Készült: 2024.09.22.11:23:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (1999.06.14.), 73. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Magam is a Fidesz vezérszónokának egyik gondolatával szeretnék vitatkozni, ami az egyebekben jól felépített beszédnek sarkalatos és visszatérő gondolata volt. Az tudniillik, hogy a gyed a gazdagok támogatása lenne, s hogy az ellenzéki oldal úgy gondolkozna az előttünk fekvő előterjesztésről, mintha a gyed a gazdagok támogatása lenne.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi ezt nem gondoljuk, nagyon nem gondoljuk, hiszen tudunk számolni! Hogy plafonosan vezetik be a gyedet, azt jelenti, hogy bruttó 65 ezer forintig jelent növekedést: bruttó 65 ezer forintra durván 30-35 ezer körüli gyed számolható ki. Magyarországon ma a bruttó 65 ezer forint sem számít magas jövedelemnek, nem számít gazdag családnak az, amelyikben az anya ennyit keres. Fájdalom, hogy a szülőképes korú anyák nagyobbik hányada lényegesen kevesebbet keres. Tudjuk, hogy azok, akik most többet fognak kapni gyedként, mint kapnak gyesként, természetesen örülnek ennek a változásnak. Egy tanárnő, aki bruttó 40 ezer forintot keres, körülbelül 5 ezer forinttal számíthat több gyedre, mint amennyit kapna gyesként. De például egy ápolónő, aki átlagosan csak bruttó 30 ezer forintot keres, nulla forinttal sem fog többet kapni, tehát nem is érdemes neki a gyedet választani, maradhat a gyesnél.

Nem tudom, hogyan jön ki az a sajtótermékekben közzétett 33 ezer forintos átlag (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), amivel hitegeti a lakosságot a kormány - átlagnak írták a 33 ezer forintos gyedet. A többit majd elmondom a beszédemben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai