Készült: 2024.05.07.06:34:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (1998.11.16.), 102. felszólalás
Felszólaló Szabados Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADOS TAMÁS, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Az oktatási és tudományos bizottság ülésén az egyik képviselőtársam, Csige József azt mondta, hogy amikor elemista volt, a földrajztanára mondta, hogy gyerekek, mennyire másképp látszik a világ a Pireneusok egyik oldalán és a másik oldalán, attól függ, hogy innen vagyunk vagy éppen a másik oldalán. Szeretném egy másik oldalról megvilágítani azt a többségi véleményt, amit most Sági József képviselőtársam elmondott, sok mindenben egyetértve, néhány dologban polemizálva, vitázva vele.

A tárgyilagosság kedvéért szeretném elmondani, hogy igenis elmondtuk az oktatási bizottság ülésén, hogy a felsőoktatásban és a tudománypolitikában komoly előrelépések vannak, folytatódnak azok a tendenciák, amelyek az előző kormány ideje alatt elkezdődtek, és megvannak azok a törvényi garanciák például a béremelésre is, amelyeket a kormány előirányzott.

A problémák a közoktatásban vannak, kedves képviselőtársaim, abban a közoktatásban, amelyet a kormány Járai pénzügyminiszter úr előterjesztésében is prioritásként kezelt. Természetesen megvannak azok a számok, amelyeket itt most tisztelt képviselőtársam előadott, csak mi egészen más megvilágításban látjuk ezt, mint ahogy ő előadta. Ugyanis véleményünk szerint a közoktatásban semmiféle stratégiai előrelépés nincs és nem is várható. Itt - ahol a legkomolyabb, a legmélyebb és talán a legmerészebb ígéretek hangzottak el a választási küzdelemben és később is, a kormányprogram megfogalmazásakor - fogja talán a legnagyobb csalódás érni azt a választói bázist, amelyet önök megszólítottak. Én, mint oktatási szakember, kívánom ennek az ellenkezőjét, de nagyon tartok attól, hogy nem fog sikerülni.

Jó hír, hogy a normatívák 16 százalékkal emelkednek, ez kétségtelenül egy jó hír az oktatásban dolgozók számára. De ha önkormányzati szempontból nézzük, akkor már nem ilyen szép a gyermek fekvése, hiszen az önkormányzatok mindössze 10 százalékos forrásbővüléssel számolhatnak az átengedett bevételekből és a különböző normatívákból.

Ha a tervezett infláció legoptimálisabb mértékét nézzük, azt a 10-11 százalékot, amelyet a pénzügyminiszter úr is előterjesztett, akkor - ha nagyon előzékeny vagyok - azt mondom, hogy inflációkövető az önkormányzatok támogatása, de ha egy kicsit rosszmájú vagyok, talán még ezt sem lehet róla elmondani. A saját bevételek nagyon-nagyon komoly megnövelése nélkül azok az elképzelések, amelyeket önök a közoktatásról elmondtak, nem teljesíthetők. Ugyanis ha 10 százalék fölött akarják finanszírozni az oktatási intézményeiket, akkor ezt természetszerűleg valahonnan el kell venniük. Vagy elveszik az egészségügytől, vagy elveszik a szociálpolitikától, vagy elveszik a fejlesztéstől, sorolhatnám. Nincs kétségem afelől, hogy a 16 százalékos normatívaemelést odaadják a közoktatási intézményeiknek, de ezzel arányosan csökkenteniük kell a saját hozzájárulás összegét, feltéve ha nem akarják más területekről elvonni. Ez komoly visszalépés az elmúlt évihez képest, ahol az önkormányzatok 18,5 százalék forrásbővüléssel számolhattak, és '98-ban 4-5 százalékos reálbér-növekedést értek el a közoktatási intézmények.

A kormány - ez így van, ahogy Sági képviselőtársam elmondta - 16 százalékos béremelést irányoz elő februártól, nem januártól, hanem februártól és szeptembertől további 3 százalékot. Ezzel csak egy probléma van, tisztelt képviselőtársaim, hogy ennek nincsenek meg a kellő garanciái. Ugyanis, ahogy az előbb mondtam, nincsenek meg a financiális garanciái, nincsenek meg a törvényi garanciái, hiszen a bértáblát befagyasztották, helyi béralkuhoz kötötték a béremeléseket, és az érdekegyeztetés tulajdonképpen teljesen befagyott, nyugodtan kimondható, hogy nincs. A kormány által az oktatási bizottsági ülésen is beígért kormányrendelet, amelyről Stark Antal helyettes államtitkár úr szólt, csak ajánlás lehet az önkormányzatok számára, hiszen egy kormányrendelet törvényt nem múlhat felül. Természetesen én azt vehettem figyelembe, ami akkor történt, november 11-én. Vannak kósza hírek arról, hogy kormánypárti oldalról módosító indítványt fognak beadni egy törvénymódosításra, és ha ez így lesz, akkor ezt mi támogatni fogjuk, hiszen ez talán a mi figyelmeztetésünkre is történt.

Néhány kisebb észrevételünk is lett volna még, erre majd ki fogunk térni az általános vitában. Hadd mondjam el, a legnagyobb szívfájdalmunk, hogy azt a bizonyos 3+2 százalékos, informatikára, pedagógus-továbbképzésre és a közoktatás fejlesztésére szóló pénzösszeget most egy 7 százalékos nagy kalapba tették, ami nem garancia arra, hogy ezek oda is fognak kerülni, ahova kellene.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai