cselekménye vagy magatartása bűncselekménynek vagy szabálysértésnek minősül, holott a büntető-, illetve a szabálysértési eljárás és a fegyelmi eljárás különálló eljárások, amelyek lefolytatására a jelenlegi bírói gyakorlat szerint egyidejűleg, egymás mellett is lehetőség van.

A gyakorlatban előfordulnak viszont olyan esetek, amikor az állomány tagja büntetőjogi felelősségét, illetve szabálysértését a sokszor elhúzódó procedúra során az illetékes hatóság nem állapítja meg; a szolgálati viszonnyal kapcsolatos kötelezettsége vétkes megsértése miatt pedig - az elévülés miatt - a fegyelmi eljárásra jogosult már nem indíthat ellene fegyelmi eljárást. Ezáltal az állomány tagja által elkövetett fegyelemsértés szankció nélkül marad. Ezt az anomáliát kívánja korrigálni a jelenlegi módosítás, amely lehetővé teszi a két eljárás egymás melletti lehetőségét.

Tisztelettel ajánlom a frakcióknak, hogy támogassák, és fogadják el ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 16 2005.10.05. 5:15  1-265

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság megtárgyalta az adókról, járulékokról, a luxusadóról és az ekhóról szóló törvényjavaslatokat, és 15:10 arányban általános vitára alkalmasnak találta.

Nem a tárgyalás sorrendjében, de a bizottságban érintett kérdéseket olyan csoportosításban mondom el, ahogy a társadalom tagjait a legszélesebb körben érinti. Az első az általános forgalmi adó, ahol az 5 százalékos csökkenés szinte mindenkit érint. Ez a legnagyobb bevételkiesés is a költségvetésből, 100 milliárdos nagyságrend. Amit itt hangsúlyozni kell, és nem hallgatjuk el, hogy az áfacsökkenést bizonyos termékek esetében nem engedjük érvényesülni, amit az ellenzéki képviselőtársaink úgy minősítettek, hogy amit a kormány az egyik kezével ad, a másikkal elveszi. Nem, ezt korábban a száz lépés programjánál is hangsúlyoztuk, hogy jövedéki adóval, regisztrációs adóval terhelt termékek esetében az adó olyan mértékű emelésére kerül sor, amely kiegyenlíti az 5 százalékos áfakulcscsökkentést.

A továbbiakban olyan tételek kerültek sorra, amelyek az igazságtalanság megszüntetése, az igazságosság irányába lépnek, az adóalapot szélesítik, tehát olyan jövedelmek, amelyek eddig nem viseltek adóterhet, bekerülnek a rendszerbe, és szélesedik a járulékalap. A személyi jövedelemadó-csökkenésben folytatódik az a tendencia, amelyet korábban megkezdtünk, most mind a két kulcs esetében. A 18 százalékos kulcsnál a sávhatár emelkedik 50 ezer forinttal, és a 38 százalékos kulcs 36 százalékra csökken. Hangsúlyozzuk, hogy a minimálbér továbbra is adómentes az adójóváírás és a kiegészítő adójóváírás következtében. Vita alakult ki arról, hogy mi van azzal az adófizetővel, akinek, mondjuk, 1 millió 600 ezer forint a jövedelme. Neki 1 millió 550 ezer forintos jövedelemig 18 százalékos az adója, és csak az ezen felüli részből kell a 36 százalékos adót megfizetni.

Szintén éles vita alakult ki a családi kedvezményről, és ennyiben hadd térjek el itt a bizottságban elhangzottaktól, de nálunk szóba jött, amiről Mádi képviselő úr beszélt, tehát feltehetően nem olvasta végig a törvényjavaslatot, mert a gyermekenkénti havi 4000 forintos adókedvezmény alaphelyzetben valóban 6 millió forint jövedelemhatárig jár, de ha a családban több gyermek van, akkor gyermekenként 500 ezer forintokkal ez a sávhatár följebb kerül. Meggyőződésünk, hogy itt is az igazságosság irányába léptünk, mert a családi pótlékot minden család, a kis jövedelmű család is igénybe tudja venni, a felemelt összegű családi pótlékot, azok a családok, akik jövedelemmel rendelkeznek, de már nem voltak jogosultak rendszeres gyermekvédelmi támogatásra, vagy nem tudták igénybe venni az adókedvezményt.

A társasági adóról: a társasági adónál több kedvező lépés is történik. A leghangsúlyosabb, hogy 5 millió forintos adóalapig 10 százalék lesz az adó mértéke, és csak az efölötti részre 16 százalék. Ami itt nagyon fontos, hogy van ösztönző elem is ebben az adórendszerben, amely arra ösztönzi a vállalkozásokat, hogy a minimálbérnél magasabb bérrel foglalkoztassák az alkalmazottakat, mert a kedvezmény annak jár, aki a minimálbér legalább kétszeresét fizeti, és az után a járulékokat is befizeti a hatóságoknak.

Az iparűzési adónál szintén a vállalkozásokat érinti, hogy január 1-jétől 200 százaléka vonható le, mert 100 százalékot költségként elszámolnak, 100 százalékot pedig az adóalapból vonhatnak le. Ez is az ő terheiket csökkenti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 70 2005.10.05. 2:09  1-265

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Én természetesnek tartom, hogy amikor az adókról beszélünk, akkor szóba jön a költségvetés is, mert sok-sok évvel ezelőtt, amikor eldöntöttük, hogy miért kell először az adókról döntenünk, és csak azt követően a költségvetésről vitatkoznunk, ennek pont ez volt a lényege, hogy a bevételi oldalról beszéljünk. Márpedig ha erről beszélünk, akkor természetes az is, hogy szóba jön az államháztartás hiánya.

Ezzel nekem csak egy bajom van - és tényleg sajnálom, hogy se Varga Mihály, se Tállai úr, se Herényi úr nincs a teremben -, szóval, jó lenne, ha számokkal vitatkoznánk. Ha nagyon leegyszerűsítem a dolgot, 1 százaléknyi hiánycsökkentés több mint 200 milliárd forint, képviselő hölgyek és urak. A 200 milliárd forint az átlagember számára olyan nagy szám, hogy a leírása is gondot jelent. De csak hogy próbáljam érzékeltetni, mert itt nagyon szép szavak hangzottak el, hogy sok - a maastrichti kritériumok közül ez az egy, amiben még adósságunk van -, ha egy hónapra bezárnánk az összes közhivatalt, a teljes közigazgatás egyhavi bérköltsége 130 milliárd forint; tehát még csak meg sem közelíti a 200-at.

De vehetjük Soltész úr példáját, aki azt mondta, és én hiszek neki, hogy mekkora összegű a helyi iparűzési adó; mondjuk azt, hogy ez 2 százalék. Gondolják végig: ha az önkormányzatok forrásaiból elvennénk ennek akár csak a felét, mi történne? Ezért kérem én önöktől, hogy sokkal nagyobb felelősséggel beszéljenek akkor, amikor az államháztartás hiányáról, és ezzel párhuzamosan még drasztikusabb adócsökkentésekről beszélnek.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 100 2005.10.05. 1:31  1-265

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tényleg elég meddőnek tűnik ez a vita, azt hiszem, hogy abba kell hagyni, de nem tudom szó nélkül hagyni, mikor Tállai úr tényleg mindent elkövet, hogy a tévénézőket, a rádióhallgatókat valami bizonytalanságba kergesse.

Képviselőtársaim, tessék csak visszagondolni, miről beszélt Tállai úr, hogy miért veszik figyelembe a magánnyugdíjpénztárba befizetett összeget az államháztartási hiány számításánál! Tisztelt Képviselő Úr! Tudom, hogy Tállai úr a mérlegkészítésben otthon van, megfelelő képzettséggel rendelkezik. Azért, mert a magánnyugdíjpénztárba fizetik be a magán-nyugdíjpénztári tagok a befizetett nyugdíjjáruléknak a hetedrészét, és mindössze 1 százalékot fizetnek az állami nyugdíjrendszerbe. Tehát helyettük az állami költségvetésnek kell helytállni a nyugdíjkassza felé. Ha ezt a kiadások közé betesszük, akkor teljesen logikus, hogy be kell tenni korrekciós tételként a bevételi oldalra ugyanezt a hét egységet. Nem többet, ugyanannyit. A mérleg azt feltételezi, hogy bevételen és kiadáson ugyanazt számoljuk el.

 

(13.40)

 

Tállai úr azt mondja, hogy a kiadásokat igen, de a bevételeket ne. Szóval, ennyire nem kellene sem egymást, sem a bennünket hallgatókat felkészületlennek nézni.

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 130 2005.10.05. 1:19  1-265

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Tállai Képviselő Úr! A Házszabály 50. § (4) bekezdése… Igen, látom, hogy Salamon László a helyére ül, és az ön segítségére fog sietni. Nagyszerű! (Derültség az MSZP soraiban.) Ezért adótörvények vitája helyett ügyrendi vitát folytatunk.

Tehát az 50. § (4) bekezdése azt mondja, hogy vita közben a korábbi felszólalásokra bármely képviselő két percre kérhet szót, és a szót az elnök engedélyezi. (Tállai András: Ez rendben van!) Egy másik helyen hivatkozik arra, amiről ön beszél, hogy felváltva kormánypárti és ellenzéki képviselők. (Tállai András: És az MDF milyen?)

Szeretném önt emlékeztetni, hogy tegnap ugyanerről vitatkoztam (Tállai András: Az MDF milyen? Kormánypárti? - Az elnök csenget.) Deutsch frakcióvezető-helyettes úrral, akitől azt kértem, hogy egy kormánypárti, egy ellenzéki képviselő kapjon szót. Nem hallgatott rám, sőt a kormány tagjainak sem adott szót akkor, amikor a 45. § (2) bekezdése azt mondja ki általános szabályként, hogy a kormány tagja bármikor szót kérhet, a vita bármely szakaszában. (Tállai András: Mert új kormány van? - Kovács Tibor: Még nem!)

Köszönöm szépen a szót.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 214 2005.10.05. 0:34  1-265

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Önnek nem kell tudni, mert ön most jött az ülésterembe, de a délelőtti vita során Salamon képviselő úrral itt a teremben eljutottunk odáig, hogy a kétperceseket is egy kormánypárti, egy ellenzéki rendben kell szólítani. Ezt végigvittük a Házszabályon. Tisztelettel kérem önt, hogy a mostani vitaszakaszban is ezt a gyakorlatot folytassuk.

Köszönöm szépen. (Soltész Miklós: Ez így igaz!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
253 42 2005.10.10. 3:38  41-59

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság elég hosszas vitában mérlegelte a Manninger Jenő képviselő úr interpellációjára a Gazdasági Minisztérium válaszának kiegészítéséről szóló anyagot. 15 igen és 8 nem arányban a bizottság elfogadta a miniszter úr kiegészítését, és azt javasolja a parlamentnek, hogy a parlament fogadja el az interpellációra adott válasz kiegészítését.

Indokaink a következők voltak: a vitában bizonyítást nyert, hogy az útfenntartásra és útfelújításra fordított összeg jelen időszakban 25 millió forint/évi átlag, szemben a korábbi 16 millió forinttal, tehát reálértékben nem csökkent az az összeg, amely útfenntartásra és útfelújításra rendelkezésre áll.

 

(14.50)

Figyelemmel arra, hogy az elmúlt években dinamikus növekedés van az autópálya-építésben, és csak egy költségvetésünk van, tehát ezen belül mindenképpen eredmény az, hogy nem csökkent ez az összeg, és párhuzamosan sokkal nagyobb összeget fordított a kormány az autópálya-építésre.

Ugyanakkor egyetértettünk abban, hogy a nagy teherbírású utak megerősítésére igenis szükség van, szükséges, hogy a hazai forrásokat európai uniós forrásokkal kiegészítve használjuk fel, és egy sokkal tervszerűbb munka valósuljon meg az elkerülő utak építésénél.

Abban is egyetértettünk, hogy sokkal több forrásra lenne szükség az útfelújításra és -karbantartásra, de figyelembe kellene venni azt, hogy amikor ezek az utak épültek, egészen más forgalom volt, egészen más feltételekkel épültek, és más volt a gépjárművek terhelése, amit használtak a szakemberek, más volt a tengelyterhelés. Tehát egy fokozottabb ellenőrzéssel lehetne segíteni azon, hogy az utak állapota ilyen gyors ütemben ne romoljon.

A bizottságban egyetértés alakult ki abban, hogy a Gazdasági Minisztérium korábbi kezdeményezését, amely arra irányul, hogy az autópálya-építés megkezdése előtt egy alapos helyzetértékelés történjen - amelyben jelentős szerepe van az önkormányzatoknak -, el kell végezni, és egyetértettünk abban is, hogy minden egyes költség nem hárítható át az autópályát építő cégekre, tehát itt célszerű lenne az autópálya-építők… - és a költségvetési forrásokat is egy tervszerűbb munkában együttesen felhasználni.

Az interpelláció nem érintette, de a bizottságban vita folyt az átszervezésről is, amely az útigazgatást jelenti, amelyből a tárca véleménye szerint több milliárd forintos megtakarításra lehet számítani. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Összefoglalva: még egyszer megerősítem, elnök úr, a bizottság az interpellációra adott kiegészítő miniszteri választ elfogadásra ajánlja a parlamentnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 136 2005.10.11. 2:04  21-209

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jó lett volna, ha ma arról beszélünk, hogy egy költségvetésünk van - és mi az, ami itt ma történik? Én szeretnék hivatkozni akár Gógl képviselő úrra, akár Márton képviselő úrra, a lista reggel óta hihetetlenül hosszú, hogy hova kellene, hova akarnak önök még mindig pénzt költeni abból a költségvetésből, amelyért Varga Mihály és társai kétségbeesve aggódnak, hogy a hiány mértéke mekkora.

Tisztelt Képviselő Urak! Megerősítem azt, amit Toller László mondott, a ’95. évi XXXIX. törvényt. Önök bedobtak egy nagyon jól hangzó blöfföt a nemzeti vagyonszerződésről. Hatályos törvény van, én nem olvasom fel, mert a két perc kevés arra, hogy milyen sok vállalkozás van, amelyeket a törvény rendel száz százalékban állami tulajdonként megtartani. Ezekhez nem volt szándék sem, hogy valaki hozzányúljon, tehát egyszerűen nem értem, hogy mit akarnának helyettesíteni ezzel a vagyonszerződéssel. Ha a törvény mellékletével valakinek baja van, akkor kezdeményezni kell.

Egy újabb kétpercesben szívesen beszélek arról, Révész képviselő úr, hogy önök benyújtottak egy privatizációs törvénymódosítást alig több mint egy évvel ezelőtt, hány ponton tér el attól a törvénytől, ami ma hatályos. Ha nem ismeri, akkor a hideg fogja kirázni, mindössze négy ponton, képviselő úr. És hadd idézzem az önök figyelmébe, hogy a törvény arról beszélt, és ezt Ékes képviselő úrnak mondtam volna el szívesen: a tőkehiány enyhítése, a szükséges tőkeemelés vagy élenjáró technológiák behozatala. Ez a privatizáció lényege; ez volt, és ez kell, hogy legyen ma is.

Köszönöm szépen a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 160-162 2005.10.11. 2:12  21-209

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Font Sándor Gőgös Zoltán felé: Kérdezd meg Tatai-Tóth Andrást, elég részletesen be fog számolni neked! - Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

ELNÖK: (Font Sándor felé:) Képviselő úr, befejezte a hozzászólását!

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Nagy nehezen azért csak eljutunk a lényeghez. Én szeretném a képviselő urak figyelmébe idézni, 1992-ben - amikor, ha körülnézek, a jelenlévők közül még nagyon-nagyon kevesen voltak képviselők - így szólt az akkori privatizációs törvény: az időlegesen állami tulajdonban lévő vagyon értékesítéséről és hasznosításáról; az állam gazdasági szerepvállalásának csökkentése, a szociális piacgazdaságnak megfelelő tulajdonviszonyok létrehozása, az állam tulajdonában lévő vállalkozói tulajdon értékesítéséről, hasznosításáról…

Képviselőtársaim, ezt követően szeretném önöknek a figyelmébe idézni: a Horn-kormány idején megalkotott privatizációs törvény volt az első, amely lehetővé teszi, hogy a Szijjártó úr által felvetett kérdésekre egyáltalán választ lehessen adni, mert 1994-ben derült ki, amikor a gazdasági bizottság az ÁPV Rt.-nél a privatizációs szerződéseket akarta áttekinteni, hogy a szerződések jelentős része csak töredékében - sok esetben alig több, mint a címlap - található meg.

 

(13.00)

Akkor foglaltuk törvénybe azt, hogy jelentést kell készíteni minden egyes privatizációs tranzakcióról, hogy időben, sokkal később ezek bármikor ellenőrizhetők legyenek.

Font Úr! Az képtelenség, amiről ön beszél; és miután ért a gazdasághoz, tudom, hogy tudja. (Közbeszólás: Ez nem így van!) Azokat a hiteleket, amelyekről ön beszél, ha mondjuk, szántóföldbe vagy valami pálinkafőzésbe vinnénk, akkor érteném a fölháborodását, de ez a hitel abban az egészségügyi intézményben jelenik meg tárgyi eszközként, szolgálva a betegeket és az egészségügyben dolgozó embereket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez erről szól. Ha nem érti, akkor nagyon nagy baj van.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
258 114 2005.10.25. 7:18  39-123

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Én személy szerint örülök ennek a törvényjavaslatnak egy olyan aspektusból, hogy abbéli szándékaim szerint való, hogy maga a törvény keretjellegű és kis terjedelmű legyen, és a részletszabályok legyenek majd kidolgozva alaposan.

Azért ismétlem el ezt újra, mert itt a vitában különbözően vélekedtek. Én emellé teszem le a voksomat, és ebben erősítem azt, amit Kovács Tibor is elmondott, hogy igen, ezeket a jogosítványokat, ahogy a törvényjavaslat is teszi, oda kell telepíteni, ahol olyan tisztviselők dolgoznak, akik ezt tudják szabályozni.

És azok a problémák, amiről beszélünk: itt most rendre, mindenkinél, azt gondolom, hogy a képviselő hölgyeknél, uraknál ugyanazokkal a problémákkal jönnek a választók, és itt mindig a vendéglátás kerül a kirakatba. Ugyanakkor azt gondolom jogalkotóként, hogy nem szolgálhatja azt a célt, hogy holnaptól minden üzletet be kell zárni. Számos esetben van, hogy vendéglátóegységek működnek lakóházak alatt. Tehát valahol a békés egymás mellett élés feltételeit meg kell teremteni, de én úgy érzem, hogy ebből a keretjellegből adódik - megint csak erősítem, amit Kovács Tibor mondott -, hogy azért pontosabbá kell tenni, hogy mi az, hogy külön jogszabályban meghatározott veszélyes mértékű zaj. Szóval, ilyen szempontból biztos, hogy nem lesz probléma, de az, hogy a lakók nyugalmát, a pihenést zavarja, az viszont biztos, hogy definiálható, és szerintem szükséges is definiálnunk.

Tehát erősítem azt is, hogy igény van, tehát a társadalomban igény van egy kereskedelmi törvényre, mert a törvényünk régi, és ha korábban megszületett volna ez a törvény, lehet, hogy már kevesebb problémával és gonddal kellett volna küzdenünk.

A másik ilyen kérdés az erőfölény kérdése. Egyrészt még további pontosítások szükségesek, de azt gondolom - és ez az, amiről Soltész képviselő úr is beszélt, hogy mikor alakulhat ki az erőfölény -, az erőfölény azért alakul ki, mert adva van a kereskedelmi lánc, és a másik oldalon a mi gyenge termelőkapacitással bíró ajánlattévőink, beszállítóink. Tehát a beszállítói oldalon nincs meg az a szövetség, amely megfelelő anyagi erővel, megfelelő terméktömeggel, sőt - hadd tegyem hozzá itt a Ház falai között - versenyképes terméktömeggel tudna rendelkezésre állni.

 

(13.40)

Ezt a kérdést nyilván másképp kellene szabályoznunk akkor, ha ez a helyzet fennáll, de a mai viszonyaink között óvnunk kell. Szeretném az önök figyelmébe idézni, hogy nem is olyan régen törvényi erővel tettünk kísérletet arra, hogy a beszállítók hamarabb jussanak hozzá a forrásaikhoz. S ha valaki figyelmesen megnézi, hogy mi lett az erre való reakció, a viszontreakció, azt látja, hogy előbb hozzájutottak a pénzükhöz, de többletkiadások árán, mert nekik kellett kifizetni a kamatokat különböző címen. Ebben a törvényjavaslatban meg van fogalmazva, hogy tilos a költségek áthárítása, legalábbis az már beletartozik az erőfölénnyel való visszaélésbe, ha egyes költségeket tovább hárítanak a beszállítóra. Nehéz a törvény erejénél fogva biztosítani ezt.

Egyet tehetünk: a beszállítóinkat ösztönözzük arra, hogy egyrészt jobb technológiával jobb minőségű terméket állítsanak elő, másrészt pedig beszállítói oldalon is kell, hogy egyfajta tömörülést, egyfajta erőt tudjanak felmutatni. Ebben a dologban a Gazdasági Versenyhivatal szerepét növelnünk kell. A helyi jegyző már megjelenik a törvényjavaslatban, és ez helyes. De hadd ne folytassam ezt a sort, mert erről már sok leágazásban beszéltek a képviselő hölgyek és urak.

Mindenki említette a vásárlási szokásokat, talán Tóth Gyula képviselőtársam beszélt erről a leghosszabban és tartósan. Igen, megváltoztak a szokások. Megint csak egy nehéz feladat áll előttünk, amikor egyensúlyoznunk kell, hogy mikor, mettől meddig lehet a nyitva tartás, de ez a feladatunk, ezt fel kell vállalnunk, figyelemmel arra, hogy az egyik oldalon látjuk az igényt, a másik oldalon pedig a kínálati lehetőséget, akik a hét minden napján, nemzeti ünnepen és minden alkalommal kínálnák az áruikat a vásárlóknak.

A vitákban sokszor elhangzott a kisboltok szerepe. Ahogy körülöttünk az egész világ átalakul, a kereskedelem is átalakul. Én egy kisváros helyzetét ismerem. A klasszikus kisboltok jelentős része már eltűnt, és nem tud versenyezni, viszont azok, akik átalakították, megváltoztatták az üzletpolitikájukat, a termékskálájukat, fenn tudnak maradni. Úgy néz ki, hogy van rájuk igény. Itt adódik az az örökös dilemma, hogy hol van az a pont, ameddig a jog eszközeivel kell beavatkozni, és mi az a pont, amin túl már a piac, a vásárlói igények és a befektetői lehetőségek találkoznak és egyenlítik ki egymást.

Azt hiszem, ennél a törvényjavaslatnál nagyon jelentős kérdés lesz az, hogy meg tudjuk-e találni ezeket a pontokat. A vita alapján látok esélyt, látok lehetőséget arra - pláne ha egy kicsivel még hosszabb időt szánunk majd a részletes vitának, vagy ha az addig rendelkezésre álló időt is megnyújtanánk -, hogy ebből lehet egy jó kerettörvény, amit még egyszer szeretnék kihangsúlyozni.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
260 160 2005.11.03. 2:10  15-377

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizony, Tállai képviselő úr, a hazugságból épített kártyavár úgy dől össze, ahogy ön ezt bemutatta. Én ebből csak a kis- és középvállalkozásokkal foglalkozó résszel, és mindazokra a képviselőkre szeretnék reagálni, akik ezt érintették.

Egyetlenegy dologban értünk egyet, hogy igen, fontosak a magyar gazdaság számára a kis- és középvállalkozások, de éppen ezért, hogy milyen hazugságok hangzottak el, csak próbálom önöknek elmondani, hogy mi az, ami történt az elmúlt két évben. Vegyük a foglalkoztatást! Ahogy segítjük a fiatalokat, segítjük az 55 éven felülieket a járulékterhek átvállalásával, ahogy csökkentjük az egészségügyi fixet. Tisztelt Képviselő Úr! 4500 forintra tetszettek felemelni négy év alatt, most, 1-jétől 1950 forint, mint 1998-ban! (Babák Mihály: Negyedik éve kormányoztok! Csönd!) De folytatom a sort. Az adókedvezmény az informatikai fejlesztéseket 33 százalékkal… - a jelenlegi adótörvényekben a tárgyi eszközöknél már 100 ezer forintot írhatnak le egyszerre, és 10 százalék társasági adót fizethetnek. De menjünk tovább! Az iparűzési adó 200 százalékát vonhatják le az adóalapjukból. Ha ezek nem kedvezmények, akkor nem tudom, hogy micsodák!

Még egyet az adókról Surján képviselő úrnak. Ha egy icipicit odafigyelne arra, ami itthon történik: ha 26 forintról 21 forintra csökken az adófizetőnek a személyi jövedelemadó befizetendő összege, akkor, ugye, ez kisebb szám. Ön arról beszélt, hogy növekszik. Ön még arra emlékszik, képviselő úr, amikor ön itt ült a padok között, és emelték évről évre a személyi jövedelemadó mértékét. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Így van!)

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
261 124 2005.11.04. 6:09  1-145

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A végéhez közeledik a költségvetési vita, sajnos… (Babák Mihály: Vedd fel a mikrofont! - Domokos László közbeszólására:) Köszönöm szépen, Domokos képviselő úr. Fogok beszélni a gazdaságpolitikáról, arról a gazdaságpolitikai kiigazításról, amikor a beruházások és az export váltotta föl a fogyasztás vezérelte gazdasági növekedést, amely egy folyamatosan zsugorodó gazdaságot tudott négy éven keresztül maga mögött. Most pedig a növekedés 3,5-4 százalék körül van.

A beruházások 6-8 százalékkal, az export 10-12 százalékkal bővül, és 140 milliárd az a saját forrás, amivel hozzájárulunk európai uniós források igénybevételéhez. Csak azért hangsúlyozom, mert a tegnapi napon többen említették azt, hogy nem lesz lehetőségünk igénybe venni a forrásokat: 140 milliárdot találnak ebben a költségvetésben erről.

De beszéljünk azért a bevételekről! Ezzel a költségvetéssel és a mögötte lévő adótörvényekkel együtt szerintem a szocialista-szabad demokrata kormány a legnagyobb adócsökkentő kormány a rendszerváltás óta. (Felzúdulás az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van!)

Tisztelt Képviselő Úr! 2002-ben a GDP 39 százalékát tették ki az adók és a járulékok. Jelenleg ez 36,3 százalék, és az a 39 is úgy alakult ki, hogy évről évre növekedett, most pedig évről évre csökken. Ebből hangsúlyoznám a kétszeri, jelentős személyi jövedelemadó-csökkentést, és az egészségügyi járulék csökkentését, ami, azt gondolom, lényeges. És ennek olyan összefüggéseiről is kell beszélnem, ami szinte minden fejezetet érint, még a Harrach képviselő úr által említett szociális szférát is, mert nem kell befizetniük az önök által fölemelt 4500 forintot havonta, még akkor is, ha nincs termelés és nincs bérkifizetés akár egy költségvetési intézményben, akár egy termelő üzemben. Ezt 2006-ban teljes egészében megszüntetjük.

 

(15.20)

De kell, hogy beszéljünk arról, hogy 2002-ben egy 122 ezer forintos átlagfizetést feltételezve 26 forint adót kellett fizetni, ez korábban, ’98-ban 21 forint volt, és most újra 21 forint alatt van.

Lehetne hosszan beszélni a minimálbér adóterheiről, de azt gondolom, hogy önöknek ezt hiába teszem.

Még kiemelném az általános forgalmi adót. Az, hogy 25 százalékról 20 százalékra csökkent, a társadalom minden tagját érinti, időseket és fiatalokat, lakásépítőket és más beruházókat. (Ékes József: Nem kellett volna megemelni, akkor nem kellene csökkenteni!) Szóval, képviselőtársaim, a bevételi oldalon jelentős csökkenés következett be, és ez a több száz milliárd forint a magánemberek és a vállalkozók zsebében maradt.

Ha most áttérünk ezek után a kiadásokra, mert ezt hallottuk három napon keresztül, hogy folyamatosan mely területeken kellene növelni, de hogy honnan átcsoportosítani… (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Csökkenteni nem kellett volna!) Tisztelt képviselő úr, azt hiszem, ön is észrevette, hogy ebben a költségvetésben vannak olyan tételek, amelyek lényegesen változnak. Az egyik például csak a lakásépítés, amit Varga Mihály már az első napon is feszegetett.

Tisztelt Képviselő Urak! 2002-ben 91 milliárdot költött a költségvetés lakástámogatásra, a 2006-osban, ami itt fekszik önök előtt, erre 235 milliárd forint van. Tessék eldönteni: szóval kik itt a kárvallottak? Ki vett el a lakásépítésből pénzt? Azt hiszem, hogy a 91-nek a 235 a többszöröse. Tehát… (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Jól belezavarodtál! - dr. Kovács Zoltán: Benne van a determináció!) Képviselő úr, én erre nem tudok mit mondani önnek.

De szeretném elmondani azt is, hogy ha kézbe veszik, és megnézik, az állam működési kiadásai 8,7 százalékról csökkentek 6,7 százalékra. Tehát van csökkenés az igazgatási kiadásokban is, abszolút összegben a 104 milliárd forintról 70 milliárd forintra. És amikor a hiányról beszélünk, mert feltétlenül kell, hogy erről is beszéljünk, tisztelt képviselő urak, 1 százaléknyi hiánycsökkentés 230 milliárd forint. Kérem, gondolják végig: a teljes védelmi kiadásunk 288 milliárd, tehát alig több 1 százaléknál. De lehetne más területeket említeni: amiről az előbb beszéltem, a lakásépítés alig több 1 százaléknál. Ha ezeket teljesen megszüntetnénk, még akkor sem érnénk el azt a mértéket, amit itt önök szerettek volna, hogy elérjünk.

Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 181 2005.11.07. 2:03  174-186

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A mobilposta bevezetését már több mint egy évtizede lehetővé tették a jogalkotók. 2001-ben az egységes hírközlési törvény elfogadásakor teremtették meg annak a lehetőségét, hogy a 600 főnél kisebb településeken fix pont nélküli postaszolgáltatás megvalósulhasson. A 2003-ban elfogadott új postatörvény ezt már ennek a törvénynek megfelelően szabályozta, tehát alkalmazkodik a 2001-ben elfogadott hírközlési törvényhez. 2000-ben indította el a posta először a mobilposta-szolgáltatást, és ennek tapasztalatai alapján szélesítette 2003-ban. 346 mobilpostajáratot működtet, 946 településen és több mint 300 ezer lakost szolgálnak ki.

A szabályozásról érdekes módon az ombudsmani vizsgálat korábban azt mondta, hogy megfelel az alkotmányos rendnek, most a hibák alapján ezzel ellentétes véleményt alakított ki.

Ezzel együtt azt javasolom, képviselőtársaim, ez ne legyen politikai cirkusz tárgya, éppen ezért támogatja a szocialista frakció, hogy az Informatikai és Hírközlési Minisztérium vizsgálja meg azokat a gondokat és problémákat, amelyek néhány helyen adódtak, és ne érje az embereket hátrányos megkülönböztetés; a vizsgálat eredményének függvényeként pedig terjesszen a Ház elé törvényjavaslatot, ha módosítani kell.

Nekünk felelősségünk, hogy az adófizetők pénzével is takarékosan bánjunk, ezért a szocialista frakció nem támogatja ezt az indítványt, de nem támogatjuk a másik hasonlót sem.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 216 2005.11.07. 2:21  215-245

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselőtársaimmal számtalanszor találkoztunk azzal a problémával, hogy a végrehajtás során ingatlanok rendkívül alacsony áron kelnek el, és embereket lakoltatnak ki, akiknek a problémáit később az önkormányzatoknak kell megoldani. Szóba hozom azt is, hogy a rendkívül alacsony ár miatt a hitelezők védelme is problémát jelent, tehát az ő érdekük is az, hogy amennyiben árverésre kerül sor, a lehető legmagasabb áron értékesítsék az ingatlant.

A hitelezők védelme és a lakóingatlanban lakó emberek védelme érdekében olyan módosító javaslatot nyújtottunk be, mely szerint az árveréskor, amikor a kalapácsot leütik, nyíljon meg egy lehetőség az önkormányzatok számára harminc nap időtartamban, hogy élhessenek elővásárlási jogukkal. Tehát eldöntheti az önkormányzat, hogy az adott ingatlant azon az áron, amin az árverés véget ért, megvásárolja és esetleg bérlakássá alakítja át, és ezzel megteremti a lehetőségét annak, hogy a lakásban korábban lakó emberek bent maradhatnak, és nem jelentenek újabb szociális problémát az önkormányzat számára.

 

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Képviselőtársaimmal együtt, akikkel benyújtottam a módosító indítványt, azt reméljük, hogy ezzel az eljárással javíthatunk a végrehajtás minőségén, és esély lesz arra, hogy magasabb árat érjünk el, eredményesebb legyen az árverés, és így a hitelezők védelme is érvényre jut.

Tisztelettel kérem önöket, hogy tanulmányozzák az indítványt, ha kell, módosító indítvánnyal egészítsék ki, és támogassák a javaslatunkat.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 244 2005.11.07. 5:16  215-245

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Képviselőtársaimmal együtt meglehetősen rövid indoklást csatoltunk ehhez a nem túl nagy terjedelmű törvényjavaslathoz, és úgy látom, hogy a vitában ez is okozott némi problémát. De meggyőződésem, végighallgatva a vitát, hogy mindenki értette, mi a probléma, ami előttünk van, és milyen megoldási módot akarunk kínálni.

Szeretném hangsúlyozni, egy pillanatig sem fordult meg a fejünkben az, hogy a végrehajtási eljárások többségével lenne gond. Az viszont szent meggyőződésünk, hogy ha gond van, azt orvosolni kell, és kínálni egy további lehetőséget. Mint ahogy a lakásmaffia-albizottság is számos megoldást kínált, több törvénybe illesztettek módosító javaslatokat, ez is egy kicsi lépés. Azt gondolom, hogy sok kis lépéssel segíthetjük, ha azok mind egy irányba és jó irányba mutatnak, az állampolgárok biztonságérzetének javulását.

A vitában elhangzott, hogy önkormányzatok részt vehessenek árverésen. Mi ezt éppen azért nem támogatjuk, ahogy több képviselőtársam elmondta, hogy ha csak 30 napos, tehát havonta egy önkormányzati ülést veszünk figyelembe, ez rendkívül lassítaná a folyamatot. És azon a szálon már szándékosan nem megyek tovább, hogy mi történik akkor, ha mondjuk, egy önkormányzat felhatalmazást ad valakinek, hogy egy árverésen iksz összegig részt vehet, azon túl nem. Ha ez kiszivárog, korrupció és sok minden más gyanújába keveredhetnek köztisztviselők, és ez nem lenne helyes.

Tehát azt gondoljuk, azzal a megoldással, hogy azt mondjuk, hogy 30 nap, maga az egész folyamat mire eljut odáig, hogy a bíróság kimondja, hogy végrehajtás, és a végrehajtás mint cselekmény megtörténik, rendkívül hosszú idő van. Ezt már nem zavarja meg az, ha az önkormányzatnak lehetőséget kínálunk.

Képviselőtársaimmal együtt nagyon sokat hezitáltunk, tudva azt, hogy az önkormányzati törvény, önkormányzatnak feladatot adni kétharmados törvény. Ebbe semmiképpen nem akartunk belebocsátkozni. Köszönöm szépen azokat a javaslatokat, amelyek arra vonatkoznak, hogy a törvényjavaslatunk egyes pontjaiban utaljunk arra, hogy az önkormányzatnak van joga ezzel kapcsolatban helyi szabályokat, helyi rendeletet alkotni, amely egyszerűen működőképessé teszi ezt az újabb jogintézményt.

Valós dolognak érzem azt, amit felvetett Kosztolányi képviselő úr, hogy az önkormányzatok rendelkeznek-e megfelelő anyagi erővel ehhez. Nem biztos, hogy mindenki rendelkezik megfelelő anyagi erővel, de azt gondolom, hogy adott esetben erről lesz lehetőségük dönteni.

A végére hagytam azt a látszólag erős konfliktust, hogy a kormány és köztünk, benyújtók között lényeges véleménykülönbség van. Mi nyitottak vagyunk arra, és itt konzultáltam Horváth Csaba képviselő úrral is, hogy amennyiben rövid időn belül a Házhoz érkezik az igazságügy-miniszter úr javaslata, és abban látunk lehetőséget ezeknek a pontoknak a beemelésére, akkor készek vagyunk visszavonni. Itt szeretném megnyugtatni Kosztolányi képviselő urat, hogy a szándékunk szilárd, meg akarjuk alkotni ezt a jogszabályt, tehát amennyiben a másik törvényjavaslatban nincs lehetőség ilyen paragrafusok beillesztésére, akkor párhuzamosan halad ez a két törvényjavaslat.

Nagyon szépen köszönöm Devánszki képviselő asszonynak is, önnek is azokat a jó szándékú javaslatokat, amelyek hitem szerint javítják ezt a törvényjavaslatot, és alkalmassá teszik arra, hogy az életben tényleg egy konfliktushelyzetet jól szabályozzanak.

Még azt is elfogadom, hogy lehet, hogy ez nem túl elegáns, de addig, amíg ezen a területen tapasztalható, hogy visszaélések vannak, addig kell keményebb megoldásokat javasolnunk és elfogadnunk. Azt gondolom, hogy mint jogalkotóknak ez egyik feladatunk. Kérem önöket, hogy támogassanak ebben.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
266 124 2005.11.15. 0:20  17-321

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Kovács Képviselő Úr! A honvédelem-igazgatás, csak egyet most még mazsolázva: a 6,6 milliárdból 14,4 milliárdra tettek javaslatot elosztani. Tessék elgondolni, hogy milyen felelőtlenség ez!

Köszönöm szépen, elnök úr. (Dr. Kovács Zoltán: A nemzetbiztonsági szolgálattól 15 milliárdot vettek el a 12 milliárdból. Ez ugyanúgy felelőtlenség. - Közbeszólások.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
266 148 2005.11.15. 1:51  17-321

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Sok hozzászólást hallgatva, de amit most Harrach és Babák képviselő urak is elmondtak! Eszembe jut, hogy Churchill valamikor ilyesmit mondott, hogy nem neheztelek a bírálatért még akkor sem, ha a hangsúly kedvéért pillanatnyilag eltérnek a valóságtól. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt mondta Harrach képviselő úr is: az elrontott gazdaságpolitika. Nem találnak olyan cikket, még Járai Zsigmond sem, aki a kormány egyik legádázabb ostorozója, hogy azt mondanák, hogy a gazdaság, az ipar, az építőipar, a szolgáltatás nem fejlődik.

Képviselő urak, ha önök a gazdasági eredményeket megkérdőjelezik, akkor az emberek mindennapi munkáját veszik semmibe, és nem helyes, mert a gazdaság valóban növekszik. Tudom, hogy fáj, mert növekszik, nem pedig zsugorodik, amit meg kellett élnünk az önök kormányzása idején. Most visszamegyek, hogy a képviselő urak módosítása, mert szó volt róla. Tisztelt Babák képviselő úr, Varga Mihály reggel a frakció összegzésében egy szóval nem vállalta fel az önök 103 milliárdos indítványát, szerintem személyében szakmailag sem ért vele egyet, mert nem is írta alá, és amikor azt mondtam, képviselő úr, hogy bizony elosztották, a gyanú csak ott érdekes, hogy egyes képviselők a nagy csomagot is aláírták, utána ugyanoda visszamentek egyesével. Tehát tudták, hogy a Fidesz-csomagot aláírták másokkal együtt, de utána úgy, ahogy Kovács Tibor mondta, egyes helyi problémákra visszamentek, és ugyanúgy 500 milliónként elvették.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
266 168 2005.11.15. 0:22  17-321

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Kovács Képviselő Úr! A demokrácia az ön felfogása szerint a következő: 2-re összehívta az önkormányzati bizottság ülését, az önkormányzati képviselőink mind ott ülnek a bizottságban, ön pedig itt beszél, hogy senki ne tudjon rá válaszolni. Ön szerint ez a demokrácia.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
266 232 2005.11.15. 3:27  17-321

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! 2006-ban van először olyan lehetőség a költségvetés összeállításánál, ahol az intézményhálózatnak csökkenhetnek a költségei, és a ma délelőtti, délutáni vita tökéletesen igazolta, önöknél kellően nagy zavart okoz, hogy bizony a 4500 forintos egészségügyi hozzájárulás, az általános forgalmi adó 25 százalékról 20 százalékra csökkenése az óvodákban, iskolákban, minden intézményben költségcsökkentést eredményez. Az, hogy az infláció 2 százalék körüli, megint csak nem indokolja azt, hogy a költségek úgy növekedjenek, mint akkor, amikor 9-10 százalékos volt az infláció.

Szeretném az önök figyelmébe idézni, Varga Mihály mondta ma reggel, hogy a csökkenő bevételek a csökkenő adók miatt vannak. Azok, akik ma még a vita során többen beszéltek, és most nem akarom Tállai úrtól Bernáth Ildikón keresztül idézni, ki mindenki beszélt arról, hogy az adók növekszenek, önök közt akkor belül nagyon komoly probléma van, mert reggel a vezérszónoklatban Varga Mihály kimondta, hogy a csökkenő bevétel a csökkenő adók következménye. (Soltész Miklós: 33 emelés után!) Tisztelt Képviselő Úr! A rendszer igazságosabbá vált az új ökoadók bevezetésével, de az adóterhelés csökken.

Szeretném elmondani azoknak a képviselőknek, akik az adósság miatt aggódtak, és a szomszédos országokhoz hasonlítanak bennünket, hogy az utóbbi években Csehországban 18 százalékról 37 százalékra növekedett az adósságráta, Lengyelországban 36 százalékról majdnem 48 százalékra, miközben Magyarországon kevesebb mint 5 százalékkal növekedett az adósságráta (Zaj a Fidesz padsoraiban.), ami azt jelenti, hogy igen, ezzel finanszírozzuk azt a gazdasági növekedést, azt a fejlődést, ami bizonyítja azt, ami a legújabb hír, hogy az Ecostat szerint 4,6 százalékos a magyar gazdaság növekedése.

Képviselőtársaim! Önök ma csak további igényeket nyújtottak be, és nem veszik figyelembe azt, hogy a kiadások csökkentése, a hiány csökkentése, 1 százaléknyi további hiánycsökkentés 230 milliárd forint. Tisztelt Képviselőtársaim! Így tessék végiggondolni, hol és mire van lehetőségünk. A magyar védelmi kiadások összességében alig több mint 1 százalékot tesznek ki.

Még maradt néhány másodpercem. A munkanélküliség és a foglalkoztatás kérdésében: nőtt a foglalkoztatottak száma. Az a furcsa helyzet van Magyarországon, hogy nő a foglalkoztatottak száma, és sikerült a gazdaságot úgy kifehéríteni, hogy ma érdemes bejelentkezni a feketemunka helyett munkanélkülinek, hogy azokat a kedvezményeket igénybe vehessék, amelyeket mi garantálunk az újraelhelyezkedésnél.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 12 2005.11.22. 5:22  11-14

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Akinek a családjában, vagy a közvetlen környezetében volt, vagy van munkanélküli, az tudja és megérti, hogy ez mennyire szörnyű helyzet. Ezen változtatni közös feladatunk, és ma Magyarországon az a furcsa helyzet van, hogy folyamatosan nő a foglalkoztatás, és közben növekszik a regisztrált munkanélküliek száma, ami számomra azt jelenti, hogy nő azoknak a száma, akik aktívan keresnek munkát, és igénybe akarják venni azokat a kedvezményeket, amelyeket a kormány biztosít.

A kedvezmények többoldalúak lehetnek. Az egyik oldalon a munkáltatók kedvét növelni a foglalkoztatásra, ez szinte mindenki számára egyértelműen azt jelenti, hogy a foglalkoztatáshoz kötődő terheket kell csökkenteni, amelyből számos valósult meg az elmúlt időszakban. Az 5 perc rövid arra, hogy ezeket mind összefoglaljam, de azért megemlíteném az egészségügyi hozzájárulás, a 4500 forint/hó nullára való csökkentését, vagy a kis- és középvállalkozásoknál, amelyik legalább 3 hónapig munka nélkül lévő embert foglalkoztat, ez minden 250 főnél kisebb vállalkozásra igaz, teljes járulékmentességet kaphatnak. Természetesen ilyenkor beszélnünk kell arról is, hogy a vállalkozások a termelésüket nem öncélúan folytatják, hanem piacra akarnak termelni. Talán önök is ismerik a mondást, hogy ritka csizmadiának jó a csizmája, tehát már nagyon régi ez a felismerés, hogy ha nincs piaci kereslet, akkor termelés sincs.

De fontos, hogy a másik oldalon, a munkavállalói oldalon álljon rendelkezésre megfelelő felkészültségű, megfelelő képzettségű munkaerő. A kormány ebben is próbál segíteni. Csak szeretném képviselőtársaimnak felidézni, hogy ma Magyarországon a 15 és 64 éves korosztály között 2,7 millió ember az, akinek nincs megfelelő szakképzettsége. Tessék elgondolni, hogy vehetnek ők részt versenyképesen ezen a piacon. Tehát a munkáltatónak is az az érdeke, hogy ezeknek az embereknek megfelelő képzettségük legyen. Ezért a “Lépésről lépésreö program azt segíti, hogy az általános iskola nyolc osztályát, vagy a felkészülést, a felkészítést arra, hogy valaki a szakmunkásképzésben részt vegyen, vagy egyáltalán szakképzést szerezzen, és ez igaz még a gimnáziumot végzett fiatalokra és felnőttekre is, itt átvállalják a képzés költségeit. Tehát segítik azt, hogy felkészültek legyenek, és nőjön az esélyük arra, hogy munkát találjanak.

A programokban rendkívül nagy szerepet kap az, hogy a fekete-, a szürkegazdaság kifehérítésre kerüljön. Ez is mindannyiunk érdeke, hogy szélesedjen azoknak a köre, akik részt vesznek a közterhek viselésében azzal, hogy járulékot fizetnek. Ebből a körből az alkalmi munkavállalói könyvet szeretném mint pozitív példát kiemelni. Képviselőtársaim, a példa nagyon szemléletes. 2001-ben alig több mint 32 ezer alkalmi munkavállalói könyvet váltottak ki, alig több mint 193 ezer bélyeggel. 2005 első nyolc hónapjának adatai állnak rendelkezésre, már több mint 185 ezer alkalmi munkavállalói könyvet kértek az emberek, és több mint 863 ezer bélyeget vásároltak. Tehát ezzel még azt is segítjük, hogy a munkavállalók idős korukra megfelelő biztosítékot találjanak maguknak.

(9.00)

De szeretnék szólni a prémiumévek programról, amely az első időszakban csak a közszférára vonatkozott, ma már vállalkozások is részt vehetnek ebben, ami azt jelenti, hogy az, aki öt évvel az aktuális nyugdíjkorhatár előtt részt vesz ebben a programban, csökkentett munkaidővel, a jövedelme jelentős részét megkapja, és amikor majd nyugdíjba vonul, akkor úgy kapja meg a nyugdíját, mintha teljes munkaidős munkavállalóként dolgozott volna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Befejezésül még két mondatot: nagyon hatásos, hatékony eredményt várhatunk attól, hogy sikerült módosítani a büntető törvénykönyvet, és ma már 8 évig terjedő büntetéssel lehet sújtani azt, aki visszaél a munkaerő-piaci helyzettel.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 102 2005.11.22. 2:36  97-111

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Nekünk, jogalkotóknak az is a feladatunk, hogy az élet változásaihoz igazítsuk a jogszabályokat szükség szerint. Itt most, úgy, ahogy az államtitkár úr elmondta, nem történik más, mint figyelemmel kormányrendeletre, büntetőtörvénykönyv-változásra különbséget teszünk ebben a törvényjavaslatban aszerint, hogy valaki engedély nélkül vagy engedéllyel rendelkezve szegi meg a szabályokat.

Az engedély nélküli birtoklást és tevékenységet bűncselekményként kezeli a büntető törvénykönyv, visszaélés robbanóanyaggal és robbanószerrel, és erre figyelemmel aránytalan a szabálysértés keretein belül az egyforma büntetési tétellel fenyegetni, hasonlóan, ahogy Nagy Jenő képviselőtársam ezt bizottsági véleményben elmondta.

Ez a nem túl nagy terjedelmű törvényjavaslat arra tesz most javaslatot, és frakciónk támogatja ezt a változatot, hogy a polgári felhasználású robbanóanyagok előállítása, forgalmazása, tárolása, hadd ne folytassam, önök előtt is ott szerepel a törvényjavaslat… - tehát ha valaki engedély nélkül végez pirotechnikai tevékenységet, százezer forintig terjedő bírsággal legyen sújtható.

Megint csak visszahivatkozom a bizottsági véleményre: akkor, amikor 2003-ban a Belügyminisztérium beleavatkozott ebbe a rendszerbe, az egy kellő visszhangra talált a társadalomban.

Ennek az eredménye még mindig nem kielégítő, tehát ezért indítottam úgy a hozzászólásomat, hogy szükséges, hogy hozzáigazítsuk a mindennapi történésekhez adott esetben a jogszabályt, és tegyünk kísérletet arra, hogy egy nagyobb büntetési tétellel való fenyegetés esetén talán eredményesebb lesz a jogszabály betartatására irányuló tevékenység.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr, és még egyszer kérem önöket, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot. (Taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 127 2005.11.22. 4:59  112-130

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az informatika a szemünk előtt fejlődik rohamosan, mondhatnánk azt, hogy nem napról napra, hanem percről percre, és lopakodik be a mindennapi életünkbe, ezzel sok esetben és nyilván általában arról beszélünk, hogy számunkra milyen előnyös és milyen kedvező változásokat hoz, és sokkal ritkábban beszélünk arról, hogy milyen gondok és problémák kerülhetnek elő.

Ha csak a kereskedelemre gondolunk, azt mondjuk, hogy a kevés információ is gond, a kiszolgáltatottságunk nagyobb, ugyanakkor ezzel a technológiával ugyanígy manipulálhatók vagyunk. Tehát akkor, amikor jogalkotói minőségünkben járunk el, meg kell erősítenem azt, amit az államtitkár úr is elmondott, hogy egy ilyen gyorsan változó területen a változások függvényében, ha kell, akkor ilyen rövid időszakok alatt is indokolt, hogy igenis vizsgálat tárgyává tegyük a korábbi törvényjavaslatokat, és a felhalmozódott, összegyűjtött tapasztalatok alapján tegyünk kísérletet arra, hogy a törvényjavaslatot jobbá, pontosabbá tegyük, és a társadalmon belül egyébként is meglevő bizalmatlanságot ha lehet, akkor csökkentenünk kell, tehát erősítenünk kell a bizalmat.

Néhány mondat erejéig hadd térjek ki a közösségi irányelvekkel kapcsolatban akár bizottsági véleményként, akár a Fidesz szónoka, Szabó István által megfogalmazottakra. Amikor az Európai Unió tagjai lettünk, akkor azt is vállaltuk, hogy jogharmonizációt hajtunk végre, tehát időnként, miközben teljesen természetes, hogy a magyar viszonyokat vesszük figyelembe, célszerű figyelembe venni az uniós irányelveket is, sok esetben ezek is már meglevő problémákra irányítják a figyelmünket, és ösztönöznek bennünket arra, hogy hajtsunk végre bizonyos változtatásokat.

Az, hogy a kereskedelemben milyen szerepe van, ezt megint csak tökéletesen érzékelteti az államtitkár úr által elmondott adatsor, hogy rövid idő alatt, de hihetetlenül gyorsan terjed. Egyik oldalon van egy kényelmi szempont, hogy otthon, a lakásból lehet információhoz jutni és rendelni, és ez egyre inkább terjedni fog. Tehát egyre több családban ma is Magyarországon már elérhető az internet és az interneten keresztül mindenféle információ, így a kiszolgáltatottság a másik oldalról nő. Tehát teljesen természetes, hogy ebben a törvényjavaslatban nagyon fontos rész a fogalmi pontosítás, ahol akár a hirdetés kérdése, akár a magánjellegű közlés kérdése, vagy a szolgáltatás korlátozása kerül megfogalmazásra, és nagyon fontos a tartalmi követelmény is, ahol az adatszolgáltatás tartalmi elemeit sorolja fel a törvényjavaslat.

Megerősítem, amit Mécs képviselő úr mondott; fontosnak tartjuk, hogy a fogyasztóvédelmi feladatokkal kapcsolatos kérdéseket is rendezi a törvényjavaslat, hogy mi tartozik a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség hatáskörébe, és melyek azok a kérdések, amelyek a Nemzeti Hírközlési Hatóság feladatkörébe tartoznak.

Befejezésül még két dolgot: azt gondolom, fontos a jogsértések kérdésének a megfogalmazása, és az a magatartási kódexre vonatkozó rész, amely a bizonyos fokú szakmai önállóságot és az önszabályozást helyezi előtérbe. Ezzel együtt frakciónk ezt a törvényjavaslatot, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokról, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatásokról szóló törvényjavaslatot elfogadásra javasolja a tisztelt Háznak.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 141 2005.11.22. 2:11  130-192

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amit Soltész képviselő itt most elmondott: én azt mondom, képviselő úr, ki lehet pipálni, a leckét tetszett teljesíteni, de nem túl sok köze volt ahhoz, ami ebben a törvényben van. De én megpróbálom összerakni.

Tisztelt Képviselő Úr! Én ajánlanék az ön figyelmébe egy statisztikát. Ha úgy grafikusan meg tetszene nézni a gazdasági növekedést, ami '95-től folyamatos volt, aztán az önök kormányzása idején, 2000-től folyamatosan csökkent, amit nekünk sikerült újra megállítani, és ma újra növekszik - tehát egy növekvő teljesítmény bizonyíthatóan megvan a gazdaságban.

Az, amikor szociális ellátásról beszélünk, úgy, ahogy ezt Horváth képviselő úr mondta, ez egy élethelyzet ebből kimozdítani. De, kedves képviselő úr, tessék csak arra gondolni: folyamatosan nő a foglalkoztatás, és közben nő a regisztrált munkanélküliek száma, akik aktívan keresnek munkahelyet.

Kevés a két percem arra, hogy elmondjam önnek, de tudom, hogy meg tudja nézni, ha csak az adótörvényeket végignézi, ma a kis- és középvállalkozások milyen kedvezményeket kaphatnak ahhoz, hogy bővüljenek. De én most már látom, láttam Orbán Viktornál tegnap, az azóta elhangzott nyilatkozataiban, de most önnél is, önöknél óriási baj van a piacgazdaság megítélésével, szerintem, konzultálni kellene Horváth képviselő úrral, ő majd elmagyarázza, hogy a piacon a vállalkozó azért termel, mert kereslet van, nem magának, nem öncélúan; olyan helyre, ahol kereslet van.

(16.40)

Még egy apró dolog: ön aggódik a járulékokért. Az egészségügyi fix járulékot 4500 forintra tetszettek fölemelni, amit akkor is kellett fizetni, ha nem tudott termelni az adott vállalkozás. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez ma nullába megy. Tessék elgondolni, hogy ez kedvez vagy ront.

Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 157 2005.11.22. 2:12  130-192

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony és Soltész Képviselő Úr! Visszatérve a családi adókedvezményhez, tájékoztatom önöket, hogy a szocialista frakció politikai vitanapot kezdeményezett pont azért, hogy egy egész nap álljon rendelkezésünkre, és legyen lehetőségünk konkrét példákkal bemutatni azt az álságos magatartást, amiről ön is beszélt, mert azt gondolom, hogy amikor 5-6 gyereket tetszett említeni, vagy a képviselő asszony is több gyereket említett, akkor mekkora kedvezményt tudott valaki igénybe venni, és amikor az adókedvezményről beszélnek, más esetekben Varga Mihály beszél a lakásépítéshez kötődő adókedvezményről.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Szóval, tisztelt hölgyek és urak, nagyon álságos az a magatartási forma, amit csinálnak, mert betegesen ragaszkodnak valamihez, ami csak azoknak jár, akiknek magas jövedelme van, és oda kívánnak még többet adni. Én azt gondolom, amit a képviselő asszony elmondott, és én őt szeretném meggyőzni, hogy a biztonság az, amikor egy gyereket nevelő család tudja, hogy holnap, holnapután és jövőre is - és egészen addig, amíg a gyerek fel nem nőtt, amíg a tanulmányait be nem fejezte -, ezt a járandóságot megkapja. Míg ha az adókedvezményről beszélünk, ha holnap elveszti az állását, vagy munkanélkülivé válik, nincs a kedvezmény, tehát bizonytalanságba esik az egész család. Ezt kell eldönteni!

Tehát köztünk van egy lényeges filozófiai különbség, hogy mi azt mondjuk, hogy minden gyerek, és minden gyereket támogatni akarunk, önök pedig differenciáltan akarnak támogatni, és pont a szegény gyermekeket nem. Pont ott adnak kevesebbet vagy adnának kevesebbet, ahol nagyobb a szegénység. Ez történt korábban. Tessék végiggondolni! Nyugodtan mosolyogjon Soltész képviselő úr (Soltész Miklós: A leggazdagabbakat támogatjátok!), négy éven keresztül nem nyúltak hozzá a családi pótlékhoz, és elértéktelenítették, miközben 10 százalék közelében tartották az inflációt három éven keresztül.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 161 2005.11.22. 1:22  130-192

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Képviselő Asszony! Én tudom, hogy ön is tudja: a rendszeres gyermekvédelmi támogatás bizonyos korlátokhoz kötött. (Horváthné Stukics Erzsébet: Persze.) Tehát bizonyos feltételek esetén lehet megkapni.

Ugye, egyetért velem, képviselő asszony, abban, hogy az a fiatal pár, amelyik mondjuk két gyermeket nevel, kapott 1500 forintos béremelést, átbillent a határon, és ettől kezdve nem volt jogosult a rendszeres gyerekvédelmi támogatásra, egyik napról a másikra került kilátástalan helyzetbe? Most pedig a családi pótlékjához hozzájut folyamatosan, és ösztönözve van arra, hogy nyugodtan növelheti a teljesítményét, nyugodtan kaphat több munkabért a munkahelyén, dolgozhat legálisan, tehát kimehet a feketegazdaságból a fehérbe, mert megkapja a gyermeke után a gyermektámogatást. Tehát nem érvényesül az a kontraszelektált rendszer, amit az önök által bevezetett rendszeres gyerekvédelmi támogatás…

Ennek arról a részéről nem akarok beszélni, hogy milyen megaláztatás volt a sorban állás, mekkora adminisztráció volt az önkormányzatnál - erről majd Sisák polgármester úr biztos fog önöknek beszélni. Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 177 2005.11.22. 1:09  130-192

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak Firtl képviselő úrnak az adózással összefüggő dolgára három dolgot mondok, amit ön is tud ellenőrizni. Az egyik: az adóbevételek a GDP-hez képest folyamatosan csökkennek, a 39,3 százalékról most 38-nál tartunk, a jövő évben ez már csak 37,5, tehát miközben ön azt mondja, hogy többet központosítani, nem, én azt mondom, maradjon a zsebben, sőt ezt lefordítom a személyi jövedelemadóra. Amíg az önök kormányzása idején minden 100 forintból 26-ot elvontak, ma már csak 21 forint személyi jövedelemadót kell fizetni. Ez egy 100 ezer forintos havi bruttónál plusz 5 ezer forintot jelent.

A harmadik adatom, tisztelt képviselő úr, ami már közelít, és ma itt sokszor esett szó a minimálbérről: ma a minimálbérből 12 ezer forinttal több marad a munkavállaló zsebében, mint maradt 2002-ben. Azt gondolom, ez is hozzájárul ahhoz, hogy ezek a családok jobban éljenek.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
269 181 2005.11.22. 1:25  130-192

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Sajnálom, hogy Soltész képviselő úr a mai napig nem érti, amivel nem értettünk egyet. Tessék már beszélni legalább két vagy három kis- és középvállalkozóval, és akkor el fogja önnek magyarázni, hogy mit jelentett az önök 50 ezer forintos minimálbére, mekkora többletbevételt jelentett akkor a költségvetésnek, tehát terhelték a munkavállalót és a munkáltatót. Én pont erre utalok, amikor azt mondom, hogy jelenleg 12 ezer forinttal több marad a zsebben, mert nem terheli adó… (Soltész Miklós: 18 ezer forint…)

Képviselő úr, akkor mondom egész pontosan. Önök az 50 ezerből a valamikori minimálbérhez képest 37 ezret tetszettek a munkavállalónak adni, és tessék kiszámolni, hogy mennyit szedtek be a költségvetésbe. Mit gondol, mitől nőtt meg az adóterhelés a valamikori 21,50-ről 26 forintra? Ez is része volt annak. Hogy a minimálbér ma nem visel adóterhet, nem feszíti azokat a munkáltatókat, akik ma csak minimálbért tudnak fizetni a munkavállalóiknak, és közben a munkavállalónak mégis több maradt a zsebében, ez a lényeg, ez a kettőnk közti lényeges különbség, hogy mi azt mondjuk, hogy aki minimálbéren dolgozik, neki nem kell adót fizetni.

Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
272 36 2005.11.28. 0:30  35-37

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Bízom abban, hogy a Házban mindenki számára fontos, hogy rendezzük, és fogalmilag törvénybe iktassuk, hogy mit jelent a rendezett munkaügyi kapcsolat. Kérem önöket, hogy támogassák az indítványunkat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
273 64 2005.11.29. 1:29  63-65

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon szépen köszönöm mindazoknak, akik módosító indítványt nyújtottak be a törvényjavaslatunkhoz. Valójában a módosító indítványok tükrözik azokat a kezdeményezéseket, amelyekről az általános vitában szó esett, jelesül, hogy a nem lakás céljára szolgáló ingatlanok kapcsán is legyen lehetősége az önkormányzatnak, és kapjon értesítést. Ezt az indítványt azért nem támogattuk, mert ez bekerült a kormány által kezdeményezett hasonló tárgykörű törvényjavaslatba. Úgy döntöttünk, hogy ennek ott a helye, mindenképpen találkozni fog majd a két indítvány.

A módosító indítványok közül a másik, amiről szólni kívánok: van egy indítvány, amelyhez kértük a képviselőtársainkat, hogy nyújtsanak be kapcsolódó módosító indítványt, és ezzel pontosításra kerül a 154/A. § (3) bekezdése. Ismereteink szerint ehhez is megszületett a kapcsolódó módosító indítvány.

Tehát a határozathozatal során lehetőségünk lesz egy olyan egységes javaslatot elfogadni, amelyben a parlamenti patkó mindkét oldalán konszenzus volt.

Még egyszer köszönöm szépen a módosító indítványokat. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
274 6 2005.11.30. 4:28  1-59

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság megvitatta a foglalkoztatás bővítése és rugalmassá tétele érdekében készített T/18360. számú törvényjavaslatot.

A bizottságban több célt fogalmaztunk meg. Közös érdekünk, hogy fokozatosan növekedjen az aktív korú lakosság körében a foglalkoztatás. A kormány eddig is számtalan intézkedést tett, mint tudjuk, itt csak nagyon fokozatosan, lépésről lépésre lehet eredményeket elérni. A kormány korábban lépéseket tett annak érdekében, hogy a feketemunkát terelje a fehér felé, ezért még azt is bevállaltuk, hogy átmenetileg növekszik a regisztrált munkanélküliek száma, így meglehetősen pontos adatunk van arról a körről, akit segítenünk kell, akit ösztönözni kell, valamint azoknak a foglalkoztatóknak a köréről, akiket arra kell ösztönözni, hogy ebből a körből válasszanak maguknak munkaerőt.

Ebben a törvényjavaslatban két másik dolog is megjelenik, ami egymással összefügg. Az egyik, hogy érdemben csökkennek a közterhek abban az esetben, ha valaki legalább három hónapig regisztrált munkanélküli állományban lévő alkalmazottat foglalkoztat. Ezzel megteremtjük azt a feltételt is, hogy a munkaerőköltségek csökkennek az adott vállalkozásban, és járulékos lehetőség, hogy a bérek gyorsabban növekedjenek. Ha valaki átfogóan vizsgálta a magyar vállalkozások versenyképességét, az tudja, hogy nem a munkaerőköltségekben van a különbség, hanem a bérek és a rajtuk lévő járulékok közötti arány egyelőre nem jó.

Ezzel a lépéssel a kormány lehetőséget teremt arra - ugyanúgy, mint ahogy korábban tettük a minimálbér esetében is -, hogy ne járuljon egy rendkívül nagy nyomás a vállalkozásokra. Ennek érdekében akkor az adókat mérsékeltük, most a járulékokat. Szeretném hangsúlyozni, a gazdasági bizottságban kiemeltük, hogy itt az a helyzet áll elő, amikor a vállalkozásoknál csökken a járulékbefizetés, ugyanakkor a társadalombiztosítási alapok hiányát ez nem növeli, mert a Munkaerő-piaci Alapból kerül megtérítésre az így kieső járulék.

Nagyon fontos hangsúlyozni azt, hogy a vállalkozások számára ez versenysemleges. Tehát bármely vállalkozás számára, amely a piacon úgy érzi, hogy tudja bővíteni a termelést, az értékesítést, lehetőség nyílik ennek a kedvezménynek az igénybevételére, nem kell különleges eljárás.

Nagyon fontosnak tartjuk a közszférát érintő részmunkaidő kérdését, mert ez jelentheti egyben azt, hogy fokozatosan szorul vissza itt a foglalkoztatás, ugyanakkor tisztes visszavonulási lehetőséget teremt mindazok számára, akik ebben részt akarnak venni. Ezért rettentően fontos, hogy a prémiumévek programja kiegészül az öt évvel és a 70 százalékos térítési lehetőséggel. Ez nagyon fontos, különösen azoknak a munkavállalóknak, akik nyugdíj előtt állnak, mert nem vesztik el azt a lehetőségüket, hogy tisztes nyugdíjjal kezdhessék meg majd adott időpontban a nyugdíjba vonulást. Tehát itt is egy lehetőség a munkáltatónak és egy lehetőség a munkavállalóknak.

A gazdasági bizottság a törvényjavaslatot elfogadásra ajánlja. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

(9.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
276 211 2005.12.05. 0:21  206-212

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt elnök úr, csak arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy az ajánlás 4. és a kiegészítő ajánlás 4. pontját is kikérték, ami azt jelenti, hogy a kettő egymás mellett is megfér, ezért kérem, hogy mind a kettőről döntsünk. Mind a kettő bent van a támogatott javaslatok sorában.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
276 231 2005.12.05. 1:01  230-232

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselőtársaimmal az államháztartásról szóló törvényhez nyújtottunk be egy kis terjedelmű módosítási javaslatot. A módosítási javaslatunknak az a lényege, hogy a központi költségvetésből és elkülönített állami pénzalapokból azoknak legyen nyújtható támogatás, ahol rendezett munkaügyi kapcsolatok vannak. Ezt a törvényben rögzítenünk kell, hogy mit tekintünk rendezett munkaügyi kapcsolatnak. Ugyanakkor felhatalmazást akarunk adni a munkaügyekért felelős miniszternek, hogy végrehajtási rendeletet alkothasson a rendezett munkaügyi kapcsolatok egyéb különös feltételeire vonatkozóan.

Kérem önöket, hogy támogassák az indítványunkat. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
276 277 2005.12.05. 0:27  276-279

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérek tíz perc szünetet, elnök úr. (Moraj.) Van néhány képviselőtársunk, akinek vissza kell érkezni a büféből, miután nem vesznek részt a szavazásban az ellenzéki képviselők.

Köszönöm szépen. (Font Sándor: De aki a büfében van, az se vesz részt!) Hát persze, de azt nem lehetett tudni, hogy nem fogtok szavazni!

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 28 2005.12.06. 2:06  13-491

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én tökéletesen megértem, hogy Varga Mihály kétségbeesve próbálja elterelni a figyelmet a saját kormányzásuk sikertelenségéről. Szeretnék önöknek egy skiccet felmutatni, amit itt gyorsan csináltam. (Felmutat egy görbét ábrázoló papírt.)

Gondoljanak vissza! 1995-től növekszik a gazdaság folyamatosan. Közben van egy kormányváltás ’98-ban, még a lendület megy. Utána elindul lefelé. Van egy 2002-es váltás, kedves Domokos képviselő úr, utána újra növekszik. Igen, most a tét az, hogy azt kell eldönteni az embereknek, hogy mit akarnak: újra azt, hogy lefelé menjünk azzal a beteges, rossz gazdaságpolitikával, amit önök képviselnek, vagy tovább akarunk menni azon az úton, amelyen a gazdaság növekszik. (Domokos László közbeszól.)

Kedves képviselő úr, nyugodtan kérjen kétpercest, aztán beszélhetünk arról, hogy milyen volt az a fogyasztás vezérelte gazdaságpolitika, amelyről oly sokat beszéltek, amikor Varga Mihály pénzügyminiszter volt, és ma már Járai Zsigmond is elismeri, hogy a gazdaság - úgy, ahogy az államtitkár úr elmondta - az exportból és a beruházásból növekszik. Engem rettentően érdekelne, amikor ez a kétségbeesett huhogás elhangzik, beszélnének-e önök arról, hogy hol csökkentenének. Mert az, hogy azon volt kesergés, hogy az adók csökkennek… Egyszázaléknyi hiánycsökkentés - ezt Varga Mihály ugyanúgy tudja, mint én - 230 milliárd forint körül van.

Én örülnék, ha egyszer ennek csak a felére tett volna javaslatot Varga Mihály bármely módosító javaslatában. Nem, ehelyett ma is folytatjuk az általános vitát, ebben mi partnerek vagyunk, ha az elnök úr erre nekünk engedélyt ad, akkor készséggel vitatkozunk, csak a mai nap a részletes vitáról, az egyes fejezeteken belüli indítványokról kellene hogy szóljon.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 172 2005.12.06. 0:30  13-491

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Én figyelembe veszem az ön feddését, mert én is a XX. fejezetre várok, de egyszerűen nem tudom szó nélkül hagyni azt, amit Gémesi képviselő úr mondott, mert tárgyszerűen nem mond igazat a képviselő úr. Nagyon hosszú ideig tárgyaltunk a Belügyminisztériumban az önkormányzati rendszer átalakításáról, reformjáról, a kistérségekről, a régiókról. Nem mi rúgtuk fel a tárgyalóasztalt, képviselő úr - az ellenzék.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 178 2005.12.06. 1:03  13-491

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Szeretném önt tájékoztatni, hogy a szocialista frakció képviselte azt a házbizottságban, hogy az időkereten belül ne legyenek szakaszok. Az ellenzéki frakciók kérték, hogy csak úgy haladjunk, ahogy egy szakaszt lezártunk és úgy a következő. Ezt mi nagyvonalúan elfogadtuk.

Akkor tisztelettel kérem az elnök asszonyt, hogy ezt most tartsuk be, Tehát itt nem arról van szó; mi ezért nem jelentettük be a képviselőinket, mert azt mondtuk, hogy amelyik fejezetet megnyitják, az érintett képviselő akkor fog gombot nyomni, és mondja el normál hozzászólásban a véleményét, fogja kérni az indítványok támogatását, vagy ezt ismertetni fogja.

Tehát az nem lehetséges, hogy most végigmegyünk ezen a 26 néven, és azt követően újra visszatérünk az első fejezethez. Itt kérem az elnök asszonyt, hogy zárja le a normaszövegre vonatkozó első szakaszt, nyissuk meg a másodikat, a harmadikat, és így haladjunk fokozatosan. Ez a házbizottság megállapodása.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 432 2005.12.06. 2:23  13-491

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Arról akarom önöket győzködni és a pénzügyi kormányzatot is, hogy támogassanak egy általam benyújtott módosító indítványt.

Önök előtt is ismert, hogy az államháztartási törvényben van egy nagyon szigorú kitétel: ahol a vagyontárgyak értéke meghaladja a 20 millió forintot, ott versenyeztetni kell. A törvény ugyan lehetőséget ad minden önkormányzatnak arra, hogy alacsonyabb értékhatárt is megállapíthat, de a probléma nem ez, hanem az - ami talán kötődik ahhoz, amiről Tállai képviselő úr is beszélt -, hogy aki ipari parkot létesített évekkel ezelőtt, és az ipari parkba betelepülő tulajdonjogot akar szerezni magának, akkor elég furcsa az, hogy ott versenytárgyalást kell kiírni. Egyetértek azzal, hogy a vagyontárgyak értékesítésénél általában kötelező legyen a versenytárgyalás, de ahhoz szeretném kérni az önök támogatását, hogy tegyünk egy nagyon rövid beszúrást: kivéve akkor, ha ez ipari parkban történik.

Annyiban pedig túlterjeszkednék a módosító javaslatomon, amit Endre képviselő úr mondott, hogy a KVI folyamatosan nagyon nagy energiákat fektet arra, hogy ezeknél az ingatlanoknál tisztázza a kialakult helyzetet, a tulajdoni laptól sok minden más engedélyen át a széljegyzetek letörléséig. Azt hiszem, ebben a Házban sok képviselő jött olyan helyről, ahol sorba kell állni ingatlanok hosszú sorával, amiket szeretnénk önkormányzati tulajdonban tudni, hogy hasznosuljanak. Képviselő úr, ön is tudja polgármesterként, hogy ezt úgy nem lehet megtenni, hogy különböző terhekkel zúdítsák az önkormányzat nyakába, és utána neki kelljen ezt megtisztítani, mert ez sokkal rosszabb lenne.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 458 2005.12.06. 0:49  13-491

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az oktatási fejezetben egy indítványhoz kérem a támogatását. A Veszprémi Egyetem nagykanizsai képzési intézményének a beruházása, felújítása elkezdődött egy évvel korábban, hogy ez folytatódhasson a jövő évben, 140 millió forintra lenne szükség. Ezt az összeget én az oktatási tárca fejezetén belül átcsoportosításokkal szeretném megoldani. Ehhez kérem az önök támogatását, és ebben az esetben a befejezés a 2007. évben reális közelségbe kerül.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 501 2005.12.06. 0:59  500-501

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm szépen minden képviselőnek, aki foglalkozott ezzel a törvényjavaslattal, és módosító indítványt nyújtott be.

Szeretném önmagam is bizonyítani, hogy nemcsak a benyújtáskor volt fontos számunkra a rendezett munkaügyi kapcsolat, hanem képviselőtársainknak is, akik módosító indítványt nyújtottak be. Azt hiszem, ez a törvényjavaslat azon ritkaságszámba megy majd ebben a négyéves ciklusban, hogy előterjesztő-társaimmal együtt mind a nyolc benyújtott módosító javaslatot támogatni fogjuk. Tehát a jövő heti határozathozatalkor így lesz egységes egész.

Köszönöm szépen azokat az indítványokat, amelyek az Európai Unióból érkező támogatásokra is kiterjesztették ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 539 2005.12.06. 1:08  528-545

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Elnézést kérek, két percben és nem módosító indítványról beszélek. Az, amit Simon képviselő úr mond, vagy azt jelenti, hogy fogalma sincs arról, amiről beszél a képviselő úr, vagy hihetetlenül tisztességtelen. Tetszik tudni, hogy az az 1 százalék mit jelent? Azt, hogy azt a minimális eltérést, ami az infláció év eleji becslésekor történt, sem tartja meg a költségvetés magának, hanem kifizeti a nyugdíjasoknak.

Drága képviselő úr, ezt úgy kellene önnek értékelni, hogy ez itt mindössze 1 százalék, míg az önök kormányzásának idején - amikor 6 százalékra tervezték az inflációt, de az 9,5 meg 10 százalékra teljesült - 3 százaléknál többet voltak kénytelenek hitelezni a nyugdíjasok egy egész éven keresztül. Erről szól ez a történet, képviselő úr. És nem jó az, ha itt a parlamentben felelős politikus egyszerűen megpróbálja a hallgatókat, a nézőket félrevezetni azzal, hogy ilyen kijelentést tesz.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
278 8 2005.12.07. 1:20  7-10

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! A törvényjavaslathoz több módosító javaslatot nyújtottam be. Azt gondolom, hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak mindig fontos kérdés az, amikor a jövedelmükről van szó, akár az aktív korban, akár a nyugdíjas viszonyban, ez rendkívül fontos. Ezért köszönöm szépen azt a támogatást, amely arról szól, hogy az illetmény, illetménypótlék nélküli együttes összeget és a végzettség, szakképzettség viszonyát rendező indítványt támogatják.

A másik, amit kiemelnék, és akkor nem élek a nyolcperces időkerettel, a parancsnokhelyettesekre vonatkozó indítvány. A harmadik pedig szintén a parancsnokhelyettesekre vonatkozó indítvány, tehát a kettő egymással összefügg, és köszönöm, hogy a kormány ezeket mérlegelte és támogatta.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
280 36 2005.12.13. 0:09  35-37

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kérem, hogy az előbbi szavazást géppel ismételjük meg. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
280 141 2005.12.13. 0:46  136-146

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a javaslat nem ér annyit, hogy szót kérjek miatta (Moraj az ellenzék padsoraiban.), de a jegyzőkönyv számára szeretném rögzíteni, amit Márton képviselő úr elmondott…

Tegnap azért kért Áder János rendkívüli házbizottsági ülést, hogy visszavonhassák ezt a két tárgysorozatba-vételi kezdeményezést. Mi felajánlottuk, hogy a tévé nyilvánossága előtt tessenek már ezt elmondani hétfőn, azaz tegnap. Önök visszavonták, ma újra benyújtották. (Derültség a kormánypártok padsoraiban.) Azért ez egy kicsit furcsa, hogy most pedig azt mondja, miért ilyen későn este.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Zaj, taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
281 142 2005.12.14. 2:45  137-153

GÖNDÖR ISTVÁN, a honvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A honvédelmi bizottság megtárgyalta a minősített adat védelméről szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat benyújtását indokolja az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény hatálybalépése óta eltelt időszak jogalkalmazási tapasztalataiból összegyűjtött gond és probléma, másodsorban a NATO-tagságból származó feladatok és az európai uniós integrációval összefüggő kötelezettségek teljesítése.

Jelenleg ma Magyarországon eltérő normák vonatkoznak a nemzeti, illetve a külföldi minősített adatok védelmére. A rendszer jelenleg szervezetileg elkülönül a NATO és az Európai Unió titokvédelmi rendszerétől, amelynek egységes felügyelete és szakirányítása a Nemzeti Biztonsági Felügyelettel létrejött. Nemzeti rendszerünk ezzel szemben dezintegrált, egyes részterületei eltérő irányítás alatt vannak, elkülönítetten működnek. A nemzeti minősített adatok védelmi rendszere nem lehet másodlagos, és nem is pusztán csak NATO- vagy európai uniós követelmények átvételéről van szó, hanem egy olyan nemzeti minősített adatvédelmi követelmény állításáról, amely egységes adatvédelmi rendszert és hatósági felügyeletet hoz létre.

Az új törvény megalkotásának alapját az alkotmány vonatkozó rendelkezései, az Alkotmánybíróság határozata, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, az EU minősített adatok, az európai uniós tagállamokban kötelező érvényű határozatok határozzák meg.

A honvédelmi bizottságban nagyon hosszan vitatkoztunk számos olyan kérdésről, amelyeket az államtitkár úr is említett, különösen a magasan minősített adatok körének csökkentéséről, és a mi bizottságunkban is felvetődött az, ami ezek szerint a nemzetbiztonsági bizottságban is, a más törvényekkel való összhang, jelesül a büntető törvénykönyvvel való összhang megteremtése. Ezzel együtt a bizottság többsége általános vitára alkalmasnak tartotta, és a tisztelt Háznak elfogadásra javasolja a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
281 238 2005.12.14. 7:54  217-253

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! A tartalmi kérdések előtt - mivel még bizottsági véleményként is volt olyan megszólalás, hogy itt politikai felhangot próbáltak adni ennek a dolognak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha most azon kezdenénk el vitatkozni, hogy hány település, kisebb-nagyobb, és hány megyei közgyűlés van, ahol ilyen vagy olyan vezetés van, szerintem nagyon rossz vágányon járnánk. Én arra szeretném önöket biztatni, hogy hol mekkora a szükség. Az első kétperces megszólalásomat ezért is kezdeményeztem, de aztán úgy döntöttem, hogy lesz lehetőségem elmondani.

Az első az, hogy időben történik, és ilyen szempontból köszönetet mondok a miniszter úrnak, mert a költségvetés kapcsán a módosító indítványokról éppen hogy döntöttünk, kellő, hosszú időn keresztül előkészítették ezt a törvényjavaslatot, és itt van előttünk. Hitem szerint mindazok, akik pályáztak, örömmel veszik azt, hogy megkezdődött a vita, már tudnak készülni arra, hogy beruházásokat bonyolítsanak a jövő évben. Sok esetben közbeszerzést kell lebonyolítani, tehát jó esély van arra, ha kellő időben döntünk, jövő év elején, hogy a munkákat még a jövő évben megkezdhessék, és ahol lehet, ezeket befejezzék.

Hogy időben - Sisák képviselő úr azt mondta - késő van: én azt gondolom, hogy fél hét, ezt már a környezetünk is megszokta, hogy az Országgyűlésben nem napi 8 órás idő van, hanem amíg be nem fejezzük a törvényjavaslatok vitáját. Tehát én azt gondolom, hogy a fél hét még nem is olyan késői időszak a parlamenti gyakorlathoz viszonyítva.

Hadd térjek vissza arra, amit a képviselő asszony elmondott. Számomra mindig az a nagy gond, hogy több száz pályázat van, és amikor elénk kerülnek a javaslatok, teljesen természetes, hogy előjön belőlünk az a szubjektív érzés, hogy a saját környezet, a város, a választókerület vagy a megye. De amikor azt kezdem vizsgálni - és én ebben a törvényjavaslatban is azt vizsgálom -, hogy vajon másképp döntöttem volna-e, ha csak a zalai pályázókat veszem, mert nyilván őket ismerem... Tehát a legtöbb esetben magát a problémát is tudom, ahol az iskolatetővel gond van, és szeretnének egy új, korszerűbb iskolát, vagy ahol a szennyvízzel, vagy ahol a belvízzel, a csapadékvízzel gond van, amit Sisák képviselő úr mondott.

Ugyanakkor tudom, hogy a forrásaink végesek. Tehát valahol el kell tudni dönteni, amikor majd az igen gombot meg kell nyomnom, akkor nekem el kell dönteni, hogy mi az, amit támogatok. És keresem, és azt mondom, hogy az egészségügy az egyik olyan terület, ami fontos, és ma az egészségügynek tényleg nem nagyon van más forrása, pont azért, mert a rendszer úgy működik, ahogy, olyan kereteket szabtunk, hogy eredendően költségvetési forrásokból vagy önkormányzati forrásokból lehet fejleszteni, vagy rekonstrukciót végrehajtani.

Ezért én üdvözlöm azt, hogy a mi megyénkben a következő, a harmadik kórház rekonstrukciója is megkezdődhet Keszthelyen 2006-ban, és én ezt jó döntésnek tartom. Ugyanakkor fontosnak tartom, hogy van egy másik olyan probléma, amely a kistelepüléseken, tehát az olyan megyékben kifejezetten nagy probléma, ahol sok apró falu van, és az idős emberekkel való törődés, az idős emberekről való gondoskodás igenis kiemelt szerepű. Hadd mondjam, akik itt tényleg politikát akartak belekeverni, Zala megyében egy fideszes többségű megyei önkormányzat van, de nagyon pártolom, hogy ők benyújtottak egy olyan pályázatot, hogy az idősek otthonának egy rendszerét akarják a megyében kiépíteni, és itt egy több mint 1 milliárdos fejlesztéssel Zalabaksán, Szepetneken és Sármellék településen, tehát a megye három különböző pontján hoznak létre olyan intézményt, ami valamelyest segít az idős emberek gondjain és problémáin.

És a harmadik pedig egy iskola, egy régi, nagy múlttal rendelkező iskola, ahol teljesen jogos igény, hogy végre legyen egy korszerű tornaterem, és a rekonstrukció végbemenjen. Ezzel együtt vitatkozom a képviselő asszonnyal, mert azt gondolom, ahogy ez a címzett és céltámogatási rendszer kiépült '92 óta, azért nem a megyék közti kiegyenlítődés, és azért mindenkinek megvan a maga gondja, a maga baja. A költségvetésben más helyeken kellő differenciát teszünk arra, hogy a hátrányos helyzetű megyék, a hátrányos helyzetű kistérségek, tehát én azt gondolom, hogy itt most nem kellene erről külön vitát folytatnunk.

Ugyanakkor Jauernik képviselő úr is beszélt róla, de én magam is szeretnék beszélni, és inkább abban az összefüggésben, amit Sisák képviselő úr mondott, hogy én ezekben a pályázatokban, amellett, hogy örömmel látom azt, hogy Magyarországon az önkormányzati rendszerben is egyre többen készítenek jó pályázatokat, ez fontos, mert ahova megyünk, ott az európai uniós források lehívása jó pályázatokon múlik - tehát ez egy jó előszoba.

De én itt látok egyfajta átrendeződést is, mert azzal, hogy rájöttek települések, településcsoportok, hogy együtt, közösen egy kistérség már elég nagy falat ahhoz, hogy európai uniós forráshoz is hozzájusson - például a szennyvízrendszerben, például a hulladékgazdálkodás vagy hulladékbegyűjtés és -kezelés területén -, tehát van egy átrendeződés, akik elmozdulnak uniós források felé, és mások megmaradnak itt, a címzett és céltámogatásnál.

De itt hivatkozom vissza arra, amiről Jauernik képviselő úr beszélt, és amire törekszünk a költségvetésnél is, hogy nekünk az a feladatunk talán, hogy azt az önrészt, azt a saját forrást biztosítsuk, ami ahhoz kell, hogy a lehető legtöbb külső forrást tudják mások igénybe venni. Én ismerek olyan szituációkat, ahol a helyi önkormányzatban egymást gyilkolják a képviselők, hogy szabad-e kölcsönt, hitelt felvenni, és elindulni egy pályázaton, ami kapcsán azt gondolom, hogy igen, át kell állnunk arra, hogy idegen forrásokat is igénybe veszünk, annak érdekében, hogy még több forrást tudjunk máshonnan igénybe venni.

Tehát nekem vérzik a szívem mindenkiért, aki itt nem lesz nyertes, de tudomásul kell venni, hogy az adóforintjainkból most ennyit tudunk erre a célra fordítani.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
285 233 2006.02.06. 0:20  230-233

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista frakció külön szavazást kért a kiegészítő ajánlás 1. pontjáról, enélkül fogadtuk el a támogatott sort, és nem szavaztunk a kiegészítő ajánlás 1. pontjáról.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
286 38 2006.02.07. 1:40  17-62

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Farkas Imre indítványa mellett és a Farkas Imre által felhozott példa kapcsán, tisztelettel kérem Soltész és Babák urakat, mert tudom, hogy ismerik a törvényt, tegyék a szívükre a kezüket, hogy az önök által úgy dicsőített rendszerben ez a család mire tarthatott volna igényt: se a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra, se az adókedvezményre. Marad a családi, a nagyszülői szeretet, hogy gondoskodni kell a gyerekekről.

Képviselő Urak! Nagyon álságos, amit önök tesznek, mert tudják azt, hogy a rendszeres gyerekvédelmi támogatás csak bizonyos összegig járt, és embereket fogott vissza abban, hogy esetleg néhány száz forintos jövedelemnövekedés miatt elveszthetik a rendszeres gyerekvédelmi támogatást. Ennek adminisztratív körülményeiről nem akarok beszélni, gondolom, mint képviselő, önöknek is van számtalan levelük, hogy ezt milyennek érezték azok a szülők, akiknek rendszeresen ezért el kellett menni az adott hivatalba.

Azt gondolom tehát, hogy igenis, fontos az, amit Vidorné Szabó Györgyi mond, hogy függetlenül attól, hogy a gyerek milyen családban él, ez jelent biztonságot a családnak, hogy megkapja, és lassan, fokozatosan kell mennünk abba az irányba, hogy ahol nehéz körülmények között élnek, ott még további segítséget kell adni az általánostól eltérően.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
286 118 2006.02.07. 2:37  115-119

GÖNDÖR ISTVÁN, a honvédelmi bizottság tagja, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A honvédelmi bizottság mint első helyen kijelölt bizottság múlt év december 7-én tárgyalta a NATO-irányítású koszovói békefenntartásban részt vevő nemzetközi erőkben - KFOR-ban - történő magyar katonai részvételről szóló J/18641. számú beszámolót.

A beszámoló körül elég furcsa, sok esetben még az alkotmányt is érintő vita alakult ki, és nem tudom mással magyarázni, mint egyfajta nagyon furcsa obstrukcióval; a bizottságban a kormánypárti és az ellenzéki képviselők egyforma arányban vettek részt, érdekes módon ellenzéki képviselőtársaim tartózkodtak a szavazásnál, így általános vitára sem javasolták az előterjesztést - tehát 10:10 arányú szavazás következtében.

Mindezek után a honvédelmi bizottság elkészített egy országgyűlési határozati javaslatot, amely megfelel a házszabályi követelményeknek, hogy egy kormányjelentésről kell hogy valamilyen dokumentum szülessen, amiről a Ház utána dönteni tud, és kihirdethetővé válik.

Az előbbi furcsa helyzetet követően, amit idéztem, az országgyűlési határozati javaslatot viszont nagy többséggel a bizottság támogatta. A határozat lényege a következő: a kormány eleget tett tájékoztatási kötelezettségének, és az Országgyűlésnek a honvédelmi bizottság mint első helyen kijelölt bizottság elfogadásra javasolja az országgyűlési határozati javaslatot és ezen keresztül a J/18641. számú beszámolót.

Kérem önöket, hogy támogassák a honvédelmi bizottság határozati javaslatát, és önök is fogadják el ezt a beszámolót, amely megfelel a módosított alkotmányban előírt követelményeknek, tehát eleget tesz annak, hogy a kormány tájékoztatást ad olyan mozgásokról, amelyekről neki van döntési lehetősége és döntési joga. Még egyszer kérem önöket, támogassák az indítványt.

Köszönöm szépen, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
288 10 2006.03.08. 0:15  9-11

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Kérem, hogy a Házszabály 60. § (2) bekezdés b) pontja alapján szavazatszámláló gép használatával állapítsuk meg a napirendet.

Köszönöm szépen.

(13.20)