Készült: 2024.09.19.15:31:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2015.11.03.), 6. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Jó reggelt kívánok, tisztelt képviselőtársaim! Ahogy elnök úr a címben ismertette, ma van a szociális munka nemzetközi napja, bár rendszerint a magyar civil szervezetek ezt november 11-én, 12-én szokták megtartani, így lesz ez az idén is, hiszen a jövő héten a kesztyűgyárban a Szociális Szakmai Szövetség koordinálásával egy nagyszabású konferenciával emlékeznek erről a napról.

A szociális munka napján azt gondolom, hogy soha nem látott szükség van a szociális területen dolgozók munkájára, annak a közel 80 ezer embernek a munkájára, akiknek sajnálatos módon egy részük már elhagyta az országot vagy elhagyta a pályát.

Egyre-másra jelentek meg az elmúlt hetekben ‑ lévén közel két héttel ezelőtt volt a szegénységellenes világnap ‑ civil szervezetek, kutatóműhelyek különböző elemzései. Elég, ha utalok az OECD nagyszabású felmérésére, a Magyar Tudományos Akadémia és a Tárki kutatására, a Habitat Magyarország múlt héten publikált lakhatási szegénységgel kapcsolatos tanulmányára és a Máltai Szeretetszolgálat egy elemzésére. Elszomorító kép rajzolódik ki Magyar­országról, hiszen ha az akadémiai elemzést nézzük, akkor egyértelműen megállapítják az Akadémia kutatói, hogy Magyarországon a társadalom 38 százaléka deprivációban él ‑ ez egy szociológiai fogalom, nyugodtan fordíthatjuk egyébként szegénységnek is, bár ez sokkal bővebb definíció ‑, és 21 százaléka a társadalomnak súlyos deprivációban él. Ez azt jelenti, hogy az indikátorrendszer alapján, amely alapján mérik ezt a mutatót, legalább háromban hiányt szenved. A társadalom 75 százaléka nem tud egy váratlan kiadást finanszírozni, a társadalom kétharmada, 67 százaléka nem engedhette meg magának, hogy egy hétre elmenjen nyaralni, és minden negyedik háztartás, a háztartások 25 százaléka nem tudta megfelelően fűteni az otthonát.

Kedves Barátaim! Szomorú kép ez. Szomorú kép, mert ha csak a fűtési szezon kezdetét vesszük alapul, az világlik ki ebből az elemzésből, hogy 498 ezer háztartás az, amely nem tudja megfelelően fűteni az otthonát, és számomra a legmegdöbbentőbb adat nem is ez volt, hanem az, amikor világosan látszott, hogy 250 ezer háztartásban a XXI. század derekán nincs mosógép, és a társadalom 25 százaléka nem tud megfelelően étkezni.

Nem akarom sorolni, a továbbiakban a Habitat vizsgálatára szeretnék kitérni. Kedves Barátaim! Ebben a vizsgálatban az állapíttatott meg, hogy másfélmillió ember él lakhatási szegénységben Magyarországon, 30 ezer fő a hajléktalanok száma, 555 ezer háztartásban beázik a tető, vizes, penészes, dohos a lakás, és 800 ezer háztartás energiaszegénységben él. A nagycsaládosok 31 százalékában, a gyermeküket egyedül nevelő szülők háztartásában pedig 36 százalékban energiaszegénynek minősítették ezeket a ház­tar­tásokat.

Döbbenetes adat, hogy az önkormányzatok a birtokukban lévő lakásoknak csak a felét adják ki szociális bérlakásként, amely az összes lakásállománynak mindösszesen másfél százaléka. Az Európai Unióban az utolsó helyen kullog Magyarország ebben a mutatóban, és a múlt évben a lakásprivatizáció kapcsán 126 500 lakást adtak el a települési önkormányzatok.

Kedves Képviselőtársaim! Ki kell hogy térjek a tegnapi népjóléti bizottsági ülésre. Tegnap a Népjóléti bizottság tárgyalta azt a nemzeti minimumot, amely a gyermekéhezés felszámolására irányult, és ezt megelőzte egy nyilatkozat, amelyet többek között fideszes képviselők is aláírtak, személyében Csöbör Katalin képviselőtársam.

A tegnapi nap folyamán a Népjóléti bizottságban az a gyalázat napja volt! A fideszes többsége leszavazta ezt a kezdeményezést, ezt az indítványt, és az elnök asszony, Selmeczi Gabriella azt üzente az éhező gyerekeknek, hogy egyenek rezsicsökkentést. Akkor, amikor a nemzet kazánházát építik Felcsúton, azt üzenni, hogy nincs szükség erre a nemzeti minimumra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a másik napirendben azt üzenni, hogy nincs szükség a minimálnyugdíj megemelésére, azt gondolom, hogy ettől szörnyűbb dolog nem történhet a magyar Országgyűlésben. (Az elnök ismét csenget.) Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai