Készült: 2024.09.21.12:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2004.10.25.),  131-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:41


Felszólalások:   123-130   131-140   141-152      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Domokos László, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: “Magyarország a » futottak még« kategóriábanö címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Draskovics Tibor pénzügyminisztert jelölte ki. Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Természetesen elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja, köszönöm, akkor képviselő urat illeti a szó.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! (Dr. Géczi József Alajos: Japánban van!) Tisztelt Miniszter Úr! Úgy gondolom, Magyarországon most azok a hírek, amelyek a múlt héten kerültek a minisztérium, a miniszter úr asztalára, nem a legboldogabb napjai közé tartozhat Draskovics pénzügyminiszter úrnak sem, hiszen a brüsszeli Európai Bizottság kiállította azt a bizonyítványt, amelyet most már minden évben a tagoknak kiállít, és ebben a kormányról véleményt mondott, Magyarország gazdasági helyzetéről véleményt mondott.

 

(16.00)

Bizony, egyértelművé válik, hogy az euróhoz való közelítés, a felzárkózás az európai uniós pénzügyi rendszerben minden kritériumában távolodó adatokat mutat. Első kérdésem, miniszter úr: valósak-e ezek a hírek?

Valóban ez van-e, hogy 2002-2004 között Magyarország gazdasági adatai az európai uniós Bizottság véleménye szerint romló adatokat mutatnak? Nagyon jó kérdés ez. Nem szeretnék nagyon határozott politikai kérdést feltenni, tényszerű kérdést szeretnék, mert fontos a magyar gazdaságban az, azt gondolom, hogy azonos tényekről beszélünk-e.

Nyilván azért fontos ez a kérdés, mert az, hogy az Európai Uniónak azon biztonságos szigetéhez tudunk-e kapcsolódni, ahol az árfolyam-ingadozás nehézségei minden exportőr számára kockázatot jelentenek, bizony nem mindegy, hogy 2008-ban vagy 2010-ben csatlakozunk az Európai Unió ezen szigetéhez. Nem mindegy az, hogy milyen drága hitelkamatokkal kell számolnia a lakosságnak és a vállalkozóknak. Ennek a tétje az, hogy a magyar gazdaságpolitika milyen eredményt tud felmutatni 2004-re vonatkozóan. Erre várom először a válaszát.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Draskovics Tibor miniszter úrnak.

DR. DRASKOVICS TIBOR pénzügyminiszter: Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a kérdést, mert nagyon fontos ügyet érint. A magyar gazdaság felzárkózása Európához egy összetett folyamat, amelynek van egy eleme: az euró bevezetéséhez szükséges feltételek megteremtése; és van egy másik: a magyar gazdaság teljesítményének, a foglalkoztatásnak, az életkörülményeknek a felzárkózása - úgy gondolom, nekünk elsősorban ezen a területen kell nagyot lépnünk.

Tettünk is, nem keveset, az elmúlt években. És közben tartanunk kell magunkat ahhoz a programhoz, amely 2008-ra tűzte ki az euró bevezetéséhez szükséges feltételek létrehozását.

Az Európai Bizottság múlt héten nyilvánosságra hozott jelentése semmi újdonságot nem tartalmazott. Ezeknek a tényeknek és adatoknak az ismeretében készítette el a kormány azt a konvergenciaprogramot, amelyet ugyanez az Európai Bizottság jóváhagyott, amelynek alapján dolgozunk ebben az esztendőben, és amelynek megfelelően készítjük a jövő évi költségvetést is.

Arról tájékoztathatom az Országgyűlést, hogy 2004-ben is közelebb kerülünk az euró bevezetésének feltételeihez, 2005-ben pedig minden mutató tekintetében - szeretném hangsúlyozni még egyszer: 2005-ben minden mutató tekintetében - megvalósul a konvergencia; látható módon csökken az államháztartás hiánya; csökkenni fog az államadósságnak a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya; mérséklődni fog az infláció; és úgy gondolom, hogy a mérséklődő inflációval összhangban csökkenni fognak a kamatok is. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ezek a tervek, nem?) De egyszerre kell előrehaladnunk a reálkonvergenciában és a maastrichti kritériumok teljesítésében.

Köszönöm. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Nem látszik!)

ELNÖK: Köszönöm. Válaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Pénzügyminiszter Úr! Sajnos, a válasza nem volt tárgyszerű. Én elég világosan 2002 és 2004 viszonylatát kérdeztem. Vagy megkérdezhettem volna 2003 és 2004 viszonylatát, mert ezek a tények - a tényszámok alakulását kértem önön számon.

Nem mondta el, pedig a tisztességhez hozzátartozott volna, hogy 2002-höz képest romlottak a számok, jelentősen romlottak a számok, sőt azt is elmondhatta volna, amiért önt végül is pénzügyminiszternek kinevezték 2004 elején, hogy ahhoz képest is, amit ön akkor kitűzött, rosszabbak - sajnos azt kell mondani - a várt adatok.

Több őszinteség nagyobb együttműködésre adna lehetőséget, azt gondolom, a gazdasági szakmai köröknek, talán még itt a parlamentben is. Ezért sajnos azt kell megállapítanom, hogy önök mind a lakossággal, mind a vállalkozókkal egy rossz gazdaságpolitika árát fizettetik meg - nem kellene ezt tenni.

Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a miniszter úrnak.

DR. DRASKOVICS TIBOR pénzügyminiszter: Tisztelt Képviselő Úr! Nézzünk bizonyos számokat, én is egyetértek vele. Nézzük meg a gazdasági növekedést, nézzük meg az export, nézzük meg a beruházások, nézzük meg az államháztartási hiány alakulását! (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ezt nem tettétek meg!) Ezek egyértelműen mutatják, hogy a gazdaság határozottan jó irányba fordult 2002-t követően. Ezek nem vitatható számok.

És úgy gondolom, hogy nekünk beszélnünk kell a lakosság életkörülményeinek alakulásáról is, beszélnünk kell a reálbérek elmúlt két és fél évben végbement emelkedéséről, hasonlóképpen a nyugdíjak vásárlóértékének emelkedéséről is. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Nem konvergencia...) Nekünk nemcsak a brüsszeli Bizottsággal, nekünk a magyar társadalommal kell elszámolnunk.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból. - Közbeszólás ugyanonnan: Helyes!)




Felszólalások:   123-130   131-140   141-152      Ülésnap adatai