Készült: 2024.09.19.05:02:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2004.09.21.), 342. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Én magam személy szerint megvetem azokat az embereket, aki mások kiszolgáltatottságát kihasználva szereznek meg maguknak bármiféle örömöt, legyen az akár testi élvezet vagy bármiféle más vagyoni tárgy. Az ügy jelenlegi állása szerint ilyen kiszolgáltatott emberekkel történhetett meg az ön által most elmondott eset Solton a Kék Duna Szociális Otthonban.

Egyrészt köszönöm a képviselő úrnak a lehetőséget, és köszönöm, hogy itt napirend után újból az Országgyűlés nyilvánossága elé hozta ezt az ügyet és felvetette. Most már van lehetőségem arra, hogy elmondjam azokat a konkrét nyomozati eredményeket, amelyről a múlt héten, amikor ön először ezt az ügyet a parlament elé tárta, nem tudtam volna beszámolni, hiszen nem tartott olyan szakaszban a nyomozás. Sok újat igazán nem tudok mondani, hiszen úgy hallom az ön hozzászólásából, hogy ezeket ön is ismeri, de azért fontosnak tartom, hogy ezeket nézzük végig.

Az egyik, hogy a megyei közgyűlés elnökének bejelentése alapján 2004. augusztus 10-én a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozást rendelt el erőszakos közösülés és szemérem elleni erőszak bűntette megalapozott gyanúja miatt. A bejelentés szerint a solti Kék Duna ápoló-gondozó otthonban olyan események történtek, amelyek felvetik a büntetőjogi felelősség kérdését. A büntetőeljárás során az intézmény dolgozói az esettel kapcsolatban érdemben nem tudtak nyilatkozni. Én azt nagyon fontosnak tartom, és azt gondolom, hogy ez az ön hozzászólásában is előkerült, de egyelőre az intézet dolgozói nem tudtak nyilatkozni.

Öt gondozott személy tanúkihallgatására került sor. Az intézmény jellegére való tekintettel és az ügyben érintett személyek szellemi állapotára való tekintettel igazságügyi pszichológus szakértő került kirendelésre. Az egyik sértett tanúkihallgatása során megerősítette az intézmény gépkocsivezetője elleni megalapozott gyanút. Egy másik sértett az igazságügyi pszichológus szakértő véleménye alapján tanúként nem hallgatható ki.

A gyanúsított kihallgatására szeptember 16-án került sor, amit követően őrizetbe is vették. A rendőrség előterjesztése alapján benyújtott ügyészi indítványra a Kalocsai Városi Bíróság 2004. szeptember 17-én elrendelte a gyanúsított előzetes letartóztatását. Az eljárást fokozott ügyészi felügyelet mellett a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztálya folytatja. Ezzel a nyomozással párhuzamosan a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat átfogó felügyeleti vizsgálatot végzett az intézményben.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy az elmondottak, ennek a végigtekintése, hogy milyen kihallgatás, milyen nyomozás és milyen intézkedések történtek, elég világosan jelzi, hogy függetlenül attól, kinek milyen a pártállása, hova tartozik - én ezt most itt nem említeném -, a rendőrség a munkáját megfelelően végzi, és nem aszerint végzi a munkáját, hogy ki milyen politikai kapcsolatokkal rendelkezik.

Természetesen, amennyiben ön igényt tart rá, úgy a rendőrségi vizsgálat lezárása után az ügy kimeneteléről, tehát ennek a végéről kérésére írásban tudom önt tájékoztatni. Azt gondolom, a most elmondottak bizonyítják, hogy a hatóságok, a rendőrség, de akár a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat is minden lépést és minden intézkedést megtett annak érdekében, hogy az igazság kiderüljön. Amennyiben pedig büntetőjogi eljárás indul, a felelősségre vonás meg fog ebben a kérdésben történni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai