Készült: 2024.04.26.05:54:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2005.09.27.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tizenöt évvel ezelőtt egy nagy jelentőségű törvényt alkotott meg a parlament, pontosabban: egy törvénycsomagot, az önkormányzati rendszert illetően. Nagyon sokan emlékszünk erre, hiszen többen részesei voltunk az első szabadon választott önkormányzatoknak 1990. szeptember 30-án.

Óriási lépés volt ez a demokratikus Magyarország életében, hiszen a tavaszi választások után a polgárok immár szabad akaratukból dönthettek saját településük irányításánál. Tizenöt évvel ezelőtt heves, de színvonalas szakmai vita zajlott itt a parlamentben, és rendkívüli gyorsasággal fogadta el az Országgyűlés az alkotmánymódosítást, a választásról szóló törvényt, illetve az önkormányzati törvényt.

A törvénycsomagot a politikai kompromisszumok jó példájaként is szokás emlegetni, amely érthető az akkori politikai helyzetben, hiszen hatalmas demokráciadeficittel küzdött akkor az országban mind a politikai elit, mind pedig maguk a polgárok, és ez feltétlenül pótlandó volt. Érdekes néhány akkori hozzászólásból idézni, milyen elvárások és elhatározások fogalmazódtak meg egykoron, és hol tartunk ma ezeknek az elvárásoknak a tükrében, amikor a 15. évfordulóra készülünk.

Apropó, ünneplés, ha már ennél tartunk: számomra érthetetlen egyébként, hogy miért október 1-jén ünnepeljük ezt az évfordulót, és nem szeptember 30-án; hacsak egyetlenegy oka nincs, hogy a kormánytagok az ország egyik legnagyobb bankjának az önkormányzati haknijára el tudjanak menni 30-án. Nem lehetne fordítva, hogy 30-án ünnepelnek az önkormányzatok, és 1-jén pedig elmennek haknizni a kormánytagok?

De hadd idézzem Horváth Balázs akkori belügyminisztert, mit mondott: a törvényjavaslat elismeri a helyi közösségeknek az önkormányzati jogok érvényesüléséhez és magától értetődően a védelméhez a jogot. Idézte Eötvös Józsefet, aki azt mondta, hogy az ügyek elhatározásai, amelyek csak a polgárok bizonyos részét, például egy város vagy megye lakóit érdeklik, nem mások, hanem épp azok által rendeztessenek el, akiket érdekelnek - milyen aktuális ez ma is!

Garanciális szabályként írja elő: a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatok és hatáskörök meghatározásával egyidejűleg az Országgyűlés dönteni köteles az ezek ellátásához szükséges anyagi feltételekről. A biztonságos önkormányzati gazdálkodás érdekében az államháztartási törvényjavaslat vonatkozó fejezeténél kezdeményezni fogjuk: az önkormányzatoknak adott költségvetési hozzájárulás év közben nem csökkenthető. És a Fidesz vezérszónoka, Kövér László mondta: egészségesen működő demokratikus társadalom csak ott képzelhető el, ahol semmi sem akadályozza az embereket abban, hogy maguk szervezzék meg közösségeiket, és akaratukat demokratikusan választott önkormányzatok útján életük lényeges kérdéseiben, a helyi politikában is érvényesítsék.

Tisztelt Országgyűlés! Elmondhatjuk, hogy időtálló a törvény, nemcsak a politikai elit, hanem a jogtörténet és a politikatörténet is mérföldkőnek tekinti.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ma, 2005 szeptemberében köszönettel tartozunk az akkori parlamentnek, hogy közös felelősséggel megalkották ezt a törvénycsomagot. Számos ellenzéki módosító javaslat is beépült a törvénybe, így egy színvonalas javaslat emelkedett törvényerőre. Miért is ilyen fontos ez ma számunkra? Mert rólunk szól, az emberekről. Az önkormányzat nem egy elvont fogalom; az önkormányzat területén élünk; ide járnak gyermekeink óvodába, iskolába; itt találunk otthonra; itt kapunk lehetőséget munkahely betöltésére. És természetesen a sok évtized ledolgozott munka után szüleink, nagyszüleink itt szeretnék a tisztes időskort megélni. De az is szükséges, hogy a törvényes kötelezettséget mindenki betartsa.

Tisztelt Országgyűlés! Hogyan is állunk ma ezzel? Ha azt nézzük, hogy csak rövid három évvel megyünk vissza az időben, a “több pénzt az önkormányzatoknakö mit jelent? 300 milliárddal kevesebb jutott az önkormányzatoknak; a béremelés fedezetét nem biztosították; a 13. havi fizetést elsinkófálták; a személyi jövedelemadóból 17,2 százalékot zároltak; és legutóbb pont az államtitkár úr jelentette be, hogy 100 milliárdot elvonnak az önkormányzatoktól. Nagy a bizonytalanság a jövőt illetően, hogy mi lesz a béremelés fedezetével, mi lesz a 13. havi fizetéssel?

Úgy gondolom, hogy így készülve az ünnepre, ez nem egy ünnepi készülődés, és talán magát az ünnepet sem nevezhetjük igazi ünnepnek az önkormányzatok vonatkozásában. Ez egy gyászünnep, tisztelt hölgyeim és uraim! (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai